Neobjevené krásy Srí Lanky

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
 • 15 dnů
 • od 55 850 Kč
 • Polopenze
 • skupina 7 – 19 osob
12.7. - 26.7.2024
1srp24
58 990 Kč průvodkyně: Kateřina Smetanová Rezervace Přihláška
20.10. - 3.11.2024
2srp24
56 990 Kč 55 850 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

 • Tajuplný neobjevený tamilský sever
 • Ostrovy Palkovy úžiny Mannar, Nainativu a Delft
 • Koupání na plážích východního pobřeží
 • Primitivní těžba drahých kamenů v Ratnapuře
Mapa trasy zájezdu Neobjevené krásy Srí Lanky

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Colomba

2. den
poklidné plážové středisko Marawila (odpočinek po příletu, projížďka lodí po holandských kanálech v Negombu)

3. den
ranní návštěva rybího trhu, národní park Wilpattu v suché oblasti, odpolední safari terénními vozy (možnost spatřit levharty, medvědy, slony, jeleny, buvoly, divoká prasata a krokodýly), odjezd do Anuradhapury

4. den
buddhistický klášter Thanthirimale obklopený mohutnými balvany, ostrov Mannar a nejzápadnější cíp Srí Lanky, kde začíná soustava mělčin a ostrovů nazývaná Adamův most táhnoucí se přes Palkovu úžinu k Indii (poslední osada Talaimannar, odkud vyplouvaly trajekty do Indie, místo, kudy údajně přešlo vojsko opičího krále Hanumana a zachránilo Sítu, mohutné baobaby, portugalská pevnost ve městě Mannar), odjezd do Jaffny

5. den
cesta přes ostrovy Kayts a Punkudutive spojené nízkými moly, plavba na izolovaný ostrov Delft s divokými poníky a zbytky portugalské pevnosti a na ostrov Nainativu proslavený kultem uctívání hadů lidem Naga

6. den
tamilské centrum Jaffna (chrám Vaitheeswara, největší holandská pevnost v Asii, veřejná knihovna, koloniální klášter Panny Marie Růžencové), velký hinduistický chrám Nallur Kandaswamy, nejsevernější mys Point Pedro

7. - 8. den
odpočinek na nádherné pláži v Nilaveli, možnost výletu na Pigeon Island a šnorchlování

9. den
nejhlubší přístav světa Trincomalee (pevnost Frederick, vyhlídka ze Swami Rock, hinduistická svatyně Koneswaram Kovil), horké prameny Kanniyai, cesta po východním pobřeží, koupání a možnost šnorchlování na korálových útesech v Passikudah, město Batticaloa obklopené lagunami se zpívajícími rybami (holandská pevnost, ochutnávka místní speciality kottu rotti)

10. den
návštěva komunity původních obyvatel Srí Lanky Véddů, chrám Mahiyangana s nejstarší dagobou (na místě, kde měl údajně Buddha své první kázání na ostrově), cesta okolo mohutné přehrady Randenigala a dále horami do bývalého centra britských čajových plantážníků Nuwara Eliya

11. den
výlet Srílanskou vysočinou UNESCO na náhorní plošinu Horton´s Plains a lehká túra na vyhlídku "Konec světa"

12. den
průjezd srdcem čajové země po silnici s fantastickými výhledy do Kitulgaly u řeky Kelani (místo natáčení filmu Most přes řeku Kwai, možnost raftingu), večerní barbecue

13. den
centrum těžby drahých kamenů Ratnapura (primitivní těžba v hliněných štolách, Muzeum drahokamů, 116 m vysoký vodopád Kirindi), odjezd do Colomba 

14. den
prohlídka hlavního města Šrí Džajavardanapura Kotte, procházka největším městem Colombo (chrám Gangaramaya, hinduistický chrám Murugan s barevnou gópurou, Galle Face Green, koloniální památky ve čtvrti Fort, nákupy ve čtvrti Pettah)

15. den
návrat do ČR                        

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Colomba včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, polopenzi a služby průvodce.
Ubytování: 12x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, loď.
Stravování: 12x polopenze.

Služby za příplatek: Srílanské vízum 1500 Kč, 12x jednolůžkový pokoj 6200 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 780 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1290 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné a výlety včetně raftingu a safari v NP Wilpattu cca 100 USD.

Poznámka: zájezd lze individuálně prodloužit o pobyt v některém z přímořských letovisek na Srí Lance, případně spojit se zájezdem Cejlon - tropický ráj zvířat. Žádné restrikce ani požadavky cílové země ohledně Covid-19. Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Lodní doprava
 • Pěšky

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Václav K. (2018)

Hodnocení zájezdu:

Přes opravdu drobné výhrady k programu jsem byl velmi spokojen. Musím také moc chválit pana Ashoka i řidiče a místního "doprovazeče". Vždy milí, ochotní, usměvaví, pohodoví a starali se o naši skupinu jako o vlastní děti.

Hodnocení práce průvodce:

Výborná znalost nejen náboženských reálií, ale i života na ostrově. Pokud M. náhodou na moje zvláštní dotazy odpověď neznala, obratem ji získala buď od místního průvodce nebo z internetu. V každém případě byla odpověď pohotová. Se všechny problémy, které jsme jí nechtíc způsobili (a že nebyly malé!!!), si vždy dokázala poradit a nalézt vhodné řešení.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Srí Lance

Na cestě po Srí Lance - ČT1, 2007

Travel Journal

Povídání o Srí Lance s cestovatelem Jaroslavem Bouzkem, 2015

Dovolená v ráji

Článek o dovolené na Srí Lance, informace o zemi, fotografie a dále základní informace o cestování po Srí Lance, 2008

NP Wilpattu

Článek o národním parku Wilpattu, 2015

Horton Plains

Článek o treku v NP Horton Plains

encyklopedie

Colombo

Colombo (Srí Lanka, Shutterstock) Colombo bývalo hlavním městem a nyní je pouze administrativním sídlem a významným přístavem Srí Lanky a v roli hlavního města jej vystřídalo Šrí Džavajavardanapura Kotte. Colombo je fascinující a zároveň architektonicky velmi významné místo, protože se zde mísí moderní architektura s budovi z dob Britského impéria. Jediná, zato překrásná pláž města Colombo je v letovisku Mt. Lavinia.

Horton's Plains

Vodopády Baker's Falls, Horton's Plains (Srí Lanka, Dreamstime) Národní park Horton Plains (2134m) působí dojmem ticha, opuštěnosti, prázdnoty a tajemna. Jsou to pusté, vysoko položené planiny, na jižním okraji ohraničené dramatickým skalním srázem, nazývaným Worlds End na Srí Lance.

Konec světa

Worlds End neboli Konec světa je skalní výstupek, kterým končí celá planina. Pod ním se otevírá propast hluboká 1500m. Výhled odtud je považován za nejkrásnější na celé Srí Lance. Časně ráno lze z vrcholu srázu spatřit na obzoru jako stříbrný srpek měsíce Indický oceán vzdálený 81 km.

Šrí Džajavardanapura Kotte

Spousta lidí se mylně domnívá, že hlavním městem Srí Lanky je Colombo, což také do 80. let 20. století bylo, dnes je však oficiálním hlavním městem právě Šrí Džajavardanapura Kotte. Toto město leží na západním pobřeží Srí Lanky a žije zde okolo 130 tisíc obyvatel. Hlavními atrakcemi města je královský palác, jehož křemičitanové zdi se v noci lesknou či královský hřbitov.

Srílanská vysočina

Srílanská vysočina se rozléhá uprostřed ostrova. Celá oblast je zalesněná, kde nadmořská výška dosahuje 2500 metrů. Ve vysočině žijí různorodí zástupci savců a roste zdě polovina srílanských endemických druhů. Součástí Srílanské vysočiny je plošina Horton's Plains, přírozdní rezervace Peak Wilderness a pohoří Knuckles. Tato oblast byla v roce 2010 zapsána na seznam UNESCO.

Marawila

Pláž, Marawila (Srí Lanka, Dreamstime) Marawila je plážovým resortem v okresu Puttalam na Srí Lance. Leží na jejím západním pobřeží přibližně 50km vzdáleně od hlavního města Colomba. Nejblíže k městu se nachází hlavní silnice A3. V Marawile se koná tradiční velký market o rozloze přibližně 10.250m2. Marketu se také přezdívá "rybí trh". Dřívějším záměrem bylo vybudovat v Marawile 30ti pokojový hotel či lázeňský resort. Na západě se nachází bezpečnostní brána, kterou projdete přímo k moři. 

NP Wilpattu

Jezero, NP Wilpatu (Srí Lanka, Dreamstime) Wilpattu (v překladu Země jezer) je nárnodním parkem na severozápadním pobřeží Srí Lanky. Vzácností tohoto parku jsou tzv. "Willusy" (přírodní jezera vzniklá z dešťové vody), kterých je v parku minimálně 6. Wilpattu je největším a také jedním z nejstarších národních parků Srí Lanky. Známým je také díky svému chovu leopardů. 
Od roku 1905 byla oblast rezervací a v roce 1938 byla povýšena na národní park. Od roku 1988 do roku 2003 byl park z bezpečnostních důvodů veřejnosti uzavřen, ale od roku 2003 je již znovu turistům zpřístupněn.

Thanthirimale

Thanthirimale (či Tantirimale) je starou vesničkou na Srí Lance. Nejznámějším artefaktem vesnice je antický buddhistický chrám Thanthirimale Raja Mahah Vihara. Tento chrám tvoří nejvýznamnější centrum vesnice. Chrám byl postaven ve 3. st. př.n.l. a má velkou historickou hodnotu. Do začátku 19. st. se o tomto místě nevědělo. V 60. letech 19. st. byl chrám převzat buddhistickými mnichy. Přilehlé okolí chrámu je plné ruin, nachází se zde například dvě kamenné sochy. Ve vesnici je také archeologické museum. 

Mannar

Pevnost Mannar, ostrov Mannar (Srí Lanka, Dreamstime) Ostrov Mannar spadá do stejnojmenné čtvrti ležící na západě Srí Lanky. S hlavním ostrovem Srí Lanky je spojen mostem. Zahrnuje oblast o rozloze 50km2, která je pokrytá z většiny vegetací či pískem. Na Mannaru začíná tzv. Adamův most, který je z pávence a spojuje ostrov Pamban v Indii a právě Mannar. Dle geologických nálezů lze předpokládat, že tento most udržoval dřívější komunikace mezi Srí Lankou a Asií. Nejvýznamnější ekonomickou činností je zde rybaření. Zároveň se zde nachází například Ptačí rezervace (jedna ze tří nejkrásnějších na celé Srí Lance). 

Adamův most

Adamův most (také Most Rama, či Rama Setu) je tvořen řetězem z vápence. Spojuje Srí Lanku s Indií (konkrétně ostrov Pamban v Indii a ostrov Mannar na Srí Lance) a dle geologických důkazů lze předpokládat, že tento most sloužil ke komunikaci mezi nimi. Most je dlouhý 50km. Není nijak vysoký, voda v oblasti je velmi mělká (1-10 metrů). Most byl využíván k pěšímu přecházení do 15. století, kdy bouře při cejlonu most v roce 1480 rozdělila. 

Jaffna

Point Pedro, Jaffna (Srí Lanka, Dreamstime) Jaffna je hlavním městem severní provincie na Srí Lance. Leží na stejnojmenném poloostrově. Žije v ní přibližně 88.200 obyvatel a je 12. nejěvětším městem Srí Lanky. Je také známo svým bohatým kulturním dědictvím. Jaffna byla v minulosti hojně okupována (Portugalci do r. 1619, Nizozemci do r. 1796, Brity do roku 1986...). Samostatnost si Jaffna získala zpět v roce 1995. Nachází se zde známá knihovna, která v minulosti vyhořela a byla opět obnovena, dále například pevnost postavená v době Nizozemské nadvlády.

Kayts

Kayts je ostrovem na severu Srí Lanky a zároveň se zde nachází i stejnojmenné město. To je jedním z nejvýznamnějších na ostrově. Převážná většina obyvatel jsou Hindové, menšinu tvoří Muslimové a křesťané. Nachází se zde tedy velké množství Hindských chrámů, ale i kostely a mešity. Také je zde několik škol. Od roku 1983 je ostrov Katys také velmi intenzivně vtažen do občanské války na Srí Lance (masakr v Allaipiddy). 

Punkudutivu

Ostrov Punkudutivu leží na severu Srí Lanky. Nejvýznamnějším městem ostrova je Punkudutivu West. Hlavním městem této oblasti je Jaffna, ležící 22km od Punkudutiva, se kterou je ostrov spojen přímou silnicí. A hlavní město Srí Lanky Colombo je přibližně 196km vzdálené. Většina zdejších obyvatel jsou hinduisté a křesťané, takže se zde nachází jak hinduistické chrámy, tak křesťanské kostely. I na tomto ostrově se velmi projevila občanská válka, která vedla mnoho obyvatel k migraci. 

Nainativu

Nainativu je malým ostrovem v blízkosti Jaffenského poloostrova v severní provincii Srí Lanky. Název poukazuje na místní původní obyvatelstvo - Naga. Nachází se zde hinduistická svatyně Shree Nagapooshani Amman a buddhistická svatyně Nagadeepa Vihare. Historiké dokonce dohledali zmínky o ostrově již v dobách antické Tamilské literatury i antických buddhistických legend. 

Delft

Ostrov Delft (vlastním jménem Neduntheevu či Neduntivu) je ostrovem na sevru Srí Lanky. Pojmenování Delft se používá až od dob Nizozemské nadvlády. Ostrov je přibližně 50km2 velký, měří 8km na délku a má maximální šířku 6km. V okolí ostrova jsou velmi mělké pláže z písku a korálů. Mezi zdejší vegetaci se řadí i několik druhů palem, keře, a trávy. Pěstují se zde banány a papájy. Na západě ostrova se nachází chrám přes 1.000 let starý, pocházející z obsobí dynastie Chola, a pevnost z dob nizozemské okupace. 

Nallur Kandaswamy

Chrám Nallur Kandaswamy, Jaffna (Srí Lanka, Dreamstime) Chrám Nallur Kandaswamy je jedním z nejvýznamnějších hinduistických chrámů Srí Lanky. Nachází se na poloostrově Jaffna, ve městě Nallur. Chrám v současné podobě byl postaven v roce 1734 v období nizozemské nadvlády. Původně byl chrám postaven z cihel a kamení. Původní svatyně měla pouze dvě malé síně. Počátek "zlaté éry" chrámu začal v roce 1890, v roce 1899 byla postavena první zvonice a v roce 1902 byla například zrekonstruována podlaha chrámu. Nyní je největším hinduistickým chrámovým komplexem v zemi. V dnešní době má například šest zvonic.

Point Pedro

Point Pedro, Jaffna (Srí Lanka, Dreamstime) Point Pedro je městem na nejsevernějším místě Srí Lanky, na poloostrově Jaffna. V oblasti Point Pedra se produkuje bavlna.  Na východě je velmi rozsáhlá pláž s písečnými dunami. Tsunami z roku 2004 zvýšilo podíl soli v podzemních vodách a zničilo značnou část města. V 90. letech 19. století získali nad vládu nad městem Tamilové, v roce 1995 se město navrátilo zpět pod nadvládu Srí Lanky. Mezi významné stavby patří zdejší maják či malý přístav. 

Nilaveli

Pláž Nilaveli, Trincomalee (Srí Lanka, Dreamstime) Nilaveli je přímořským městem na severovýchodě Srí Lanky. Oblast bývala dříve turisticky velmi vyhledávaná. V roce 2004 však udeřilo tsunami a to v kombinaci s občanskou válkou turisty odradilo. Až od roku 2010 se číslo turistů začalo opět zvedat a Nilaveli se tak znovu stává jedním z hlavních turistických atraktivit Srí Lanky. Resort je známý hlavně díky svým nádherným písečným plážím. Z pláže je výhled na ostrov Pigeon. 

Pigeon Island

Chrám Parey Dewa, Pigeon Island (Srí Lanka, Dreamstime) Ostrov Pigeon se nachází na sever od pláže Nilaveli na Srí Lance. Také patří mezi její nejkrásnější písčité pláže s možností surfování, potápění a šnorchlování, rybaření a pozorování velryb. Na ostrově Pigeon se nachází také národní park, který zahrnuje například některé z korálových útesů Srí Lanky. Od orku 1963 působila oblast jako národní přírodní rezervace, v roce 2003 byla povýšena na národní park. 

Trincomalee

Chrám Pathirakali Amman, Trincomale (Srí Lanka, Dreamstime) Přístav Trincomalee se nachází na severo-východě Srí Lanky, ve stejnojmenném městečku, známém také jako Gokanna,. Zároveň ho obklopuje stejnojmenná zátoka a vzhledem ke svému umístění již v historii zaujímalo velmi důležitou strategickou pozici. Událo se zde mnoho námořních bitev pro ovládnutí přístavu. V minulosti byl přístav pod nadvládou Portugalska, Nizozemska, Francie či Anglie. V roce 1942 napadlo přístav japonské loďstvo. V blízkosti přístavu se nachází mimojiné Fort Fredrick - pevnost postavená Portugalci v roce 1624. 

Kanniyai

Horké prameny Kanniyai jsou slavné Srí Lanské prameny. Na čtvercovém prostranství se jich nachází celkem sedm. Nejsou nijak hluboké, takže jde vidět až na jiejich dno. Jejich teplota je poměrně vysoká, ale rok od roku se liší. Dle historických důkazů existují zdroje, dle kterých mají hroké prameny přímou spojitost s hinduistickou kulturou. Někteří Tamilové provádí své náboženské rituály k uctění památek svých zemřelých milovaných v horkých pramenech. V antické době zde existoval buddhisticý chrámový komplex, který dnes spadá pod ochranu zdejšího Archeologického ústavu.

Batticaloa

Katedrála svaté Marie, Batticaloa (Srí Lanka, Dreamstime) Batticaloa je významným městem Východní provincie Srí Lanky. Město je sídlem Východní univerzity Srí Lanky. Leží přibližně 111km od Trincomalee, na na ostrově. Přibližně 35 km severozápadně leží Pasikudah, populární turistická destinace s plážemi a mělkými vodními lagunami, jejichž voda je po celý rok teplá. V roce 2004 však byly některé z pláží trvale poškozeny mohutným tsunami. Batticaloa je také obklopena mnoha lagunami s tzv. spívajícími rybami. Poblíž se nachází také antická pevnost. 

Mahiyangana

Stúpa, Mahiyangana (Srí Lanka, Dreamstime) Chrám Mahiyangana se nachází v blízkosti řeky Mahaweli v provincii Uva na Srí Lance. V místní - také nejstarší - dagobě měl údajně Buddha své první kázání na Srí Lance. Do dnešní doby je toto místo posvátným místem pro všechny přívržence buddhismu. Název krámu v překladu znamená "plochá zem". Nejbližšími městy jsou: Kandy, Badulla, Polonnaruwa atd.

Randenigala

Randenigala je rozdáhlou přehradou, sloužící mimo jiné i pro výrobu elektriky. Nachází se v centrální provincii Srí Lanky. Stavba přehrady započatala v listopadu roku 1982 a dokončena byla po čtyřech letech. V roce 1986 byla přehrada i elektrárna slavnostně otevřena přezidentem J.R. Jayawardenem. Stavba přehrady byla jen z 25% financována místní vládou, zbytek financí získali z Německa. Přehrada Ravendigala je přbližně 94m vysoká a 485m dlouhá. Hráz je postavena převážně z kamení.

Kitulgala

Kitulgala je malým městečkem na západě Srí Lanky. Nachází se ve vlkhé zóně děštných lesů, na jednom z nejvlhčích míst země. Z toho vychází také specifické zemědělství oblasti (palmové víno, javorový sirup, červené a žluté banány). Zajímavostí je, že se ve zdejším prostředí řeky Kelani natáčel napříkad film Most přes řeku Kwai. Kitulgala je také místem pro tzv "rafting na bílé vodě". 

Gangaramaya

Chrám Gangarama, Colombo (Srí Lanka, Dreamstime) Buddhistický chrám Gangaramaya je jedním z nejvýznamnějších v Colombu, na Srí Lance. Spojuje prvky moderní arichitektury a původních stylů (mix architektonických stylů Srí Lanky, Thajska, Indie a Číny). Chrámový komplex zahrnuje několik budov, mezi nimi například i museim či knihovnu. Turisté obdivují hlavně architekturu svatyně Simamalaka, která jako jediná zahrnuje i muslimské prvky. V dnešní době není Gangaramaya pouze buddhistickým centrem, ale také místem vzdělávání. 

Murugan

Chrám Tiruchendur Murugan Alayam, Batticaloa (Srí Lanka, Dreamstime) Chrám Murugan je hinduistickou stavbou nacházející se v Pettahu, poblíž města Colombo, na Srí Lance. Mezi místními se věž nazývá "Arulmihu Sivasubramania Swami Kovil". Chrám má dlouhou historii - přibližně 125 let. Byl postaven primárně k uctívání Murugana (či Kataragama). Murugan je jedním z nejznámějších a nejuznávanějších božstev na Srí Lance. Není však uctíván pouze hinduisty, ale i buddhisty. 

 

Ratnapura

Město Ratnapura leží na jihozápadě Srí Lanky na řece Kalu Ganga. Ratnapura v překladu ze sanskrtu znamená "město drahokamů". Také se mu tak často přezdívá díky tomu, že je to centrum těžby drahých kamenů jako jsou například rubíny, safíry a další. Ratnapura je známá též produkcí rýže, čaje a pěstování ovoce. Ve městě můžete navštívit rozmanité sakrální stavby jako je buddhistická svatyně Maha Saman Dervalaya, hinduistický chrám zasvěcen Šivovi nebo katolická Katedrála svatého Petra a Pavla.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative