Jižní Indie

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
 • 30 dnů
 • od 52 790 Kč
 • Dle programu
 • skupina 6 – 12 osob
22.2. - 23.3.2019
1ins19
49 990 Kč uzavřeno
16.11. - 15.12.2019
2ins19
54 990 Kč 53 890 Kč se slevou First minute Rezervovat
21.2. - 21.3.2020
1ins20
54 990 Kč 52 790 Kč se slevou First minute Rezervovat

shrnutí

 • Lesk a bída indické megapole Bombaj
 • Hampi - areál 800 chrámů a paláců ve Vidžajanagaru
 • Jízda horskou úzkokolejkou
 • Romantická plavba hausbótem pobřežními kanály a lagunami Kéraly
 • Koupání v Arabském moři v letovisku Góa

program zájezdu

1. den
letecký přesun do indické megapole Bombaj

2. den
prohlídka města (hrobka Hadži Aliho, městské prádelny, Brána Indie, koloniální budovy, nádraží Victoria UNESCO)

3. den
výlet na ostrov Elephanta UNESCO (jeskyně a chrámy vytesané do skal), odjezd nočním vlakem do Indore

4. den
přesun pronajatým mikrobusem do starodávného města Mahešvár plného chrámů a ghátů u řeky Narmada, návštěva paláce, plavba po řece

5. den
výlet do pevnosti Mandu na náhorní plošině vyčnívající nad okolní pláně (staré mešity, paláce s pěstěnými zahradami a skvělé výhledy)

6. den
cesta do poutního městečka Omkarešvár se stovkami chrámů

7. den
procházka kolem ostrova ve tvaru kosmické mantry Óm přitahujícím poutníky a svaté muže z celé Indie

8. den
celodenní přesun pronajatým mikrobusem do Adžanty

9. den
úžasné buddhistické jeskynní chrámy a kláštery v Adžantě UNESCO s nádhernou freskovou výzdobou, starobylé město Aurangábád  s hrobkou Bibi Ka Maqbara přezdívanou "falešný Tádž Mahal"

10. den
skalní pevnost Daulatabád, fascinující hinduistické a džinistické jeskynní chrámy v Éllóře UNESCO s monumentálním chrámem Kailasa vytesaným do skalní stěny, odjezd nočním vlakem do Hajdarábádu

11. - 12. den
hrdé město Hajdarábád (rozsáhlá pevnost Golkonda, věž Čárminár, mešita Mecca, palác Čaumahálla, četné bazary), odjezd nočním vlakem do Hosapetu

13. - 14. den
ruiny metropole největší hinduistické říše Vidžajanagar UNESCO u vesničky Hampi (areál 800 chrámů a paláců na celkové ploše 26 km²), snová krajina plná zeleně s pozadím ohromných skal a balvanů u řeky Tungabhadra, odjezd nočním vlakem do Maisúru

15. den
voňavé město Maisúr (mahárádžův palác, trhy s ovocem a kořením, továrna na výrobu vonných tyčinek), nádherný výhled na město z Čamundi Hill

16. den
pozůstatky sídelního města sultána Típúa Šrírangapatnam, jedno z nejposvátnějších džinistických míst Šravanabelagola s největší monolitickou sochou v Indii, dokonale zachovaný chrám Kešava z 13. století v Sómnáthpuru

17. den
průjezd malebným pohořím Nilgiri do bývalé britské horské stanice Ooty

18. den
nenáročná turistika v okolí městečka Ooty, snadný výstup na nejvyšší vrchol jižní Indie Doddabetta (2637 m)

19. den
jízda horskou úzkokolejkou UNESCO mezi čajovými plantážemi do Mettupalajámu, centrum textilní výroby Koimbatur

20. den
pohodová cesta lokálním vláčkem do poutního města Madurai (pestrobarevně zdobený hinduistický chrám bohyně Minakší s 50 m vysokými gópurami a palác Tirumála Najaka)

21. den
cesta do pohoří Západní Ghát UNESCO, tygří rezervace Périjár - možnost volby z mnoha programů, například projížďka lodí po Périjárském jezeře (zdroj vody pro stáda slonů, jeleny sambar, divoká prasata, opice, tury gaur a tygry)

22. den
možnost dalších aktivit (například pěší výlet s místním průvodcem do džungle, nebo projížďka na slonech či džíp safari), návštěva zahrady koření

23. den
přímořský stát Kérala s nekonečnými palmovými háji a plantážemi exotických plodin, plavba tradičním hausbótem spletí ostrůvků, kanálů a lagun v okolí města Allépi, romantická noc na lodi

24. den
návrat z plavby a přesun do města Ernakulam, večerní představení tradičního tance kathakali s nalíčenými tanečníky

25. den
koloniální přístav Kočín (synagoga, pevnost, čínské rybářské sítě, hrob mořeplavce Vasca da Gamy), odjezd nočním vlakem do Góa

26. - 27. den
odpočinek na pláži Palolem u Arabského moře v bývalé portugalské kolonii Góa, možnost lodního výletu na pozorování delfínů, skvělé jídlo, koupání

28. den
výlet do Staré Góy UNESCO (středověké katedrály, hrobka Františka Xaverského), procházka koloniálním centrem hlavního města Panadží

29. den
odpoledne odjezd na letiště a odlet do Prahy

30. den
návrat do ČR                            

Cena zahrnuje: letenku do Bombaje a zpět z Goa včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, plavbu hausbótem včetně 1x plné penze, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 18x turistický hotel, 3x chatky u pláže, 1x hausbót (vše dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 5x lehátkový vlak.
Doprava: vlak, minibus, autobus, taxi, rikša, loď.
Stravování: 1x plná penze, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 22x jednolůžkový pokoj 7 500 Kč, indické vízum 2 100 Kč, pojištění STORNO 616 Kč, STORNO+ 841 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 120 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Pěšky
 • Vyhlídková jízda vlakem
 • Lodní doprava

hodnocení

Vladimír K. (2017)

Hodnocení zájezdu:

měsíc utekl jako voda, spousta zážitků, zájezd neměl chybu.

Hodnocení práce průvodce:

Olga jako vždy vynikající.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Bombaji

Na cestě po Bombaji - ČT2, 2006

Vidžajanagar

Článek o království Vidžajanagar, 2001

Na cestě po Goa

Na cestě po Goa - ČT2, 2007

Na cestě po Kérale

Na cestě po Kérale - ČT2, 2011

Dokument jižní Indie

Domácí dokument o cestě do jižní Indie, 2013

Maisúr

Hedvábná Karnátaka s IT srdcem - Pavla Schauerová, lideazeme.reflex.cz, 2011

encyklopedie

Adžanta

Adžanta (Indie, Shutterstock) Adžanta je soubor 29 buddhistických skalních chrámů. Jeskynní komplex byl budován od 2. stol. před Kristem, v 7. století byl opuštěn a náhodně objeven v roce 1819. Buddhističtí mniši vytesali jeskyně do skály v ohybu zalesněného říčního údolí. Jedním z hlavních důvodů k návštěvě Adžanty jsou nástěnné malby a fresky, které zdobí mnoho jeskynních interiérů.

Allépi

Allépi je proslavené svými veslařskými závody, hausbóty, výrobky z kokosu, rybami a jezery. Je známé také jako Benátky východu a obchodníci sem přicházeli za honbou černého zlata. Kokosové vlákno je jedním z nejvýznamějších komodit vyráběných zde.

Aurangábád

Aurangábád je kvetoucí průmyslové středisko ve státě Maharaštra v Indii. Ve středověku v letech 1653 - 1707 se stalo dokoncem hlavním městem císaře Aurangzeba. Jedná se o jedno z nejrychleji rostoucích měst v Indii v současné době a postupně se také stává hlavním průmyslovým a vzdělávacím centrem Indie. Přichází sem studovat mnoho studentů (včetně muslimů) z Afriky, Asie a ostatních částí Indie.

Bombaj

Bombaj slouží pro turisty a cestovatele většinou jen jako vstupní brána do Indie. Je to největší přístav západního pobřeží, dnes nazývané Mumbaj (město bylo oficiálně přejmenováno v roce 1995). Je nejdůležitějším centrem indického finančnictví, a také významným obchodním, dopravním a průmyslovým uzlem. Tradiční jsou zde bombajské prádelny. Bombaj je šesté nejlidnatější město Indie a čítá více než 13 milionů obyvatel. S aglomerací dokonce více než 16 milionů, což Bombaj dělá největší konurbací světa.

Coonor

Coonor je první z železničních stanic v pohoří Nilgiris v Indii. Pohoří se nachází ve v průměrně výšce 1850 m.n.m. Je to malé, ještě ne příliš civilizací dotknuté městečko, které je oblíbené zejména díky botanické zahradě. Nachází se zde mnoho vyhlídkových míst.

Daulatabád

Indická pevnost Daulatabád byla postavena ve 12. století. Nachází se 15 kilometrů od starobylého města Aurangábád. Daulatabád v překladu znamená "Město bohatství". Tato nedobytelná pevnost je obklopena silnými zdmi, bránou s hroty, strmými kluzkými cestami a hlubokým přikopem s krokodýly. Nachází se zde rozsáhlá síť tajných podzemních chodeb. Daulatabád bylo chvíli i hlavním městem.

Elephanta

Ostrov Elephanta je jedním z přístavních ostrovů Bombaje. Na ostrově jsou ohromné vytesané jeskyně z 8. století a zřejmě i starší, kde jsou nádherné a ohromující sochy indických božstev. Převládá zde především Šiva a Parvátí. Místo protíná minulost a současnost.

Ellora

Ellora (Indie, Shutterstock) V indické Elloře se můžeme setkách s chrámovým komplexem a skalními jeskyněmi. Chrámy jsou vytesány do pozvolného skalního srázu a jejich výstavba trvala několika staletí. Proto jsou zde vedle sebe kláštery a chrámy buddhistické, hinduistické a džinistické. Nalézá se zde celkem 34 jeskyní a navíc jsou od roku 1983 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.

Góa

Góa, někdejší portugalská kolonie omývaná vodami Arabského moře, patří mezi nejmenší a nejmalebnější státy Indie. Všudypřítomné kokosové háje a zelená rýžová políčka zvýrazňují bělost početných koloniálních staveb, kterými se Góa zapsala na seznam Světového dědictví UNESCO.

Hajdarábád

Hajdarábád (Indie, Shutterstock) Indický Hajdarábád se pyšní nádhernou islámskou architekturou, např. Mekkou Masdžid a nejkrásnější památkou ve městě, Šarminarem. Dnes je Hajdarábád šestým největším městem v Indii. Žije zde přes 6 milionů lidí. Hajdarábád má také dlouhou a významnou islámskou historii. V polovině 14. století se na Dekánské náhorní plošině rozkládalo muslimské bahmanské království. Ve měste je možné si prohlédnout věž Čárminár, rozsáhlou pevnost Golkondu a nejrůznější mešity.

Hampi

Hampi (Indie, Shutterstock) Hampi, dříve Vidžayanagar je bezesporu jednou z nejpůsobivějších historických památek v celé Indii. To dokládá i fakt, že bylo zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Město je zasazeno do skalnaté, pahorkaté krajiny, plné obrovských balvanů. Lezení po skálách má v této oblasti netušené možnosti. K vidění je několik chrámů, nástenné stropní malby či ruiny některých dávných staveb.

Hrobka Hadži Alliho

Hrobka Hadži Alliho se nachází v mešitě Hadži Alliho v indickém Bombaji. Tomuto muslimskému světci z 19. století se chodí poklonit zástupy hinduistů a dokonce to dělávali též britští generálové, když se jim podařilo vyhrát nějakou bitvu. Návštěva hrobky prý přinese vyplnění jakéhokoliv přání.  

Chamundi Hill

Na horu Chamundi Hill (1 052m) vede 1000 schodů vytesaných do skály. Tato hora leží v Karnatace v Indii. Nachází se zde 2000 let stará svatyně zasvěcená stejnojmenné bohyni. Při sestupu ve dvou třetinách turista narazí na býka vytesaného z jednoho kusu kamene, který je svou výškou 5 metrů jedním z největších monolitů tohoto druhu v Indii.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Kérala

Kérala (Indie, Shutterstock) Kérala je tropickou zemí a oblast bývalého portugalského a později holandského a britského přístavu. Žije zde spoustu křesťanů nejrůznějších denominací, hinduistů, muslimů, židů  a Číňané dodali rybářskou technologii. Kérala má dnes největší gramotnost ze všech končin Indie. Obligátním cílem v Kérale jsou tzv. Backwaters u uvidíte zde tradiční kéralské lodě s vysokou přídí a zádí.

Kočín

Kočín je velmi staré přístavní město, jeden z nejdůležitějších přístavů Indie. Město koření, zejména pepře a zázvoru. Město, které proslavili portugalští mořeplavci. Město, kde vedle sebe žije komunita hinduistů, křesťanů, muslimů a židů. V Kočínu je nejstarší kostel v Indii, St Francis Church, postavený r. 1503 Portugalci. a také se zde nachází tzv. pepřová burza, kde se udává cena pepře pro celý svět.

Madurai

Madurai (Indie, Shutterstock) Madurai je starobylé město přezdívané „Athény Východu“. Je to rušná křižovatka, kam proudí tisíce poutníků. Nachází se na jihu Indie, na řece Vaigai. Hlavním lákadlem je uprostřed města stojící chrám Mínakší. Kromě toho je zde ale mnoho dalších chrámů a zajímavých staveb.

Mahešvár

V centrální části Indie leží na břehu řeky Narmada město Mahešvár. Ve městě žije přes 30 tisíc lidí. Mahešvár je znám jako centrum ručně tkaných barevných sárí. Kromě toho se ve městě pořádá několik slavností a festivalů, bylo zde natočeno spoustu bolywoodských filmů. Na pravém břehu Narmady se rozprostírá většina chrámů jako například SahastarArjun, chrám Vindhyavasini nebo nově postavený Shiva Datta Dham. V Mahešvár můžete kromě chrámů navštívit například královský palác či pevnost Ahilya.

Maisúr

Bývalé hlavní město Maisúrského království (téměř 550 let) leží v indickém státě Karnataka a nazývá se Maisúr, nebo anglicky Mysore. Město leží v pohoří Čamund a žije zde asi 887 tisíc lidí. Na vrcholu Čamund asi 13 kilometrů od města se nachází hinduistický chrám Čamundešvari. Přímo ve městě je pak ke zhlédnutí Maisúrský královský palác, nachází se zde zoologická zahrada a kostel Svaté Filomény.

Mandu

Pevnost Mandu leží na náhorní plošině v centrální části Indie ve výšce 633 metrů nad mořem. Jsou to defacto trosky historického města. Kdysi to byla důležitá vojenská základna, obehnaná zdí s několika vstupy. Zeď uzavírá velké množství paláců, mešit, chrámů a dalších budov. Nejstarší mešita pochází z roku 1405. Nachází se zde i několik hrobek. Celý komplex je opravdu unikátní.

Městské prádelny

V Bombaji se nachází prádelny pod širým nebem, které jsou jedny z největších na světě. Jednou z nich je i Dhobi Ghat, kde se nachází asi 700 kamenných mycích platform, kde "pradleny" (i muži) se snaží vyčistit oblečení z různých koutů města. Pracují tu například tradiční pradlenské rodiny, které toto řemeslí živí již po generace. Prát zde nechávají veškeré bombajské nemocnice a hotely. 

Nilgiri

Pohoří Nilgiri tvoří část Západního Ghátu v jižní Indii. Nilgiri je známé také jako Modré hory. Je tu více než 24 vrcholů převyšujících 2 000 m.n.m. Nejvyšší bod se nazývá Doddabetta ve výšce 2 637 m.n.m. Kromě toho jsou v horách i vodopády a roste zde asi 160 druhů kapradí, rostliny či houby.

Nilgiri jsou čajem proslavené Modré hory na jihu Indie. Nejvyšší vrcholky mají přes 2600 m.n.m. a zejména směrem na jih a západ se hory prudce svažují do nížin o nadmořské výšce kolem 300 m.n.m., takže se zde nacházejí dva velmi odlišné světy. V horách žily a dodnes žijí horské kmeny, které mají každý svou řeč, své náboženství a svou kulturu.  

Omkarešvár

Poutní ostrov Omkarešvár leží na řece Narmada ve střední části Indie. Oficiálně název ostrova je Mandhata, ale říká se mu také ještě Šivapuri. Ostrov se nachází na kopci Mandhata, kde je hidnuistický chrám Omkarešvár . Ostrov získal svůj název podle svého tvaru, připomínající zvuk Om. Legenda praví, že král Mandhata zde sloužil svůj slib věrnosti Šivovi a udělal toto posvátné místo svým hlavním sídlem.

Ooty

Velkou atrakcí města Ooty v jižní Indii je botanická zahrada, kde se nachází Ooty Lake. Jezero Ooty pokrývá plochu 1,5 čtvereční míle a na jeho břehu stojí kostel sv. Tomáše z roku 1870. Botanická zahrada byla založená v roce 1848 a leží na úpatí hory Dodabetty. Najdeme zde tisíce druhů rostlin a stromů včetně 30 různých eukalyptů.

Périjar

Périjar je největší přírodní rezervace v Indii, kde je mnoho zajímavé místní fauny a flóry. Tento národní park se nachází jihu Indie a je znám jako rezervace pro slony a tygry a vyhlášen byl v roce 1982. Nachází se zde subtroické a tropické vlhké lesy, tzv.džungle, travin, eukalyptus a jezerní ekosystém. Pro park je typická orchidej, nachází se zde až 140 druhů.  Kromě slonů a tygrů zde můžete zahlédnout divoké prase, veverku, kočku bažinnou, medvěda pyskatého, nebo sambara, což je jelen.

Périjárské jezero

V Périjárském národním parku můžete navštívit stejnojmenné jezero. Toto jezero bylo zformováno pří výstavbě vodní přehrady přes řeku Mullaperiyar v roce 1895. Périjárské jezero se nachází v nadmořské výšce 850 metrů. Na jezeře je si možné vychutnat okružní plavbu, odkud mají návštěvníci nádherný výhled na okolní přírodu. Voda v jezeře je pitným zdrojem pro slony, jeleny, divokí prasata, tygry a dašlí zvířata.

Vembanad

Vembanad je nejdelší indické jezero. Jeho délka je 96.5 kilometrů. Jezero leží na jihozápadním pobřeží země a od Arabského moře ho dělí úzký kopálový ostrov. Maximální hloubka jezera dosahuje 12 metrů a uvnitř se nachází několik ostrůvků. Část jezera Vembanad hostí každoroční závody lodí. Na břehu jezera leží městečko Kumarakom a stejnojmenná ptačí rezervace.

Vidžajanagar

Vidžajanagar, hlavní město stejnojmenné mocné říše středověku, se dnes jmenuje Hampi. Městečko leží na řece Tungabhadra v jižní části Indii. V troskách majestátných chrámů a kdysi výstavných domů se krčí chudina, vztahující ruce po penězích od turistů. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative