Po stopách Sandokana + Borneo a Brunej

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
 • 24 dnů
 • od 89 270 Kč
 • Individuální
 • skupina 7 – 15 osob
1.7. - 24.7.2023
1msb23
92 990 Kč uzavřeno
5.8. - 28.8.2023
2msb23
98 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Barbora Kulíková
29.6. - 22.7.2024
1msb24
92 990 Kč 89 270 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
3.8. - 26.8.2024
2msb24
92 990 Kč 89 270 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

 • Koupání a odpočinek na ostrovech Pulau Perhentian
 • Moderní metropole Kuala Lumpur a Singapur
 • Národní parky na ostrově Borneo
 • Úchvatné jeskyně Niah
 • Sultanát Brunej
Mapa trasy zájezdu Po stopách Sandokana + Borneo a Brunej

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Malajsie

2. den
přílet do Kuala Lumpur, moderní centrum, noční trh v čínské čtvrti

3. den
vyhlídková věž Menara Tower, 452 m vysoký mrakodrap Petronas Towers, mešita Masjid Negara, koloniální centrum, výlet k psychedelickým hinduistickým jeskyním Batu

4. den
přejezd na ostrov Penang

5. den
prohlídka města Georgetown UNESCO neztrácejícího svůj koloniální šarm a čínského ducha (čínské a hinduistické chrámy, pevnost Cornwallis, buddhistický klášter Kek Lok Si), podvečerní výjezd lanovkou na Penang Hill 

6. den
cesta na východní pobřeží do přístavu Kuala Besut

7. - 9. den
plavba na nejkrásnější malajské ostrovy Pulau Perhentian (odpočinek, koupání, šnorchlování, možnost potápění nebo lodních výletů na vzdálenější korálové útesy)

10. den
cesta do jednoho z nejstarších pralesů světa v národním parku Taman Negara

11. den
procházka po lávkách zavěšených vysoko v korunách stromů, výprava do noční džungle

12. den
plavba lodí do Kuala Tembeling, odjezd do perly Malajsie - přístavu Melaka

13. den
prohlídka Melaky UNESCO (Červené „holandské“ náměstí, vyhlídka a kostel Sv. Pavla, čínská čtvrť, ruiny portugalské pevnosti)

14. - 15. den
cesta do „Lvího města“ Singapur, vyhlídková plošina Sands Skypark, moderní čtvrti, koloniální památky, hinduistické a čínské chrámy Singapuru, možnost jízdy na vyhlídkovém kole Singapore Flyer, návštěvy světoznámé ZOO, botanické zahrady, Národního muzea, zahrad Gardens by the Bay, nebo vyhlídkové plavby po Marina Bay

16. den
letecký přesun na Borneo do města Kuching ve státě Sarawak, které založil „bílý rádža“ James Brooke (pevnost Margherita, muzeum, promenáda)

17. den
návštěva centra pro návrat orangutanů do volné přírody Semenggoh, Annah Rais - prohlídka dlouhých domů bývalých lovců lebek a horké prameny

18. den
výlet do národního parku Bako (nosaté opice kahua, masožravé láčkovky, procházka mangrovovým lesem)

19. den
výlet do národního parku Gunung Gading (v případě, že pokvete největší květina světa rafflesie), nebo kulturní vesnice a koupání na pláži Damai, případně individuální program 

20. den
přelet do Miri "ropné město Majalsie a výletní destinace pro Brunejce" (tržnice s vyhlášeným jídlem)

21. den
celodenní turistika v deštném pralese spojená s návštěvou ohromující jeskyně Niah, koupání na pláži Pantai Tusan

22. den
přesun do sultanátu Brunej, sultánův palác, Královské muzeum

23. den
prohlídka hlavního města Bandar Seri Begawan - zlatá mešita Omar Ali Saifuddien, lodní výlet do 28 vodních vesnic v Kampung Ayer, možnost pozorování opic kahua nosatých, odlet

24. den
návrat do ČR                               

Cena zahrnuje: letenku do Kuala Lumpur a zpět z Bruneje včetně všech poplatků, přelet do Kuchingu a přelet z Kuchingu do Miri, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 18x turistický hotel (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 3x jednoduché bungalovy na ostrovech.
Doprava: loď, minibus, autobus, metro, taxi.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 21x jednolůžkový pokoj 9800 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1248 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2376 Kč nebo 2832 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 250 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Letecká doprava
 • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Šárka N. (2023)

Hodnocení zájezdu:

Podle očekávání je zájezd velmi rozmanitý, a mám z něj mnoho nezapomenutelných zážitků. Mile mě překvapila čistota ve městech, úžasná moderní architektura, různorodé mešity, hinduistické a budhistické chrámy, původní zástavba domků na kůlech nad vodou, skvělé klanové domy, nádherná příroda ... Jen v některých místech bych ubytování řešila v jiném hotelu.

Hodnocení práce průvodce:

Barbora jako průvodkyně je 100% profesionál, a kdykoliv s ní ráda pojedu na další zájezd. Pohotová, vstřícná, empatická, vždy úsměv na tváři, má rozsáhlé znalosti jak o historii, tak i o současnosti míst, která jsme navštívili. Vždy nám podala podrobné informace (jak a kde se dobře najíst, čím pojedeme, kdy a kam, kde se dají koupit různorodé suvenýry atd.)

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Malajsii

Na cestě po Malajsii - ČT1, 2006

Cestománie Singapur

Cestománie Singapur - ČT1, 2002

Na cestě po Penangu

Na cestě po Penangu - ČT2, 2015

Na cestě po Kuala Lumpur

Na cestě po Kuala Lumpur - ČT2, 2015

Objektiv Melaka

Objektiv Melaka - ČT1, 2013

Objektiv Georgetown

Objektiv Georgetown - ČT1, 2013

NP Taman Negara

Článek o nejstarším pralese světa Taman Negara, 2012

Objektiv Borneo

Objektiv Borneo - sultanát Brunej - ČT1, 2006

Brunej blog

Blog o cestování v sultanátu Brunej, Michal Dokoupil, 2014

encyklopedie

Malajsie

Malajsie (Malajsie, Shutterstock) Jihoasijský stát Malajsie se rozléhá na poloostrově Malajsie a na severu ostrova Borneo. Na té pevninské části sousedí s Thajskem a Singapurem, na ostrově Borneo pak s Indonésií a Brunejským sultanátem. Hlavním městem je Kuala Lumpur, které je ale na pevninské části Malajsie. Většina země se nachází v džungli a nebo horských pásmech, které přechází v nížiny. Žije zde asi 30 milionu lidí. Obyvatelé Malajsie se hlásí k islámskému náboženství.

Pevnost Cornwallis

Malajská pevnost Cornwallis byla postavená roku 1786 a jedná se o místo, kde se vylodil kapitán Východoindické společnosti Francis Light. Pevnost dnes tvoří v podstatě jen obvodové zdi a uvnitř se nachází park. Zajímavá jsou děla umístěná na hradbách, některá byla v minulosti ukořistěna místním pirátům.

Hadí chrám

Hadí chrám neboli „chrám azurového obláčku“ byl vybudován na jihu Penangského ostrova v Malajsii roce 1850 a je zasvěcen patronovi léčitelů Chor Soo Kongovi. Kolem jeho sochy se kdysi začali slézat jedovatí hadi z džungle, čímž se potvrdila jeho božská moc. Tito hadi žijí v chrámu i korunách okolních stromů dodnes. Jedná se o jedovaté zelené Pitovy zmije a kobry. Přes den hadi ovšem většinou spí, protože jsou omámeni kouřem a vonnými tyčinkami.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (Malajsie, Dreamstime) Hlavním městem Malajsie je Kuala Lumpur. Ve měste žije více 1.6 milionu obyvatel. Toto nové zmodernizované město si stále ale zachovalo některé památky. Kromě mrakodrapu Petronas Twin Tower a vysílací centrum Kuala Lumpur Tower je zde ale oblíbenou turistickou atrakcí palác Istana Negara, který byl původně na začátku 20. století postaven jako sídlo čínského kupce. Pozdejí byla tato bílá budova přestavěna a přemístěna a od roku 2011 slouží jako královský palác a původní budova jako královské muzeum. 

Petronas Towers

Petronas, Kuala Lumpur (2) (Malajsie, Dreamstime) Malajská dvojčata, pýcha národa, věčný symbol metropole, tak je označován mrakodrap, který je se 452 metry jedním z nejvyšších na světě a nese název Petranosovy věže. Tyto dva spojené mrakodrapy se tyčí k nebi v hlavním městě Kuala Lumpur a byly postaveny v 90. letech. V letech 1998 - 2004 dokonce držely prvenství jako nejvyšší budova světa.

Melaka

nábřeží, Melaka, Malajsie (Malajsie, Dreamstime) Melaka je malajský přístav při Malackém průlivu na řece Melace. Toto město bylo zařazeno na seznam UNESCO. Dřívě město bylo hlavním centrem Malackého sultanátu, především pak nabylo významu v 15. a 16. století. Mezi oblíbené atrakce města patří například čínská čtvrť Jonker Walk, oblíbené nákupní centra nebo třeba mešita na ostrůvku Malackém průlivu.

Singapur

Singapur (Singapur, Shutterstock) Nejvyspělejším státem celé jihovýchodní Asie a jeden z nejlépe se rozvíjejících států na světě je Singapur. Tato malá republika se rozkládá na ostrově Singapur a dalších okolních ostrůvcích. Hovoří se zde čtyřmi úředními jazyky, a to anglicky, malajsky, čínsky a tamilštinou. Singapur se od svého založení v roce 1819 stal jedním se států s největší kvalitou života. Je tu nízká nezaměstnanost a je to i důležitý přístav. 

Sentosa

Ostrov Sentosa leží na jihu Singapuru a je s ním spojen mostem, kde vede silnice, jedna kolej železnice a lanovka. Nachází se zde 2 kilometry dlouhá chráněná pláž Fort Siloso, jsou zde golfová hřiště, ale zásadní atrakcí je zábavný park, díky kterému je ostrov hojně navštěvován. Kromě toho se zde nachází ale například i oceanárium či jedna z největších soch Merliona, což je tvor, který má lví hlavu a tělo ryby a je to symbol a maskor Singapuru.

Masjid Negara

Malajská národní mešita, nebo-li Masjid Negara leží v hlavním městě Kuala Lumpur. Leží v nádherných zahradách ulice Jalad Perdana. Mešita byla navržena britským architektem a jeho malajskými spolupracovníky a postavena byla v roce 1965. Mešita je velmi moderní. Zásadní je 73 metrů vysoký minaret. Hlavní střecha je ve tvaru otevřeného deštníku a kopule minaretu ve tvaru zavřeného deštníku. 

Georgetown

Georgetown (Malajsie, Shutterstock) George Town je hlavním městem státu Penang v Malajsii a je pojmenováno po britském králi Georgovi III. Město bylo založeno v roce 1786 a je směsicí života a historie. Návštěvníkům zpříjemňují pobyt anglické kostely, čínské chrámy, vůně soli a indického kari.

Penang

Penang (Malajsie, Shutterstock) Penang je ostrov ležící pří západním pobřeží Malajsie. Podle ostrova je pojmenován i kopec, ze kterého je možné zhlédnout hlavní město ostrova Georgetown. Celý ostrov je kulturím mixem asijské a evropské kultury. Především je tu znám čínský a indický vliv. Do roku 1941 byl ostrov britskou kolonií, poté byl za války obsazen Japonci. 

Penang Hill

lanovka, Penang Hill (Malajsie, Shutterstock) Penang Hill je kopec vysoký asi 735 m. n. m. s nádherným výhledem na Georgetown. Bylo to rezidenční místo britských kolonialistů. Je možné se sem dostat vlakem, vede tudy železnice Penang Hill. A na vrchol vede lanovka. Není možné zde vidět velké savce, ale žijí zde divoká prasata, veverky, opice a ptáci.

Kota Bharu

Trh v Kota Bharu (Malajsie, Shutterstock) Kota Bharu je velice sociálně konzervativním městem Malajsie. Kota Bharu znamená v překladu nové město nebo nová pevnost. Za pozornost zde stojí muzea a jedinečná architektura starého královského paláce, který je stále obýván sultánem a tedy uzavřen veřejnosti.

Pulau Perhentian

Pulau Perhentian (Malajsie, Shutterstock) Pulau Perhentian se skládá ze dvou ostrovů patřících k Malajsii. Nabízí se zde potápění, plachtění, plavba na lodích a kanoistika. Tyto ostrůvky jsou obklopeny panenskou džunglí, palmami, bílými písečnými plážemi, teplou safírovou blankytnou vodou a barevnými korálovými zahradami. Palau Perhantian je proslulý jako jeden z Malajských mořských rájů.

Taman Negara

NP Taman Negara (Malajsie, Dreamstime) Národní park Taman Negara se rozkládá na 4 343 km2 v poloostrovní části Malajsie a zahrnuje jeden z nejstarších tropických deštných pralesů na Zemi, starý 130 milionů let. Na území Taman Negara je Gunung Tahan (2 187 m n.m.), nejvyšší hora pevninské Malajsie. V parku se nachází jak bohatá fauna (asijští sloni, tygři, leopardi, nosorožci, létající veverky), tak ale i flora (dvoubarevné kaparadiny, prastaré stromy s obřími kořenovými systémy, či parazitická rostlina raflézie).

Borneo

Long house, Borneo, Malajsie (Malajsie, Dreamstime) Borneo, nebo jste také mohli slyšet indonéský název Kalimantan se nachází v jihovýchodní Asii a omývá ho Indický i Tichý oceán. Borneo je třetí největší ostrov na světě. Ostrov je tvořen 3 státy, a to Indonésií, Malajsií a Brunejí. Celý ostrov pokrývá deštný prales, rostou zde endemické rostlin a je tu i bohatá místní fauna (slon indický bornejský, nosorožec sumaterský, orangutan bornejský). Atraktivní jsou především dlouhé písčité pláže a exotická příroda.M ilovníci potápění a ostatních vodních sportů si na Borneu přijdou na své. 

Kuching

Na severu ostrova Borneo na řece Sarawak leží město Kuching. Město bylo založeno již na začátku 19. století v době Brunejského sultanátu, avšak osidlováno začalo být až v době, kdy město začal spravovat "bílý rádža" James Brooke v roce 1842. Během návštěvy města nelze vynechat pevnost Margheritu, postavenou v anglickém stylu, dále sídlo guvernéra města Palác Astana, nejstarší muzeum na ostrově Sarawak či okolní národní parky Kuching Wetlands a Bako.

NP Bako

Na ostrově Borneo se nachází Národní park Bako. Tento park se rozléhá na severozápadě ostrova, až k pobřeží Jihočínského moře. Národní park byl vyhlášen v roce 1957. Přesto, že se na první pohled jedná o malý park, jeho součástí je bohatá vegetace. Pobřeží je plné zálivů, zátok a pláží. Eroze pískovce vytvořily pobřeží strmých útesů.  Na úpatí skal vlny způsobily eroze a tím vytvořily jak mnoho skalních výběžků, tak mořské oblouky. Nejznamější z nich je je ve sklaní útvar kobří hlavy, který je vidět i z pláže. V parku žije několik set zástupců primáta kahau nosatého, který žije pouze na Borneu. V Baku je velmi dobře propojený systém 16 stezek, které se nachází uvnitř džungle. Nejdelší z nich měří 5.75 kilometrů.

Gunung Gading

Na západě ostrova Borneo při pobřeží Jihočínského moře se rozkládá národní park Gunung Gading. Národní park byl otevřen veřejnosti až v roce 1994 a jeho zásadní atrakcí je největší rostlina na světě - Rafflesie, jejíž květ může dorůstat až do délky 1 metru. Celý park se rozléhá přes čtyři džungle oddělené vrcholky hor a její primární deštný les je protkán napříč říčkami a vodopády. 

Bandar Seri Begawan

Mešita, Bandar Seri Begawan (Brunej, Dreamstime) Hlavní město sultanátu Brunej je Bandar Seri Begawan. Toto město leží na řece Brunej na severu ostrova Borneo, žije zde přibližně 50 tisíc lidí a hlavním městem bylo ustanoveno v roce 1920. Nachází se zde největší vládní komplex na světě palác Istana Nurul Iman, kde má sídlo nejen vláda, ale i brunejský sultán. Ve městě můžete navštívit několik mešit, královské mauzoleum, již zmíněný osvětlený sultánův palác, královskou obřadní síň či se můžete jít podívat k bývalému sídlu saltána paláci Istana Darussalam, který však není zpřístupněn veřejnosti. 

Niah

Národní park Niah ležící na severu ostrova Borneo byl vyhlášen v roce 1974. Součástí jsou jeskyně Niah, které byly objeveny až v roce 1950. V těchto prehistorických jeskyních se našly asi 40 tisíc let staré stopy po lidské existenci. Hlavní jeskyně nese název Velká jeskyně, leží na velkém vápencovém bloku a je tvořena několika objemnýma místnostma s vysokými stropy. Tato jeskyně dosahuje výšky 394 m.n.m.

Kapit

Na řece Rajang leží na severu ostrova Borneo město Kapit, které bylo založeno rádžem Charlesem Brookem jako pevnost v roce 1880. Během druhé světové války bylo město vybombardováno. Navštívit můžete právě původní pevnost Sylvii, pojmenovanou po Brookově manželce, dále chrám Hock Leong Tieng nebo kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. 

Kampung Ayer

V brunejském hlavním městě Bandar Seri Begawan se nachází v brunejském zálivu 28 vodních vesnic souhrnně označovaných jako Kampung Ayer. Všechny tyto vesnice jsou postaveny na kůlech nad řekou Brunej, spojeny dřevenými chodníky, které kromě domů obsahují i mešity, obchody, restaurace či školy. Tyto vesničky začaly být stavěné již v 16. století a dodnes se jedná o jedno z největších a nejslavnějších vodních sídel v jihovýchodní Asii.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative