Zakavkazsko pro každého

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 9 dnů
  • od 28 410 Kč
  • Snídaně
  • skupina 5 – 17 osob
6.10. - 14.10.2019
1ytb19
28 990 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA
30.11. - 8.12.2019
2ytb19
28 990 Kč uzavřeno
22.2. - 1.3.2020
1ytb20
28 990 Kč uzavřeno
5.5. - 13.5.2020
2ytb20
28 990 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA
24.10. - 1.11.2020
3ytb20
28 990 Kč 28 410 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Pulzující metropole jižního Kavkazu - Jerevan a Tbilisi
  • Vrcholná středověká architektura
  • Famózní kuchyně, koňak a víno
  • Proslavené i méně známé kláštery a chrámy

program zájezdu

Mapa trasy zájezdu Zakavkazsko pro každého

1. den
letecký přesun do arménské metropole Jerevanu 

2. den
Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, muzeum písemnictví Matenadaran, památník genocidy), bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard UNESCO ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin UNESCO (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů)

3. den
kolem turecké hranice k méně navštěvovaným středověkým klášterům Harichavank a Marmashen, středisko provincie Širak Gyumri (náměstí, katedrála, „černá pevnost“)

4. den
cesta k zachovalým klášterům Sanahin Haghpat (vrcholná arménská středověká architektura) nad kaňonem Debed, průmyslem zasažené město Alaverdi s kamenným mostem královny Tamary

5. den
zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), přesun do Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue), možnost návštěvy tradičních lázní

6. den
starobylé náboženské centrum Mccheta UNESCO  (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm), klášter Šio Mgvime, tradiční gruzínské hodování – večeře „supra“ v Tbilisi

7. den
rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe 

8. den
„gruzínskou vojenskou cestou“ k hoře Kazbek (5047 m.n.m., kostel Nejsvětější Trojice), administrativní centrum Stepancminda, lyžařské středisko GudauriAnanuri (komplex pevnosti a kostelů na řece Aragvi)

9. den
návrat do ČR                                                          

Cena zahrnuje: letenku do Jerevanu a zpět z Tbilisi včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 8x turistický hotel nebo v soukromých domech (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, auta, MHD.
Stravování: 8x snídaně, 1x tradiční večeře "supra", jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 8x jednolůžkový pokoj 4 200 Kč, pojištění STORNO 616 Kč, STORNO+ 841 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 25 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Dokumentární video: Arménie - Gruzie

Bushman film, Miroslav Haluza a CK Alvarez, 2013

Dukumentární video o Gruzii

YouTube, 2017

Článek: Zakavkazská odysea, trekování v Gruzii, Arménii a Azerbajdžánu

Hedvábná stezka, 2018

Článek: Tbilisi

Lonely Planet, 2019

Článek: Výstup na Kazbek

Hedvábná stezka, 2011

encyklopedie

Tbilisi

Výhled na celé Tbilisi (Gruzie, Dreamstime) Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.

Mccheta

Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.

Gori

Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii. 

Uplistsikhe

Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.  

Jerevan

Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeki Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd. 

Garni

Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo již ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem této kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století  a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.

Geghard

Klášter Geghard (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku. 

Ečmiadzin

Katedrála Echmiadzin (Arménie, Dreamstime) Sídlo arménské cirkve se nachází v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehožem Osvětitelem již v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů po typické křesťanské fresky.

Sanahin

Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.  

Haghpat

Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je spolenčně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek. 

Akhtala

Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož jsou součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století. 

Harichavank

Arménský středověký klášter se nachází nedaleko vesnice Harich, provincie Širak. Podle archeologických vykopávek sahají dějiny tohoto místa do 2. století př.n.l. Harichavank je známý jako jedno z nejznámějších klášterních center v Arménii a byl zvláště proslulý svou školou a scriptoriem.

Marmashen

Marmashen je arménský klášterní komplex z 10. století skládající se z pěti kostelů v blízkosti vesnice Marmashen v provincii Shirak v Arménii.

Gyumri

Gyumri je město v západní Arménii ležící na hranici s Tureckem v provincii Širak 126 km od hlavního arménského města Jerevanu. Historická čtvrť Kumayri je známá pro svoji historickou arménskou architekturu, která přežila dvě zemětřesení. Tato část města přitahuje turisty díky svým unikátním stavbám, úžasným kostelům a tradiční kuchyni.

Kazbek

Kazbeg (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Vyhaslá sopka Kazbek je se svými 5047 m.n.n. třetí nejvyšší horou Gruzie. Kvůli zalednění ji místní lidé dali jméno "Mkinvari" (ledovec/ledová hora). Podle místních mýtů a legend měl být na úplatí této hory ve výšce 4000 m.n.m. upoután Prométheus za vzpouru proti bohům.

Stepancminda

Horské městečko Stepancminda ležící na úpatí ledovce v blízkosti hory Kazbek je administrativním centrem okresu Kazbegi. Nad městem Stepancminda se vypíná Kostel svaté Trojice ve výšce 2170 m.n.m., který je v dnešní době významným poutním místem.

Gudauri

Gudauri je největší a nejvýše položené lyžařské středisko Gruzie ležící 120 km od Hlavního města Tbilisi pyšnící se 60 km sjezdovek.

Ananuri

Ananuri je hradní komplex ležící 66 km severně od Tbilisi. Jedná se o jeden z největších a nejkrásnějších komplexů Gruzie z pohledu architektury.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative