Z Bali až na Komodo

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
 • 15 dnů
 • od 68 590 Kč
 • Snídaně
 • skupina 8 – 12 osob
26.3. - 9.4.2023
1ids23
69 990 Kč uzavřeno, průvodce: Karel Bittner
30.7. - 13.8.2023
2ids23
75 990 Kč uzavřeno
15.10. - 29.10.2023
3ids23
69 990 Kč uzavřeno, průvodce: Jakub Sedláček
22.10. - 5.11.2023
5ids23
69 990 Kč uzavřeno, průvodce: Karel Bittner
20.12. - 3.1.2024
4ids23
75 990 Kč garantovaný odjezd, průvodce: Karel Bittner Rezervace Přihláška
24.3. - 7.4.2024
1ids24
69 990 Kč 68 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

 • Okouzlující krajina a chrámy balijského venkova
 • Třídenní plavba po NP Komodo, koupání a šnorchlování
 • Totemy a megality v oblasti kmene Ngada
 • Barevná kráterová jezera sopky Kelimutu
Mapa trasy zájezdu Z Bali až na Komodo

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun na Bali, odpočinek v letovisku Kuta - Legian nebo Sanur, odpočinek na pláži, návštěva chrámu Uluwatu z 11. století na stometrovém útesu nad Indickým oceánem

4. den
prohlídka královského dvorce Taman Ayun UNESCO, chrámu Tanah Lot na skalnatém ostrohu v moři a směrového chrámu Batukaru ukrytého v pralese na úpatí stejnojmenné hory, cesta přes rýžové terasy Jatiluwih UNESCO do kulturního centra ostrova Ubudu 

5. den
výlet k jezeru Bratan s chrámem Ulun Danu, zastávka u vodopádu Gitgit, přesun okolo Buyanského jezera a jezera Tamblingan do vesničky Munduk (všudypřítomné opičky, rýžová pole, plantáže kávy), prohlídka buddhistického kláštera Brahma Arama Vihara a odpočinek v termálních pramenech Banjar

6. den
výhled na jezero Batur v kaldeře stejnojmenné činné sopky, chrámový komplex Gunung Kawi uprostřed tropické džungle s královskými hrobkami z 11. stol., procházka okolo rýžových teras k vodním chrámům Tirta Empul UNESCO, tajemná sloní jeskyně Goa Gajah, návrat do Ubudu (návštěva tradičního uměleckého představení a řemeslných dílen), procházka Opičím lesem

7. den
přelet do Maumere na ostrově Flores, odpočinek na pláži, přesun do horské vesnice Moni

8. den
nenáročný ranní výstup na vulkán Kelimutu (1690 m) se třemi kráterovými jezírky s proměnlivou barvou - duchovní a kulturní místo kmene Ende, cesta do nitra ostrova do města Bajawa, zastávky v malebných údolích plných rýžových polí a na „modré pláži“ Nanga Panda 

9. den
celodenní výlet v oblasti původního domorodého kmene Ngada vyznávajícího animistické náboženství (tradiční domy s tkalcovskými dílnami, staré megalitické kameny a totemické stavby, koupání v termálech uprostřed divoké přírody), ochutnávka domácí palmové pálenky arak ve vesnici Aimere, pokračování cesty na západ do města Ruteng

10. den
prohlídka autentického tržiště s lokálními výrobky, pavoučí rýžová pole a návštěva vesnice kmene Manggarai pod majestátním vrcholem Gunung Ranaka (2382 m), přístavní město Labuan Bajo

11. - 13. den
třídenní plavba po národním parku Komodo UNESCO, koupání a šnorchlování, návštěva divokého ostrova Rinca nebo Komodo (jedinečný ekosystém plný světoznámých ještěrů varanů komodských), večerní pozorování tisíců kaloňů letících za potravou, výstup na vrcholek ostrova Padar s panoramatickými výhledy, nezapomenutelné pozorování podmořského světa na Růžové pláži (pestrobarevné korály, hejna malých i velkých ryb), šnorchlování v místeh tahů obrovských mant, procházka s nádhernými výhledy na celé komodské souostroví, zastávka na ostrově Sebayur nebo Kanawa s další porcí koupání a šnorchlování, návrat do Labuan Baja

14. - 15. den
odpočinek na pláži, poslendní nákupy, návrat do ČR                                                             

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Indonésie včetně všech poplatků, místní dopravu a přelety, ubytování se snídaní, třídenní plavbu lodí do NP Komodo včetně plné penze a služby průvodce.
Ubytování: 10x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x paluba lodi / vícelůžkové kajuty.
Doprava: loď, pronajatý minibus.
Stravování: 10x lehká snídaně, 2x plná penze na lodi, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 10x jednolůžkový pokoj 4000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 780 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1485 Kč.

Cena nezahrnuje: vízum po příletu cca 35 USD, vstupné cca 110 USD.

Poznámka: Trasa plavby a vstup do NP Komodo se mohou změnit na základě rozhodnutí správy NP, kapitanátu, nebo kapitána lodi.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Letecká doprava
 • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Lubomír Kárnik (2023)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd byl velice pěkný a dobrodružný hlavně na lodi a cesta busem mezi sopkama Také koupání v oceánu -manty delfini aj. Vrchol byl setkání s komodskymi draky

Hodnocení práce průvodce:

Velice ochotný a znalí místních poměrů

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Bali

Na cestě po Bali - ČT2, 2006

Ostrov plný bohů

Bali - ostrov plný bohů, 2006

Bali

Blog z cestování po Bali, 2009

Ulun Danu

Představení plovoucího chrámu Ulun Danu na jezeře Bratan

Ostrov draků Komodo

Článek o indonéském ostrově Komodo a co na něm můžete navštívit, 2012

NP Komodo

Vše o národním parku Komodo

encyklopedie

Bali

Bali nebo také, jak se mu říká „Ostrov bohů“ je jedním z indonéského souostroví. Ostrov je sopečného původu a může se pyšnit nesmírně úrodnou půdou, především pak terasovitými políčky. Hlavní město je Denpasar. Většina místních lidí je hinduistického vyznání. Ostrov je ve vnitrozemí tvořen horami a 2 sopečnými krátery. Bali návštěvníkům nabízí 400 km překrásných pláží a proto je také oblíbenou turistickou destinací.

Denpasar

Denpasar je nejdůležitějším městem celého ostrova. Je to největší i hlavní město Bali. První holandští kolonialisté tady přistáli v posledních letech 16. století. Srdcem Denpasaru je náměstí Puputan s parkem. V jeho středu stojí pomník, který připomíná oběti masakru roku 1906, kdy holandští kolonialisté krvavě potlačili odpor domorodého obyvatelstva.

Kuta

Městečko Kuta se nachází na Bali a dříve to byla malá rybářská vesnička. Je to první oblast, která pocítila turistický rozvoj jako první. Až dodnes Kuta zůstává nejoblíbenější turistickou destinací Indonésie. Je především známá svými dlouhými písčitými plážemi, restauracemi, bary a obyvateli z Austrálie. Byla také oblastí bombových útoků na Bali v roce 2005.

Flores

Labuhan Bajo, Flores (Indonésie, Shutterstock) Indonéský Flores je jeden z ostůvků Malých Sund. Název znamená v překladu „květiny“. Flores je převážně katolický, ale zaznamenal již vliv i Islámu. Velice oblíbenou činnosti je šnorchlování a návštěva kráterových jezer Kelimutu v kaldeře vulkánu. Pochází odtud indonéská káva, především káva Arabica.

Kelimutu

Kelimutu, Flroes (Indonésie, Shutterstock) Kelimutu je vulkán, který se nachází na ostrově Flores v Indonésii.  Nejvyšší bod sopky dosahuje do výšky 1 690 m.n.m. Skládá se ze tří kráterových jezer modré, zelené a červené barvy. Barva jezera se mění v závislosti na období a také jako výsledek chemické reakce minerálů při vulkanické činnosti.

Labuan Bajo

Labuhan Bajo, Flores (Indonésie, Shutterstock) Labuan Bajo je západní přístav ostrůvku Flores v Indonésii. Je to malé městečko s všudypřítomnými mešitami. Známá je i nádherná pláž odkud se dá lodí dostat ke krásné sbírce plážových bambusových bungalovů. Nalézá se zde i letiště a příštaviště. 

Komodo

ostrov Komodo (Indonésie, Shutterstock) Komodo je jedním z tisíce ostrůvků v Indonésii. Žije zde zhruba 2000 obyvatel především islámského vyznání. Ostrov je významný pro svojí jedinečnou faunu a největšího žijícího ještěra na světě. nachází se zde Komodský národní park, založený v roce 1980, který je pod záštitou UNESCO.

Rinca

Komodský drak, Rinca (Indonésie, Shutterstock) Rinca je malý ostrůvek, který se nachází blízko Komoda v Indonésii. Je také domovem největších žijících ještěrů Komodo, odtud pochází varan komodský. Ostrůvek je méně navštěvovaný než ostrov Komodo, zato si zachovává své přírodní životní prostředí. Kromě varan zde žijí také divoká prasata, bůvoly a spousta ptáků.

Ubud

V srdci ostrova Bali leží městečko Ubud. Nachází se tu různé monumentální stavby, které stojí za to je spatřit. Významné jsou například královské chrámy a nebo komplex dvaceti chrámů Besakih na sopce Agung. Dále jsou k vidění různé paláce, nebo muzeum s ukázkou místních uměleců Puri Lukisana. Dalším oblíbeným turistickým místem je řemeslná vesnička.

Tanah Lot

Tanah Lot (Indonésie, Shutterstock) Tanah Lot je známý skalní útvar na indonéském ostrově Bali, kde se nachází stejnojmenný poutní chrám. Tanah Lot v překladu znamená Země uprostřed moře. Chrám je jeden ze sedmi přímořských chrámu při pobřeží ostrova Bali. V 80. letech se začal chrám rozpadat a oblast se stala nebezpečnou, ale díky půjčce japonské vlády se nakonec podařilo zachovat a zabezpečit tuto přírodní atrakci.

Uluwatu

Na ostrově Bali se na jižním cípu ostrova nachází chrám Uluwatu. Chrám leží na okraji téměř 100 metrového kammeného útesu, vyčnívajícího do Indického oceánu. Uluwatu pochází z 11. století a je domovem opic, které se vyžívají v okrádání turistů. Lidé se je poté snaží přesvědčit, aby tyto kradené věci vyměnili za ovoce, avšak to je ještě více pobízí ke kradení.  

Bena

Vesnička Bena na ostrově Flores (Indonésie, Dreamstime) Bena je tradiční indonéská vesnice ležící na indonéském ostrově Flores. Vesnice je vzdálená asi 19 kilometrů od města Bajawa. Vesnička je proslulá díky typickým příbytkům s rákosovými střechami. Uprostřed vesnice se nachází svatyně, které představují předky místních klanů. Nachází se zde impozantní kamenné formace. Každý klan má také kamenný oltář. Skrze zvířecí oběti právě jsou tyto megality prostředkem ke komunikaci s předky. Na konci vesnice trochu stoupá v malinký kopec, odkud je právě možné vidět Benu a okolí z ptačí perspektivy.  

Batur

Na úpatí hory Batur leží stejnojmenné jezero, což je největší jezero na ostrově Bali. U jezera je nádherný výhled na okolní krajinu kráteru. Z druhé strany jezero obklopuje hora Abang. Díky její výšce je tu chladné podnebí i voda v jezeře je stále studená. Pro obyvatelé okolních vesniček je jezero posvátné. Nádherný výhled na toto jezero a na horu se naskýtá z vesnice Penelokan na okraji kráteru.

Bratan

Jezero Bratan leží na severu ostrova Bali vedle vrcholů Bratan a Catur. Jezero je druhé největší na ostrově a nachází ve výšce okolo 1200 metrů nad mořem. U jezera se nachází chrám Pura Ulun Danu Bratan, pocházející ze 17. století. Turisté často jezdi k chrámu při východu slunce, protože právě v tuto denní dobu je chrám nejkrásnější. Návštěvníci mohou pořídit ty nejhezčí fotografie chrámu i jezera.

Ulundanu

Ulundanu je jezení klášter nacházející se na břehu jezera Bratan. Takovéto chrámy sloužili především k zavlažování regionů. Tento chrám postavený v roce 1633 však zavlažoval celé centrum Bali, nýbrž jeho primární funkcí bylo sloužit jako místo k obřadům, především pak k vypuštění zesnulých na jezero, aby si je bohyně Dewi Danu vzala na lepší místo a opatrovala jejich duše.

Banjar

Termální prameny Banjar jsou přírodní horké prameny obsahující síru a vytékající ze země. Podle legendy jsou schopné vyléčit každou kožní nemoc. Voda je v bazénu obklopeném unikátní venkovskou přírodou. Založení lázní se přikládá Japoncům v době jejich kolonizace Indonésie. Součástí bazénu jsou i do přírody zasazené kamenné sprchy zhruba ve výšce 3,5 metru, které zase slouží pro detoxikaci a osvěžení organismu.

Gunung Kawi

Gunung Kawi je pralesní chrám a pohřební komplex pocházející z 11. století. Celý komplex se skládá z 10 skalních svatyní, které jsou vytesané do zhruba 7 metrů vysoké skály. Tyto památníky byly původně vystavěny jako vzpomínka na krále Anak Wungsu a jeho královny. Za zmínku stojí i originální, dodnes čitelný nápis na severní svatyni, který praví "Haji Lumahing Jalu", což v překladu znamená "král zde nechal vystavět chrám".

Taman Ayun

Taman Ayun je areál skládající se z balijského chrámu a zahradou s vodními prvky (čtvercové jezírko s fontánou uprostřed). To už napovídá sám název, který v překladu znamená "krásná zahrada". Je považován za jeden z nejkrásnějších chrámů, které lze na tomto ostrově nalézt. Jeho přesné datum vybudování není známo, nejčastěji se však vědci shodují na roce 1634.

Batukaru

Batukaru je hinduistický chrám v Tabananu. Nachází se na jižním svahu hory stejnojmenné hory, druhé nejvyšší sopky na Bali. Chrám je jedním z devíti směrových chrámů, který měl za úkol chránit celý ostrov od zlých duchů. Původně byl postaven v 11. století, ale ke své dnešní podobě přestavěn až v roce 1959. Chrám je také první zastávkou, pokud chcete zdolat vrchol Mt. Batukaru. Každoročně se koná pouť na vrchol, kdy je možné spatřit tisíce vystupujících věřících.

Jatiluwih

Jatiluwih je oblíbená turistická destinace na ostrově Bali, která je proslulá zelenými rýžovými políčky, táhnoucími se od úpatí hory Batukaru k pobřeží. Tato oblast se nachází necelých 50 kilometrů od města Denpasar. Název lze přeložit jako "opravdu krásné", což náramně sedí k tomuto místu. V oblasti Jatiluwih se nachází také náboženské stavby jako například chrám Petali nebo chrám Pucak Rsi. Tato rýžová pole byla přidána na seznam přírodních památek UNESCO. Výhled na ně v kombinaci s okolními lesy a horami je dechberoucí.

Goa Gajah

Nedaleko města Ubud se na ostrově Bali skrývá tajemná sloní jeskyně Goa Gajah. Jeskyně byla postavena v 9. století  jako svatyně a duchovní místo k meditaci. Nachází se na kopci, kde dochází k soutoku malých říček. Na jihu můžete vidět pak rýžová pole. Součástí Goa Gajah jsou lázně, nad kterými jsou vytesány sochy znázorňující hinduistické anděly držící vázy jako chrliče vody. Samotná jeskyně je mělká a uvnitř jsou tři kamenné modly, každá zabalená v červeném, žlutém a černém oblečení. Severní část tohoto archeologického místa je zásadně buddhistická, kdežto jižní část je zasvěcena Šivovi.  

Maumere

Součástí Indonésie je ostrov Flores, jehož hlavním sídlem je Maumere. Toto město leží na severním pobřeží ostrova, omývané Floreském mořem. Když v roce 1992 postihlo ostrov Indonéské zemětřesení, téměř 90% budov bylo zničeno a rapidně klesl i počet obyvatel. Dnes žije ve městě něco málo přes 50 tisíc lidí. Dříve bylo místo vyhlášeno i skvělým místem k potápění, ale většina korálových atolů bylo zničeno zemětřesením a chemickým znečištěním. V okolí města však je možné navštívit například aktivní sopku Egon, termální lázně uprostřed džungle, starý portugalský kostel ve vesničce Sikka a další.

Moni

Malá vesnička Moni leží na úpatí sopky Kelimutu na ostrově Flores v Indonésii. Právě odtud lze vystoupat na vulkán Kelimatu (1690 m.n.m.) a udělat si výlet ke třem jezerům uprostřed kaldery, které mění barvu v různou denní dobu. Nejkrásnější výhled ze sopky i na jezera je rozhodně za východu slunce. Cestou zpátky ze sopky se můžete potkat s probouzejícími se opicemi. Poblíž je oficiální krmná oblast, kde jim můžete dát najíst. 

Bajawa

Bajawa, Flores (Indonésie, Shutterstock) V centrální části ostrova Flores se nachází  v nadmořské výšce okolo 1100 metrů město Bajawa. Nad městem se tyčí největší atrakce regionu sopka Inerie (2245 m.n.m.). Turisticky velmi oblíbená je návštěva okolních tradičních vesniček, kde můžete zažít místní při jejich denní činosti nebo pokud bude mít štěstí můžete zažít místni tance či zápasení. V okolí se také nachází vodopády a termální prameny.

Ngada

totemy kmene Ngada, Bajawa (Indonésie, Shutterstock) Kmen Ngada obývá jižní pobřeží ostrova Flores v Indonésii. Tito lidé žijí okolo sopky Inerie v okolí města Bajawa. Kmen Ngada původně obýval ostrov Jáva a lidé se živili jako lovci. Dnes se živí spíše sběrem a pěstováním rýže, kukuřice a jiné zeleniny. Domy s tkalcovskými dílnami mají postavené ze dřeva a většinou organizované v klanech které žijí pospolu. Ve vesničkách najdete i staré megalitické kameny a totemické stavby. Členové klanů mají rozdělenou půdu. Mezi sebou se nesmí brát sourozenci, nicméně sestřenice s bratranci mohou uzavřít sňatek.

Gunung Ranaka

V nitru ostrova Flores v Indonésii se nachází sopka Poco Ranaka, což je nejvyšší vrchol ostrova. Tento vulkán je součástí řetězce sopek a dosahuje výšky 2350 m.n.m. Na jedné z jeho stran začal růst tuhnutím lávy růst kopec, který byl pojmenován Anak Ranaka, nebo také v překladu "dítě Ranaky". Na vrcholu sopky se nachází kostel, který je oblíbeným poustním místem zdejších obyvatel. Pěšší stezka končí však v nadmořské výšce 2286 m.n.m., protože vrchol je zarostlý bushí.  

Kanawa

Kanawa je malý romantický ostrůvek, ležící na západ od ostrova Flores v Indonésii, asi 10 kilometrů od přístavního města Labuan Bajo. Tento ostrov je obklopen písčitými plážemi a korálovými útesy a leží na hranici Komodského národního parku. Ostrov dává skvělou příležitost k plavání, šnorchlování a potápění. Na ostrově můžete vidět několik druhů ryb, žraloky, želvy nebo dokonce kozy, které žijí volně v přírodě.

Růžová pláž

Božské spočinutí na Růžové pláži (Indonésie, Markéta Losová) Na ostrově Komodo se nachází známá Růžová pláž. Tato jedinečná pláž získala svojí barvu díky mikroživočichům nazývaným dírkonošci (foraminifera), kteří produkují červený pigment na korálových útesech. V místním jazyce se pláž proto jmenuje Červená pláž. Když se malé úlomky korálů dostanu do styku s bílým pískem, vytváří to růžovou barvu, která je vidět podél pobřeží. Díky průzračné vodě lze můžete zažít nezapomenutelné pozorování podmořského světa, který je zde bohatý. Kromě pestrobarevných korálů zde žijí hejna malých i velkých ryb.  

Inerie

Sopka Inerie (Indonésie, Dreamstime) Na jihu ostrova Flores se nachází sopka  ve tvaru pyramidy, která má název Inerie. Tato sopka se nachází nedaleko města Bajawa a v jejím okolí žijou lidé kmene Ngada. Vrchol neaktivního vulkánu dosahuje výšky 2245 m.n.m. a je to zároveň nejvyšší vrchol ostrova. Na vrchol hory vede trek z vesničky Watumeze, která leží pár kilometrů od Bajawy.

Opičí les

V nitru Bali ve městě Ubud se nachází Opičí les. Jedná se o přírodní rezervaci, která je velmi navštěvovanou turistickou atrakcí. Celý park je hustě zalesněný a nachází se zde až 115 druhů stromů. Důležitým jevem lesa je obrovská rokle, ve kterém teče říčka a ke kterým se turisté dostanou pěší stezkou. V areálu se nachází tři chrámy a žije zde asi 600 opic , které jsou rozdělené do 5 skupinek přebývajících na odlišných místech. Jedna skupina opic žije před hlavním chrámem, další v oblasti Michelin, dvě skupiny pak ve střední, východní části a poslední skupina před hřbitovem.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative