Neobjevené krásy Srí Lanky

  • 15 dnů
  • od 46 050 Kč
  • Polopenze
  • skupina 7 – 19 osob
16.7. - 30.7.2017
1srp17
47 990 Kč uzavřeno
10.11. - 24.11.2017
2srp17
46 990 Kč 46 050 Kč se slevou First minute, garantovaný odjezd, průvodkyně: Jitka Čepková Rezervovat

shrnutí

  • Tajuplný neobjevený tamilský sever
  • Ostrovy Palkovy úžiny Mannar, Nainativu a Delft
  • Koupání na plážích východního pobřeží
  • Primitivní těžba drahých kamenů v Ratnapuře

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Colomba

2. den
poklidné plážové středisko Marawila (odpočinek po příletu, projížďka lodí po holandských kanálech v Negombu)

3. den
ranní návštěva rybího trhu, národní park Wilpattu v suché oblasti, odpolední safari terénními vozy (možnost spatřit levharty, medvědy, slony, jeleny, buvoly, divoká prasata a krokodýly), odjezd do Anuradhapury

4. den
buddhistický klášter Thanthirimale obklopený mohutnými balvany, ostrov Mannar a nejzápadnější cíp Srí Lanky, kde začíná soustava mělčin a ostrovů nazývaná Adamův most, táhnoucí se přes Palkovu úžinu k Indii (poslední osada Talaimannar, odkud vyplouvaly trajekty do Indie, místo, kudy údajně přešlo vojsko opičího krále Hanumana a zachránilo Sítu, mohutné baobaby, portugalská pevnost ve městě Mannar), odjezd do Jaffny

5. den
ostrovy Kayts a Punkudutive spojené nízkými moly, pozůstatky pevností Urundi a výhled na ostrovní pevnost Hammenhiel, plavba na ostrov Nainativu proslavený kultem uctívání hadů lidem Naga a v případě vhodného počasí i na izolovaný ostrov Delft s divokými poníky a zbytky portugalské pevnosti

6. den
tamilské centrum Jaffna (chrám Vaitheeswara, největší holandská pevnost v Asii, veřejná knihovna, koloniální klášter Panny Marie Růžencové), velký hinduistický chrám Nallur Kandaswamy, nejsevernější mys Point Pedro

7. - 8. den
odpočinek na nádherné pláži v Nilaveli, možnost výletu na Pigeon Island a šnorchlování

9. den
nejhlubší přístav světa Trincomalee (pevnost Frederick, vyhlídka ze Swami Rock, hinduistická svatyně Koneswaram Kovil), horké prameny Kanniyai, cesta po východním pobřeží, koupání a možnost šnorchlování na korálových útesech v Passikudah, město Batticaloa obklopené lagunami se zpívajícími rybami (holandská pevnost, ochutnávka místní speciality kottu rotti)

10. den
návštěva komunity původních obyvatel Srí Lanky Véddů, chrám Mahiyangana s nejstarší dagobou (na místě, kde měl údajně Buddha své první kázání na ostrově), cesta okolo mohutné přehrady Randenigala a dále horami do bývalého centra britských čajových plantážníků Nuwara Eliya

11. den
výlet Srílanskou vysočinou UNESCO na náhorní plošinu Horton´s Plains a lehká túra na vyhlídku "Konec světa"

12. den
průjezd srdcem čajové země po silnici s fantastickými výhledy do Kitulgaly u řeky Kelani (místo natáčení filmu Most přes řeku Kwai, možnost raftingu), večerní barbecue

13. den
centrum těžby drahých kamenů Ratnapura (primitivní těžba v hliněných štolách, Muzeum drahokamů, 116 m vysoký vodopád Kirindi), odjezd do Colomba 

14. den
prohlídka hlavního města Šrí Džajavardanapura Kotte, procházka největším městem Colombo (chrám Gangaramaya, hinduistický chrám Murugan s barevnou gópurou, Galle Face Green, koloniální památky ve čtvrti Fort, nákupy ve čtvrti Pettah)

15. den
návrat do ČR                  

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Colomba včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, polopenzi, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 12x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, loď.
Stravování: 12x polopenze.

Služby za příplatek: 12x jednolůžkový pokoj 6 200 Kč, vstupní vízum 900 Kč, pojištění STORNO 440 Kč, STORNO+ 640 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné, rafting a safari v NP Wilpattu cca 250 USD.

Poznámka: zájezd lze individuálně prodloužit o pobyt v některém z přímořských letovisek na Srí Lance či Maledivách, případně spojit se zájezdem Cejlon - tropický ráj zvířat.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

odkazy

Na cestě po Srí Lance

Na cestě po Srí Lance - ČT1, 2007

Travel Journal

Povídání o Srí Lance s cestovatelem Jaroslavem Bouzkem, 2015

Dovolená v ráji

Článek o dovolené na Srí Lance, informace o zemi, fotografie a dále základní informace o cestování po Srí Lance, 2008

NP Wilpattu

Článek o národním parku Wilpattu, 2015

Horton Plains

Článek o treku v NP Horton Plains

encyklopedie

Adam’s Peak

Adam's Peak neboli Adamův vrchol je se svojí výškou 2 243 m nejvýznamnější srílanskou horou a nejposvátnější horou na světě. V malém vedlejším chrámu se nachází otisk chodidla v kameni. Ten pochází podle různých náboženských skupin od Adama, svatého Tomáše, Buddhy, Alláha, Kršny nebo Šivy. Nahoru vede 4800 schodů.

Anuradhaphura

Anuradhaphura byla podle legendy založena Anuradhou, zakladatelem sinhálského rodu. Podle jedné kroniky byla Anuradhapura vzorem urbanismu pro jiná města. Východně od města je svatyně Mihintale, která je považována za kolébku buddhismu. Na jeho vrchol vede 1840 schodů. Další pamětihodnosti: posvátný strom Bo, jeden z nejstarších stromů světa, starý 2200 let, palác Dagoba - nejstarší a největší na Srí Lance, jenž je z mosazi a má měděnou střechu.

Blow Hole

Jediný známý mořský gejzír, který leží na Srí Lance je Hummanaya Blow Hole. Název je odvozen od zvuku, který gejzír dělá a je slyšen na dálku. Gejzír se nachází na jihu ostrova, nedaleku mysu Dondra. Gejzír vznikl, když moře naráželo do jeskyně a voda byla tlačena vzhůru. Díky tlaku voda vychází z tohoto otvoru. Trysk vody dosahuje výšky až 30 metrů. 

Buduruwagala

Buduruwagala je skalní sráz na Srí Lance, ve kterém je vytesána stojící Buddhova socha vysoká 15 metrů, obklopená šesti malými figurkami. Figurky pochází z 10. století n.l. Buddhova socha je oblečená stále ještě v původní oranžové róbě. Buduruwagala znamená Buddha - Budu, podoba – ruwa a kámen – gala.

Colombo

Colombo bývalo hlavním městem a nyní je pouze administrativním sídlem a významným přístavem Srí Lanky a v roli hlavního města jej vystřídalo Šrí Džavajavardanapura Kotte. Colombo je fascinující a zároveň architektonicky velmi významné místo, protože se zde mísí moderní architektura s budovi z dob Britského impéria. Jediná, zato překrásná pláž města Colombo je v letovisku Mt. Lavinia.

Dambulla

V Dambulle, jedné z historicky nejzajímavějších oblastí, se nacházejí nejslavnější jeskynní chrámy Srí Lanky. Dějiny jeskynních chrámů sahají až do 1. století př.n.l. Jedná se o pět čarovných jeskyní, jejichž nitro sálá rudou a zlatou barvou a v nich je obrovské množství soch. Dole u schodů do jeskyní stojí Zlatý chrám s ohromným sedícím Buddhou. Ačkoliv se místo stalo komerční, zůstává stále důležitým posvátným místem.

Diyaluma

Vodopády Diyaluma se nachází na jihu Srí Lanky. Název znamená v překladu "rychlý tok vody". Diyaluma dosahují výšky 171 metrů a jsou to třetí největší vodopády na Srí Lance. Proud vody je sice malý, ale eskaluje s přívalem. Voda stéká po kaskádových útesech do jezírka dolů.

Ella

Horské středisko Ella je nádherná kopcovitá krajina plná čajových plantáží, která zkrášluje prostředí Srí Lanky. Nachází se zde Ella Gap, což je sedlo, svažující se zhruba o tisíc metrů dolů až k pobřeží. Uvnitř čajových plantáží ve výšce 1041 m.n.m. je městečko Ella, asi 200 kilometrů od hlavního města Colomba. 

Galle

Galle je významné obchodní, historické a přístavní město s rozlehlou barokní holandskou pevností. Galle je od roku 1988 partnerským městem holandského Velsenu. Přesto jeho zakladately byli v 16. století Portugalci. Je třetím největším městem na Srí Lance, leží na jižním cípu země a v okolí se nacházejí překrásné písčité pláže. Je oblíbené pro svoji historickou atmosféru a výborné nákupy – trhy, obchody, restaurace, noční život. Galle figuruje na Seznamu světového dědictví.

Horton's Plains

Národní park Horton Plains (2134m) působí dojmem ticha, opuštěnosti, prázdnoty a tajemna. Jsou to pusté, vysoko položené planiny, na jižním okraji ohraničené dramatickým skalním srázem, nazývaným Worlds End na Srí Lance.

Kandy

Na Srí Lance se nachází ve středu středověké město Kandy To bylo vybudováno králem Vikramabáhem III. již kolem roku 1370. Dříve to bylo hlavním městem království, dne je to po Colombu druhým největším městem Srí Lanky. Město leží uprostřed kopců, kde se především pěstují čajovníky. Hlavní památkou, zapsanou pod UNESCO, je Chrám Buddhova zubu z konce 16. století. 
 

Kataragama

Kataragama je důležité náboženské poutní místo na Srí Lance jak pro buddhisty, tak i pro muslimy a hinduisty, kteří se tu setkávají po celý rok. Nejvýznamnější památkou je svatyně Kataragama Seviyo – Skanda, která prý pochází až z 2. století p.n.l. Kataragama Seviyo je místní dvanáctiruký hinduistický bůh lásky a války.

Konec světa

Worlds End neboli Konec světa je skalní výstupek, kterým končí celá planina. Pod ním se otevírá propast hluboká 1500m. Výhled odtud je považován za nejkrásnější na celé Srí Lance. Časně ráno lze z vrcholu srázu spatřit na obzoru jako stříbrný srpek měsíce Indický oceán vzdálený 81 km.

Mihintale

Mihintale má pro Sinhálce obrovský duchovní význam, neboť odtud pochází buddhismus na Srí Lance. U paty schodiště svatyně (nahoru vede 1840 schodů, vroubených košatými stromy), postaveného v letech 22 př. n. l. až 7 n. l. najdeme ruiny bývalé chrámové nemocnice. Zachovalé vany tvaru lidského těla byly používány pro bylinné koupele a různé lékařské zákroky.

Nuwara Eliya

Na Srí Lance poblíž nejvyššího bodu Pidurutalagala je i nejvyše položené město Nuwara Eliya. Město leží v nadmořské výšce 1868 m.n.m. a nachází se v Centrální provincii. Město bylo založeno roku 1846. Pěstuje se zde jeden z nejkvalitnějších typů čaje, tzv. Orange pekoe. Kromě čajovníku zde rostou i kávovníky, ovoce a zelenina.
 

Peradeniya

Slavná botanická zahrada Peradeniya patří mezi největší ze zahrad ostrova. Je úžasnou kolekcí nejen tropických rostlin a pestré zeleně. Zahradu obtéká ze tří stran řeka Mahaveli. Najdete tu několik druhů vzácných, překrásných orchidejí a také malé údolíčko, ve kterém roste tropické koření – pepř, muškát, skořice, nové koření, vanilka a hřebíček. Největší atrakcí je obrovský fíkovník – Ficus benjamina, největší strom na Srí Lance, který zabírá 1600 m2.

Pinnewalla

V Pinnewalle na Srí Lance se nachází sloní sirotčinec, který byl založen roku 1976 pro prvních jedenáct opuštěných slůňat. Původně byl zamýšlen pouze jako turistická atrakce, dnes je orientován na ochranu těchto zvířat a jejich vědecké studium i když i původní záměr je stále zachován.

Polonnaruwa

Polonnaruwa se dělí na bývalé královské město a nové město. Město bylo poprvé vyhlášeno jako hlavní již v roce 1070 králem Vidžajabáhem I. Nachází se zde jedny z nekrásnějších archeologických památek v zemi. Město je na seznamu UNESCO. Nachází se zde nádhenrý chrámový komplex, sochy vytesané do skal i buddhistická stúpa. 

Rawana Ella Falls

Rawana Ella Falls je populární přírodní turistická atrakce na Srí Lance. Momentálně se řadí mezi nejširší vodopády v zemi. Vodopády stékají z útesů jeskyň Rawana a dosahují výšky asi 25 metrů. Vodopády jsou pojmenován po králi Rávanovi, který je úzce spojen s indickým eposem Rámájanou.

Sigiriya

V nížinách centrální provincie se vyvyšuje archeologické naleziště pozůstatků starověkého paláce . Nachází se zde 200 metrů obrovská skalní stěna. Palác nechal postavit král Kasyapa na vrcholu této stěny a ozdobil stěny barevnými fresky. Po králové smrti byl palác a město opuštěno. Palác byl do 14. století využíván jako buddhistický klášter. Místo je zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Sinharája

Lesní rezervace Sinharája je národní park, který je zapsán na seznamu UNESCO. Park tvoří především kopcovitý deštný prales. Rezervace má rozlohu "pouhých" 88 km2. a od východu k západu má délku 21 kilometrů, nicméně zde žije spousta endemických druhů. Je to poslední místo na Srí Lance, kde žijí volně v přírodě šelmy. V parku se nachází dokonce i vodopády. 

Srílanská vysočina

Srílanská vysočina se rozléhá uprostřed ostrova. Celá oblast je zalesněná, kde nadmořská výška dosahuje 2500 metrů. Ve vysočině žijí různorodí zástupci savců a roste zdě polovina srílanských endemických druhů. Součástí Srílanské vysočiny je plošina Horton's Plains, přírozdní rezervace Peak Wilderness a pohoří Knuckles. Tato oblast byla v roce 2010 zapsána na seznam UNESCO.

Šrí Džajavardanapura Kotte

Spousta lidí se mylně domnívá, že hlavním městem Srí Lanky je Colombo, což také do 80. let 20. století bylo, dnes je však oficiálním hlavním městem právě Šrí Džajavardanapura Kotte. Toto město leží na západním pobřeží Srí Lanky a žije zde okolo 130 tisíc obyvatel. Hlavními atrakcemi města je královský palác, jehož křemičitanové zdi se v noci lesknou či královský hřbitov.

Unawatuna

Unawatuna je přímořské letovisko, které se nachází na západě Srí Lanky. Toto místo je známé svými palmově osázenými plážemi s krásně zlatým pískem, kde zde v noci želvy kladou vajíčka do písku v období úplňku. Je zde krásně čistá voda. Na západním konci pláže se nachází malý buddhistický chrám. 

Yalla West

Yalla West je národní park na Srí Lance. Zaujímá plochu 1260 km2, přesto na čtyřech pětinách je vyhlášená přísně chráněná přírodní rezervace, což znamená, že návštěvníci zde nemají přístup. V parku můžete potkat leopardy, slony, vodní buvoly, medvědy, krokodýly, jeleny, antilopy, divoká prasata a další zvířata včetně mnoha ptáků.

Yapahuwa

Yapahuwa je starověká pevnost a bývalé hlavní město postavené v roce 1301 na úpatí stejnojmenné skály na Srí Lance. Skála se tyčí se do výšky 90 m. Můžete zde pozorovat mnoho pozůstatků z dob válečné obrany, z nichž asi nejpozoruhodnější je zdobené schodiště ornamenty lvů. Pod skálou můžete navštívit také buddhistický chrám a archeologické muzeum.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
Designed by Humlnet Creative