Národní parky Kostariky#

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 16 dnů
  • od 64 990 Kč
  • Dle programu
  • skupina 8 – 11 osob
28.11. - 13.12.2020
1kos20
64 990 Kč uzavřeno, průvodce: Luděk Felcan
6.2. - 21.2.2021
1kos21
64 990 Kč Rezervace Přihláška
20.2. - 7.3.2021
2kos21
64 990 Kč Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Termín zájezdu lze dle požadavku klientů upravit! Kontaktujte nás, prosím!
  • Zájezd je určen všem milovníkům přírody a byl pečlivě sestaven, aby šance na pozorování kostarické flory a fauny byla co nejvyšší. Zahrnuty jsou všechny myslitelné biotopy místní přírody (vysokohorské mlžné lesy, přechodový les z tropického na suchý, nížinný deštný prales, mangrovy, sopky, Pacifický oceán i Karibské moře). Perlou celého programu je několikadenní pobyt na poloostrově Osa s návštěvou NP Corcovado.

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Kostariky

2. den
první kontakt s divokou krajinou centrálních údolí, ranní výjezd na činnou sopku Poás (2708 m, v případě nepříznivého počasí - hosté mlhy náhradí výjezd na sopku Irazú), návštěva nejlepší soukromé rezervace v Kostarice - La Paz Waterfall Gardens (sbírka nejohroženějších druhů kostarické fauny a flóry, kočkovité šelmy, motýli, kolibříci, opice, hadi , žáby, obří ptačí voliéra, stezka kolem pěti vodopádů zasazená v horském úbočí deštného pralesa), přesun pod majestátní sopku Arenal (1670 m) na břehu stejnojmenného jezera

3. den
celodenní výlet do prvotřídní, turismem nezasažené přírodní rezervace Caño Negro (rozlehlé mokřady na hranicích s Nikaraguou, lodní safari po řece Frío, malpy kapucínské, vřešťani, kajmani brýloví, krokodýli, bazilišci hřebenatí, leguáni, želvy, desítky druhů ptáků), večerní zasloužený odpočinek v termálních lázních pod širým nebem

4. den
cesta kolem jezera Arenal (530 m) ke svahům horského pásma Cordillera de Tilarán do osady Santa Elena (cca 1500 m) ukryté v čarokrásné přírodě vzácných horských mlžných lesů, nenáročná odpolední túra v biosférické rezervaci Monteverde na vyhlídku La Ventana na středoamerické rozvodí

5. den
lehký treking s místním průvodcem okouzlujícím mlžným pralesem v oblasti Santa Elena (kolibříci, tarantule, endemické druhy fauny, gigantické stromy s epifyty, mechy a liánami, orchideje), možnost procházky po lávkách zavěšených v korunách stromů a vidět svět opravdu z ptačí perspektivy a možná i vzácného ptáka kvesala, nebo adrenalinové jízdě na lanech v oblacích - kanopy tour

6. den
sjezd z hor a přesun podél pacifického pobřeží se zastávkou u "kokodýlýho mostu" v národním parku Carara a dále do národního parku Marino Ballena (nekonečné pláže pobřeží ve tvaru mořské ploutve), možnost pozorování tahu keporkaků

7. den
odjezd do jižní Kostariky do vesnice Sierpe, zastávka v Palmar u záhadných kamenných koulí UNESCO z předkolumbovské éry, plavba člunem přes mokřad Térraba-Sierpe systémem říčních ramen s hustým porostem mangrovů na otevřené moře a podél pobřeží a zátoky Drake (objevené mořeplavcem Franciscem Drakem v 16. stol.) na poloostrov Osa

8. - 10. den
odpočinek na opuštěných plážích Tichého oceánu lemovaných palmami, pěší vycházky do panenské džungle, možnosti mnoha fakultativních výletů a aktivit: zapůjčení mořského kajaku, výletu do NP Corcovado ke stanici rangerů Sirena (pěší výlet primárním deštným pralesem, pozorování tapírů, mravenečníků, lenochodů, opic, papoušků a tukanů), nebo plavby do biologické rezervace ostrova Caño (údajně nejlepší šnorchlování v Kostarice)

11. den
dopolední volný program, plavba zpět do Sierpe a návrat do centrálních údolí se zastávkou v koloniálním městečku Cartago

12. den
náhradní výjezd na sopku Irazů (3432 m) v případě neuskutečnění pozorování na sopce Poás, fakultativní rafting kaňonem řeky Pacuare (přes 25 km dlouhá plavba, obtížnost II-IV, 4 hodiny) odjezd na Karibské pobřeží do městečka Puerto Viejo de Talamanca

13. - 14. den
návštěva národního parku Cahuita (pobřežní tropický les, pěší výlet, koupání a šnorchlování, pozorování lenochodů, hadů, opic, motýlů, nosálů, aguti, tukanů, papoušků ara), možnost zapůjčení bicyklu a průzkum okolních pláží - CoclesChiquita, Punta Uva a rezervace Gandoca Manzanillo, nebo návštěvy lokální pražírny kávy a výrobny čokolády 15. - 

15. - 16. den
návrat do San José, krátká prohlídka (náměstí Demokracie, Národní muzeum, Muzeum zlata, nákup suvenýrů), návrat do ČR                   

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do San José včetně všech poplatků, místní dopravu, lodní transfery, safari v NP Caño Negro, ubytování se snídaní, 4x večeře u NP Corcovado, služby průvodce, cestovní pojištění.
Ubytování: 7x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, 7x vícelůžkové bez příslušenství.
Doprava: pronajatý mikrobus, člun.
Stravování: 14x snídaně, 4x večeře.

Služby za příplatek: 7x jednolůžkový pokoj 3 800 Kč, pojištění STORNO 1 232 Kč, STORNO+ 1 632 Kč, připojištění COVID-19 Sagicor do věku 69 let včetně 3 800 Kč, pojištění COVID-19 INS věk 70-79 let 6 350 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 150 USD, jednodenní výlet do NP Corcovado cca 90 USD, jednodenní výlet na ostrov Caño cca 90 USD, rafting na řece Pacuaré cca 100 USD.

Poznámka: Při cestě do Kostariky v současné chvíli není potřeba předložit při příletu potvrzení o negativním výsledku PCR testu na koronavirus, přesto jej však před cestou doporučujeme absolvovat. Po návratu je nutné absolvovat PCR test v ČR a dle rozhodnutí hygienické stanice taktéž karanténu. Podmínkou pro vstup do Kostariky je nutné jakékoliv pojištění na léčbu nemoci COVID-19 (min. limit 50 000 USD) a případnou karanténu (min. limit 2 000 USD). Alternativně lze sjednat kostarickou vládou autorizované cestovní pojištění od místních společností INS a Sagicor s limity 20 000 USD na léčbu a 2 000 USD na karanténu, které vám nabízíme ve službách za příplatek. Upozorňujeme, že cestovní pojištění od České pojišťovny zahrnuté v ceně zájezdu má náklady spojené s léčbou nemoci COVID-19 ve výlukách a pojišťovna případnou léčbu neuhradí.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

San José

Národní divadlo v San Jose (Kostarika, Dreamstime) Hlavní město Kostariky se nazývá San José. Většina populace se nachází v centrální části státu, kde leží i San José. Ve městě žije přibližně 350 tisíc obyvatel. Město bylo založeno v roce 1738 a je centrem kulturního vyžití. San José je jedno z nejbezpečnějších měst Latinské Ameriky a leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Ve měste jsou rozmanité parky, zajímavá muzea a divadla a dokonce ZOO Simona Bolívara.

Arenal

Arenal (Kostarika, Shutterstock) Arenal je aktivní stratovulkán nacházející se v Kostarice tyčící se na jihovýchodním břehu jezera Arenal asi 90 kilometrů severozápadně od hlavního města San José. Vulkán dosahuje až 1633 m.n.m. Do roku 2010 to byla jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, ale od tohoto roku se její aktivita výrazně snižuje a výbuchy sopky jsou velmi vzácné. 

Cordillera de Talamanca

Pohoří Cordillera de Talamanca leží na hranici Kostariky a Panamy a jako jedno z mála v Centrální Americe není vulkanického, ale ledovcového původu. Nachází se zde nejvyšší hory obou zemí, do kterých pohoří zasahuje. Nachází se zde nížinné, horské i mlžné deštné lesy a několik kostarických i panamských národních parků.

Irazú

Volcán Irazú (Kostarika, Dreamstime) Nejvyšší aktivní sopkou v Kostarice je Irazú. Tento vulkán leží nedaleko hlavního města San José a jeho vrchol se tyčí ve výšce 3432 m.n.m. Z něho je možné pozorovat na jedné straně Atlantický a na druhé straně Tichý oceán. Irazú má několik kráterů, mezi něž patří i smaragdově zelené jezírko Diego de la Haya, které má měnící se hloubku. Sopka je součástí národního parku Irazú.

Monteverde

Mlžný prales v NP Santa Elena (Kostarika, Mgr. Hana Dušáková) Biosférická rezervace Monteverde leží v oblasti Puntaneras na severu Kostariky. Jedná se o oblast mlžných lesů, kde se můžete projít po korunách stromů na zavěšných lávkách. Rezervace byla vyhlášena v roce 1973 a uvnitř lze pozorovat především kolbříky a motýly, ale i kvesaly chocholaté, veverky, králíky, primáty apod. V rezervaci můžete zažít i adrenalinovou jízdu na lanech. 

Orosí

Kostarické město Orosí leží uprostřed země, asi 35 kilometrů jihovýhodně od hlavního města San José. Město se nachází uprostřed hlubokého údolí řeky Revantazón, která městem protéká. Orosí leží v oblasti, kde se především pěstuje káva. Dominantou tohoto kolonilního městečka je kostel San José.

Cartago

Na úpatí vulkánu Irazú se v nadmořské výšce 1435 m.n.n. rozkládá koloniální městečko Cartago. Město leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od kostarického hlavního města San José. Město bylo založeno Španěly v roce 1563 a plnilo funkci hlavního města Kostariky od roku 1574 dlouhých 250 let až do roku 1824. Ve městě můžete navštívit například Baziliku Los Angeles, ruiny Kostela svatého Jakuba apoštola nebo místní trh.

NP Marino Ballena

Jeden z nejmladších národních parků Kostariky je součástí většího celku ochrany přírody jižní kostariky a poloostrova Osa. Každoročně od prosince zde v teplých vodách keporkaci přivádí svá mláďata nasvět a v čarvenci odlouvají zpět do chladných vod západního pobřeží USA.

NP Corcovado

Tapír v národním parku Corcovado (Kostarika, Dreamstime) NP Corcovado se rozkládá na více než třetině území poloostrova Osa v jihozápadní Kostarice a svou rozlohou 424 km2 je největším národním parque Kostariky. Chrání jedinečný ekosystém primárního nížinného deštného pralesa. Je domovem mnoha vzácných savců, kterří pro život potřebuhí rozlehlá území. Biodiverzita tohoto malého území je ohromující a nemá na světě téměř obdoby.

Přírodní rezervace Cano Negro

Mokřady rezervace Cano Negro jsou útočištěm přes 400 druhů ptáků. Ideální návštěvou je plavba po řece Frío na otevřené loďce s pozorováním života podél břehů.

Řeka Pacuare

Rafting na řece Pacuare se řadí mezi nejdny z nejvyhledávanějších na světě. Působivé prostředí divokého tropického lesa, strmé stěny kaňonu, vodopády, desítky peřejí a obtížnost III-IV jsou zárukou jedinečného zážitku. Trasa je dlouhá přes 25 km a plavba trvá přibližně 4 hodiny.

NP Poás

Pohled do kráteru sopky Poás (Kostarika, Mgr. Hana Dušáková) Tento stratovulkán leží pouhých 45 km severozápadně od hlavního města San José a jeho výška dosahuje až 2708 m.n.m. Sopka je stále aktivná s kládá se ze tří hlavních kráterů. Ten hlavní a největší dosahuje hloubky přes 300m a průměru přes 1,3 km. Uvnitř sse nachází kráterové jezero zbarvené do trkysova. Ze sopky neustále unikají sirné výpary a po poslední erupci v roce 2017 byla celá oblast na více než rok uzavřená.

NP Carara

Slovo Carara v řeči indiánů Huetar znamená řeka ještěrů a je jich tu požehnaně. Národní park Carara je unikátní tím, že se nachází na koncích svahů centrálního pohoří a přechá zí k pacifické nížině. Tím je zde k vidění mnoho typů mhžného a deštnéo lesa. Kromě toho parkem protéká řeka Tárcoles, která je domovem mnoha ještěrů - krokodýlů.

NP Cahuita

Rozlohou nevelký avšak naprosto kouzelný park Cahuita zabírá jeden malý poloostrov a sposty korálů pod vodou. Panneským plážím dávají stín nekonečné řady palem kokosových a v korunách stromů ospočívají usměvaví lenochodi (a množství hadů).

Puerto Viejo de Talamanca

Teplé vody Karibiku omývají černý písečný písek místních pláží. Moře je divoké, dramatické, ideální k surfování. Místní karibsaká komunita je směsicí potomků otroků z afriky a původních indiánských kmenů.

Kamenné koule

Záhadné kamenné koule se nacházejí rozprostřené na území jižní Kostariky v okolí delty řeky Diquís. Jejich původ je nejasný, rozmístění v krajině se datuje ponejvíce do období 300 let př. n. l. - 500 let n.l. Stovky těchto koulí byly znovuobjeveny až ve 30. letech 20. století. Od té doby se vědci přou o jejich význam. Byly to astronomické kalendáře, symboly božstev, nebo snad sounáleží do skupiny kamenných artefaktů v Peru a na Velikonočním ostrově? V roce 2014 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a staly se z jedním symbolů Kostariky.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative