Transsibiřská magistrála

Náročnost 2 Zážitkové zájezdy
  • 20 dnů
  • od 62 390 Kč
  • Individuální
  • skupina 7 – 14 osob
30.6. - 19.7.2021
1rus21
64 990 Kč uzavřeno
14.7. - 2.8.2021
2rus21
64 990 Kč uzavřeno
29.6. - 18.7.2022
1rus22
64 990 Kč 62 390 Kč se slevou First minute, garantovaný odjezd Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Nejdelší železniční tratí na světě napříč Ruskem
  • Ruská metropole Moskva s Kremlem a Rudým náměstím
  • Nejstarší sibiřská města Ťumeň a Tobolsk
  • Přírodní skvosty jezero Bajkal a skalní město Stolby
Mapa trasy zájezdu Transsibiřská magistrála

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do ruské metropole Moskvy (Rudé náměstí UNESCO, Leninovo mauzoleum, sídlo vlády Kreml UNESCO se zbrojnicí, kontroverzní replika chrámu Krista Spasitele na místě bývalého největšího plaveckého bazénu světa, Velké divadlo, výstavní metro)

3. den
Lomonosovova univerzita, Novoděviči klášter UNESCO a přilehlý hřbitov s řadou významných osobností ruské politiky, kultury a vědy, sportovní stadion Lužniki, odpoledne přejezd vlakem do Nižného Novgorodu

4. den
historické centrum Nižného Novgorodu (Čkalovské schodiště, Kreml ze 16. století s chrámem Archanděla Michaela a nádherným výhledem na soutok řeky Oky s mohutnou Volhou, pěší třída Bolšaja Pokrovskaja s řadou výstavných kupeckých domů, chrám sv. Alexandra Něvského), odjezd lehátkovým vlakem do Kazaně

5. den
metropole Tatarské republiky Kazaň (Kreml UNESCO s mešitou Kul Šerif, Baumanova ulice, katedrála sv. Petra a Pavla, bizarní Chrám všech náboženství), odjezd lehátkovým vlakem do Jekatěrinburgu

6. den
město na hranici Evropy a Asie Jekatěrinburg (chrám Všech svatých na Krvi vystavěný na místě vraždy carské rodiny, vyhlídka na město z mrakodrapu Vysockého business centra, výlet na hranici mezi Evropou a Asií)

7. den
vlakový přesun do nejstaršího ruského města na Sibiři Ťumeně (klášter svaté Trojice, Most zamilovaných, promenáda na nábřeží řeky Ťumeňky)

8. den
celodenní výlet vlakem do bývalého centra kolonizace Sibiře města Tobolsk na soutoku řek Tobol a Irtyš (bílý kamenný Kreml tyčící se na kremelském vrchu nad okolní krajinou, chrám sv. Žofie se zvonicí, provinční muzeum), návrat do Ťumeně a odjezd lehátkovým vlakem do Krasnojarsku

9. den
celodenní přejezd Sibiří přes města Omsk, Ob a Novosibirsk a řeky Irtyš, Ob a Tom

10. - 11. den
ráno příjezd do Krasnojarsku, lehká turistika ve skalním městě Stolby, jednom z přírodních skvostů Sibiře, hráz Krasnojarské přehrady s druhou největší ruskou vodní elektrárnou v Divnogorsku, vyhlídka na Krasnojarsk z vrchu Karaulnaja, říční promenáda s parníkem-muzeem sv. Mikuláš, který převážel po Jeniseji careviče i Lenina, odjezd do Irkutska

12. den
jízda vlakem po Krugobajkalce s mnoha odvážnými mosty a tunely až do přístavu Port Bajkal, přejezd trajektem do turistického centra Listvjanka na břehu Bajkalského jezera UNESCO, návrat do Irkutsku

13. den
prohlídka historického centra Irkutska (Znamenský klášter, kozácké dřevěné domy), odpoledne přejezd do hlavního města autonomní republiky Burjatsko Ulan-Ude

14. den
centrum ruského buddhismu Ivolginskij dacan uprostřed burjatské stepní kotliny, výlet do delty řeky Selengy ústící do Bajkalu, první zabajkalský pravoslavný klášter v Posolském a odlehlé rybářské osady

15. den
prohlídka Ulan Ude (největší hlava Lenina na světě na náměstí Sovětů), odjezd do Chabarovska

16. - 17. den
jízda vlakem sibiřskou tajgou v blízkosti čínské hranice, příjezd do Chabarovska, města na soutoku řek Amur a Ussuri

18. den
procházka po nábřeží Amuru, široké bulváry, muzeum Chabarovského kraje, fakultativně plavba po Amuru, večer odjezd lehátkovým vlakem do Vladivostoku

19. den
konečná Transsibiřké magistrály Vladivostok (nádraží s milníkem 9288 km od Moskvy, centrum s nejstaršími ulicemi a rodným domem Yula Brynnera, vyhlídka na město a most nad zálivem, Mořský hřbitov s hroby československých legionářů, muzeum ponorky S-56 „Stalinec“)

20. den
odlet a návrat do ČR                    

Cena zahrnuje: letenku do Moskvy a zpět z Vladivostoku včetně všech poplatků, vlakové jízdenky a kompletní místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 8x noční lůžkový vlak (čtyřlůžková kupé).
Doprava: vlak, minibus, metro, taxi.
Stravování: individuální za pomoci průvodce, během jízdy vlakem je možno se stravovat v jídelním voze či na nádražích během zastávek.

Služby za příplatek: 11x jednolůžkový pokoj 5500 Kč, Ruské vízum 2900 Kč, Pojištění léčebných výloh 323 Kč, Pojištění STORNO 1555 Kč, Pojištění STORNO+ 1945 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1680 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Poznámka: vzhledem k nutnosti zajistit jízdenky v předstihu je uzávěrka přihlášek na tento zájezd 60 dní před odjezdem.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

hodnocení

Ivana Š. (2018)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd naplnil mé očekávání a všem cestu doporučuji.
Pro zvýšení komfortu účastníků zájezdu navrhuji cestovce zařadit do turnusu sudý počet účastníků (rozmístění ve čtyřlůžkových kupé vagonu) a u jízdenek překontrolovat náležitosti, jako správnost čísla pasu a shodnost posytovaných služeb účastníkům na konkrétní etapě trasy.

Hodnocení práce průvodce:

Flexibilní/ovládání technologií, kreativní, milá , pohodová, komunikativní.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie - Rusko, Moskva

Cestománie - Rusko, Moskva - ČT2, 2001

Průvodce Moskva

Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska, hedvabnastezka, 2013

Jakých je 8 důvodů, proč navštívit Jekatěrinburg?

Článek s důvody, proč navštívit Jekatěrinburg, idnes.cz, 2015

Poznejte Sibiř: Obrovské přehradní nádrže, ale i magický střed Asie Kyzyl

Článek o krásách Sibiře, novinky.cz, Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán, 2013

Dokument Sibiř

Dokument o ruské Sibiři, nationalgeographic, 2009

Transibiřskou magistrálou

Článek o cestě Transibiřskou magistrálou z Moskvy do Pekingu, 2010

Na cestě po Bajkalu

Na cestě po Bajkalu - ČT2, 2007

Bajkalské jezero

Článek o nejhlubším jezeře světa, 2012

encyklopedie

Moskva

Moskva (Rusko, Shutterstock) Ruské hlavní město nese název Moskva. Je to jedno z nejlidnatějších měst na světe, žije zde asi 11 milionů obyvatel. Leží na stejnojmenné řece a dokonce bylo po ni město pojmenováno. První zmínka o Moskvě pochází z roku 1147. Součástí města jsou Vrabčí hory, odkud je nádherně vidět celé město. Jednoznačně symbolem měste je Chrám Vasila Blaženého na Rudém naměstí a naproti němu stojící Kreml, kde sídlí prezident Ruské federace. Obě památky jsou také zaspané na seznamu UNESCO.

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Na území Ruska byla postavena nejdelší železniční tepna na světě. Železnice vede z Moskvy až na Sibiř do města Vladivostok. Se stavbou se začalo již na konci 19. století, ale dokončena byla v roce 1916. Celá trať měří 9 289 kilometrů a vede přes zásadní řeky Amur, Jenisej, Ob, Irtyš a Volhu a důležitá města jako Jekatěrinburg,Omsk, Novosibirsk či Chabarovsk. Na Transibiřskou magistrálu navazují i další tratě jako například Transmongolská magistrála či Bajkalsko-amurská magistrála.

Jekatěrinburg

Jekatěrinburg je město se nachází v Rusku, v Uralu. Město dělí evropský a asijský kontinent. Je to čtvrté největší město v zemi. V dobách Sovětského svazu se město jmenovalo Sverdlovsk. Vě městě žije téměř jeden a půl milionů lidi. V severovýchodní části města je jezero Šartaš. V Jekatěrinburgu byla v roce 1918 zavražděna carská rodina v čele s Mikulášem II. (Romanovci) a v roce 2003 byl na místě činu postaven Chrám na krvi, pravoslavný chrám jako památník tragické události.

Sibiř

Sibiř je označení pro většinu území Ruska. Území je specifické především přírodními poměry. Je tu především vnitrozemské klima, ale Sibiř zasahuje na severu až do akrtického podnebného pásu. Sibiř většinou lidem evokuje permafrost, což je trvale zmrzlá půda. Nachází se zde převážně tajgy a tundry. Na severu jsou teploty až k - 60°C v zimě, na jihu pak o polovinu méně, zato léto na jihu je poměrně těplé a může zde být až příjemných 20° nad nulou. Hustota osídlení je jedna z nejnižších. Sibiř zaujímá přibližně 13 milionů kilometrů čtverečných a žije zde asi pouze 40 milionů lidí.

Krasnojarsk

Ruské město Krasnojarsk leží na řece Jenisej ve střední asijské části Ruska. Žije zde asi 1 milion obyvatel. Je to také velmi důležitá zastávka po Transibiřské magistrále. Město bylo založeno v roce 1628 původně jako pevnost. Po říjnové revoluci v roce 1917 se město a jeho okolí stalo poměrně průmyslově zdatné, stavěly se zde továrny a byla zde postavena i přehradní nádrž, která slouží jako hydroelektrárna. Turisté jezdící do tohoto města, nesmí opomenout navštívit přírodní rezervaci Stolby, kde se nachází formace žulových skal různých tvarů, vysokých asi 100 metrů. Tyto skály jsou určeny i k horolozectví. 

Divnogorsk

Ruské město Divnogorsk znamená v překladu překrásné hory podle malebných hor Sayan. Nachází se zde hydroelektrárna. Město bylo navrženo jako schodiště se schody tvořenými zelenými terasami sestupujícími na břeh řeky Jenisej. Je to jedno z nejhezčích měst známé svojí dokonalou ekologií.

Bajkalské jezero

Bajkalské jezero leží v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Název v překladu znamená bohaté na ryby. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší jezero v Rusku. Bajkal je nejhlubší a také nejstarší jezero planety. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Jezero je tektonického původu a mění v průběhu roku barvu.  V zimě a na jaře je voda průzračná a je vidět i 40 metrů pod hladinu a naopak v létě a na pozdim díky drobným organismům se voda zbarví zeleně.

Krugobajkalka

Krugobajkalka, Bajkal (Rusko, Shutterstock) Krugobajkalka je historická železice protínající region Irkutsko v Rusku. Železnice ještě do poloviny 20. století tvořila jednu z částí Transibiřské magistrály. Krugobajkalka dostala také svůj název kvůli tomu, že vedla okolo jezera Bajkal. Železnice projíždí 38 tunely a přes 248 mostů a viaduktů. 

Selenga

Řeka Selenga protéká Mongolskem a Ruskem. Tok je dlouhý 1024 kilometrů. Vzniká soutokem Ideru a Murenu a vlévá se deltou do Bajkalského jezera. Na pět měsíců zamrzá. Splavná je do Suchbátaru.

Ulan-Ude

Ulan-Ude (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Původně Vechněudinsk, dnes Ulan-Ude se nachází v republice Burjatsko v Rusku. Leží v nadmořské výšce 530 m.n.m. v oblasti sibiřského federálního okruhu. Jádro města tvoří soutok řek Uda a Selenga. Žije zde méně než půl milionu obyvatel. Asi sto kilometrů jihovýchodně se nachází jezero Bajkal. Město začalo být osidlováno asi v 17. století. Ulan-Ude leží na Transibiřské a Transmongolské magistrále, tudíž je spojeno železničně nejen s celým Ruskem ale i Mongolském a Čínou.

Ivolginskij dacan

Ivolginskij dacan, Burjatsko (Rusko, Shutterstock) Ivolginskij dacan je centrum buddhismu v současném Rusku. Mělo by tam být asi 30 lámů vystudovaných v sousedním Mongolsku. Původně, před revolucí, byl v Rusku buddhismus oficiálně uznáván jako náboženství a dacanů tu bylo celkem 46 velkých a 150 malých - hlavně v burjatském, irkutském a čitském kraji. Stalin ale nechal kláštery zbořit.

Listvjanka

Listvjanka je krásná rybářská vesnička s dřevěnými domky na břehu Bajkalského jezera. Leží v irkutské oblasti v Rusku kousek od místa, kde řeka Angara odtéká z Bajkalu. Ve vesničce žije méně než 2 000 obyvatel. Za návštěvu stojí zdejší limnologické muzeum (věda o kontinentálních vodních útvarech s pomalou výměnou vody, jedná se především o jezera a přehrady).

Rusko

Rusko (Rusko, Shutterstock) Rusko je stát rozkládající se na dvou kontinentech. Tvoří část východní Evropy, kterou od asijské části dělí pohoří Ural. Hlavní město se nazývá Moskva. Rusko je s významnou historií. V 20. století jakožto Sovětský svaz zabíral velké území, ale po rozpadu SSSR v roce 1991 se většina státu oddělila. Přesto si stále v některých zemích dělá na některá území nároky. V největším státe na světě převládá pravoslavná církev a žije zde více než 140 milionů obyvatel. Přesto je hustota osídlení pouhých 8.4 obyvatel na km2, a to zejména protože velkou část země zaujímá Sibiř a podstatnou část tvoří tundry a permafrost.

Rudé náměstí

Rudé náměstí je náměstí čtvercového tvaru v ruské Moskvě. Je považování za centrální náměstí Moskvy. Všechny moskevské hlavní ulice vycházejí právě z tohoto místa. Místo je pojmenováno podle pigmentu okolních cihel. V historii sloužilo jako hlavní moskevské tržiště. Bylo to i místem různých veřejných obřadů, někdy tu probíhala i korunovace ruských carů. Budovy obklopující náměstí jsou všechny ve svých ohledech významné (Leninovo mauzoleum, katedrála Vasila Blaženého atd.).

Leninovo mauzoleum

Leninovo mauzoleum, taktéž známé jako Leninův hrob se nachází na Rudém náměstí v centru Moskvy, které v současné době slouží jako místo posledního odpočinku Vladimira Lenina. Mauzoleum prošlo několika změnami od pádu Sovětského svazu. Před návštěvou muzea jsou však návštěvníci prohledáni policií nebo vojenskou stráží. Návštěvníci jsou povinni prokazovat úctu, a proto je zde přísný zákaz fotografování, nahrávání, kouření a ruce v kapsách. 

Kreml

Moskevský Kreml je obvykle označován jako opevněný komplex v centru Moskvy. Zahrnuje tři paláce, čtyři katedrály, a to vše je obklopeno kremelskými zdmi. Kreml volně v překladu znamená něco jako "pevnost uvnitř města" a je často používán jako synonymum k americkému Bílému domu. V současnosti slouží jako oficiální rezidence prezidenta Ruska. Celý komplex je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Novoděvičí klášter

Novoděvičí klášter je pravděpodobně nejznámnější klášter v Moskvě. Jeho jméno bylo navrženo tak, aby se lišilo od starobylého dívčího klášteru. Narozdíl od jiných moskevských klášterů zůstal prakticky beze změny již od 17. století. V roce 2004 byl klášter zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO. Ke klášteru je přilehlý i hřbitov, kde je pochována řada významných osobností ruské politiky, kultury a vědy. 

Vladivostok

Vladivostok je kosmopolitní tichomořský přístav. Nachází se nedaleko hranic Ruska s KLDR. Ve městě je hlavní obživou rybolov, který tvoří až čtyři pětiny celkové produkce tohoto města. Je to zároveň i velký výrobce vojenského vybavení, či lodí. Co se kultury týče, je možnost ve Vladivostok navštívit akademické divadlo Maxima Gorkého a další nepřeberné množství muzeí, divadel a parků. 

Irkutsk

Irkutsk je sibiřské město nacházející se na jihu Ruska. Město leží na řece Angaře nedaleko Bajkalského jezera. Ve městě žije okolo 600 tisíců lidí. První část města byla zbudována již v roce 1652 jako místo ochodu se zlatem. Město se nejvíce rozvinulo až po vybudování hedbávné stezky mezi Moskvou a Irkutskem v roce 1760. Dnes se Irskutsku říká ,"Paříž Sibiře". Město je proslulé starobylými kláštery a kostely, kozáckými dřevěnými domy a navštívit můžete i trhy s tradičními produkty sibiřské přírody.

Angara

Ruská řeka Angara protéká především v okolí města Irkutsk a oblastí Krasnojarsku na Sibiři. Angara je hlavním přítokem řeky Jenisej a odtéká z Bajkalského jezera. Délka řeky je 1779 kilometrů. Na Angaře se nachází čtyři hlavní přehrady s hydroelektrárnama. 

Stolby

Přírodní rezervace Stolby se nachází v oblasti Krasnojarsk na Sibiři. Je ohraničena řekmi Bazaikha na severu, Mana na jihu a Bolshaia na jihozápadě. Na severovýchodě asi 10 kilometrů od rezervace se nachází město Krasnojarsk. Stolby jsou známé především jako skalní město. Rezervace je rozdělena na dvě části, kde jedna je přístupná veřejnosti a druhá ne. Je to oblíbené místo horozolezců, kteří šplhají po místních skalách.

Krasnojarské přehrady

Hráz Krasnojarské přehrady se nachází na řece Jenisej ve městě Divnogorsk. Na hrázy je postavená také druhá největší vodní eleketrárna v Rusku. Stavba hráze probíhala mezi lety 1956 - 1972. Výška hráze je 124 metrů a je dlouhá 1065 metrů. Přehrada ovlivňuje i místní klima, a to především tak, že řeka nezamrzá v okolí 300 kilomerů.

Nižnij Novgorod

Nižnij Novgorod je západoruské město patřící územně stále ještě do Evropy. Město leží na soutoku řek Volhy a Oky. Do roku 1990 se jmenovalo město Gorky, podle spisovatele Gorkého, který se zde narodil. Toto důležité ekonomické a kulturní centrum bylo zaleženo v roce 1221 princem Jurijem II z Vladimiru. V 19. století se stalo důležitým ruským obchodním centrem. Dnes zde žije něco okolo 1,3 milionů lidí. Město se pyšní spoustou zajímavých turistických míst. Navštívit můžete například Škalovské schodiště, Kreml ze 16. století s Chrámem Archanděla Michaela či Chrám sv. Alexandra Něvského atd.

Kazaň

Město Kazaň je metropole Tatarstánu a šesté největší město Ruska. Leží na západě země na soutoku řeky Volhy a Kazaňky. Ve městě žije něco přes 1,2 milionů lidí. Historikové se nemohou shodnout, kdy a kým bylo město založeno, protože se dochovalo pouze málo záznamů z dřívější doby. Buďto to mohli být v polovině 15. století Tataři a nebo již před tím se mluví o volžských Bulharech, kteří zde mohli pobývat již od 11. století. Symbolem Kazaně je Kreml, součástí něhož je několik budov jako například mešita Kul Šerif. Nejstarší budova se však datuje k 16. století, která byla postavena na příkaz cara Ivana Hrozného. Kreml je zařazen mezi UNESCO památky. Dále však stojí zazmínku i procházka Baumanovou ulicí, návštěva Katedrály svatého Petr a Pavla a bizarní Chrám všech náboženství.

Ťumeň

Město Ťumeň leží již v asijské části Ruska na řece Tura. Je to nejstarší osídlené město na Sibiři. Bylo založeno v 16. století na podporu obchodní expanze na východ a dodnes je důležitým průmyslovým, ekonomickým a obchodním centrem východu. Ťumeň funguje jako dopravní uzel celé oblasti. V centru města se nachází mnoho historických budov. Krásná je procházka po promenádě na nábřeží řeky Ťumeňky, dále můžete navštívit Most zamilovaných či Klášter svaté Trojice.  

Tobolsk

Sibiřské město Tobolsk leží na ťumeňské oblasti na soutoku řeky Tobol a Irtyš. Město bylo založeno v roce 1590 a postupem času se z něj stalo centrum kolonizace Sibiře. V roce 1917 během prvních revolučních snah sem byla na jistou dobu přesunuta i carská rodina Romanovců. Během let 1921 - 22 zde probíhaly masivní antibolševické protesty sedláků, kteří sympatizovali s kontrarevoluční skupinou Zelená armáda. V dnešním Tobolsku můžete navštívit bílý kamenný Kreml týčíčí se na kremelském vrchu s Chrámem svaté Žofie se zvonicí, Katedrálu svaté Kateřiny nebo provinční muzeum. 

Chabarovsk

Na úplném východě Ruska leží na soutoku řek Amur a Ussuri město Chabarovsk, asi 30 kilometrů od hranic s Čínou. Žije zde okolo 600 tisíc lidí. Původně se město jmenovalo Boli a bylo v držení starověkých čínských horníků. Až do 19. století žili ve městě Číňané, poté bylo město postoupeno Rusům na základě Ajgunské smlouvy. Během druhé světové války pak bylo město, kde se konaly válečné soudní procesy. Ve městě byla uměle vytvořena jezera, kde se nachází osvětlené fontány. Můžete navštívit i historické válečné muzeum. 

Amur

Amur je desátou nejdelší řekou na světě. Tvoří přírodní hranici mezi ruským Dalným východem a severovýchodem Číny. Celý tok měří přibližně 2824 kilometrů. Amur pramení v Mongolsku a vlévá se do Tatarského průlivu. Je to také jediná řeka na světě, ve které koexistují subtropické druhy ruby s polárními sibiřskými. Největší vodní zástupce, který žije v řece, je vyza malá. Ona až tak malá není, dosahuje délky více než 5 metrů. Je to kriticky ohrožený druh a je již téměř vylovena. Amur protéká například Chabarovskem, kde byl také postaven první stálý most na řece, nebo městem Blagověščensk.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative