To nejlepší ze severního Pákistánu

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 19 dnů
  • od 67 190 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 11 osob
30.4. - 18.5.2020
1pak20
69 990 Kč 67 190 Kč se slevou First minute Rezervovat
17.9. - 5.10.2020
2pak20
69 990 Kč 67 190 Kč se slevou First minute Rezervovat

shrnutí

  • Fairy Meadows nad Raikotským ledovcem a pod Nanga Parbat
  • Návštěva údolí obývaných unikátním kmenem Kalašů
  • Bývalé velehorské království Hunza
  • Fascinující ruch měst Péšávar a Láhaur

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Islámábádu (mešita Šáha Faisala, Památník národu, staré bazary)

3. den
prohlídka archeologického naleziště v Taksile UNESCO, přejezd do Naranu v Kaghanském údolí

4. den
cesta přes sedlo Babusar (4170 m) k Raikhotskému mostu a dál džípem odvážně vedenou cestou ve stěně kaňonu do vesnice Tato, pěšky Raikhotským údolím do místa s nejkrásnějším výhledem na Nanga Parbat (8126 m) v pohoří Himálaj - Fairy Meadows (3300 m, výstup 600 m, 3 hod.)

5. den
túra po téměř alpských loukách okolo pastevecké osady Beyal a nad ledovcem Raikot do Nanga Parbat BC (4000 m, výstup 700 m, 3 - 4 hod.), památník obětem z Nanga Parbatu

6. den
cesta džípy zpět na Karákóramskou silnici vybudovanou navzdory přírodě v neprostupném terénu nejvyšších světových hor Himálaje, Karákóramu, Hindúkuše a Pamíru, příjezd do bývalého velehorského království Hunza

7. den
hlavní město Karimabád (pevnosti Baltit a Altit, malebná vesnice Ganish s tradičními domy a křivolakými uličkami), podvečerní výjezd do Duikeru a pozorování západu slunce nad masivem Rakaposhi (7788 m) a vrcholem Ultar (7388 m)

8. den
cesta do údolí Nagar s ledovcem Bualtar a dál do oblasti Horní Hunzy novým tunelem okolo jezera vzniklého nedávným sesuvem půdy do řeky Hunza, historické městečko Gulmit

9. den
jízda dále na sever po KKH národním parkem Khunjerab až do průsmyku Khunjerab (4733 m) na hranici s Čínou, visuté dřevěné mosty nad řekou Hunza v Husseini, návrat do Gulmitu

10. den
celodenní jízda přes správní středisko Gilgit nádhernou pouštní horskou krajinou s mnoha zelenými oázami zahrad a polí až do Gupisu

11. den
cesta kolem řeky Gilgit dál na západ do Phanderského údolí a přes sedlo Shandur (3738 m) s nejvýše položeným hřištěm na polo do osady Mastuj

12. den
návštěva města Čitrál, vyřízení povolení pro návštěvu Kalašu a odjezd do údolí Bumburet (hlavní ze tří údolí obývaných unikátním kmenem Kalašů s vlastním náboženstvím, zvyky a kulturou)

13. den
výlet do údolí Rumbur s několika kalaškými vesnicemi  

14. den
dech beroucí cesta přes průsmyk Lowari (3118 m) do městečka Dir a dál údolím Svát přezdívaným „pákistánské Švýcarsko“ do Saidu Šarif

15. den
návštěva muzea údolí Svát, buddhistická stúpa Šankardara, cesta přes průsmyk Malakand, pozůstatky buddhistického komplexu Takht-i-Bhai UNESCO, odjezd do Péšávaru

16. den
fascinující Péšávarské staré město s uličkami řemeslníků a afghánských obchodníků, bazar Qissa Khawani, mešita Mahabat Khan, staré čajovny, pevnost Bala Hisar, muzeum

17. den
celodenní přejezd do Láhaur se zastávkou v druhém největším solném dole na světě Khewra

18. den
starobylé pohraniční město Láhaur s bazarem a nejkrásnější mešitou Wazir Khan, dělo Zam Zama, Láhaurská pevnost UNESCO, Páteční mešita, Šalimarovy zahrady UNESCO), podvečerní výlet na ceremoniál stahování vlajek na hranicích s Indií, závěrečná večeře

19. den
návrat do ČR      

Cena zahrnuje: letenku do Islámábádu a zpět z Láhauru včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně, vstupné dle programu, služby místního a českého průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 14x turistický hotel či penzion (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x dvoulůžková chatka s WC.
Doprava: pronajatý minibus a džípy.
Stravování: 16x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 16x jednolůžkový pokoj 6 500 Kč, pákistánské vízum 1 200 Kč, pojištění STORNO 1232 Kč, pojištění STORNO+ 1632 Kč.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Pákistán

ČT1-Objektiv, 2006

Pákistán

Článek, který mapuje historii země, https://tema.novinky.cz, Václav Lang

Pákistán: Hunza

ČT1-Objektiv, 2009

Karákóram Highway: Silnice do nebe

Cestopis z cesty po Karákoram Highway, www.hedvabnastezka.cz, Ivan Březina, 2009

Pákistán: Karákoram Highway

ČT1-Objektiv, 2008

Severní Pákistán

Cestopis z cesty po Severním Pákistánu, www.reflex.cz, Marian Golis, 2017

Blonďáci z Hindúkuše

Článek, který popisuje kulturu kmene Kalašů, www.stoplusjednicka.cz, Martina Dočkalová, 2018

encyklopedie

Altit

Altit je starověká pevnost tyčící se nad vesnicí Altit v údolí Hunza v severní oblasti Pákistánu. Slovo Altit v překladu znamená "touto stranou dolů". Tato 1100 let stará pevnost byla domovem panovníka království Hunza držící titul Mir. Dnes je pevnost turistickou atrakci. 

Baltit

Baltit je starověká pevnost v údolí Hunza v severní oblasti Pákistánu. Pevnost byla pravděpodobně postavena před 700 lety. Architektonický styl je čistá známka tibetského vlivu v Baltistanu. Program na záchranu pevnosti byl dokončen v roce 1996 a nyní pevnost slouží jako muzeum.

Himálaj - Fairy Meadows

Himálaj - Fairy Meadows se nachází v samotném srdci severního Pákistánu, přesněji na úpatí Nanga Parbat, která je se svými 8 126 metry devátá nejvyšší hora světa a druhá největší hora Pákistánu. Fairy Meadows, nebo také jak je místní nazývají Joot, jsou travnaté pastviny, které byly v roce 1995 pákistánskou vládou vyhlášeny národním parkem. 

Gilgit

Gilgit je hlavní město správní oblasti Gilgit-Baltistán v Pákistánu a je hlavním východiskem vysokohorských expedic na vrcholky Himáláje. Ve starověku neslo název Sargin a později Gilit. Město bylo důležité na cestě po hedvábné stezce, po které byl buddhismus rozšířen z jižní Asie do zbytku kontinetu.

Hunza

Řeka Hunza je hlavní řekou ve stejnojmenném údolí, které se nachází v severní oblasti Pákistánu. Vlévá se do řeky Indus a protíná pohoří Karakoram od severru na jih. V oblasti vzniklo v roce 2010 i sesuvové jezero Attabad (Gojal), avšak díky sesuvu půdy zemřelo asi 20 lidí a řece Hunze bylo zamezeno proudění asi 5 měsíců.

Visuté mosty v Husseini

Jedná se o 150 metrů dlouhý most přes řeku Hunzu, u vesnice Husseini v severním Pákistánu. Most byl postaven v roce 1978 a jeho překonání je možné pouze na vlastní nebezpečí. Most je tvořen pouze asi 200 prkny a větvemi, které jsou důmyslně vpleteny mezi ocelová lana. Mezery mezi jednotlivými prkny jsou tak velké, že zdolání tohoto mostu je poměrně adrenalinová záležitost.

Čitrál

Pákistánské město ležící v pohoří Hindukúš na severu země, poblíž hranic s Afghánistánem. Do roku 1969 bylo město hlavním sídlem knížecího státu Čitrál. Město je položeno v nadmořeské výšce 1 517 metrů a má asi 30 tis. obyvatel.

Islámábád

Hlavní město Pákistánu je Islámábád. Město leží na severovýchodě země. Žije zde přibližně 1 750 000 lidí. Je to nejvíce kosmopolitní a urbanizované město Pákistánu. Když v roce 1947 získal Pákistán nezávislost, hlavním městem bylo Karáčí, v 60. letech začalo být budován Islámábád jako budoucí hlavní město, a to především proto, aby město bylo přístupné ze všech koutů země. 

Údolí Kalaš

Údolí Kalaš se nachází asi 20 km od okresního města Čitrál na severozápadu Pákistánu. Údolí je tvořeno třemi údolími - Rumbur, Bumboret a Birir. Tato historická lokalita byla osídlena kmenem Kalašů, kteří se považují za přímé potomky Alexandra Velikého. Tato legenda však nikdy nebyla potvrzena. Kalašů zde žije asi 3 000, zaměřují se zejména na pastevectví a pěstování ovoce a jejich kultura je velmi odlišná od zbytku muslimského světa. Typická je pro ně světlá pokožka, světlé oči, a často dokonce i světlé vlasy. Je to také jediné místo v Pákistánu, kde se legálně pálí a pije alkohol.

Karákóram

Karákóram (Pákistán, Shutterstock) Obrovské pohoří Karákóram se rozléhá na území Pakistánu, Indie a Číny. Navazuje na pohoří Hindukúš a Himaláj. Nachází se zde osmitisícovky, z nichž nejvyšíí a nejznámější je hora K2 (8 611 m.n.m.). Hřebeny hor se táhnou v délce více nežt 500 kilometrů. Pohoří je ledovcového původu a proto není žádným překvapením, že se tu nalézají masivní ledovce. 

Karákóramská silnice

Karákóramská silnice je nejvýše položenou dlážděnou mezinárodní silnicí na světě (4 877 m) a spojuje Čínu a Pákistán přes horské pohoří Karakoram. Díky svému vyvýšení a těžkými podmínkami při její konstrukci je tato dálnice nazývána také jako devátý div světa. V Číně je známá pod jménem Friendship Highway. Dálnice byla postavena v roce 1986 a výstavba trvala 20 let, kdy zde zahynulo 810 pákistánských a 82 čínských dělníků.

Khundžerábský průsmyk

Khundžeráb je průsmyk v horách Karakoram na severních hranicích Pákistánu okupovaných pákistánským Kašmírem a čínským Xinjiang. Tento průsmyk je nejvyšším bodem karakoramské silnice. Průsmyk leží v nadmořské výšce 4 693 m.n.m.

království Hunza

Hunza je království v Gilgit oblasti Pákistánu na jedné straně údolí. Onen svět je Nagir. Lidé se nazývají Hunzukuts a Nagirkuts a mluví Burushaski, jazyk s žádnými známými příbuznými. Hunzukuts je známý jejich dlouhověkostí, zdravím a stravou. Král Hunza je nazýván Mir.

Láhaur

Láhaur (Pákistán, Shutterstock) Druhé největší pákistánské město Láhaur se nachází v provincii Pandžáb. Žije zde více než 6 milionů obyvatel. Podle legendy bylo město postaveno již před 4 tisíci lety synem indického Ramy, avšak historikové se shodují, že prokázaná doba vzniku je přibližně o polovinu méně. Láhauru se říká "město zahrad" a tudíž není velkým překvapením, že dominantou je zde zahrada Šálimár, která je zapsána Seznamu světového dědictví UNESCO. Avšak Láhaur má i stinnou stránku. Traduje se o něm, že je to jedno z nejšpinavějších měst Staré Asie.

Malakand

Malakand je oblast v severozápadní pohraniční provincii Pákistánu a nachází se zde stejnojmenný průsmyk odkud je v jednom bodě vidět kanál Swát dole v údolí.V celé oblasti žije více než půl milionů lidí. 

Nanga Parbat

Nanga Parbat je jedna z nejvyšších hor světa (8 126 m) a nachází se v Pákistánu. Tyčí se na západním okraji Himálaje. Poprvé byla pokořena v roce 1953 Hermannem Buhlem z německo-rakouské expedice. Nanga Parbat se může překládat také jako "Nahá hora".

Pákistán

Pákistán (Pákistán, Shutterstock) Pákistán je islámský stát, který leží mezi Indií, Afghánistánem, Íránem a Čínou. Na severu se tyčí Himaláje a na jihu je země omývaná Arabským mořem. Pákistán je momentálně 6. nejlidnatější zemí světa, žije zde 200 milionů obyvatel. Jako bývalá britská kolonie je jednou z členských států Commonwealthu. Pákistán se stal nezávislým státem roku 1947 zánikem Britské Indie. Ohniskem konfliktu je především severozápadní oblast země. Především o Kašmír stále vedou boje s Indy a na jihozápadě Balúčistán se snaží od Pákistánu osamostatnit. Kromě toho v zemi řádí radikální muslimové a teoristická organizace Al-Kaida.

Péšávar

Pešávár býval důležitým centrem obchodu a často býval bodem nájezdů nejrůznějších kmenů . Je to nestarší osídlené město v Pákistánů a zmínky o něm jsou známé již z 6. století př.n.l. Dnes je to páté největší město Pákistánu a ve městě žije asi 3.5 milionů lidí. Pešávár leží ve velkém údolí nedaleko východního konce Chajbarského průsmyku. Město je i centrum vzdělání, protože je zde mnoho univerzit a vysokých škol. V Pešáváru je několik památek z různých dob a různých stylů. Nachází se zde například známý bazar, koloniální hodinová věž, mešity, jogínský hinduistický chrám Gorkhatri a spousta dalších památek. 

Raikhotské údolí

Raikhotské údolí se nachází v Pákistánu pod horami, které se tyčí nad řekou Indus a nabízí neočekávanou podívanou na masiv Nanga Parbat. V blízkém okolí je Národní park Střední Karákorám.

Rakaposhi

Horu Rakaposhi (7 788 m.n.m.) nalezneme v pohoří Karákoram na severu Pákistánu, v údolí řeky Hunzy. První na její vrchol vstoupili členové britsko-pákistánské expedice Tom Patey a Mike Banks v roce 1958. V rámci Pákistánu se jedná o 12. nejvyšší horu, v rámci celého světa o 27. nejvyšší.

řeka Hunza

Řeka Hunza je hlavní řekou ve stejnojmenném údolí, které se nachází v severní oblasti Pákistánu. Řeka protéka, kde se sbíhají rokliny soutěsek Kilik a Khunjerab, které jsou ledovcového původu. Hunza se vlévá se do řeky Indus a protíná pohoří Karakoram od severru na jih.

Svát

Údolí Svát je poklidná a fascinující oblast nebetyčných hor s ustavičným sněhem na svých tyčících se hřebenech. Svát se nachází na severozápadě země. Teče tudy stejnojmenná řeka. Údolí stoupá a navazuje na pohoří Hindukúš. V této oblasti žije více než 2 miliony lidí. Kromě vysokých hor a zelených luk se zde nachází čistá jezera, která jsou turisticky velmi oblíbená. Mimo to se v údolí nachází i několik buddhistickýh stúp.

Šankardara

Šankardara je obrovská stúpa ze druhého století nacházející se v Pákistánu. Je zázrakem, že v této konzervativní muslimské oblasti přežila tak dobře zachovanná. O 2km dál je ve skále nad cestou vytesána socha Buddhy, tzv. Ghaligai Buddha.

Takht-i-Bhai

Takht-i-Bhai je místo archeologického nálezu pozůstatků buddhistického kláštera. Původně to byl jeden z prvních zoroastriských komplexů, který byl vybudován asi v 1. století před Kristem. Název se překládá jako '"Vodní trůn". Toto naleziště je zapsáno na list pakistánských památek UNESCO.  

Ultar

Hunza (Pákistán, Shutterstock) Ultar je nejjihovýchodnější hlavní vrchol Batura Muztag, součásti pohoří Karakoram v Pákistánu. Významným se stal v devadesátých letech jako světově jeden z nejvyšších nezlezetelných vrcholů. To podnítilo mnoho expedic k pokoření této hory, bohužel bez úspěchu.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative