Po stopách starých Mayů - před covidem

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 15 dnů
  • od 58 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 12 osob
14.3. - 28.3.2021
1gua21
58 990 Kč uzavřeno
25.7. - 8.8.2021
2gua21
64 990 Kč uzavřeno
7.11. - 21.11.2021
3gua21
58 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Barbora Pačesová
21.11. - 5.12.2021
4gua21
58 990 Kč uzavřeno
13.3. - 27.3.2022
1gua22
59 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Slavná mayská města Tikal a Copán
  • Odpočinek na karibském pobřežím v Belize
  • Přírodní skvost Semuc Champey
  • Plavba po jezeře Atitlán a řece Dulce
Mapa trasy zájezdu Po stopách starých Mayů - před covidem

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Guatemala City, bývalá středoamerická metropole Antigua UNESCO zničená v 18. století zemětřesením (ruiny historických kostelů, klášterů a paláců), možnost výstupu na sopku Pacaya (2552 m)

3. den
cesta do vesnice Panajachel na břehu magického jezera Atitlán obklopeného činnými sopkami San PedroTolimán a Atitlán, vyhlídka Sololá s nádhernými pohledy na jezero

4. den
celodenní plavba po nejhlubším kalderovém jezeře Atitlán do indiánských komunit Santiago Atitlán (dům s mayským bohem Maximónem, koloniální kostel) a San Juan (ukázky místních rukodělných tradic)

5. den
poutní vesnice Chichicastenango (největší tradiční mayské trhy, kostel sv. Tomáše s rituálními obřady, indiánská svatyně Pascal Abaj), cesta do řídce osídlených horských oblastí střední Guatemaly - regionu Alta Verapaz (kávovníkové a kardamomové plantáže)

6. den
impozantní 300 m dlouhý přírodní vápencový most Semuc Champey na řece Cahabon (průzračná tyrkysová jezírka s možností koupání, dobrodružná prohlídka jeskyně)

7. den
přesun do malebného ostrovního městečka Flores na jezeře Petén Itzá

8. den
slavné mayské město Tikal UNESCO ukryté v hloubi Peténského pralesa (70 m vysoké chrámy, Templo IV s vyhlídkou nad korunami husté vegetace, zbytky obřadních staveb z dob před Kristem)

9. den
přesun do sousedního Belize (bývalý Britský Honduras), návštěva mayských ruin Cahal Pech, cesta přes hlavní město Belmopan až na pobřeží Karibiku

10. den
odpočinek a koupání ve vyhlášeném letovisku Placencia (možnost šnorchlování nebo potápění na nedalekých korálových útesech a ostrůvcích, plavby na katamaránu, rybaření, nebo výletu mezi mangrovy v laguně Placencia)

11. den
nezapomenutelná cesta lokálním autobusem podél pobřeží do přístavu Punta Gorda, plavba zpět do Guatemaly přes zátoku Amatique do černošského městečka Livingston (setkání s etnikem Garifuna, potomky otroků z ostrova San Vicente), koupání na pláži Blanca, procházka pralesem ke kaskádám Siete Altares 

12. den
vyhlídková plavba motorovým člunem soutěskou řeky Dulce přes rozlehlé El Golfete až k jezeru Izabalpevnosti San Felipe u městečka Río Dulce, cesta do hor na guatemalsko-honduraské pomezí, přechod hranic do pitoreskní vesnice Copán Ruinas

13. den
prohlídka slavného mayského města Copán UNESCO (jaguáří schodiště, východní Akropolis, muzeum skulptur, chrám Rosalila), poslední nákupy, odjezd do Guatemala City 

14. - 15. den
odlet a návrat do ČR.                                                                                                                                        

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Guatemala City včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x chatka.
Doprava: pronajatý minibus, autobus, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: registrace ESTA 450 Kč, 13x jednolůžkový pokoj 6600 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 780 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1290 Kč nebo 1485 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupní a výstupní poplatky do Guatemaly, Belize a Hondurasu (celkem cca 30 USD), vstupné cca 60 USD.

Poznámka: Podmínkou účasti na zájezdu je dokončené očkování proti COVID-19.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Petr Š. (2020)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd splnil mé očekávání až na potíže při návratu které ovšem CK nemohla až tak úplně ovlivnit.

Hodnocení práce průvodce:

Bára byla po celou dobu zájezdu velmi ochotná,vstřícná a podávala vždy velmi přesné a vyčerpávající informace k daným tématům.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie Guatemala

Cestománie Guatemala - ČT1, 2004

Jezero Atitlán

Článek o tajemném jezeře Atitlán, 2015

Na cestě po Atitlánu

Dokument o guatemalském jezeru Atitlán - ČT2, 2008

Mayské zastávky

Tři guatemalské zastávky, kde jsou stopy mayské kultury, 2015

Tikal

Guatemalské město odhalující mayskou kulturu, 2014

Belize

Článek o středoamerickém státě Belize, 2012

Cestománie Belize

Cestománie Belize - ČT1, 2004

Livingston

Článek o městečku Livingston, 2011

Rio Dulce

Článek o cestování v guatemalském městě Rio Dulce

encyklopedie

Copán

Copan (Honduras, Shutterstock) Poblíž hranic s Guatemalou se nachází honduraské archeologické naleziště Copán. V době mezi 5. - 9. stoletím to bylo mayské hlavní město. Dnes zde u těchto ruin leží maličká vesnička s letištěm. Celé naleziště je UNESCO památkou od roku 1980. Součástí je jaguáří schodiště, chrám Rosalia, muzeum skulptur a uprostřed je hlavní Akropole. V Copánu je možné vidět nespočet typických mayských soch. 

Livingston

Socha v Livingstonu (Guatemala, Dreamstime) Na východě Guatemaly v Honduraském zálivu u pobřeží Karibského moře černošské městečko Livingston. Dříve to byl nejvýznamnější guatemalský přístav v Karibském moři. Město se nachází v oblasti tropických deštných lesů, významné především pěstováním africké palmy olejné. Město je známé také tím, že zde žijí odlišné kultury a etnika. 

San Felipe

Pevnost Castillo de San Felipe de Lara (Guatemala, Dreamstime) Na severovýchodním pobřeží jezera Izabal se nachází španelská koloniální pevnost San Felipe. Pevnost byla postavena v roce 1644 strategicky na nejužším místě řeky Dulce. Dnes je tato pevnost zapsána na seznamu UNESCO památek. Pevnost má tři poschodí a skládá se z půlkruhové bašty uzavřené z obou sbíhajících vnějších stěn, které na konci přecházející v hranolovou věž. 

Tikal

ruiny, Tikal (Guatemala, Dreamstime) Ruiny starověkého mayského města Tikal se nachází na severu Guatemaly. Toto naleziště leží v deštném pralese. Jedná se o jedno z největších nalezišť předkolumbijské mayské civilizace v zemi. Ruiny jsou součástí Tikalského národního parku a figurují na seznamu UNESCO památek. Celé město bylo vybudováno z vápence a jeho součástí jsou ruiny 70 metrů vysokých věží, obrovského královského paláce, malých pyramid či administrativních budov atd. 

Flores

Jezero Petén Itzá, Flores (Guatemala, Shutterstock) Guatemalské město Flores leží na severu země na břehu jezera Peten Itzá. Historické centrum města však leží na ostrově na jezeře spojeném s pevninou krátkou hrází. Na pevnině se nachází předměstí Santa Elena. První dochované záznamy o městu se datují do druhé poloviny 13. století. V 16.-17. století se město snažili dobýt Španělé, což se jim roku 1697 povedlo a původní obyvatelé, kteří stihli utéct, tak několik let žili v okolní džungli. Ve měste dnes žije okolo 15 tisíců lidí a lze zde navštívit například episkopální katedrálu Panny Marie.

Izabal

Castillo de San Felipe de Lara u jezera Izabal (Guatemala, Dreamstime) Izabal je největší guatemalské jezero s maximální hloubkou 18 metrů a rozlohou bezmála 590 kilometrů čtverečních. Je velice dobře chráněno proti pirátským útokům, jelikož na dně leží spousta potopených lodí, a zároveň je to ideální místo k pozorování několika jedinečných druhů ptáků. Největší řekou, ústící do jezera je řeka Polochic, která byla kdysi velmi využívána pro přepravu kávy a dřeva.

Guatemala City

Největší a hlavní město Guatemaly se nazývá stejně Guatemala City. Ve španělských koloniálních dobách byla Guatemala malým městem, ale po zemětřesení, které zničilo bývalé hlavní město Antigu, se celé město přesunulo sem. Oficiálně tedy byla Guatemala City vyhlášena hlavním městem v roce 1776. Zajímavými místy, které lze navštívit jsou například Guatemalský centrální hřbitov, novodobý městský chrám, Reformátorova věž a další.

Atitlán

jezero Atitlan (Guatemala, Shutterstock) Jezero Atitlán se nachází v pohoří Sierra Madre na jihu Guatemaly. Jedná se o nejhlubší jezero ve Střední Americe, které dosahuje hloubky až 340 metrů. Atitlán je kráterové jezero, které je obklopené sopkami San Pedro, Toliman a Atitlán. Nachází se v nadmořské výšce 1562 m.n.m. Jezero je obklopeno spostou vesniček, kde jsou dodnes zachovány zbytky mayské kultury a místní lidé nosí tradiční oblečení. 

Chichicastenango

Květiny na trhu v Chichicastenengu (Guatemala) Poutní vesnice Chichicastenango leží na jihu Guatemaly a je známé zachovalou mayskou kutlurou. Vesnička leží v nadmořské výšce 1965 m.n.m. v pohoří Sierra Madre. Pořádají se zde nejětší tradiční mayské trhy, kde je možné koupit ruční výrobky a tradiční textil. Vedle trhu se nachází Kostel svatého Tomáše, který pochází asi z roku 1545. Do kostela vede 18 schodů, které reprezentují 18 měsíců mayského kalendáře.

Antigua

Antigua (Guatemala, Shutterstock) Do 18. století bylo město Antigua hlavním městem Guatemaly, avšak díky zemětřesením, které město výrazně zničilo, bylo hlavní město přemístěno do Guatemala City. Antigua leží v horách na jihu země. Nacházejí se zde stále zbytky španělské barokní architektury. Turisté mohou vidět ruiny kostelů, klášterů a paláců ze 16. století, které byly právě zničeny zemětřesením. Nejznamějším barokní památkou byl kostel El Carmen, dále klášter Santo Domingo či Kapitánský palác.

Pacaya

Vulkán Pacaya (Guatemala, Dreamstime) Stále činná sopka Pacaya leží na jihu Guatemaly. Vrchol sopky se tyčí ve výšce 2552 m.n.m. Poprvé se sopka probudila k životu před více než 23 tisíci lety. Poslední velký výbuch sopky se uskutečnil v roce 1965 a od té doby probíhající pravidelně erupce na Pacaye. Díky tomu, že vulkán leží poblíž dvou jediných historických gutemalských hlavních měst Antiguy a Guatemaly, se stala sopka turisticky oblíbená.

Sololá

Sololá je guatemalské městečko na jihu země, kde je nádherný výhled na přilehlé jezero Atitlán. Sololá bylo založeno v roce 1547 a leží v nadmořské výšce 2114 m.n.m. Město je proslulé také trhem a přilehlými indiánskými vesničkami. Uprostřed městečka se nachází Středoamerická věž s červenou fasádou.

Alta Verapaz

Oblast Alta Verapaz je proslulá především kávovými a kardamomovými plantážemi. Tento region se nachází ve střední Guatemale a hlavním městem regionu je Cobán. V historii to byla oblast součástí Mayské civilizace. V roce 2010 byla oblast okupována mexickým drogovým kartele Los Zetas, kdy byl v Guatemale vyhlášen mimořádný stav. Avšak guatemalské vládě se podařilo oblast opět získat zpět, kdy všichni podezřelí byli zatčeni. 

Semuc Champey

Semuc Champey (Guatemala, Shutterstock) Přírodní památka Semudc Champey leží v regionu Alta Verapaz uprostřed Guatemaly v nadmořské výšce 380 m.n.m. Jedná se vápencový most, který je dlouhý 300 metrů. Pod mostem teče řeka Cahabón. Na vrcholu mostu se nachází řada vyvýšených tyrkysových jezírek, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí. 

Belmopan

Hlavní město středoamerického státu Belize jménem Belmopan leží uprostřed země nedaleko údolí řeky Belize. Ve městě žije asi 20 tisíc lidí. Belmopan byl postaven na popud vlády, která potřebovala postavit nové hlavní město po zásahu hurikánu Hattie v roce 1961. Město bylo dokončeno oficiálně v roce 1970. 

Placencia

pláž Placencia (Belize, Dreamstime) Na jihovýchodním pobřeží Belize leží město Placencia. Toto město bylo v 17. století okupovány anglickými puritány, avšak celé místo osiřelo po středoamerických válkách za nezávislost. V 18. století opět bylo město osídleno španělskými rodinami. V roce 2001 však město postihl hurikán, který zničil 95% domů. Dnes se zde nachází především krásné pláže a místo se stalo oblíbeným turistickým centrem, a to zejméno díky možnosti šňorchlování, potápění se na nedalekých korálových útesech a nebo možnosti uskutečnit výlet mezi mangrovy v laguně Placencia. 

Punta Gorda

Přístav Punta Gorda leží na jihovýchodě Belize, na pobřeží Karibského moře. Ve městě žije okolo 6 tisíc obyvatel. Městečko bylo založeno jako rybářská vesnička v roce 1802, později se sem však nastěhovali honduraští imigranti a vesnička se rozrostla. Ve městě můžete navštívit místní trh.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative