Skryté poklady střední Indie

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 19 dnů
  • od 56 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 6 – 12 osob
12.11. - 30.11.2022
2sti22
56 990 Kč uzavřeno
15.2. - 5.3.2023
1sti23
56 990 Kč Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Lesk a bída indické megapole Bombaj
  • Úžasné jeskynní chrámy a kláštery v Adžantě a Éllóře
  • Hampi - areál 800 chrámů a paláců ve Vidžajanagaru
  • Koupání v Arabském moři v letovisku Góa
Mapa trasy zájezdu Skryté poklady střední Indie

program zájezdu

1. den
letecký přesun do indické megapole Bombaj

2. den
prohlídka města (hrobka Hadži Aliho, městské prádelny, Brána Indie, koloniální budovy, nádraží Victoria UNESCO)

3. den
výlet na ostrov Elephanta UNESCO (jeskyně a chrámy vytesané do skal), odjezd nočním vlakem do Indore

4. den
přesun pronajatým mikrobusem do starodávného města Mahešvár plného chrámů a ghátů u řeky Narmada, návštěva paláce, plavba po řece

5. den
výlet do pevnosti Mandu na náhorní plošině vyčnívající nad okolní pláně (staré mešity, paláce s pěstěnými zahradami a skvělé výhledy)

6. den
cesta do poutního městečka Omkarešvár se stovkami chrámů

7. den
procházka kolem ostrova ve tvaru kosmické mantry Óm přitahujícím poutníky a svaté muže z celé Indie

8. den
celodenní přesun pronajatým mikrobusem do Adžanty

9. den
úžasné buddhistické jeskynní chrámy a kláštery v Adžantě UNESCO s nádhernou freskovou výzdobou, starobylé město Aurangábád  s hrobkou Bibi Ka Maqbara přezdívanou "falešný Tádž Mahal"

10. den
skalní pevnost Daulatabád, fascinující hinduistické a džinistické jeskynní chrámy v Éllóře UNESCO s monumentálním chrámem Kailasa vytesaným do skalní stěny, odjezd nočním vlakem do Hajdarábádu

11. - 12. den
hrdé město Hajdarábád (rozsáhlá pevnost Golkonda, věž Čárminár, mešita Mecca, palác Čaumahálla, četné bazary), odjezd nočním vlakem do Hosapetu

13. - 14. den
ruiny metropole největší hinduistické říše Vidžajanagar UNESCO u vesničky Hampi (areál 800 chrámů a paláců na celkové ploše 26 km²), snová krajina plná zeleně s pozadím ohromných skal a balvanů u řeky Tungabhadra

15. den
celodenní přesun do Goa

16. - 17. den
odpočinek na pláži Palolem u Arabského moře v bývalé portugalské kolonii Góa, možnost lodního výletu na pozorování delfínů, skvělé jídlo, koupání

18. den
výlet do Staré Góy UNESCO (středověké katedrály, hrobka Františka Xaverského), procházka koloniálním centrem hlavního města Panadží, odjezd na letiště a odlet do Prahy

19. den
návrat do ČR                                

Cena zahrnuje: letenku do Bombaje a zpět z Goa včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel, 2x ubytování u pláže (vše dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 3x noční lehátkový vlak.
Doprava: vlak, minibus, autobus, taxi, rikša, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x jednolůžkový pokoj 5200 Kč, Indické vízum 950 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 988 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1634 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Poznámka: Podmínkou vstupu do Indie je očkování 2 dávkami na Covid-19, nebo negativní PCR test provedený 72 hodin před odletem, a dále vyplněný příjezdový formulář. Pro vnitrostátní lety je potřeba mít 2 dávky očkování nebo PCR test provedený max 72 hodin před letem. Návrat do ČR bez restrikcí. Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky

odkazy

Na cestě po Bombaji

Na cestě po Bombaji - ČT2, 2006

Na cestě po Goa

Na cestě po Goa - ČT2, 2007

BOMBAJ: Obsáhlý a velmi podrobný průvodce největším městem Indie

Podrobný průvodce Bombají, hedvabnastezka.cz, Kateřina Červenková, 2017

Zapomenuté a opuštěné indické město Mandu je ukrytý poklad

Článek o indickém městě Mandu, reflex.cz, Daniel Baret, 2014

Adžanta a Éllóra – skalní komplexy v nitru Indie

Článek o jeskyních komplexech v Adžantě a Éllóře, e15.cz, Marian Hronek, 2011

Když vás lenošení na plážích Goa omrzí, vyrazte ke slavným ruinám v Hampi

Článek o slavných ruinách v Hampi, novinky.cz, Gabriela Pšeničková a Josef Rubeš, 2017

encyklopedie

Aurangábád

Aurangábád je kvetoucí průmyslové středisko ve státě Maharaštra v Indii. Ve středověku v letech 1653 - 1707 se stalo dokoncem hlavním městem císaře Aurangzeba. Jedná se o jedno z nejrychleji rostoucích měst v Indii v současné době a postupně se také stává hlavním průmyslovým a vzdělávacím centrem Indie. Přichází sem studovat mnoho studentů (včetně muslimů) z Afriky, Asie a ostatních částí Indie.

Adžanta

Adžanta (Indie, Shutterstock) Adžanta je soubor 29 buddhistických skalních chrámů. Jeskynní komplex byl budován od 2. stol. před Kristem, v 7. století byl opuštěn a náhodně objeven v roce 1819. Buddhističtí mniši vytesali jeskyně do skály v ohybu zalesněného říčního údolí. Jedním z hlavních důvodů k návštěvě Adžanty jsou nástěnné malby a fresky, které zdobí mnoho jeskynních interiérů.

Ellora

Ellora (Indie, Shutterstock) V indické Elloře se můžeme setkách s chrámovým komplexem a skalními jeskyněmi. Chrámy jsou vytesány do pozvolného skalního srázu a jejich výstavba trvala několika staletí. Proto jsou zde vedle sebe kláštery a chrámy buddhistické, hinduistické a džinistické. Nalézá se zde celkem 34 jeskyní a navíc jsou od roku 1983 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.

Bombaj

Bombaj slouží pro turisty a cestovatele většinou jen jako vstupní brána do Indie. Je to největší přístav západního pobřeží, dnes nazývané Mumbaj (město bylo oficiálně přejmenováno v roce 1995). Je nejdůležitějším centrem indického finančnictví, a také významným obchodním, dopravním a průmyslovým uzlem. Tradiční jsou zde bombajské prádelny. Bombaj je šesté nejlidnatější město Indie a čítá více než 13 milionů obyvatel. S aglomerací dokonce více než 16 milionů, což Bombaj dělá největší konurbací světa.

Hrobka Hadži Alliho

Hrobka Hadži Alliho se nachází v mešitě Hadži Alliho v indickém Bombaji. Tomuto muslimskému světci z 19. století se chodí poklonit zástupy hinduistů a dokonce to dělávali též britští generálové, když se jim podařilo vyhrát nějakou bitvu. Návštěva hrobky prý přinese vyplnění jakéhokoliv přání.  

Městské prádelny

V Bombaji se nachází prádelny pod širým nebem, které jsou jedny z největších na světě. Jednou z nich je i Dhobi Ghat, kde se nachází asi 700 kamenných mycích platform, kde "pradleny" (i muži) se snaží vyčistit oblečení z různých koutů města. Pracují tu například tradiční pradlenské rodiny, které toto řemeslí živí již po generace. Prát zde nechávají veškeré bombajské nemocnice a hotely. 

Elephanta

Ostrov Elephanta je jedním z přístavních ostrovů Bombaje. Na ostrově jsou ohromné vytesané jeskyně z 8. století a zřejmě i starší, kde jsou nádherné a ohromující sochy indických božstev. Převládá zde především Šiva a Parvátí. Místo protíná minulost a současnost.

Góa

Góa, někdejší portugalská kolonie omývaná vodami Arabského moře, patří mezi nejmenší a nejmalebnější státy Indie. Všudypřítomné kokosové háje a zelená rýžová políčka zvýrazňují bělost početných koloniálních staveb, kterými se Góa zapsala na seznam Světového dědictví UNESCO.

Vidžajanagar

Vidžajanagar, hlavní město stejnojmenné mocné říše středověku, se dnes jmenuje Hampi. Městečko leží na řece Tungabhadra v jižní části Indii. V troskách majestátných chrámů a kdysi výstavných domů se krčí chudina, vztahující ruce po penězích od turistů. 

Hajdarábád

Hajdarábád (Indie, Shutterstock) Indický Hajdarábád se pyšní nádhernou islámskou architekturou, např. Mekkou Masdžid a nejkrásnější památkou ve městě, Šarminarem. Dnes je Hajdarábád šestým největším městem v Indii. Žije zde přes 6 milionů lidí. Hajdarábád má také dlouhou a významnou islámskou historii. V polovině 14. století se na Dekánské náhorní plošině rozkládalo muslimské bahmanské království. Ve měste je možné si prohlédnout věž Čárminár, rozsáhlou pevnost Golkondu a nejrůznější mešity.

Hampi

Hampi (Indie, Shutterstock) Hampi, dříve Vidžayanagar je bezesporu jednou z nejpůsobivějších historických památek v celé Indii. To dokládá i fakt, že bylo zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Město je zasazeno do skalnaté, pahorkaté krajiny, plné obrovských balvanů. Lezení po skálách má v této oblasti netušené možnosti. K vidění je několik chrámů, nástenné stropní malby či ruiny některých dávných staveb.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Daulatabád

Indická pevnost Daulatabád byla postavena ve 12. století. Nachází se 15 kilometrů od starobylého města Aurangábád. Daulatabád v překladu znamená "Město bohatství". Tato nedobytelná pevnost je obklopena silnými zdmi, bránou s hroty, strmými kluzkými cestami a hlubokým přikopem s krokodýly. Nachází se zde rozsáhlá síť tajných podzemních chodeb. Daulatabád bylo chvíli i hlavním městem.

Mahešvár

V centrální části Indie leží na břehu řeky Narmada město Mahešvár. Ve městě žije přes 30 tisíc lidí. Mahešvár je znám jako centrum ručně tkaných barevných sárí. Kromě toho se ve městě pořádá několik slavností a festivalů, bylo zde natočeno spoustu bolywoodských filmů. Na pravém břehu Narmady se rozprostírá většina chrámů jako například SahastarArjun, chrám Vindhyavasini nebo nově postavený Shiva Datta Dham. V Mahešvár můžete kromě chrámů navštívit například královský palác či pevnost Ahilya.

Omkarešvár

Poutní ostrov Omkarešvár leží na řece Narmada ve střední části Indie. Oficiálně název ostrova je Mandhata, ale říká se mu také ještě Šivapuri. Ostrov se nachází na kopci Mandhata, kde je hidnuistický chrám Omkarešvár . Ostrov získal svůj název podle svého tvaru, připomínající zvuk Om. Legenda praví, že král Mandhata zde sloužil svůj slib věrnosti Šivovi a udělal toto posvátné místo svým hlavním sídlem.

Mandu

Pevnost Mandu leží na náhorní plošině v centrální části Indie ve výšce 633 metrů nad mořem. Jsou to defacto trosky historického města. Kdysi to byla důležitá vojenská základna, obehnaná zdí s několika vstupy. Zeď uzavírá velké množství paláců, mešit, chrámů a dalších budov. Nejstarší mešita pochází z roku 1405. Nachází se zde i několik hrobek. Celý komplex je opravdu unikátní.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative