Irák - kolébka civilizace

Náročnost 3 Pohodové zájezdy
  • 14 dnů
  • od 85 228 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 12 osob
12.2. - 25.2.2023
1irq23
88 780 Kč uzavřeno
22.4. - 5.5.2023
2irq23
88 780 Kč garantovaný odjezd, průvodce: PhDr. Petr Pelikán Rezervace Přihláška
23.9. - 6.10.2023
3irq23
88 780 Kč 87 004 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
4.11. - 17.11.2023
4irq23
88 780 Kč 85 228 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Unikátní zájezd donedávna nepřístupnou zemí
  • Kolébka civilizace - Mezopotámie
  • Památky UNESCO - Ur, Babylon, Sámarrá, Erbíl
  • Metropole Bagdád
Mapa trasy zájezdu Irák - kolébka civilizace

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Basry

2. den
přístavní město u kuvajtských hranic Basra (promenáda, ruiny mešity imáma Aliho, muzeum, staré město, nákupy)

3. den
irácké mokřady UNESCOdle tradice biblický ráj (plavba na loďkách, pozorování ptáků, vodních buvolů, rákosová obydlí mokřadních Arabů, možnost obědu v místní vesnici, památník mučedníků, muzeum mokřadních Arabů), správní středisko a centrum pěstování datlí Násiríja

4. den
podél životadárné řeky Eufrat, ruiny sumérského města Ur UNESCO (Velký ziggurat), pozůstatky sumérského města Uruk UNESCO, sídla bájného Gilgameše (Bílý chrám, Parthský chrám, ruiny města)

5. den
náboženské středisko a poutní místo šiítských muslimů Kúfa (Velká mešita, dům Alího), poutní město šíitského islámu Nadžaf (hřbitov Wádí al-Salám s hrobkami několika proroků, prohlašován za jeden z největších na světě, hrobka imáma Alího, bratrance Muhammadova, tržnice, staré město)

6. den
přesun do Babylonu UNESCO hlavního města Babylonie na dolním toku Eufratu, jedno z prvních měst, založených po biblické potopě (ruiny starověké kolébky civilizace), palác Saddáma Husajna, jedno z nejposvátnějších míst šíitského islámu Karbalá (svatyně imáma Husajna, Abbásova mešita, tržnice)  

7. - 9. den
metropole Bagdád (nově otevřené Irácké muzeum, Památník Mučedníků, nádražní budova, kostel, tržnice Safafeer, ulice Al Mutanabbi), bývalá metropole parthské a perské říše Ktésifón na břehu životodárné řeky Tigridu, renovovaný zikkurat Dur-Kurigalzu

10. den
historické město Sámarrá UNESCO (Velká mešita se spirálovým minaretem z 9. století, mešita imáma Askarího)

11. den
kulturní středisko Kurdů Sulajmáníja (Velká mešita, tržnice), přesun do Erbílu kolem jezera Dukan, zastávka u citadely Koya, Erbíl - metropole iráckého Kurdistánu, autonomní oblasti Kurdů v severovýchodním Iráku (centrum Hawler, Citadela UNESCOúdajně nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě, které vzniklo před více než 7000 lety)

12. den
poutní místo Jezídů Láliš (hrobka šejcha Adího, nejvýznamnějšího náboženského vůdce jezídů), Mor Mattai (klášter sv. Matyáše ze 4. století), křesťanská vesnice Alqosh (klášter Rabban Hormizd ze 7. století)

13. den
scénickou cestou do kaňonu Rawanduz, město Soran, vodopády Bekhal a Geli Ali Beg

14. den
odlet z Erbílu, návrat do ČR                                                                                   

Cena zahrnuje: letenku do Basry a zpět z Erbílu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 13x hotel*** (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus.
Stravování: 12x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x jednolůžkový pokoj 12500 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 728 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1386 Kč.

Cena nezahrnuje: vízum do Iráku (platí se po příletu 77 USD), vstupné cca 200 USD.

Poznámka: Dle aktuální bezpečnostní situace může být program změněn či posunut. V současné chvíli je vstup do Iráku podmíněn platným certifikátem o ukončeném očkování na Covid 19. Další požadavky na testy / očkování může vznést letecká společnost / země transitu!!! Aktuální informace pro návrat do ČR naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

David H. (2022)

Hodnocení zájezdu:

Těžko by asi šlo vybrat místa zajímavější, ať už z kurdské, nebo arabské části Iráku. Program byl skvělý a jeho provedení v rámci možností na perfektní úrovni. Tím "v rámci možností" myslím nepředvídatelné faktory, hodně podpořené místní mentalitou. Ale od toho je to dobrodružství, kdo nemá rád žádná překvapení, ať jede na Mácháč pod stan zažít životní dobrodružství na diskotéce Bílý kámen.

Hodnocení práce průvodce:

Pan doktor Pelikán je naprosto klíčová osoba zájezdu, informovaná a poučená spojka mezi světem zpovykaných evropských turistů s jejich podivnými přáníčky a realitou místního života. Zvláště s arabským průvodcem Samirem tvořili neprůstřelné kombo. O kultuře, zázemí, historii a religionistice oblasti dovede vyprávět nesmírně nonšalantně, maximálně fundovaně a ještě velice zábavně. Máte chuť se přihlásit do jeho předmětu na školu a ještě se u něj cítíte bezpečně jako u maminky. Profesionál po odborné i lidské stránce.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

Babylon

Babylon (Irák, Dreamstime) Pozůstatky města Babylonu leží v jižní Mezopotámii u toku Eufratu. Za své doby bývalo hlavním městem takzvané Babylonie a později Novobabylonské říše. Ruiny města leží necelých 90 kilometrů od Bagdádu, tedy na území dnešního Iráku. Roku 2019 bylo město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Erbíl

město Erbíl (Irák, Dreamstime) Erbíl je čtvrté největší město Iráku s necelým milionem obyvatel. Jeho tisíce let staré památky vypovídají o tom, že se jedná o jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených míst světa. Ikonou města je místní oválná Citadela, jejíž stáří je odhadováno na více než 7000 let.

Láliš

Láliš je významné svaté místo jezidů, které se nachází v Kurdistánu. V místě leží svatyně s hrobkou sejcha Adího ibn Musáfira, tedy náboženského vůdce zmíněných jezidů a pouť k jeho hrobu je považována za důležitý akt jezídksého náboženství.

Sulajmáníja

Město Sulajmáníja leží v iráckém Kurdistánu a je považováno za kulturní středisko Kurdů. Turisté sem míří především za návštěvou muzea vězení Saddámova režimu - Amna Sukara.

Sámarrá

Malwiya Tower, Samarra (Irák, Dreamstime) Sámarrá, město ležící na východním břehu řeky Tigris je proslulé řadou významných památek. Mezi ně patří zejména spirálovitý minaret Velké mešity z poloviny 9. století, který se stal ikonou města. Archeologické město Sámarrá patří od roku 2007 na seznam světového dědictví UNESCO.

Bagdád

Bagdád je hlavní město Iráku a s počtem 5,5 milionu obyvatel je také druhým největším městem jihovýchodní Asie. Dějiny Bagdádu sahají až do roku 762 N.L., kdy do města kalif al-Mansúr přesunul své sídlo z Damašku, hlavního města dnešní Sýrie. Město je vystavené na charakteristickém kruhovém půdorysu a v minulosti patřilo k hlavním obchodním křižovatkám mezi Evropou Indií a Persií.

Kúfa

mešita Kufa (Irák, Dreamstime) Město Kúfa leží v Iráku na levém břehu řeky Eufrat 10 kilometrů od města Nadžaf. Město je proslulé Velkou mešitou a domem Alího a pro svou historii je také významným poutním místem ší'itských muslimů.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative