Kumbhaméla - největší shromáždění lidí na světě

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 13 dnů
  • od 48 990 Kč
  • Dle programu
  • skupina 8 – 16 osob
29.1. - 10.2.2019
1kum19
48 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Tři dny na nezapomenutelném festivalu Kumbhaméla v Iláhábádu
  • Možno zažít jen jednou za 12 let!!!
  • Návštěva indického symbolu Tádž Mahl v Ágře
  • Okružní plavba po Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Nového Dillí

2. den
okružní prohlídka Dillí (úzké uličky plné řemeslníků a obchodníků, mohutná Páteční mešita, Indická brána, Prezidentský palác)

3. den
ráno odlet do Varanásí a ubytování v hotelu, procházka po ghátech, večerní bohoslužba Ganga Aarti

4. den
nezapomenutelná ranní plavba po řece Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých, prohlídka chrámů, odpoledne místo prvního Buddhova kázání Sárnáth

5. den
po snídani přesun do Iláhábádu, ubytování v luxusních stanech a první nasáknutí atmosféry slavnosti Kumbhaméla za zvuku védských chvalozpěvů, manter a bijících zvonů, průvod asketů Naga Sádhu a Akarů na velbloudech a slonech ve zlatých a stříbrných vozech tažených jejích stoupenci   

6. - 7. den
neopakovatelný zážitek ze slavnosti a hinduistické pouti Kumbhaméla, největšího duchovního shromáždění na světě, které vábí miliony věřících, duchovních vůdců i jejich následovníků, možnost interakce a fotografování se svatými muži, ponoření se do posvátné Gangy nebo ochutnávka jógy

8. den
zastávka ve městě Ajódhja (místo narození Rámy a dějiště eposu Ramajána), přesun do města Lucknow, vyhlášeného svou muslimskou kulturou, kuchyní a památkami

9. den
prohlídka Lucknow (mešita a komplex Bara Imambara a mešita Džama Masdžíd), odpoledne odjezd do Ágry

10. den
„mramorové město“ Ágra (velkolepá hrobka a symbol Indie Tádž Mahal UNESCO, bohatě zdobená Červená pevnost UNESCO), bývalá mughalská metropole Fatehpur Sikrí UNESCO,  odjezd do Džajpúru

11. den
„růžové město“ Džajpúr v pouštní oblasti Rádžasthánu (Palác větrů, bývalé sídlo maharádži Městský palác a astronomická observatoř Jantar Mantar UNESCO)

12. den
pevnost a palác v Ambéru UNESCO, cesta do Dillí 

13. den
návrat do ČR                                                                

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Dillí včetně všech poplatků, přelet Dillí - Váránasí, místní dopravu, ubytování s polopenzí, 3 dny plná penze v Iláhábádu, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 8x hotel*** (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 3x luxusní stan (dvoulůžkový, vybavený postelemi, s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, loď.
Stravování: polopenze, 3x plná penze v Iláhábádu.

Služby za příplatek: 11x jednolůžkový pokoj 10 300 Kč, indické vízum 2 100 Kč, pojištění STORNO 616 Kč, STORNO+ 1 232 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 80 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Letecká doprava
  • Pozemní doprava

odkazy

Článek zájezd Kumbhaméla

Článek Kumbhaméla – speciální zájezd CK Alvarez pro příznivce hinduismu na hedvabnastezka.cz, redakce, 2018

Kapka z poháru nesmrtelnosti

Dokument ČT 1 o hinduistické pouti Kumbhaméla - ČT1, 2001

National Geographic - Kumbhaméla

Článek Karma davu během největší náboženské slavnosti na světě, national-geographic.cz, 2015

Cestománie indické drahokamy

Cestománie indické drahokamy - ČT1, 2002

Na cestě Váránasí

Na cestě Váránasí - ČT2, 2011

Zlatý trojúhelník

Článek o památkách v indickém Zlatém trojúhelníku

Na cestě po Rajastánu

Na cestě po Radžastánu - ČT2, 2015

Objektiv pevnost Ámbér

Objektiv pevnost Ámbér - ČT1, 2012

Nejzajímavější památky Indie

Článek o nejzajímavějších památkách Indie, 2012

Objektiv Tádž Mahal

Objektiv Tádž Mahal - ČT1, 2014

encyklopedie

Ágra

Agra (Indie, Shutterstock) Ágra je starobylé město na břehu posvátné řeky Jamuny. Po smrti své druhé ženy se panovník Šáh Džahán rozhodl právě zde postavit mauzoleum, jemuž by na světě nebylo rovno. Tak vznikl slavný Tádž Mahál, nejkrásnější pomník lásky, který se stavěl přes dvacet let z bílého mramoru. Málokdo ví, že vedle něj měl být postaven i jeho věrný obraz v barvě černé. K tomu však již nedošlo.

Ajódhja

Ajódhja je údajné rodiště Rámy a prostředím eposu Rámájany. Město leží na severu Indie a je staré přibližně 9 tisíc let. Moderní vědci se hádají, jestli dnešní Ajódhja je stejná jako právě ta legendární nebo že legendární město je mýtické místo, které se stalo identifikováno s dnešní Ajódhjou pouze během v období Guptovské říše kolem 4.-5. století našeho letopočtu. Je to důležité poutní místo pro hindy. 

Ambér

Pevnost Ambér sloužila jako sídlo maháradžů z Rádžasthánu. Stavba byla započata v roce 1592. Na prvním nádvoří pevnosti Ambér stojí otevřená audienční hala. Pro vstup slouží bohatě zdobená brána. Nejstarší část paláce se skládá ze 12 samostatných bloků, které byly určeny pro 12 žen. Letní rezidence obsahuje speciální chladící systém a kopule sloužily jako nádrže na vodu.

Červená pevnost

Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Džajpur

Džajpúr (Indie, Shutterstock) Džajpur je díky růžové barvě domů historického centra nazýván "Růžové město". Byl vybudovánv roce 1727 na základě zásad staroindické Silpašástry, což byl první světový architektonický kodex. Na město měla velký vliv královská rodina a Džajpur byl dokonce jednu dobu hlavním městem království.

Fatehpur Sikrí

Fatehpur Sikri (Indie, Shutterstock) Fatehpur Sikrí je město nedaleko Agry v Indii. Město dal postavit mogulský císař Akbar v letech 1571-85 na počest narození svého mužského potomka. Po 14 letech však bylo náhle opuštěno, pravděpodobně kvůli nedostatku vody. Akbar se přesunul do Lahauru a dvacet let přestal v Sikrí úplně existovat život. Město leží na skalnatém hřebenu 3 km dlouhém. Nachází se zde palác Fatehpur Sikrí, který je obehnán 6km dlouhou zdí. Ve městě se ukrývá několik atraktivit a většina je postavena z červeného pískovce.  

Ganga

Největší indická řeka patři mezi nejposvátnější řeky hinduismu. Společně s Brahmaputrou jsou po stránce průtoku 3. největší řekou světa. Před nimi už je pouze Amazonga a Kongo. Pramen Gangy začíná v Himaláji a dál teče přes 2 500 kilometrů. Ganga je jednou z védských božstev a proto se v ní omývají miliony lidí.

Iláhábád

Jedním ze čtyř svatých měst, kde se koná hidnuistická pouť Kumbhaméla je i Iláhábád. Město leží na severu Indie na soutoku řeky Jamuny, Gangy a Sarasvatí, můžete ho znát také pod jeho dřívějším názvem Prajága. Iláhábád je jedno z nejrychleji se rozvíjících měst na světě. Nedaleko soutoku řek můžete navštívit pevnost Iláhábád. Kromě ni se ve městě nachází Katedrála všech svatých postavená Brity nebo hrobky členů rodiny mughálského panovníka Khusaru Mirza v zahradě Khusro Bagh.

Indická brána

Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.

Jantar Mantar

Jantar Mantar je observatoř s kamennými sochami, která se nachází v Džajpúru. Sochy vrhají stíny a podle nich se počítal čas v dřívější dobách. Observatoř je komplex 19 architektonických astronomických nástrojů postavených na příkaz mahárádži Džaj Sinha. Stavby byly dokončeny v roce 1738. Součástí observatoře jsou i největší kamenné sluneční hodiny na světě. Komplex je na seznamu UNESCO.

Kumbhaméla

Kumbhaméla je hinduistická pouť, která se koná každé tři roky, jejíž hlavním účelem je očistit svou duši v posvátné řece od hříchů. Koná se postupně ve čtyřech svatých městech: Hardvár, Iláhábád, Nášik, Udždžain. Legenda praví, že kdysi se bohové hádali o pohár nektaru nesmrtelnosti zvaného amrita, který dává sílu a zaručuje nesmrtelnost. Během boje o tuto vzácnou tekutinu však pohár amrity uzmul bájný pták Garuda a uletěl s ním. Během letu mu čtyři kapky nektaru ukáply na zem právě na místo, kde se slaví Kumbhaméla. Této pouti se účastní pravidelně miliony věřících.

Lucknow

Jedenácté nejlidnatější město Indie leží na severu země na řece Gomti a nazývá se Lucknow. Je to důležité administrativní, kulturní i finanční centrum. Žije zde nejvyšší populace šiitů v celé Indii, přesto drtivá většina obyvatel jsou hindové. Asi největší turistickou atrakcí města je komplex mešit Bara Imambara, dále můžete navštívit místní bazar Aminabad, bránu Rumi Darwaza a další zajímavé stavby.

Nové Dillí

Nové Dillí (Indie, Shutterstock) Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel. 

Palác větrů

Oficiální název Paláce větrů je Hawa Mahal. Tento pískovcový palác se nachází v Džajpúru v Indii a byl postaven v roce 1799 mahárádžou Sawai Pratap Singhem zasvěcen Krišnovi. V oknech se nachází barevné vitráže. Tento pětipatrový palác je postaven ve tvaru pyramidy a je vysoký asi pouze 15 metrů. I díky tomu, že palác je postaven z červeného a růžového pískovce, se říká Džajpúru "Růžové město".

Sárnáth

Důležité poutní buddhistické místo Sárnáth se nachází pár kilometrů od města Váránasí. Zásadním bodem jsou ruiny chrámu Mulagandhakuti vihara, které označují místo, kde Buddha strávil svou první dešťovou sezónu. Legenda praví, že v Sárnáthu Buddha konal svě první kázání pro pět svých učňů. Nachází se zde archeologické muzeum, několik stúp, nebo Ašókovy sloupy.

Tádž Mahal

Tadž Mahal (Indie, Shutterstock) V indickém městě Ágra se nachází jeden z nových sedmi divů světa, Tádž Mahál. Pomník manželky mogula Šáhdžahána, který byl dostaven v roce 1654 je symbolem Indie. Tato monumentální mramorová stavba je 73 metrů vysoká, povrch je zdoben drahokamy a polodrahokamy. Vstupní brána má symbolizovat příchod do ráje. Stavba díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách mění barvu. Nejvíce však je znám pohled na mléčné bílý Tádž Mahál. 

Váránasí

Váránasí (Indie, Shutterstock) Město Váránasí leží na severovýchodě Indie. Traduje se, že město bylo založeno Šivou před asi 5000 lety. Indové ho považují za nejposvátnější místo v zemi a důvodem je především řeka Ganga, která městem protéká. Ta přilákává spoustu turistů ale i indických poutníků do Váránasí. Říká se, že hinduisti smívají své hříchy v řece, která je plná mrtvol a popel z kremací. Váránásí je jedno z nejdéle trvale osídlených měst na Zemi. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative