To nejlepší z Indie a Nepálu

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 16 dnů
  • od 62 710 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 16 osob
26.3. - 10.4.2023
1inn23
59 990 Kč uzavřeno
12.11. - 27.11.2023
2inn23
62 990 Kč garantovaný odjezd, průvodkyně: Anna Hübnerová Rezervace Přihláška
24.3. - 8.4.2024
1inn24
63 990 Kč 62 710 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

Atraktivní poznávací zájezd na sever Indie a do Nepálu, při kterém poznáte mnohem víc než jen historické Dillí a velkolepou hrobku a symbol Indie Tádž Mahal. Jeden zažitek následuje další, svezete se indickým vlakem i neustále troubící autorikšou, zažijete ruch velkoměst i klid přírody, ochutnáte pravé indické karí a masala čaj, při poklidné plavbu po Ganze budete pozorovat spalování mrtvých. Okouzlí vás erotické sochy v Khadžuráhu, učaruje duchovní centrum Váránasí, můžete meditovat v Buddhově rodišti Lumbini a svezete se na slonovi v národním parku Čitvan, kde s trochou štěstí uvidíte nosorožce. Ve starobylém Káthmándú pod hradbou Himálaje budete obdivovat dřevěné paláce a chrámy a na závěr se můžete takřka dotknout Everestu při vyhlídkovém letu. Jeden z našich nejoblíbenějších zájezdů. Vřele doporučujeme.

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Nového Dillí

2. den
okružní prohlídka Nového Dillí - Indická brána, třída Rajpath, Prezidentský palác, areál Qutab Minar UNESCO s nerezavějícím sloupem a obrovským minaretem, Humajúnova hrobka UNESCO, centrum moderního města Connaught Place

3. den
výprava do starého města, úzké uličky plné řemeslníků a obchodníků, mohutná Páteční mešita, místo zpopelnění a památník Mahátma Gandhího Raj Ghát, monumentální Červená pevnost UNESCO, sikhská gurudvára Sisganž Sáhib, nejrušnější ulice města Čandni Čouk, v podvečer přejezd vlakem do Ágry

4. den
„mramorové město“ Ágra s velkolepou hrobkou a symbolem Indie Tádž Mahal UNESCO, bohatě zdobená mughalská Červená pevnost UNESCO

5. den
cesta vlakem do města Džhánsí, prohlídka opuštěných paláců a chrámů v půvabné krajině ve vesnici Orčha, v podvečer příjezd do Khadžuráha

6. den
prohlídka fantastických kamenných chrámů s erotickými motivy v Khadžuráhu UNESCO, odjezd lehátkovým vlakem do Váránasí

7. den
nejposvátnější město hinduistů Váránasí, uličky starého města plné poutníků a chrámů, procházka po ghátech, večerní bohoslužba Ganga Aarti

8. den
nezapomenutelná ranní plavba po řece Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých, odpoledne místo prvního Buddhova kázání Sárnáth, večer možnost hudebního představení

9. den
přejezd do Nepálu, místo Buddhova narození Lumbini UNESCO

10. den
cesta do národního parku Čitvan UNESCO,  procházka tradiční vesnicí kmene Thar, kulturní vystoupení

11. den
plavba na dřevěné kanoi po řece Rapti, pozorování ghaviálů a krokodýlů, pěší safari s průvodcem (možnost spatřit medvěda, opice, nosorožce), výprava do džungle na slonech s velmi vysokou šancí pozorovat nosorožce, koupání slonů

12. den
odjezd do Káthmándú, návštěva nepálské buddhistické svatyně Svajambhúnáth UNESCO

13. den
prohlídka metropole Káthmándú (královský palác, náměstí Durbar UNESCO, příbytek živé bohyně Kumárí, hinduistické stupňovité chrámy), spalovací gháty na řece Bagmátí v Pašupatináth UNESCO, tibetská stupa Bódnáth UNESCO

14. den
možnost vyhlídkového letu k Mt. Everestu UNESCO (8848 m), chrámy v Pátanu UNESCO a Bhaktapuru UNESCO

15. den
výhodné nákupy ve čtvrti Thamel, odlet  

16. den
návrat do ČR         

Cena zahrnuje: letenku do Dillí a zpět z Káthmándú včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně, program v Čitvanském národním parku s 2x plnou penzí a služby průvodce.
Ubytování: 12x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x lehátkový vlak.
Doprava: vlak, minibus, autobus, taxi, rikša, loď, slon.
Stravování: 11x snídaně, 2x oběd, 2x večeře, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Indické vízum 1000 Kč, 12x jednolůžkový pokoj 6000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 832 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1376 Kč nebo 1584 Kč.

Cena nezahrnuje: nepálské vízum 30 USD, vyhlídkový let k Mt. Everestu cca 220 USD, vstupné cca 130 USD.

Poznámka: Indie - žádné restrikce ani požadavky cílové země ohledně Covid-19. Podmínkou vstupu do Nepálu je buď uplynutí 14ti dní od 2. dávky očkování na covid-19, nebo negativní PCR test provedený 72 hodin před vstupem do Nepálu, vyplněný příjezdový formulář a zdravotní pojištění zahrnující lečbu covid19. Návrat do ČR pro všechny bez restrikcí. Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Pavel Müller (2019)

Hodnocení zájezdu:

Již v Praze před odletem jsem utrousil poznámku,že by jeden den v Dubaji nebyl s prohlídkou špatný a že mohl být součástí zájezdu,ne jen přestup. A ono se to povedlo,za což děkuji osudu i ck Alvarez, která nás v Dubaji nenechala jen tak se nudit. V Indii program plný a každý den se bylo na co těšit. Jen to není pro slabší povahy....přece jen podmínky pro život v tak lidnatém státě se velmi liší od našich končin a okolí. V Nepálu bych uvítal více kopečků. Bylo to velké,dobrodružné a nezapomenutelné putování,děkuji ck i průvodkyni za to.

Hodnocení práce průvodce:

Každý o ní zde píše,že je mladá....háááá...však ji táhne na 30,to už tak mladá není. Když jsme ji nabízeli alkohol při cestě vlakem na spaní...nechtěla,když jsme ji nabízeli alkohol v hotelu...nechtěla. Vše zdůvodnila přípravou na další den a tím,že je v práci. Věděla toho na můj vkus dost,někdy nebylo jednoduché předvídat co bude dál,ale ona to zvládala dobře,tak že jsme se nemuseli o nic starat. Dovedla si poradit i s myškou a žabkou,což by byl pro některé vééélký oříšek.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie indické drahokamy

Cestománie indické drahokamy - ČT1, 2002

Na cestě Váránasí

Na cestě Váránasí - ČT2, 2011

Khadžuráho

Základní popis města Khadžuráho, hedvabnastezka, 2006

Lumbini

Článek o rodiště Buddhy, posvátném Lumbini, hedvabnastezka

Vítejte v Nepálu

Video o Nepálu, 2012

Na cestě Káhtmándú

Na cestě po údolí Káthmándú - ČT2, 2014

Cestopis Nepál

Blog z cesty po Nepálu, Patán, Pašupatináth, Boudhanáth, 2016

Článek NP Čitvan

Článek o národním parku Čitvan, 2016

Pokhara

Jak dnes vypadá nepálská Pokhara, 2016

encyklopedie

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Červená pevnost

Červená pevnost, Dillí (Indie, Dreamstime) Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.

Humajúnova hrobka

Humajúnova hrobka, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.

Lotosový chrám

Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.

Qutab Minar

Qutub-Minar, Nové Dilí (2) (Indie, Dreamstime) Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Ágra

Agra (Indie, Shutterstock) Ágra je starobylé město na břehu posvátné řeky Jamuny. Po smrti své druhé ženy se panovník Šáh Džahán rozhodl právě zde postavit mauzoleum, jemuž by na světě nebylo rovno. Tak vznikl slavný Tádž Mahál, nejkrásnější pomník lásky, který se stavěl přes dvacet let z bílého mramoru. Málokdo ví, že vedle něj měl být postaven i jeho věrný obraz v barvě černé. K tomu však již nedošlo.

Tádž Mahal

Tadž Mahal (Indie, Shutterstock) V indickém městě Ágra se nachází jeden z nových sedmi divů světa, Tádž Mahál. Pomník manželky mogula Šáhdžahána, který byl dostaven v roce 1654 je symbolem Indie. Tato monumentální mramorová stavba je 73 metrů vysoká, povrch je zdoben drahokamy a polodrahokamy. Vstupní brána má symbolizovat příchod do ráje. Stavba díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách mění barvu. Nejvíce však je znám pohled na mléčné bílý Tádž Mahál. 

Khadžuráho

Chrám Kandariya Mahadeva, Khadžuráh (Indie, Dreamstime) Kulturním dědictvím UNESCO je vesnička Khadžuráho. Nachází se zde hinduistické chrámy, které jsou proslulé naghárským architektonickým stylem a sochami s erotickou tématikou. Většina chrámů byla postavena za dob Chandelské dynastie v 10 století. Ve 12. století už zde stálo přibližně 85 chrámů, z nichž se dochovalo asi pouze 21. Jsou zde chrámy džinistické i hinduistické, zasvěceny Šivovi, Višnovi a Ganešovi.

Váránasí

Váránasí (Indie, Shutterstock) Město Váránasí leží na severovýchodě Indie. Traduje se, že město bylo založeno Šivou před asi 5000 lety. Indové ho považují za nejposvátnější místo v zemi a důvodem je především řeka Ganga, která městem protéká. Ta přilákává spoustu turistů ale i indických poutníků do Váránasí. Říká se, že hinduisti smívají své hříchy v řece, která je plná mrtvol a popel z kremací. Váránásí je jedno z nejdéle trvale osídlených měst na Zemi. 

Ganga

posvátná koupel, Váránasí, Ganga (Indie, Václav Vašák) Největší indická řeka patři mezi nejposvátnější řeky hinduismu. Společně s Brahmaputrou jsou po stránce průtoku 3. největší řekou světa. Před nimi už je pouze Amazonga a Kongo. Pramen Gangy začíná v Himaláji a dál teče přes 2 500 kilometrů. Ganga je jednou z védských božstev a proto se v ní omývají miliony lidí.

Sárnáth

Stúpa Dhamekh, Sarnath (Indie, Dreamstime) Důležité poutní buddhistické místo Sárnáth se nachází pár kilometrů od města Váránasí. Zásadním bodem jsou ruiny chrámu Mulagandhakuti vihara, které označují místo, kde Buddha strávil svou první dešťovou sezónu. Legenda praví, že v Sárnáthu Buddha konal svě první kázání pro pět svých učňů. Nachází se zde archeologické muzeum, několik stúp, nebo Ašókovy sloupy.

Órčha

Koupání Orčha (Indie, Anna Hübnerová) Órčha je opuštěné středověké město. Největší rozkvět města byl v 16. a 17. století, kde zde měli sídlo mughálští císáři. Dochovalé památky v Órčhe kombinují muslimský a hinduistický architektonický styl. Nachází se zde ruiny tří paláců, mezi nimiž je například pískovcový palác. Byly zde kdysi postaveny i chrámy, ale z těch mnohdá zbyly pouze věže. 

Nepál

Nepál (Nepál, Shutterstock) Poloha Federativní demokratické republiky Nepál je v jižní Asii mezi Indií a Čínou (Tibetem). Do roku 2007 byl Nepál královstvím, ale státní zřízení změnil na parlamentární republiku vzhledem k dlouhotrvajícím skandálům a nestabilitě. Území Nepálu bylo původně osidlováno tibetskými kmeny, většina obyvatel jsou hinduisté. Nepál lemuje Himaláj a na hranici s Čínou leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8 850 m.n.m.). K oficiálním symbolům Nepálu patří rododendron, jaci a Gurkhové, což jsou bojovníci, které v součanosti slouží britské a indické armádě.

Káthmándú

Káthmándu (Nepál, Shutterstock) Káthmándú je hlavní a největší město Nepálu. Nachází se v údolí Káthmándú ve středu země. Město má bohatou historii, která sahá až 2 000 let zpět. Lidé jsou tu především hinduisté a buddhisté a důležitou roli v jejich životě hrají různorodé náboženské a kulturní svátky. V roce 2015 bylo město částečně zničeno silným zemětřesením. Ve měste se nachází několik zásadním chrámů a buddhistických stúp. Celé údolí je kulturním dědictvím UNESCO.

Pátan

Patan (Nepál, Shutterstock) Jedním z největších nepálských měst je v údolí Káthmandú město Pátan. Pátan není skoupý na památky a nabízí návštěvníkům pestrý program festivalů a oslav. Nachází se zde bohaté kulturní dědictví. Jedním z UNESCO památek je například Palácové náměstí, kde se nachází Královský palác. Dalším je například Patánská dhóka, což je historický vstup do starého města, či několik hinduistických chrámů zasvěcených bohu Kršnovi

Bhaktapur

Bhaktapur se doslova překládá jako "místo oddaných". Je to starověké město na východě údolí Káthmándú. Historické jádro města tvoří tři náměstí. Návštěvníci mohou vidět například zdobenou branku s 55 okny, která tvorí vstup do Paláce na Palácovém náměstí. Dominantou města je pětipatrový chrám Nyatapola, který leží na dalším brahtapurském náměstí. Tento chrám je vysoký 33 metrů a je největší v celém údolí. Jednou z dalších atraktivit je tzv.Paví okno. Toto okno je zasazené ve zdi Muzea dřevořezby. Návštěvnici mohou obdivovat nádhernou řezbářskou práci, která je na okně vidět s nádherně vyyřezaným pávem uprostřed.

Mt. Everest

Vrchol Mount Everest asi netřeba sálodlouze představovat. Je to nejvyšší hora na Zemi. Tibetský název je Chomolungma. Mount Everes leží na hranici Nepálu a Tibetu a dosahuje do výšky 8 848 m.n.m. Poprvé byl nejvyšší bod planety zdolán v roce 1953 novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym. Co se týká porostu, tak mechy jsou možné k vidění do výšky asi 6,5 tisíc metrů, poté je už většina hory pokrytá sněhem. Kromě medvěda hnědého, ptáků a pand je dominantním obyvatelem jak a irbis. 

Páteční mešita

silueta Páteční mešity, Staré Dillí (Indie, Shutterstock) Páteční mešita, oficiálně Jama Masjid je jedna z největších mešit v Indii. Je postavena z červeného pískovce a je inspirována mešitou v Mekce. Narozdíl od ní má však uprostřed dvora zelený strom a pouze dva 41 metrů vysoké minarety. Na nádvoří stojí nádherná hrobka Šeika Salima Čištiho z bílého mramoru s neuvěřitelně přesnými a detailními rytinami.

Pašupatináth

Na obou březích řeky Bagmátí se nachází jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Nepálu - Pašupatináth. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi. Každoročně je chrám láká stovky poutníků a vyznavačů hinduismu. Chrám má měděnou dvoupatrovou zlatou kopoli, jsou zde 4 vchody se stříbrnými listy. Nachází se zde také dřevěné sochy. Do chrámů mohou vstoupit pouze hinduisté.

Bodnáth

Tibetská stupa Bodnath se nachází na okraji Kathmandu. Postavena byla před 1500 lety na obchodní trase z Tibetu do Indie a zejména po obsazení Tibetu Čínou se stala významným poutním místem tibetských buddhistů.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Durbar

Durbar je náměstí v hlavním městě Nepálu Káthmándú, zaplněné palácovými stavbami, chrámy, sochami, modlitebními místy v halvní. Většina staveb pochází ze 17. století, ale jsou zde stavby zhotovené v období mezí 12. - 18. stol. a jsou pod ochranou UNESCO. Řadu znich poznamenala, nebo zcela zničila zemětřesení a znečištění města.

Nové Dillí

Nové Dillí (Indie, Shutterstock) Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel. 

Indická brána

Indická brána, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.

Rajpath

Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.

Jantar Mantar

Jantar Mantar, Jaipur (Indie, Shutterstock) Jantar Mantar je observatoř s kamennými sochami, která se nachází v Džajpúru. Sochy vrhají stíny a podle nich se počítal čas v dřívější dobách. Observatoř je komplex 19 architektonických astronomických nástrojů postavených na příkaz mahárádži Džaj Sinha. Stavby byly dokončeny v roce 1738. Součástí observatoře jsou i největší kamenné sluneční hodiny na světě. Komplex je na seznamu UNESCO.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative