Zeměmi jižního Kavkazu

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 16 dnů
  • od 43 948 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 14 osob
21.5. - 5.6.2021
1gra21
45 780 Kč uzavřeno
10.9. - 25.9.2021
2gra21
45 780 Kč Rezervace Přihláška
21.5. - 5.6.2022
1gra22
45 780 Kč 43 948 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Tajemné kláštery, zdobené kostely a mohutné pevnosti v podhůří Kavkazu
  • Tyrkysové jezero Sevan
  • Středověká městečka a obydlí vytesaná do skal
  • Obranné věže ve Svanetii
  • Metropole Jerevan a Tbilisi
Mapa trasy zájezdu Zeměmi jižního Kavkazu

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Jerevanu

2. den
arménská metropole Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, památník genocidy)

3. den
bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard UNESCO ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin UNESCO (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů), možnost návštěvy likérky Ararat

4. den
klášter Khor Virap s výhledem na legendární horu Ararat (5136 m), divokým údolím ke klášteru Noravank, ochutnávka vína v městečku Areni

5. den
pohraniční město Goris, cesta nejdelší lanovkou světa nad Ďáblůvým mostem ke klášteru Tatev, jeskynní městečko Khndzoresk, prastará kamenná observatoř Karahunj

6. den
zachovalý karavanseraj Selim na bývalé Hedvábné stezce, tyrkysové jezero Sevan ve výšce 2000 m, zastávka na hřbitově Noratus s tisícovkou křížů khačkars, klášter Haghartsin se třemi kostely

7. den
cesta k horským klášterům Odzun, Sanahin UNESCO a Haghpat UNESCO vysoko nad kaňonem Debed, kamenný most Ahlverdi

8. den
zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), přesun do Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue)

9. den
starobylé náboženské centrum Mccheta UNESCO (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm, klášter Šio Mgvime)

10. den
rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe, bývalá metropole království Kolci město Kutaisi (katedrála Gelati UNESCO s hrobkou krále Davida Stavitele, katedrála Bagrati UNESCO)

11. den
putování horskou silnicí do tajuplné kavkazské oblasti Svanetie UNESCO (unikátní vesnická obranná architektura - svanské věže, kamenné vesničky) pod horou Ušba (4710 m)

12. den
město Mestia (etnografické muzeum), návštěva zapadlé vesničky Ušguli UNESCO s více než dvaceti obrannými věžemi ležící na úpatí hory Šchara (5201 m)

13. den
odjezd ze Svanetie podél pobřeží Černého moře do letoviska Batumi (vyhlídková lanovka, Alphabet Tower, Piazza, koupání a relaxace na pláži)

14. den
středověký jeskynní klášter vytesaný ve skále Vardzia (13 pater nad sebou se stovkami mnišských cel, 25 vinných sklepů), unikátní klášter Sapara (kostel sv. Sáby s freskami, kostel sv. Štěpána) u města Akhaltsikhe

15. den
procházka lázněmi Bordžomi, návrat do Tbilisi, dokončení prohlídky

16. den
návrat do ČR                                              

Cena zahrnuje: letenku do Jerevanu a zpět z Tbilisi včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 14x turistický hotel nebo v soukromých domech (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, auta, MHD.
Stravování: 14x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 10500 Kč, Pojištění léčebných výloh 323 Kč, Pojištění STORNO 939 Kč, Pojištění STORNO+ 1154 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1168 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 90 USD, PCR test v Arménii cca 900 Kč, PCR test v Gruzii cca 900 Kč.

Poznámka: V současné chvíli je vstup do Arménie podmíněn negativním PCR testem 72h před plánovaným vstupem do Arménie, nebo ukončené očkování (14 dní po druhé dávce). Stejně tak je vyžadován negativní PCR test před vstupem do Gruzie (bude zajištěn na vlastní náklady v Arménii). Pro nenaočkované je podmínkou v Gruzií ještě podstoupit kontrolní PCR test 3. den pobytu (bude rovněž zajištěno na vlastní náklady v Gruzii). Další požadavky na testy / očkování může vznést letecká společnost / země transitu!!! Návrat do ČR: ze země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (označeno tmavě červenou). Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Zdeněk Špilauer. (2019)

Hodnocení zájezdu:

plně splnil mé očekávání, přiměřený fyzicky i pro mě /77/, po stránce informační plně vyčerpávající, z mého pohledu nemám co vytknout

Hodnocení práce průvodce:

Marka jsem si zařadil do galerie vynikajících průvodců Alvarezu. jako prototyp , podle mých představ, vynikajícího průvodce.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Gruzie - vůně cizích krajin

Dokument o Gruzii - ČT2, 2012

Objektiv Tbilisi

Objektiv Tbilisi - ČT1, 2015

Svanetie

Článek o tajuplné kavkazské oblasti Svanetie, 2016

Na cestě po Svanetie

Na cestě po Svanetie - ČT2, 2011

Klášter Geghard

Článek o klášteře Geghard, 2015

Cestopis Jerevan

Cestopis z hlavního města Arménie Jerevan, 2015

Na cestě po jižní Arménii

Na cestě po jižní Arménii - ČT2, 2010

Objektiv jezero Sevan

Objektiv jezero Sevan - ČT1, 2011

Objektiv klášter Tatev

Objektiv klášter Tatev - ČT1, 2011

Objektiv kláštery v Arménii

Objektiv kláštery v Arménii - ČT1, 2015

encyklopedie

Tbilisi

Výhled na celé Tbilisi (Gruzie, Dreamstime) Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.

Mccheta

Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.

Gori

Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii. 

Uplistsikhe

Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.  

Kutaisi

Na západě Gruzie se nachází město Kutaisi. Město leží na řece Rioni a žije zde přes 200 tisíc lidí. Město bylo pravděpodobně založeno v 5.-6. století př.n.l. Během historie bylo Kutaisi několikrát hlavním městem různých království. Dnes je možné ve městě navštívit například katedrálu Gelati s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, dále pak katedrálu Bragrati z 11. století. Obě tyto stavby jsou památkami UNESCO. 

Svanetia

Na úpatím Kavkazu se na severu Gruzie rozléhá oblast Svanetia. Tato oblast je známá unikátní vesnickou obrannou architekturou. Historická oblast Svanetia je také proslulé typickými svanskými věžmi, které pochází z 9. - 12. století. Celá oblast je zapsána na seznamu UNESCO.

Ušba

Jeden z nejvýraznějších kavkazských vrcholů se nazvývá Mount Ušba. Hora se nachází na severozápadě Gruzie, v oblasti Svanetia nedaleko hranic s Ruskem. Říká se ji "Matterhorn Kavkazu" díky svému dvojitému vrcholu. Jeden vrchol Ušby dosahuje výšky 4710 m.n.m.a druhý 4690 m.n.m.

Mestia

Na severozápadě Gruzie leží městečko Mestia. V městečku se nachází typické svanské věže. Mestia leží v pohoří Kavkaz v nadmořské výšce 1500 m.n.m . a dodnes je to důležité kulturní město. Ve městě se nachází etnografické muzeum, kde se nachází například ikony ze svanetských kostelů z 10. - 14. století.

Šchara

Nejvyšší horou Gruzie je Šchara. Nachází se v pohoří Kavkaz v oblasti Svanetia na severozápadě země. Vrchol Šchary se nachází v nadmořské výšce 5201 metrů. Jedná se o ledovcovou oblast. Na horu se dá vylézt jak z gruzijské, tak ruské strany, avšak lepší cesta na vrchol vede z Gruzie. 

Batumi

Letovisko Batumi se nachází na pobřeží Černého moře na jihozápadě Gruzie. Toto oblíbené turistické místo je vhodné díky subtropickému podnebí jke koupání a možnosti relaxace na pláži. V přístavě žije přes 150 tisíc lidí. Ve městě můžete navštívit botanické zahrady, cirkus, akvárium či muzeum. Kromě toho můžete navšívit i nejvyšší budovu Gruzie 200 metrovou věž Batumi krásné Evropské náměstí s fontánami. 

Vardzia

Středověké jeskynní město Vardzia leží v srdci Gruzie na svazích pohoří Erusheti na řece Kuře. Toto unikátní město vytesané do skal bylo postupně budováno od 12. století. Nachází se zde kostel Zesnutí přesvaté Bohorodice z 12. století, kde jsou nádherné nástěnné malby.  

Sapara

Na jihu Gruzie se nachází ortodoxní klášter Sapara. Doba existence se odhaduje již od 9. století. Součástí komplexu jsou dva kostely, a to svaté Sáby a svatého Štěpána. Uvnitř Kostela svaté Sáby můžete spatřit fresky ze 14. století. Součástí kláštera byly ikony, které však byly schovány před Turky na bezpečnější místa.

Jerevan

Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeki Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd. 

Garni

Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo již ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem této kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století  a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.

Geghard

Klášter Geghard (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku. 

Ečmiadzin

Katedrála Echmiadzin (Arménie, Dreamstime) Sídlo arménské cirkve se nachází v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehožem Osvětitelem již v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů po typické křesťanské fresky.

Khor Virap

Klášter Khor Virap leží na jihu Arménie u hranic s Tureckem a je odtud nádherný výhled na horu Ararat (5137 m.n.m). Klášter byl sídlem arménských katolíků. Kaple byla postavena v 7. století, 

Goris

Na jihozápadě Arménie leží město Goris nedaleko hranic s Azerbajdžánem. Město se nachází v údolí řeky Goris obklopeném pohořím Zangezur. Ve městě a jeho okolí můžete navštívit například Kostel svatého Hripsime, postavený v roce 1771, jehož základy pochází ze 4. století a , dále klášterní komplex Tatev, jeskynní vesničku Starý Khndzoresk či archeologické muzeum.

Karahunj

Kamenná observatoř Karahunj je pravěké archeologické naleziště, které leží u města Sisian na jihovýchodě Arménie. Doba vzniku této observatoře není známá, ale její stáří se odhaduje do doby bronzové či železné. Místo je bohatě posázené kameny, stojícími a pohřebními kameny. Celkem se jich zde nachází něco přes 200. Tyto čedičové kameny jsou vysoké až 3 metry.

Haghartsin

Středověký klášter Haghartsin se třemi kostely leží v lesích na severovýchodě Arménie. Výstavba hlavního kostela Matky boží byla dokončena ve 13. století. bagratunskými princy. V tomto století byla postavena také jídelna. Nejstarší kostel je pojmenován po svatém Řehořovi a datuje se k 11. století. Momentálně klášter prochází velkou renovací.  

Sanahin

Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.  

Haghpat

Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je spolenčně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek. 

Sevan

Jezero Sevan se rozléhá na východě Arménie. Toto tyrkysové sladkovodní jezero leží v nadmořské výšce téměř 2000 m.n.m. Sevan je dlouhý 72 kilometrů a jeho maximální hloubka je 80 metrů. Z jediného ostrůvku se dnes stal poloostrov, na kterém stojí stědověký klášterní komplex Sevanavank. Jezero je důležitým krmištěm pro racka arménského. Kromě toho je domovem několika ryb, například endemického pstruha sevanského.

Akhtala

Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož jsou součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative