Ostrov zlata - Sumatra

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 15 dnů
  • od 52 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 12 osob
21.8. - 4.9.2021
1smt21
52 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Pozorování orangutanů v Bukit Lawang
  • Největší kráterové jezero Toba a lidojedi na ostrově Samosir
  • Tradiční klanové domy s buvolími rohy etnika Meninjau
  • Relax na panenském ostrově Pagang

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun na ostrov Sumatra

3. den
prohlídka hlavního města severní provincie Medanu, přejezd do oblasti horských pralesů v NP Gunung Leuser UNESCO

4. den
návštěva záchranné stanice pro orangutany v Bukit Lawang a půldenní túra s pozorováním orangutanů a dalších primátů

5. den
přesun do horského městečka Berastagi, návštěva tradiční vesnice Lingga s klanovými domy Karo

6. den
výstup na sopku Gunung Sibayak (2212 m) s možností koupání v sirných pramenech

7. den
výlet k vodopádu Sipisopiso, odjezd k největšímu sopečnému kráterovému jezeru na světě - Danau Toba (1130 km2), cestou plantáže ananasu, zázvoru a kávovníku

8. - 9. den
centrum batacké kultury lovců lebek na ostrově Samosir, návštěva tradičních vesnic TomokAmbarita a Simanindo (muzeum Huta Bolon s batáckými domy a folklórním představením), noční přejezd do Bukittinggi

10. den
město Bukittinggi v srdci etnika Minangkabau, výlet do údolí Harau přezdívané Indonéské Yosemite (strmé stěny a nekonečná rýžová pole), exkurze do tradičních ručních balíren kávy a vesnice stříbrotepců Gadong

11. den
magické jezero Maninjau (tradiční vesnická architektura a rodinné domy, zahrady s kořením, možnost vyjížďky na kole)

12. - 13. den
palác Istano Basa Pagaruyuang ve tvaru bůvolích rohů (mistrovská ukázka tradiční minangkabauské architektury), přejezd na pobřeží do rybářské vesničky Bungus, celodenní výlet lodí na neobydlený ostrov Pagang, koupání a šnorchlování v průzračných vodách klidného moře

14. - 15. den
odjezd do Padangu, návrat do ČR                              

Cena zahrnuje: letenku do Medanu a zpět Jakarty včetně všech poplatků, přelet Padang - Jakarta, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x noční autobus.
Doprava: loď, autobus, minibus, taxi.
Stravování: 11x lehká snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 11x jednolůžkový pokoj 4000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 780 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1290 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 40 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

odkazy

Ostrov Sumatra

Článek o sumatře, Mahalo,2019

Indonésie: Sumatra

Video o Sumatře, Objektiv, 2018

Co lze stihnout za týden na Sumatře

Cestopis, Hedvábná stezka, 2009

Dovolená na ostrově Sumatra

Zajímavá místa, tipy na výlety, Travelmag, 2017

Orangutani na Sumatře

Článek o orangutanech, Hedvábná stezka, 2008

encyklopedie

Sumatra

Tradiční dům Minangkabau, Sumatra (Indonésie, Shutterstock) Sumatra je patý největší ostrov světa a největší část Indonésie. Uprostřed ostrov protíná rovník. Ve vnitrozemí je ostrov rozdělen na dvě části. Na západě je hornaté území a na východě bažiny. Sumatra je většinou pokryta deštným pralesem, těží se zde palmový olej a v zemi se nachází petrolej.

Bukit Lawang

Vesnice Bukit Lawang (Indonésie, Dreamstime) Ve vesničce Bukit Lawang na ostrově Sumatra v Indonésii se nachází záchranné centrum orangutanů. Dříve bývala vesnička známým střediskem západních turistů a rehabilitačním centrem pro zraněné nebo opuštěné orangutany. V listopadu roku 2003 však přišla „velká vlna“ a část vesnice včetně opičího rehabilitačního centra s „krmítky“ byla kompletně zničena.

Berastagi

Berastagi je pěkná, horská vesnička. Veškerý život se odehrává kolem hlavní ulice Jl. Veteran a náměstí, na kterém je trh s ovocem a zeleninou. Dopřejte si i ochutnávku skvělých mangosteenů a marquis. Můžete zde poznat kulturu Karo Bataků v několika nedalekých vesnicích, nebo se můžete pokusit o zdolání sopky Sybayak.

Bukittinggi

Městečko Bukittinggi leží v Indonésii na ostrově Sumatra v samém srdci kultury Minangkabauců. Minangkabauci udržují, jako jedni z mála na světě, matriarchát, což je spolu s tím, že jsou Muslimové, velmi pikantní. Samotné Bukittingi nabízí k prohlídce náměstí s věžními hodinami, dále kaňon Ngarai Sianok a zbytky pevnosti Fort de Kock.

Harau

Údolí Harau (Indonésie, Dreamstime) Údolí Harau leží na ostrově Sumatra v Indonésii. Kromě překrásné vegetace a fauny, se zde nacházejí také vodopády. Údolí je také jedno z nejlépe vyvinutých míst pro horolezectví na ostrově. Pod útesy v nejúžší části údolí je tzv. Echo Homestay. To je místo spojené s motýly, obklopeno lesy plnými gibbonů. 

Maninjau

Rýžové terasy, jezero Maninjau (Indonésie, Dreamstime) Maninjau je indonéský kráter s nádherným jezerem. Okolí jezera je poseto vesnicemi Minangkabauců. Vnitřní hrany kráteru jsou strmé a souvisle zarostlé deštným pralesem. Po ránu se z lesa ozývají zpěvy gibonů a volání zoborožců.

Medan

Velká mešita, Medan, Sumatra (Indonésie, Shutterstock) Hlavní město severní provincie Sumatry se nazývá Medan. Leží na severovýchodě ostrova a omývá ho voda Malackého průlivu. Město obývá přes 2 miliony lidí, což z něj činí  čtvrté největší město v Indonésii. V 16. století založil první vesničku Guru Patimpus z etnika Karo. Postupem času se z vesničky stalo město. V 18. století pak Medan prošel velikým rozvojem a stalo se z něj důležité obchodní centrum, především díky vztahům s Holanďany. To se promítlo i do místní architektury. Ve městě můžete vidět mnoho staveb v holandském stylu. Během druhé světové války bylo město okupováno Japonci, po osvobození rozvoj stagnoval, až v 70. letech ve městě začaly sídlit velké společnosti pro pěstování gumovníků a výrobu palmového oleje a z Medanu se stalo opět důležité obchodní centrum. 

NP Gunung Leuser

Sumaterský orangutan, NP Gunung Leuser (Indonésie, Dreamstime) Na severu ostrova Sumatra se rozkládá národní park Gunung Leuser. Do parku zasahuje pohoří Barisan Mountains s vrcholem Mount Leuser (3381 m n.m.), po kterém byl park pojmenován. Asi 40% celého parku se nachází výše než 1500 m n.m. Gunung Leuser je jedním ze dvou míst, kde se vyskytuje orangutan sumaterský. Dokonce uvnitř parku můžete navštívit i záchrannou stanici pro orangutany Bukit Lawang. V okolí je důležitým zdrojem obživy zemědělství, především díky plantážím pro výrobu palmového oleje. Národní park Gunung Leuser je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Gunung Sibayak

Jednou z nejlépe přístupných sopek v celé Indonésii se nazývá Gunung Sibayak. Tetnto malý stratovulkán se nachází na severu ostrova Sumatra. Je uváděno několik údajů o přesné výšce, nejčastěji se však uvádí informace mezi 2172 - 2212 m n.n. Přestože poslední erupce vulkánu proběhla před 100 lety, zůstaly zde geotermální a sirné prameny v okolí v okolí, ve kterých se můžete vykoupat. 

Danau Toba

Jezero Danau Toba (Indonésie, Dreamstime) Největší sopečné kráterové jezero na světě se nachází na severu ostrova Sumatra a jmenuje se Danau Toba. Zároveň je to největší jezero v celé Indonésii. Celý povrch se rozkládá na 1130 kilometrech čtverečních a nejhlubší místo jezera je v 505 metrech. Jezero vzniklo masivní erupcí asi před 70 - 80 tisíci lety. Jezero je obklopeno typickým ostrovním porostel - lesy sumaterské tropické borovice. Danau Toba je oligotrofní jezero, což znamená, že je v něm nízky obsah živin, a proto zde žijí místní ryby vzácně. Jedinými endemickými druhy jsou razbora tobanská a parmoun Thienemannův. Ostatní druhy ryb zde byly vypuštěny. 

Samosir

Samosir, jezero Toba, Sumatra (Indonésie, Shutterstock) Samosir je vulkanický ostrov uprostřed jezera Danu Toba. Stejně jako jezero vznikl i ostrov erupcí asi před 75 tisíci lety. Na ostrově je centrum batacké kultury lovců lebek. Především pak můžete navštívit tradiční vesnice Tomok, Ambarita a Simanindo, kde je muzeum Huta Balon s batáckými domy. Zažít můžete i folklórní představení místních. Samosit obývá asi 100 tisíc lidí a je to oblíbené turistická destinace.

Istano Basa Pagaruyuang

Královský palác Istano Basa Pagaruyuang leží na západě ostrova Sumatra. Byl postaven v 17. století v minangkbauském domorodém stylu, avšak s některými atypickými prvky. Střecha paláce připomíná bůvolí rohy a je tvořena palmovými vlákny. Celý palác má tři poschodí se 72 sloupy a je také vybaven replikami starožitného nábytku a artefaktů Minang, jehož cílem je oživení paláce jako kulturního centra Minangkabau. Dnes zde již nežije královská rodina, ale z paláce se stalo muzeum a oblíbená turistická atrakce. Pagaruyuang několikrát v historii shořel a byl opět postaven, naposled v roce 2007. 

Padang

Indonéské město Padang se nachází na západním pobřeží ostrova Sumatra. V 16. století to bylo obchodní centrum království Pagaruyung. Pepř se odsud vyvážel do Indie, Nizozemí, Británie či Portugalska. Padang se dvakrát dostal do područí Britů, a to v letech 1781-1784 a 1795-1819. V 18. století se nejdůležitějším obchodním artiklem stalo zlato, které se zde těžilo. Ve městě a okolí se nachází oblíbené pláže, jednou z nich je Pamatusan. Stavby v Padangu jsou postavené často v holandském nebo čínském architektonickém stylu. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative