Irák - kolébka civilizace

Náročnost 3 Pohodové zájezdy
  • 12 dnů
  • od 81 124 Kč
  • Snídaně
  • skupina 6 – 12 osob
26.2. - 9.3.2022
1irq22
82 780 Kč uzavřeno, průvodce: PhDr. Petr Pelikán
5.5. - 16.5.2022
3irq22
82 780 Kč uzavřeno, průvodce: Tomáš Raděj
17.9. - 28.9.2022
5irq22
82 780 Kč garantovaný odjezd, průvodce: PhDr. Petr Pelikán Rezervace Přihláška
15.10. - 26.10.2022
4irq22
82 780 Kč 81 124 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
5.11. - 16.11.2022
2irq22
82 780 Kč 81 124 Kč se slevou First minute, průvodce: PhDr. Petr Pelikán Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Unikátní zájezd donedávna nepřístupnou zemí
  • Kolébka civilizace - Mezopotámie
  • Památky UNESCO - Babylon, Sámarrá, Erbíl
Mapa trasy zájezdu Irák - kolébka civilizace

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Bagdádu

2. den
metropole Bagdád (Baghdadi muzeum, palác Abbásovců, tržnice Safafeer, ulice Al Mutanabbi)

3. den
 
jedno z nejposvátnějších míst šíitského islámu Karbalá (svatyně imáma Husajna, Abbásova mešita, tržnice)

4. den
náboženské středisko a poutní místo šiítských muslimů Kúfa (Velká mešita, dům Alího), poutní město šíitského islámu Nadžaf (hřbitov Wádí al-Salám s hrobkami několika proroků, prohlašován za jeden z největších na světě, hrobka imáma Alího, bratrance Muhammadova, tržnice, staré město)

5. den
přesun do Babylonu UNESCO hlavního města Babylonie na dolním toku Eufratu, jedno z prvních měst, založených po biblické potopě (ruiny starověké kolébky civilizace), palác Saddáma Husajna, bývalá metropole parthské a perské říše Ktésifón na břehu životodárné řeky Tigridu, přejezd do Bagdádu

6. den
historické město Sámarrá UNESCO (Velká mešita se spirálovým minaretem z 9. století, mešita imáma Askarího), Kirkúk, přesun přes hranice Irák/Kurdistán, přejezd do Sulajmáníje   

7. den
kulturní středisko Kurdů  Sulajmáníja (Velká mešita, muzeum, Amna Suraka - muzeum vězení Saddámova režimu, tržnice), příhraniční město Halábdža (hřbitov a památník chemického útoku z Íránsko-Irácké války)

8. den
dokončení prohlídky Sulajmaníje, přesun do Erbílu kolem jezera Dukan, zastávka u citadely Koya

9. den
Erbíl - metropole iráckého Kurdistánu, autonomní oblasti Kurdů v severovýchodním Iráku (centrum Hawler, Citadela UNESCOúdajně nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě, které vzniklo před více než 7000 lety) 

10. den
scénickou cestou do kaňonu Rawanduz, město Soran, vodopády Bekhal a Geli Ali Beg  

11. den
poutní místo Jezídů Láliš (hrobka šejcha Adího, nejvýznamnějšího náboženského vůdce jezídů), Mor Mattai (klášter sv. Matyáše ze 4. století), křesťanská vesnice Alqosh (klášter Rabban Hormizd ze 7. století)

12. den
odlet z Erbílu, návrat do ČR                                                                         

Cena zahrnuje: letenku do Bagdádu a zpět z Erbílu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 11x hotel*** (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus.
Stravování: 10x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 11x jednolůžkový pokoj 10500 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 528 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1008 Kč.

Cena nezahrnuje: vízum (platí se po příletu 77 USD), vstupné cca 60 USD.

Poznámka: Dle aktuální bezpečnostní situace může být program změněn či posunut. V současné chvíli je vstup do Iráku podmíněn platným certifikátem o ukončeném očkování na Covid 19. Další požadavky na testy / očkování může vznést letecká společnost / země transitu!!! Aktuální informace pro návrat do ČR naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit. V červencovém termínu upozorňujeme na vyšší teploty (26-44°C).

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Petr G. (2022)

Hodnocení zájezdu:

Krásný zájezd do míst, kam se nejezdí a kam jsem se vždy chtěl podívat. Vše bylo splněno podle stanoveného programu.
Zájezd je hodně zaměřen zejména na náboženská centra, šíítská, křesťanská, jezídská, já osobně bych uvítal větší pokrytí starověkých památek - severní sumerská města, pozůstatky asyrské říše a neolitický Šanidar. Také bych přidal město Amádíya, ikonu Kurdistánu.
Ale děkuji CK Alvarez, že mi umožnila Irák včetně Kurdistánu navštívit.

Hodnocení práce průvodce:

Velmi vzdělaný a informovaný, jeho výklad byl vždy k věci. Ze své profese je hodně zaměřený na současné problémy oblasti.
Snažil se přidat i návštěvy dalších míst, ne vždy se to s ohledem na bezpečnost podařilo.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

Babylon

Babylon (Irák, Dreamstime) Pozůstatky města Babylonu leží v jižní Mezopotámii u toku Eufratu. Za své doby bývalo hlavním městem takzvané Babylonie a později Novobabylonské říše. Ruiny města leží necelých 90 kilometrů od Bagdádu, tedy na území dnešního Iráku. Roku 2019 bylo město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Erbíl

město Erbíl (Irák, Dreamstime) Erbíl je čtvrté největší město Iráku s necelým milionem obyvatel. Jeho tisíce let staré památky vypovídají o tom, že se jedná o jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených míst světa. Ikonou města je místní oválná Citadela, jejíž stáří je odhadováno na více než 7000 let.

Láliš

Láliš je významné svaté místo jezidů, které se nachází v Kurdistánu. V místě leží svatyně s hrobkou sejcha Adího ibn Musáfira, tedy náboženského vůdce zmíněných jezidů a pouť k jeho hrobu je považována za důležitý akt jezídksého náboženství.

Sulajmáníja

Město Sulajmáníja leží v iráckém Kurdistánu a je považováno za kulturní středisko Kurdů. Turisté sem míří především za návštěvou muzea vězení Saddámova režimu - Amna Sukara.

Halabdža

Halabdža je město v iráckém Kurdistánu ležící 240 km severovýchodně od hlavního města Iráku - Bagdádu. Město zažilo chemický útok během irácko-íránské války na povel tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna.

Sámarrá

Malwiya Tower, Samarra (Irák, Dreamstime) Sámarrá, město ležící na východním břehu řeky Tigris je proslulé řadou významných památek. Mezi ně patří zejména spirálovitý minaret Velké mešity z poloviny 9. století, který se stal ikonou města. Archeologické město Sámarrá patří od roku 2007 na seznam světového dědictví UNESCO.

Bagdád

Bagdád je hlavní město Iráku a s počtem 5,5 milionu obyvatel je také druhým největším městem jihovýchodní Asie. Dějiny Bagdádu sahají až do roku 762 N.L., kdy do města kalif al-Mansúr přesunul své sídlo z Damašku, hlavního města dnešní Sýrie. Město je vystavené na charakteristickém kruhovém půdorysu a v minulosti patřilo k hlavním obchodním křižovatkám mezi Evropou Indií a Persií.

Kúfa

mešita Kufa (Irák, Dreamstime) Město Kúfa leží v Iráku na levém břehu řeky Eufrat 10 kilometrů od města Nadžaf. Město je proslulé Velkou mešitou a domem Alího a pro svou historii je také významným poutním místem ší'itských muslimů.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative