Zeměmi jižního Kavkazu s Ázerbájdžánem

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 21 dnů
  • od 57 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 14 osob
1.6. - 21.6.2019
1grz19
57 990 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA
14.9. - 4.10.2019
2grz19
57 990 Kč garantovaný odjezd, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA Rezervovat

shrnutí

  • Tajemné kláštery, zdobené kostely a mohutné pevnosti v podhůří Kavkazu
  • Středověká městečka a obydlí vytesaná do skal
  • Unikátní obranné věže ve Svanetii
  • Moderní architektura i historická centra měst Jerevan, Tbilisi a Baku

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Jerevanu

2. den
arménská metropole Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, pevnost Erebuni, památník genocidy)

3. den
bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard UNESCO ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin UNESCO (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů), možnost návštěvy likérky Ararat

4. den
klášter Khor Virap s výhledem na legendární horu Ararat (5136 m), divokým údolím ke klášteru Noravank, ochutnávka vína v městečku Areni

5. den
pohraniční město Goris, cesta nejdelší lanovkou světa nad Ďáblůvým mostem ke klášteru Tatev, jeskynní městečko Khndzoresk, prastará kamenná observatoř Karahunj

6. den
zachovalý karavanseraj Selim na bývalé Hedvábné stezce, tyrkysové jezero Sevan ve výšce 2000 m, zastávka na hřbitově Noratus s tisícovkou křížů khačkars, klášter Haghartsin se třemi kostely

7. den
cesta k horským klášterům Odzun, Sanahin UNESCO a Haghpat UNESCO vysoko nad kaňonem Debed, kamenný most Ahlverdi

8. den
zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), přesun do Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue)

9. den
starobylé náboženské centrum Mccheta UNESCO (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm, klášter Šio Mgvime)

10. den
rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe (150 vzájemně propojených jeskyní), bývalá metropole království Kolci město Kutaisi (katedrála Gelati UNESCO s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, katedrála Bagrati)

11. den
putování horskou silnicí do tajuplné kavkazské oblasti Svanetie UNESCO (unikátní vesnická obranná architektura - svanské věže, kamenné vesničky) pod horou Ušba (4710 m)

12. den
město Mestia (etnografické muzeum), návštěva zapadlé vesničky Ušguli UNESCO s více než dvaceti obrannými věžemi ležící na úpatí hory Šchara (5201 m)

13. den
odjezd ze Svanetie podél pobřeží Černého moře do letoviska Batumi (vyhlídková lanovka, Alphabet Tower, Piazza, koupání a relaxace na pláži)

14. den
středověký jeskynní klášter vytesaný ve skále Vardzia (13 pater nad sebou se stovkami mnišských cel, 25 vinných sklepů), unikátní klášter Sapara (kostel sv. Sáby s freskami, kostel sv. Štěpána) u města Akhaltsikhe

15. den
procházka lázněmi Bordžomi, návrat do Tbilisi, dokončení prohlídky

16. den
vinařská oblast Kachetie, poutní místo Davit Gareja (úchvatný komplex patnácti jeskynních klášterů a kaplí ze 6. století), hradbami obklopené město Sighnaghi s hrobkou patronky Gruzie sv. Ninou

17. den
přesun přes hranice do Ázerbájdžánu, starobylé město Šeki (pevnost chánů s palácem, půvabný karavanseraj a mešity ve starém městě), zastávka u pozůstatků hlavního města kavkazské Albánie Qabaly, tradiční horské městečko měďotepců Lahic (pastýři, psi a stáda koz pod bílými štíty Kavkazu)

18. den
město Šamachi s Páteční mešitou a s muslimským hřbitovním areálem Yeddi Günbaz s mnoha hrobkami, mauzoleum světce Diri baba, expandující metropole Baku UNESCO (Alej mučedníků, výhled na město a záliv, opevněné středověké centrum s Panenskou věží a palácem Širvanšáhů i moderní architektura v podobě famózního Centra Hejdara Alijeva, Muzea koberců, filharmonie, Prezidentského paláce)

19. den
dopoledne dokončení prohlídky Baku, odpoledne cesta na jih kolem ropných polí s těžebními věžemi (bondovka Jeden svět nestačí) do Gobustánu s jedinečnými prehistorickými petroglyfy UNESCO a bublajícími bahenními sopkami

20. den
perverzní krása krajiny zdevastované všudypřítomnou ropou na poloostrově Apšeron, město Suraxani (zoroastrijský chrám věčného ohně Atešgah vybudovaný asketickými hinduisty), moderní mešita v Šivelanu přitahující zástupy poutníků, centrum konzervativního islámu Nardaran (pevnostní věž, mešita Rehime Chaním), možnost koupání na písečných plážích Kaspického moře, fascinující ohně planoucí ze země na Ohnivé hoře Yanar Dag popsané už Markem Polem

21. den
návrat do ČR                                                                  

Cena zahrnuje: letenku do Jerevana a zpět z Baku včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 19x turistický hotel nebo v soukromých domech (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, v několika případech čtyřlůžkové se společným příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, MHD.
Stravování: 19x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 19x jednolůžkový pokoj 14 500 Kč, ázerbájdžánské vízum 750 Kč, pojištění STORNO 616 Kč, STORNO+ 841 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 120 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Lenka R. (2018)

Hodnocení zájezdu:

Vzhledem k výbornému průvodci byl zájezd nabity informacemi o každe zemi a zážitky o to byly vyčerpávajíci.

Hodnocení práce průvodce:

je to správný muž na svém místě. Chválím vše jak profesně tak lidsky . Miluje svou práci a dělá ji výborně. s ním kamkoli po světě.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Gruzie - vůně cizích krajin

Dokument o Gruzii - ČT2, 2012

Objektiv Tbilisi

Objektiv Tbilisi - ČT1, 2015

Na cestě po Svanetie

Na cestě po Svanetie - ČT2, 2011

Cestopis Jerevan

Cestopis z hlavního města Arménie Jerevan, 2015

Na cestě po jižní Arménii

Na cestě po jižní Arménii - ČT2, 2010

Objektiv klášter Tatev

Objektiv klášter Tatev - ČT1, 2011

Objektiv kláštery v Arménii

Objektiv kláštery v Arménii - ČT1, 2015

Na cestě po Ázerbájdžánu

Na cestě po Ázerbájdžánu - ČT1, 2008

Tanky mezi svatými muži - Gruzínský klášterní komplex David Garedža

Článek o klášteru David Garedža, ihned.cz, Tomáš Wehle, 2007

encyklopedie

Akhtala

Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož jsou součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století. 

Ázerbajdžán

Ázerbájdžán je největší a nejvíce zalidněná země v oblasti Kavkazu. Je situován v jihozápadní Asii, podle některých názorů na vedení hranice mezi Evropou a Asií zasahuje malou částí svého území i do Evropy. Nemá přístup k otevřenému moři, pouze ke Kaspickému moři.

Baku

Hlavní město Ázerbájdžánu se nazývá Baku. Leží na břehu Kaspického moře na východě země a žije v něm přibližne 2,4 milionu lidí. Stopy osídlení pocházejí již z doby kamenné, první patrné záznamy pochází ale až z 1. století od Římánů, kteří pronikali ke Kaspickému moři. Důkazem jsou i některé římské pozůstatky. V 18. století město začali okupovat Rusové, na začátku 19. století zde byla pak nalezena ropa. Díky tomu začalo toto město výrazně expandovat. V Baku můžete navštívit například Alej mučedníků, opevněné středověké centrum s Panenskou věží a palácem Širvanšáhů, ale i stavby s moderní architekturou. 

Batumi

Letovisko Batumi se nachází na pobřeží Černého moře na jihozápadě Gruzie. Toto oblíbené turistické místo je vhodné díky subtropickému podnebí jke koupání a možnosti relaxace na pláži. V přístavě žije přes 150 tisíc lidí. Ve městě můžete navštívit botanické zahrady, cirkus, akvárium či muzeum. Kromě toho můžete navšívit i nejvyšší budovu Gruzie 200 metrovou věž Batumi krásné Evropské náměstí s fontánami. 

Diri Baba

Mauzoleum Diri Baba leží na severovýchodě Ázerbájdžánu ve městě Qobustan. Leží na čtverci umístěném na glypickém útesu naproti starověkému hřbitovu. Toto dvoupatrové mauzoleum s kouplí je zasvěceno šejkovi a světci Diri Babovi a bylo postaveno v roce 1402. Na zdi je vyryto pohřební text, kde je zmíněno jméno panovníka Ibrahima I. Širvanšáha. 

Ečmiadzin

Katedrála Echmiadzin (Arménie, Dreamstime) Sídlo arménské cirkve se nachází v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehožem Osvětitelem již v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů po typické křesťanské fresky.

Garni

Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo již ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem této kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století  a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.

Geghard

Klášter Geghard (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku. 

Gobustan

Gobustan leží kousíček od ázerbájdžánské metropole Baku na východě země. Toto místo je proslulé díky jedinečným prehistorickým petroglyfům a bublajícím bahenním sopkám. Oblast byla osídlena již v 8. tisicíletí př.n.l. Nacházejí se zde tisíce kamenných rytin na 100 kilometrech čtverečních, které zobrazují lovení zvěře, lidi, živočichy, lodě či souhvězdí. Nejstarší petroglyf pochází z 12. století př.n.l. Naleznete zde ale i starší kameny, na nichž jsou vyryté nápisy od Římanů. Toto místo figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Gori

Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii. 

Goris

Na jihozápadě Arménie leží město Goris nedaleko hranic s Azerbajdžánem. Město se nachází v údolí řeky Goris obklopeném pohořím Zangezur. Ve městě a jeho okolí můžete navštívit například Kostel svatého Hripsime, postavený v roce 1771, jehož základy pochází ze 4. století a , dále klášterní komplex Tatev, jeskynní vesničku Starý Khndzoresk či archeologické muzeum.

Haghartsin

Středověký klášter Haghartsin se třemi kostely leží v lesích na severovýchodě Arménie. Výstavba hlavního kostela Matky boží byla dokončena ve 13. století. bagratunskými princy. V tomto století byla postavena také jídelna. Nejstarší kostel je pojmenován po svatém Řehořovi a datuje se k 11. století. Momentálně klášter prochází velkou renovací.  

Haghpat

Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je spolenčně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek. 

Ilisu

Malá vesnice Ilisu leží v údolí Qaracay na severu Ázerbájdžánu poblíž hranic s Gruzií. Tato kamenná vesnička byla kdysi centrem ruského chanátu Elisu. Dokazuje to i zřícenina hradu. Okolí vesničky, která je zasazena v údolí řek Kurmuk and Hamamchay a okolních hor vybízí k pěším procházkám. Celá oblast je proslulá i vodopády, z nichž nejznámější Ram-rama. Ilisu leží v nadmořské výšce okolo 1400 m n.m. a žije v něm necelých 1400 obyvatel.

Jerevan

Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeki Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd. 

Karahunj

Kamenná observatoř Karahunj je pravěké archeologické naleziště, které leží u města Sisian na jihovýchodě Arménie. Doba vzniku této observatoře není známá, ale její stáří se odhaduje do doby bronzové či železné. Místo je bohatě posázené kameny, stojícími a pohřebními kameny. Celkem se jich zde nachází něco přes 200. Tyto čedičové kameny jsou vysoké až 3 metry.

Khor Virap

Klášter Khor Virap leží na jihu Arménie u hranic s Tureckem a je odtud nádherný výhled na horu Ararat (5137 m.n.m). Klášter byl sídlem arménských katolíků. Kaple byla postavena v 7. století, 

Kutaisi

Na západě Gruzie se nachází město Kutaisi. Město leží na řece Rioni a žije zde přes 200 tisíc lidí. Město bylo pravděpodobně založeno v 5.-6. století př.n.l. Během historie bylo Kutaisi několikrát hlavním městem různých království. Dnes je možné ve městě navštívit například katedrálu Gelati s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, dále pak katedrálu Bragrati z 11. století. Obě tyto stavby jsou památkami UNESCO. 

Lahic

Na severovýchodě Ázerbájdžánu leží městečko Lahic, kde žije necelých tisíc lidí. Toho městečko měďotepců leží na jižních svazích pohoří Velký Kavkaz. Je to jedno z nejstarších osídlených lokalit v zemi. Během středověku se stalo důležitým řemeslným centrem. Dodnes jsou místní výrobky známé po celé zemi a Kavkazu, především pak koberce a měděné nádobí a nástroje.

Mardakan

Město Mardakan leží na poloostrově Apšeron na východě Ázebájdžánu. Nedaleko se nachází mezinárodní letiště. Symbolem města je především středověky hrad s kulatou věží ze 13. století a čtyřhrannou věží ze 14. století. Tyto věže patří k sérii dalších, které byly na poloostrově postaveny za účelem ochrany a upozornění obyvatel na hrozící nebezpečí. Kromě hradu však v Mardakanu můžete vidět i mešitu Tuba-Šaka z 15. století či dům, dnes muzeum, básníka Yesenina. 

Mccheta

Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.

Mestia

Na severozápadě Gruzie leží městečko Mestia. V městečku se nachází typické svanské věže. Mestia leží v pohoří Kavkaz v nadmořské výšce 1500 m.n.m . a dodnes je to důležité kulturní město. Ve městě se nachází etnografické muzeum, kde se nachází například ikony ze svanetských kostelů z 10. - 14. století.

Qabala

Severoázebájdžánské město Qabala leží na řece Garachay horském reliéfu. Původní jméno města bylo Kutkashen, ale po vyhlášení nezávislosti Ázerbájžánu v roce 1991 bylo město přejmenováno na počest historické města Qabala, které bylo hlavním městem Kavkazské Albánie. Tato populární turistická destinace nabízí kromě hotelových rezortů především možnost navštívit okolní přírodní krásy jako jsou vodopády, hory či lyžařský areál. 

Sanahin

Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.  

Sapara

Na jihu Gruzie se nachází ortodoxní klášter Sapara. Doba existence se odhaduje již od 9. století. Součástí komplexu jsou dva kostely, a to svaté Sáby a svatého Štěpána. Uvnitř Kostela svaté Sáby můžete spatřit fresky ze 14. století. Součástí kláštera byly ikony, které však byly schovány před Turky na bezpečnější místa.

Seki

Na severu Ázerbájžánu v pohoří Velkého Kavkazu leží starobylé město Seki. Stopy po osídlení spadají až do doby okolo 7. století př.n.l, kdy tudy procházeli lidé íránského národa Sakas. Během prvního století našeho letopočtu bylo město jedno z  největších měst Kavkazské Albánie. Navštívit můžete například pevnost chánů s palácem z 18. století, půvabné karavanseraje i mešity ve starém městě, podzemní lázně či bývalý albánský kostel.

Sevan

Jezero Sevan se rozléhá na východě Arménie. Toto tyrkysové sladkovodní jezero leží v nadmořské výšce téměř 2000 m.n.m. Sevan je dlouhý 72 kilometrů a jeho maximální hloubka je 80 metrů. Z jediného ostrůvku se dnes stal poloostrov, na kterém stojí stědověký klášterní komplex Sevanavank. Jezero je důležitým krmištěm pro racka arménského. Kromě toho je domovem několika ryb, například endemického pstruha sevanského.

Suraxani

Suraxani je rajón ázerbájdžánského hlavního města Baku na poloostrově Apšeron. Na severu města se nachází Chrám věčného ohně Atešgah, který byl vybudován asketickými hinduisty mezi 17. - 18. stoletím. Tento zoroastrijský chrám získal svůj název podle toho, že byl postaven na ložisku zemního plynu, který díky průsaku vyprodukoval plameny. Bývalo to poutní a filozofické misto. V roce 1975 se z chrámu stalo muzeum! 

Svanetia

Na úpatím Kavkazu se na severu Gruzie rozléhá oblast Svanetia. Tato oblast je známá unikátní vesnickou obrannou architekturou. Historická oblast Svanetia je také proslulé typickými svanskými věžmi, které pochází z 9. - 12. století. Celá oblast je zapsána na seznamu UNESCO.

Šamachi

Městečko Šamachi leží na severovýchodě Ázerbájdžánu v seismické obklasti Kavkazu. Přezdívá se mu také "město koberců". První zmínka o městě je známá z 1. století, ale předežím ve středověku bylo Šamachi důležitým centrem a hlavním útočištěm Širvanšáhů. Právě seismická aktivita zapříčinila několik zamětřesení napříč staletími, která město dost zničila. Jedina dochovaná stavba je Páteční mešita z 10. století. Kousek od města pak můžete navštívit hřbitovní areál Yeddi Günbaz s hrobkami a mauzolei. Šamachi je také proslulé svými tradičními tancemi.

Šchara

Nejvyšší horou Gruzie je Šchara. Nachází se v pohoří Kavkaz v oblasti Svanetia na severozápadě země. Vrchol Šchary se nachází v nadmořské výšce 5201 metrů. Jedná se o ledovcovou oblast. Na horu se dá vylézt jak z gruzijské, tak ruské strany, avšak lepší cesta na vrchol vede z Gruzie. 

Tbilisi

Výhled na celé Tbilisi (Gruzie, Dreamstime) Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.

Uplistsikhe

Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.  

Ušba

Jeden z nejvýraznějších kavkazských vrcholů se nazvývá Mount Ušba. Hora se nachází na severozápadě Gruzie, v oblasti Svanetia nedaleko hranic s Ruskem. Říká se ji "Matterhorn Kavkazu" díky svému dvojitému vrcholu. Jeden vrchol Ušby dosahuje výšky 4710 m.n.m.a druhý 4690 m.n.m.

Vardzia

Středověké jeskynní město Vardzia leží v srdci Gruzie na svazích pohoří Erusheti na řece Kuře. Toto unikátní město vytesané do skal bylo postupně budováno od 12. století. Nachází se zde kostel Zesnutí přesvaté Bohorodice z 12. století, kde jsou nádherné nástěnné malby.  

Yanar Dag

Yanar Dag, nebo také Ohnivá hora leží na ázerbájdžánském poloostrově Apšeron. Jedná se o fascinující ohně planoucí ze země způsobené prosakováním zemního plynu. Plameny vychází z pískovcových útvarů a dosahují výšky někdy i 10 metrů. Na rozdíl od bahenních vulkánů hoří plamen Yanar Dag poměrně stabilně, protože plyn stále proudí z podpovrchu. 

Davit Gareja

Tento unikátní klášterní komplex leží na východě Gruzie na hranicích s Azerbajdžánem. Místo je pojmenován podle hory Gareja, na které byl bystavěn. Jedná se o komplex devatenácti jeskynních klášterů a kaplí, které nechal v 6. století postavit asyrský mnich David. Mimo jiné jsou součástí koplexu i cely, jídelny či obydlí.

Sighnaghi

Na východě Gruzie leží populární turistické město Sighnaghi. Město bylo založeno v roce 1762. Sighnaghi je obklopené hradbami, který zbyly z pevnosti z 18. století. Dále ve městě můžete navštívit dva ortodoxní kostely, a to Kostel svatého Jiřího a Kostel svatého Štěpána. Nachází se zde i hrobka patronky Gruzie svaté Niny.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative