Nepál aktivněji

Náročnost 5 Zážitkové zájezdy
  • 16 dnů
  • od 59 990 Kč
  • Dle programu
  • skupina 7 – 15 osob
11.3. - 26.3.2023
1npo23
59 990 Kč uzavřeno
3.11. - 18.11.2023
2npo23
59 990 Kč uzavřeno
9.3. - 24.3.2024
1npo24
59 990 Kč uzavřeno, průvodce: Aleš Rajský

shrnutí

  • Pohodový rafting na řece Trisuli
  • Výstup na Poon Hill (3210 m)
  • Nejkrásnější výhledy na Daulagirí a Annapurny
  • Na slonech za nosorožci v národním parku Čitvan
Mapa trasy zájezdu Nepál aktivněji

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Nepálu

2. - 3. den
přílet do hlavního města Káthmándú, spalovací gháty na řece Bagmátí Pašupatináthu UNESCO, procházka na kopeček okupovaný svatými muži a opicemi, mnoho desítek nejrůznějších hinduistických chrámů, bývalá královská města Pátan UNESCO Bhaktapur UNESCO se svými stupňovitými chrámy a královskými paláci

4. - 5. den
odjezd do údolí řeky Trisuli, pohodový dvoudenní rafting v peřejích Trisuli (WW III) v podhůří Himálají s romantickým noclehem v říční zátočině, odjezd do Pokhary

6. den
zahájení Annapurna Panorama Treku krásnými vesničkami v podhůří Annapuren - odjezd autobusem do Birethanti, čtyřhodinový výstup a nocleh ve vesnici Tikhedhunga (1540 m)

7. den
stoupání rododendronovými lesy na hřeben do Ghorepani (2870 m)

8. den
ranní výšlap na Poon Hill (3210 m - dech beroucí výhledy na masiv osmitisícových Annapuren a Dhaulágirí), cesta po travnatém hřebeni a dále lesy do Tadapani (2710 m)

9. den
pokračování treku do Chhomrongu (2210 m) s příjemnými kavárničkami servírujícími kávu, jablečný koláč a nádherné výhledy

10. den
sestup do údolí se zastávkou a koupelí v termálních pramenech, následný výstup do Ghandruku (1990 m, zajímavá historická vesnice národnosti Gurung, muzeum)

11. den
ráno sestup do Kimche (1640 m), návrat jeepem do Pokhary, odpoledne odpočinek na břehu průzračného jezera Phewa, možnost výletu k vodopádům Déví a pagodě Míru či plavby po jezeře

12. den
cesta autobusem do vesnice Sauraha na hranici národního parku Čitvan UNESCO,  procházka tradiční vesnicí kmene Thar, kulturní vystoupení

13. den
plavba na dřevěné kanoi po řece Rapti, pozorování ghaviálů a krokodýlů, pěší safari s průvodcem (možnost spatřit medvěda, opice, nosorožce), koupání slonů, výprava do džungle na slonech s velmi vysokou šancí pozorovat nosorožce

14. den
návrat do Káthmándú, návštěva buddhistické svatyně Svajambhúnáth UNESCO přezdívané Opičí chrám

15. den
možnost vyhlídkového letu k Mt. Everestu UNESCO (8848 m), prohlídka metropole Káthmándú (královský palác, náměstí Durbar UNESCO, příbytek živé bohyně Kumárí, hinduistické stupňovité chrámy), možnost nákupů, odlet do Prahy

16. den
návrat do ČR                                         

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Káthmándú včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, dvoudenní raftový program s veškerým vybavením a 1x plnou penzí, program v Čitvanském národním parku s 2x plnou penzí a služby průvodce.
Ubytování: 7x turistický hotel, 5x horská chata, 1x zapůjčený stan.
Doprava: autobus, minibus, taxi, loď, slon.
Stravování: 3x plná penze, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 12x jednolůžkový pokoj 4800 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1040 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1584 Kč.

Cena nezahrnuje: nepálské vízum 30 USD, vyhlídkový let k Mt. Everestu cca 220 USD, vstupné cca 90 USD včetně trekingového permitu.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Milič S. (2017)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd splnil to, co bylo nabízeno v katalogu i při schůzce před zajezdem v H.Kralove.Trochu nedomyšleným se všem zdály 2 únavné cesty bushem mezi Káthmándú čitvanem - navrh - 1 cesta(zpět z čitvanu) letecky

Hodnocení práce průvodce:

výborný -ochotný, přátelsky ,komunikativní,žádný chaos ,veselý chlapík - nejlepší živá reklama pro CK

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Vítejte v Nepálu

Video o Nepálu, 2012

Nepál rok po zemětřesení

Článek o tom, jak vypadá Nepál rok po ničivém zemětřesení, 2016

Nepál - profil

Turistický profil Nepálu na stránkách lonelyplanet

Na cestě po Káthmándú

Dokument o nepálském městě Káhtmándú - ČT2, 2014

Spalování zesnulých v Káthmándú

Článek o spalování zesnulých v nepálském Káthmándú, 2012

Článek NP Čitvan

Článek o národním parku Čitvan, 2016

encyklopedie

Nepál

Nepál (Nepál, Shutterstock) Poloha Federativní demokratické republiky Nepál je v jižní Asii mezi Indií a Čínou (Tibetem). Do roku 2007 byl Nepál královstvím, ale státní zřízení změnil na parlamentární republiku vzhledem k dlouhotrvajícím skandálům a nestabilitě. Území Nepálu bylo původně osidlováno tibetskými kmeny, většina obyvatel jsou hinduisté. Nepál lemuje Himaláj a na hranici s Čínou leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8 850 m.n.m.). K oficiálním symbolům Nepálu patří rododendron, jaci a Gurkhové, což jsou bojovníci, které v součanosti slouží britské a indické armádě.

Pokhara

Jezero Phewa, Pokhara (2) (Nepál, Dreamstime) Středonepálská Pokhara je druhým největším městěm v zemi. Nedaleko od města se nachází tři z nejvyšších hor světa, především je to počátečním bodem cestou na Annapurnu. Město je domovem pro gurkské vojáky. V údolí města je i sladkovodní jezero Phewa, které je obklopeno nádhernou scenérií. V Pokhaře je i obrovské množství hinduistických a buddhistických chrámů, ale i první křesťanský kostel v Nepálu. 

Annapurna

Annapurny (Nepál, Shutterstock) Annapurna, nebo-li také „Bohyně sklizně“  je horský masív nacházející se v Himalájích středního Nepálu. Nejvyšší vrchol Annapurna I (8 091 m.n.m) je 10. nejvyšší horou světa a připojuje se tím ke svým dalším 13 sesterským osmitisícovkám. Annapurna se pyšní šesti vrcholy a byla vůbec první osmitisícovkou, na kterou kdy vstoupil člověk.

Káthmándú

Káthmándu (Nepál, Shutterstock) Káthmándú je hlavní a největší město Nepálu. Nachází se v údolí Káthmándú ve středu země. Město má bohatou historii, která sahá až 2 000 let zpět. Lidé jsou tu především hinduisté a buddhisté a důležitou roli v jejich životě hrají různorodé náboženské a kulturní svátky. V roce 2015 bylo město částečně zničeno silným zemětřesením. Ve měste se nachází několik zásadním chrámů a buddhistických stúp. Celé údolí je kulturním dědictvím UNESCO.

Svajambhúnáth

stúpa Svajambhúnáth (Nepál, Ing. Pavel Kladivo) Svajambhúnáth je starověká náboženská stúpa nahoře na kopci v údolí Káthmándú. Říká se, že je to nejstarší stúpa v celém Nepálu. Kromě toho je známá také jako Opičí chrám z důvodu, že posvátné opice žili na severozápadní části stúpy, avšak dnes je to již rarita. Celý komplex zahrnuje kromě stúpy několik chrámů a svatyň. Na stúpě jsou namalovány Buddhovy a nad nimi i obočí.

Pátan

Patan (Nepál, Shutterstock) Jedním z největších nepálských měst je v údolí Káthmandú město Pátan. Pátan není skoupý na památky a nabízí návštěvníkům pestrý program festivalů a oslav. Nachází se zde bohaté kulturní dědictví. Jedním z UNESCO památek je například Palácové náměstí, kde se nachází Královský palác. Dalším je například Patánská dhóka, což je historický vstup do starého města, či několik hinduistických chrámů zasvěcených bohu Kršnovi

Bhaktapur

Bhaktapúr (Nepál, Dreamstime) Bhaktapur se doslova překládá jako "místo oddaných". Je to starověké město na východě údolí Káthmándú. Historické jádro města tvoří tři náměstí. Návštěvníci mohou vidět například zdobenou branku s 55 okny, která tvorí vstup do Paláce na Palácovém náměstí. Dominantou města je pětipatrový chrám Nyatapola, který leží na dalším brahtapurském náměstí. Tento chrám je vysoký 33 metrů a je největší v celém údolí. Jednou z dalších atraktivit je tzv.Paví okno. Toto okno je zasazené ve zdi Muzea dřevořezby. Návštěvnici mohou obdivovat nádhernou řezbářskou práci, která je na okně vidět s nádherně vyyřezaným pávem uprostřed.

Mt. Everest

pohled na Everest z Gokyo Ri (Nepál, Shutterstock) Vrchol Mount Everest asi netřeba sálodlouze představovat. Je to nejvyšší hora na Zemi. Tibetský název je Chomolungma. Mount Everes leží na hranici Nepálu a Tibetu a dosahuje do výšky 8 848 m.n.m. Poprvé byl nejvyšší bod planety zdolán v roce 1953 novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym. Co se týká porostu, tak mechy jsou možné k vidění do výšky asi 6,5 tisíc metrů, poté je už většina hory pokrytá sněhem. Kromě medvěda hnědého, ptáků a pand je dominantním obyvatelem jak a irbis. 

Trisuli

Hraniční řekla Trisuli se nachází v Nepálu a je to populární raftingová lokalita. Řeka pramení v Tibetu, je přítokem řeky Gandak a asi desetina je pokrytá sněhem a ledovci. Trisuli protéka kolem Chitwanského národního parku. 
 

Pašupatináth

Pašupatináth (Nepál, Dreamstime) Na obou březích řeky Bagmátí se nachází jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Nepálu - Pašupatináth. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi. Každoročně je chrám láká stovky poutníků a vyznavačů hinduismu. Chrám má měděnou dvoupatrovou zlatou kopoli, jsou zde 4 vchody se stříbrnými listy. Nachází se zde také dřevěné sochy. Do chrámů mohou vstoupit pouze hinduisté.

Durbar

Chrámy na náměstí Durbar a Swayambhunath, Kathmandu (Nepál, Dreamstime) Durbar je náměstí v hlavním městě Nepálu Káthmándú, zaplněné palácovými stavbami, chrámy, sochami, modlitebními místy v halvní. Většina staveb pochází ze 17. století, ale jsou zde stavby zhotovené v období mezí 12. - 18. stol. a jsou pod ochranou UNESCO. Řadu znich poznamenala, nebo zcela zničila zemětřesení a znečištění města.

Pagoda míru

Pagoda míru je buddhistická stúpa, která má za cíl sjednotit všechny lidi bez rozdílu rasy a víry a pomoci jim najít světový mír. První pagody míru byly vystavěny jako symbol míru v japonských městech Hirošima a Nagasaki. Do roku 2000 byly pagody Míru vystavěny po celém světě.

Déví

Vodopád Déví (Nepál, Dreamstime) Vodapády Déví, kterým se říká také Deviny či Davidovi, se nacházejí zhruba 2 kilometry jihozápadně od letiště v Pokháře. Legenda vypráví, že pramen Pardi Khola smetl švýcarského cestovatele jménem David pod vodopády do podzemí a ten se údajně utopil. Když je proud řeky Pardi Khola v plném přílivu po monzunových deštích, zvuk vody tekoucí z vodopádu je ohlušující.

Poon Hill

Poon hill+Dhaulagiri 8167m (Nepál, Shutterstock) Poon Hill (3 190 m) je poslední horou před mocným masivem Annapurny a vyhlídkové místo na dvě z nejvyšších hor na světě a to na Annapurnu (8 091 m) a Dhaulagiri (8 167 m). Je to oblíbená trekingová oblast.

Machhapuchhre

Mačhapučháré je horou v Himálájích na severu Nepálu. Doslova se název překládá jako "Rybí ocas". Místní obyvatelé považují horu posvátnou a zasvěcenou bohovi Šivovi, proto je na hoře horolezectví zakázano.

Tadapani

Tadapani je údolí v Himálájích a cesta přes něj poskytuje pohled na zdejší opice. Údolí je především využíváno pro pěší a horskou turistiku. Kromě opic je zde možnost prohlédnout si rododendrony. Tadapani poskytuje nádherný výhled na Annapurnu.

Ghandruk

Vesnice Ghandruk (Nepál, Dreamstime) Ghandruk je údolí v Himálájích  v nepálském regionu Gandaki a je celkem nenáročný na zdolání. Nabízí překrásné pohledy na Annapurnu. Nachází se zde stejnojmenné městečko. 

Čitvan

slon, NP Chitwan (Nepál, Shutterstock) Nepálská přírodní památka UNESCO Národní park Čitvan se rozkládá asi na 932 kilometrech čtverečných. Park je známý jako jeden z největších parků se zvířaty ve volné přírodě v Asii. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost spatřit nosorožce, opice, tygra bengálského nebo jeleny, ale především je pak domovem asi 544 druhům ptáků.

Bagmátí

Bagmátí je řekou v Nepálu, která protéká údolím Káthmándú. Odděluje města Káthmándú a Patan. Je považovaná za posvátnou řeku jak hinduisty, tak buddhisty. Na březích řeky je několik hinduistických chrámů. Řeka je také spojená s kremacemi, které se zde provádějí, kdy podle tradice musí být mrtvé tělo před samotnou kremací ponořeno třikrát do řeky.

Dhaulágirí

Předhůří Dhaulagiri, Ghorepani (Nepál, Bc. Tomáš Hrnčíř) Horský masiv Dhaulágirí leží na severu Nepálu a patří také mezi "osmitisícovky". Rozprostírá se mezi řekou Kaligandaki a na západ až k řece Bheri. Název hory pochází ze sanskrtu a znamená "oslnivá bílá hora". Vrchol dosahuje 8167 m.n.m. Dhaulágirí sousedí na východ s Annapurnou.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative