Země hřmícího draka

Náročnost 2 Komfortní zájezdy
 • 18 dnů
 • od 99 990 Kč
 • Plná penze
 • skupina 9 – 16 osob
13.3. - 30.3.2021
1bhu21
99 990 Kč uzavřeno
13.11. - 30.11.2021
2bhu21
99 990 Kč uzavřeno
12.3. - 29.3.2022
1bhu22
99 990 Kč uzavřeno

shrnutí

 • Turistická západní i méně navštěvovaná centrální část země
 • Klášter Taktsang Pelphung přilepený ke skále na strmém útesu
 • Výlety k horským chrámům, klášterům a pevnostem
 • Jízda po historické horské úzkokolejce a safari za nosorožci
Mapa trasy zájezdu Země hřmícího draka

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Dillí

2. den
přelet do Bagdogry, výjezd strmých kopců až do čajového městečka Dárdžiling v krajině indického Himálaje

3. den
pěší výlet k čajovníkovým plantážím s překrásnými výhledy na třetí nejvyšší horu světa Kančendžengu (8586 m), exkurze do čajové továrny, horolezecké muzeum s hrobem šerpy Tenzinga Norgaye

4. den
ranní východ slunce na vyhlídce Tiger Hill, jízda po historické horské úzkokolejce UNESCO, odjezd k bhútánské hranici do Jaigaonu

5. den
přechod do Bhútánu, cesta z pohraničního Phuentšholingu do úchvatného údolí Paro (výhledy na velkolepé ledovcové vrcholy, pevnost Rinpung, Národní muzeum v bývalé strážní věži Ta dzong)

6. den
výstup ke klášteru Taktsang Pelphung neboli Tygří hnízdo (přilepenému ke skále na strmém útesu ve výšce 3120 m), návštěva pevnosti Drukgjel dzong a svatyně Kjiču lhakhang

7. den
bhútánská metropole Thimpu (památný čorten, ZOO, národní knihovna se sbírkou starodávných buddhistických rukopisů i moderních knih, muzeum řemesel, největší pevnost Bhútánu Tašičho dzong)

8. den
výšlap, nebo výjezd autem na vyhlídkový vrchol Sangaygang nad Thimpu s padesátimetrovou sochou Buddhy Dordenma, dokončení prohlídky města a okolí (palác Dechenčoling, malířská škola, tradiční institut medicíny)

9. den
cesta přes sedlo Doču la (3100 m) s překrásnými výhledy na vrcholky východních Himálají včetně nejvyšší hory Gangkar Pansum (7497 m), bývalá metropole Punakha (pevnost, klášter Čhimi Ihakhangu)

10. den
městečko Wangdue Phodrang se stejnojmennou pevností, jízda horskou silnicí přes průsmyk Pele la (3300 m), návštěva stúpy Čendebji v nepálském stylu

11. den
pevnost Trongsa tyčící se na úpatí hor, výlet okolo rýžových teras k paláci Kuenga Rabten, cesta přes sedlo Jutong la (3425 m) do údolí Bumthang

12. den
výlet po vesničkách v údolí Bumthang (chrámy Kurdže Ihakhang a Džambej Ihakhang, klášter Tamshing, dzong Džakar a továrna na výrobu sýrů)

13. den
výlet do údolí Ura (návštěva kláštera Drokri Rinchen Jungney a místní domácnosti, lehká turistika)

14. den
přejezd do údolí Phobjikha, návštěva kláštera Gangtey na vrcholku kopce obklopeného borovicemi

15. den
zimoviště černých jeřábů v bažinách údolí Phobjikha, návrat zpět do Thimpu

16. den
odjezd na indickou hranici do Phuentšholingu a dál do národního parku Džaldapara (velmi slušná populace indických jednorohých nosorožců, sloni, leopardi, jeleni, divoká prasata)

17. den
ranní safari s velmi vysokou šancí pozorovat nosorožce, přelet ze Siliguri do Dillí, závěrečná společná večeře

18. den
návrat do ČR          

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Dillí včetně všech poplatků, zpáteční přelet Dillí - Bagdogra, místní dopravu, ubytování, stravování dle rozpisu níže, vstupní vízum do Bhútánu, vstup do národního parku Džaldapara, 1x safari, veškeré vstupy dle programu v Bhútánu a služby průvodce.
Ubytování: 15x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, vlak, safari auta.
Stravování: 11x plná penze, 4x snídaně, 1x večeře.

Služby za příplatek: zpracování podkladů pro indické vízum 300 Kč, 15x jednolůžkový pokoj 10900 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 936 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2124 Kč.

Cena nezahrnuje: poplatek ambasádě za indické vízum 2 350 Kč, ostatní vstupné cca 10 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Pěšky
 • Vyhlídková jízda vlakem
 • Letecká doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Stanislav S. (2019)

Hodnocení zájezdu:

Počáteční dny v Indii (Darjeeling) a celý průběh v Bhůtánu by vynikající, bohatý program, výborná organizace a neméně výborní oba průvodci - český i bhútánský. Můj dojem bohužel narušily poslední 2 dny v Indii i když zcela bez zavinění průvodce nebo cestovní kanceláře. Příčina byla v chování a celkovém přístupu z Indické strany.

Hodnocení práce průvodce:

Pavel byl na zájezd úžasně připravený, jeho znalosti, zejména historie a filosofie budhismu, byly obdivuhodné. S přehledem a klidem řídil celý pobyt, ke všem účastníkům se choval velice přátelsky.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie Bhútán

Cestománie Bhútán - ČT1, 2003

Jak se žije v zemi štěstí?

Článek Jak se žije v zemi štěstí?, autor Michal Thoma, orig. 2011 v Hospodářské noviny - magazín IN

Království, kde je nejdůležitější „hrubé domácí štěstí“. To není pohádka, to je Bhútán

Cestopis z cesty po Bhútánu, www.reflex.cz, Michal Kubal, 2017

Nejdivočejší přistání světa i splněný cestovatelův sen. To je Bhútán

Článek Nejdivočejší přistání světa i splněný cestovatelův sen. To je Bhútán., idnes.cz, Jan Hocek, 2014

Nejznámější bhútánská památka umí turisty zaskočit nedostatkem kyslíku

Článek o nejznámější památce Bhútánu - Tygřím hnízdě, novinky.cz, mšv, 2017

encyklopedie

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Dárdžiling

Dárdželing a Kančendžunga (Indie, Shutterstock) Město Dárdžiling leží v kopcích a je snad po celém světě známý svým čajem. Na čajových plantážích je tady zaměstnáno na 40 000 lidí, kteří produkují celou čtvrtinu indického čaje! Dva kilometry od centra Dárdžiling se rozkládá čajová plantáž Happy Halley. Kromě toho se zde nachází buddhistické kláštery a v nedaleké ZOO můžete spatřit červené pandy či irbise horského, nebo-li také levharta sněžného.

Kančendženga

hora Kančendženga (Indie, Shutterstock) Kančendženga (8 597m) je třetí nejvyšší horou planety. Nachází se stejně jako Everest v Himaláji a její podivný název znamená pět pokladnic velkého sněhu. Žádný zakopaný poklad tu ale nehledejte. Hora má zkrátka pět vrcholků, které jsou všechny pod sněhem.

Šiliguri

Šiliguri je významné dopravní centrum v severním Bengálu v Indii. Hlavní železniční stanice je Nový Jalpaiguri, ze kterého je spojení do všech částí země. Himálájská železnice Daržiling je na seznamu Unesco.

Himálaj

Karavana oslíků v Himalájích, Ladakh, India (Indie, Dreamstime) Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu. 

Bhútán

Bhútánský tanečník (Bhútán, Shutterstock) Bhútanské království byste hledali v jižní Asii na východě Himaláj. Je to vnitrozemský stát a je obklopen Indií a Tibetem (Čínou). Hlavní město je Thimpu. Bhútánu se někdy říká „země hřmícího draka“ a drak má vyobrazeného také na státní vlajce. Bhútánské království, jak už název značí, je konstituční monarchie a hlavou státu je král Džigme Khesar Namgjal z rodu Wangčhugů. 

Taktsang Pelphung

Taktsang, Paro (Bhútán, Shutterstock) Taktsang neboli „tygří hnízdo“ je jedním z nejúčtovanějších a nejslavnějších v Bhútánu. Klášter je umístěn v čele příkrého útesu 900m vysoko a je zasvěcen buddhistickému učiteli Guru Padmasambhovi. Je to okouzlující místo, které je při návštěvě Bhútánu nemyslitelné vynechat, ale je dostupné jen pěšky nebo na mule. Původní klášter byl postaven na konci 8. století, ale jeho moderní podoba vznikla až v 17. století. v roce 1998 klášter zasáhl mohutný požár a jeho rekonstrukce oficiálně skončila v roce 2005.

Doču la

Dočula (Bhútán, Shutterstock) Dočula je nejznámějším sedlem v Bhútánu a nachází se 30 kilometrů od hlavního města Thimpu. Doču la nabízí panoramický výhled 360° na Himaláj. Podél sedla se nachází 108 čortenů, které jsou při návštěvě Bhútánu nutností vidět. 

Punakha

Punakha (Bhútán, Shutterstock) Punakha je bývalé hlavní město Bhútanského království. Leží 72 kilometrů od momentálního hlavního města Thimpu. Punakha leží v nadmořské výšce 1200 metrů, v blízkosti údolí řek Bhútán, Mo Chu a Pho Chu. V okolí řek se daří i díky teplému počasí především pěstování rýže. V roce 1637 zde byl vybudován Palác velkého štěstí a dnes slouží jako letní sídlo královské rodiny. 

Thimpu

Brána do Thimpu (Bhútán, Dreamstime) Hlavní město Bhútánu leží na západě země a nazývá se Thimpu. Štafetu statutu hlavního města přebral po městě Punakha v roce 1955. Thimpu se nachází v údolí řeky Raidak a je to třetí nejvýše položené hlavní město na světě. Nachází se zde spoustů dzongů (typických bhútanských pevností), které můžete navštívit, z nichž nejznámější z nich je Tašičho dzong. Dále se můžete podívat do několika místních klášterů, místní ZOO nebo můžete navštívtit muzeum řemesel. 

Paro

klášter Taktshang, Paro (Bhútán, Dreamstime) Na západě Bhútánu v údolí Paro se nachází stejnojmenné město, kreré je známé velkým množstvím posvátných míst a historických budov. První místní pevnostní klášter Rinpung dzong byl postaven již okolo 10. století, alespoň jeho původní podoba. Na jeho základech byla postaven v 17. století dnešní podoba dzongu. Kromě klášterů se zde nachází i uličky s útulnými obchůdky. V Paru je jediné mezinárodní letiště v celém Bhútánu.

Trongsa

Pevnost,Trongsa (Bhútán, Dreamstime) Pevnost Trongsa se nachází na úpatí hor ve stejnojmenném městě v centrálním Bhútánu. V roce 1543 zde vznikl první chrám, nicméně pevnost byla postavena v roce 1647 a po staletí byla spojníkem mezi obchodníky z východu a západu země. Je to největší dzong v Bhútánu. Celý komplex prošel několika rekonstrukcemi po tom, co byly některé budovy zničeny mohutnými zemětřeseními. 

NP Džaldapara

Národní park Džaldapara leží na úpatí pohoří Východního Himálaje na břehu řeky Torsy. Díky své bohaté různorodé fauně a floře byl park již v roce 1941 vyhlášen přírodní rezervací. Většinu plochy pokrývají savany. Žije zde největší počet zástupců nosorožce indického, ale mimo to se ze potkáte i s leopardy, jeleny sambary, slony či divokými prasaty.

Kurdže lhakhang

Obrovský chrámový komplex  Kurdže Ihakhang leží ve střední části Bhútánu v údolí Bumthang. Je nazván podle otisku těla buddhistického učitele Padmasambhavy, který je zachován v jeskyni tohoto komplexu. Nejstarší ze tří chrámů byl postaven v roce 1652, prostřední v roce 1900 na příkaz prvního krále Bhútánu a nejmladší spolu se 108 čorteny až v roce 1984. V areálu odpočívají ostatky prvních tří bhútánských králů.

Ura

Ura (Bhútán, Shutterstock) Údolí Ura je součástí oblasti Bumthang a nachází se v centrální části Bhútánu. Je pojmenováno po slavném tanci Ura Yakchoe, předváděném na festivalu, který se koná každý rok v květnu. Během tohoto festivalu je vystaven na odiv posvátný a důležitý relikt, aby lidé od něj mohli dostat požehnání. Legenda praví, že stará dáma seděla před svým domem a navštívil ji ljáma, který prosil o sklenici vody. Když vyšla z domů se sklenicí v ruce, ljáma byl pryč, ale nechal za sebou pouze nějaký vak, ve kterém byla socha. Právě ta je tím reliktem, který je každoročně vystavován.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative