Zeměmi jižního Kavkazu s Ázerbájdžánem

  • 22 dnů
  • od 55 670 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 14 osob
2.6. - 23.6.2018
1grz18
57 990 Kč 56 830 Kč se slevou First minute, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA Rezervovat
15.9. - 6.10.2018
2grz18
57 990 Kč 55 670 Kč se slevou First minute Rezervovat

shrnutí

  • Tajemné kláštery, zdobené kostely a mohutné pevnosti v podhůří Kavkazu
  • Středověká městečka a obydlí vytesaná do skal
  • Unikátní obranné věže ve Svanetii
  • Moderní architektura i historická centra měst Jerevan, Tbilisi a Baku

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Jerevanu

2. den
arménská metropole Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, pevnost Erebuni, památník genocidy)

3. den
bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard UNESCO ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin UNESCO (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů), možnost návštěvy likérky Ararat

4. den
klášter Khor Virap s výhledem na legendární horu Ararat (5136 m), divokým údolím ke klášteru Noravank, ochutnávka vína v městečku Areni

5. den
pohraniční město Goris, cesta nejdelší lanovkou světa nad Ďáblůvým mostem ke klášteru Tatev, jeskynní městečko Khndzoresk, prastará kamenná observatoř Karahunj

6. den
zachovalý karavanseraj Selim na bývalé Hedvábné stezce, klášter Haghartsin se třemi kostely, tyrkysové jezero Sevan ve výšce 2000 m, zastávka na hřbitově Noratus s tisícovkou křížů khačkars

7. den
cesta k horským klášterům Odzun, Sanahin UNESCO a Haghpat UNESCO vysoko nad kaňonem Debed, kamenný most Ahlverdi

8. den
zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), přesun do Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue)

9. den
starobylé náboženské centrum Mccheta UNESCO (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm, klášter Šio Mgvime, hrad Bebris Tsikhe)

10. den
rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe (150 vzájemně propojených jeskyní), bývalá metropole království Kolci město Kutaisi (katedrála Gelati UNESCO s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, katedrála Bagrati UNESCO)

11. den
putování horskou silnicí do tajuplné kavkazské oblasti Svanetie UNESCO (unikátní vesnická obranná architektura - svanské věže, kamenné vesničky) pod horou Ušba (4710 m)

12. den
město Mestia (etnografické muzeum), návštěva zapadlé vesničky Ušguli UNESCO s více než dvaceti obrannými věžemi ležící na úpatí hory Šchara (5201 m)

13. den
odjezd ze Svanetie podél pobřeží Černého moře do letoviska Batumi (vyhlídková lanovka, Alphabet Tower, Piazza, koupání a relaxace na pláži)

14. den
středověký jeskynní klášter vytesaný ve skále Vardzia (13 pater nad sebou se stovkami mnišských cel, 25 vinných sklepů), unikátní klášter Sapara (kostel sv. Sáby s freskami, kostel sv. Štěpána) u města Akhaltsikhe

15. den
procházka lázněmi Bordžomi, návrat do Tbilisi, dokončení prohlídky

16. den
vinařská oblast Kachetie, poutní místo Davit Gareja (úchvatný komplex patnácti jeskynních klášterů a kaplí ze 6. století), hradbami obklopené město Sighnaghi s hrobkou patronky Gruzie sv. Ninou

17. den
přesun přes hranice do Ázerbájdžánu, horská kamenná vesnice Ilisu se zříceninou hradu a mešitou, starobylé město Šeki (pevnost chánů s palácem, půvabné karavanseraje i mešity ve starém městě, šachová škola)

18. den
zastávka u pozůstatků hlavního města kavkazské Albánie Qabaly, vesnička Nic s albánskými kostelíky, tradiční horské městečko měďotepců Lahic (pastýři, psi a stáda koz pod bílými štíty Kavkazu)

19. den
město koberců Šamachi s muslimským hřbitovním areálem Yeddi Günbaz s mnoha hrobkami, mauzoleum světce Diri baba, expandující metropole Baku UNESCO (Alej mučedníků, výhled na město a záliv, opevněné středověké centrum s Panenskou věží a palácem Širvanšáhů i moderní architektura v podobě famózního Centra Hejdara Alijeva či Muzea koberců)

20. den
dopoledne dokončení prohlídky Baku, odpoledne cesta na jih kolem ropných polí s těžebními věžemi (bondovka Jeden svět nestačí) do Gobustánu s jedinečnými prehistorickými petroglyfy UNESCO a bublajícími bahenními sopkami

21. den
perverzní krása krajiny zdevastované všudypřítomnou ropou na poloostrově Apšeron, město Suraxani (zoroastrijský chrám věčného ohně Atešgah vybudovaný asketickými hinduisty), dvě věže středověkého hradu ve městě Mardakan, moderní mešita v Šivelanu přitahující zástupy poutníků, centrum konzervativního islámu Nardaran (pevnostní věž, mešita Rehime Chaním), možnost koupání na písečných plážích Kaspického moře, fascinující ohně planoucí ze země na Ohnivé hoře Yanar Dag popsané už Markem Polem

22. den
návrat do ČR                                                

Cena zahrnuje: letenku do Jerevana a zpět z Baku včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 20x turistický hotel nebo v soukromých domech (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, v několika případech čtyřlůžkové se společným příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, MHD.
Stravování: 20x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: ázerbájdžánské vízum 750 Kč, pojištění STORNO 880 Kč, STORNO+ 1 180 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 120 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

encyklopedie

Akhtala

Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož jsou součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století. 

Batumi

Letovisko Batumi se nachází na pobřeží Černého moře na jihozápadě Gruzie. Toto oblíbené turistické místo je vhodné díky subtropickému podnebí jke koupání a možnosti relaxace na pláži. V přístavě žije přes 150 tisíc lidí. Ve městě můžete navštívit botanické zahrady, cirkus, akvárium či muzeum. Kromě toho můžete navšívit i nejvyšší budovu Gruzie 200 metrovou věž Batumi krásné Evropské náměstí s fontánami. 

Davit Gareja

Tento unikátní klášterní komplex leží na východě Gruzie na hranicích s Azerbajdžánem. Místo je pojmenován podle hory Gareja, na které byl bystavěn. Jedná se o komplex devatenácti jeskynních klášterů a kaplí, které nechal v 6. století postavit asyrský mnich David. Mimo jiné jsou součástí koplexu i cely, jídelny či obydlí.

Ečmiadzin

Sídlo arménské cirkve se nachází v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehožem Osvětitelem již v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů po typické křesťanské fresky.

Garni

Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo již ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem této kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století  a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.

Geghard

Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku. 

Gori

Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii. 

Goris

Na jihozápadě Arménie leží město Goris nedaleko hranic s Azerbajdžánem. Město se nachází v údolí řeky Goris obklopeném pohořím Zangezur. Ve městě a jeho okolí můžete navštívit například Kostel svatého Hripsime, postavený v roce 1771, jehož základy pochází ze 4. století a , dále klášterní komplex Tatev, jeskynní vesničku Starý Khndzoresk či archeologické muzeum.

Haghartsin

Středověký klášter Haghartsin se třemi kostely leží v lesích na severovýchodě Arménie. Výstavba hlavního kostela Matky boží byla dokončena ve 13. století. bagratunskými princy. V tomto století byla postavena také jídelna. Nejstarší kostel je pojmenován po svatém Řehořovi a datuje se k 11. století. Momentálně klášter prochází velkou renovací.  

Haghpat

Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je spolenčně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek. 

Jerevan

Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeki Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd. 

Karahunj

Kamenná observatoř Karahunj je pravěké archeologické naleziště, které leží u města Sisian na jihovýchodě Arménie. Doba vzniku této observatoře není známá, ale její stáří se odhaduje do doby bronzové či železné. Místo je bohatě posázené kameny, stojícími a pohřebními kameny. Celkem se jich zde nachází něco přes 200. Tyto čedičové kameny jsou vysoké až 3 metry.

Khor Virap

Klášter Khor Virap leží na jihu Arménie u hranic s Tureckem a je odtud nádherný výhled na horu Ararat (5137 m.n.m). Klášter byl sídlem arménských katolíků. Kaple byla postavena v 7. století, 

Kutaisi

Na západě Gruzie se nachází město Kutaisi. Město leží na řece Rioni a žije zde přes 200 tisíc lidí. Město bylo pravděpodobně založeno v 5.-6. století př.n.l. Během historie bylo Kutaisi několikrát hlavním městem různých království. Dnes je možné ve městě navštívit například katedrálu Gelati s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, dále pak katedrálu Bragrati z 11. století. Obě tyto stavby jsou památkami UNESCO. 

Mccheta

Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.

Mestia

Na severozápadě Gruzie leží městečko Mestia. V městečku se nachází typické svanské věže. Mestia leží v pohoří Kavkaz v nadmořské výšce 1500 m.n.m . a dodnes je to důležité kulturní město. Ve městě se nachází etnografické muzeum, kde se nachází například ikony ze svanetských kostelů z 10. - 14. století.

Sanahin

Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.  

Sapara

Na jihu Gruzie se nachází ortodoxní klášter Sapara. Doba existence se odhaduje již od 9. století. Součástí komplexu jsou dva kostely, a to svaté Sáby a svatého Štěpána. Uvnitř Kostela svaté Sáby můžete spatřit fresky ze 14. století. Součástí kláštera byly ikony, které však byly schovány před Turky na bezpečnější místa.

Sevan

Jezero Sevan se rozléhá na východě Arménie. Toto tyrkysové sladkovodní jezero leží v nadmořské výšce téměř 2000 m.n.m. Sevan je dlouhý 72 kilometrů a jeho maximální hloubka je 80 metrů. Z jediného ostrůvku se dnes stal poloostrov, na kterém stojí stědověký klášterní komplex Sevanavank. Jezero je důležitým krmištěm pro racka arménského. Kromě toho je domovem několika ryb, například endemického pstruha sevanského.

Sighnaghi

Na východě Gruzie leží populární turistické město Sighnaghi. Město bylo založeno v roce 1762. Sighnaghi je obklopené hradbami, který zbyly z pevnosti z 18. století. Dále ve městě můžete navštívit dva ortodoxní kostely, a to Kostel svatého Jiřího a Kostel svatého Štěpána. Nachází se zde i hrobka patronky Gruzie svaté Niny.

Svanetia

Na úpatím Kavkazu se na severu Gruzie rozléhá oblast Svanetia. Tato oblast je známá unikátní vesnickou obrannou architekturou. Historická oblast Svanetia je také proslulé typickými svanskými věžmi, které pochází z 9. - 12. století. Celá oblast je zapsána na seznamu UNESCO.

Šchara

Nejvyšší horou Gruzie je Šchara. Nachází se v pohoří Kavkaz v oblasti Svanetia na severozápadě země. Vrchol Šchary se nachází v nadmořské výšce 5201 metrů. Jedná se o ledovcovou oblast. Na horu se dá vylézt jak z gruzijské, tak ruské strany, avšak lepší cesta na vrchol vede z Gruzie. 

Tbilisi

Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.

Uplistsikhe

Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.  

Ušba

Jeden z nejvýraznějších kavkazských vrcholů se nazvývá Mount Ušba. Hora se nachází na severozápadě Gruzie, v oblasti Svanetia nedaleko hranic s Ruskem. Říká se ji "Matterhorn Kavkazu" díky svému dvojitému vrcholu. Jeden vrchol Ušby dosahuje výšky 4710 m.n.m.a druhý 4690 m.n.m.

Vardzia

Středověké jeskynní město Vardzia leží v srdci Gruzie na svazích pohoří Erusheti na řece Kuře. Toto unikátní město vytesané do skal bylo postupně budováno od 12. století. Nachází se zde kostel Zesnutí přesvaté Bohorodice z 12. století, kde jsou nádherné nástěnné malby.  

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative