Tento web využívá soubory cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.
1. den letecký přesun do Kostariky
2. den první kontakt s divokou krajinou centrálních údolí, ranní výjezd na činnou sopku Poás (2708 m), návštěva nejlepší soukromé rezervace v Kostarice - La Paz Waterfall Gardens (sbírka nejohroženějších druhů kostarické fauny a flóry, kočkovité šelmy, motýli, kolibříci, opice, hadi , žáby, obří ptačí voliéra, stezka kolem pěti vodopádů zasazená v horském úbočí deštného pralesa), přesun pod majestátní sopku Arenal (1670 m) na břehu stejnojmenného jezera
3. den celodenní výlet do prvotřídní, turismem nezasažené přírodní rezervace Caño Negro (rozlehlé mokřady na hranicích s Nikaraguou, lodní safari po řece Frío, malpy kapucínské, vřešťani, kajmani brýloví, krokodýli, bazilišci hřebenatí, leguáni, želvy, desítky druhů ptáků), večerní zasloužený odpočinek v termálních lázních pod širým nebem
4. den cesta kolem jezera Arenal (530 m) ke svahům horského pásma Cordillera de Tilarán do osady Santa Elena (cca 1500 m) ukryté v čarokrásné přírodě vzácných horských mlžných lesů, nenáročná odpolední túra v biosférické rezervaci Monteverde na vyhlídku La Ventana na středoamerické rozvodí
5. den lehký treking s místním průvodcem okouzlujícím mlžným pralesem v oblasti Santa Elena (kolibříci, tarantule, endemické druhy fauny, gigantické stromy s epifyty, mechy a liánami, orchideje), možnost procházky po lávkách zavěšených v korunách stromů a vidět svět opravdu z ptačí perspektivy a možná i vzácného ptáka kvesala, nebo adrenalinové jízdě na lanech v oblacích - kanopy tour
6. den sjezd z hor a přesun podél pacifického pobřeží se zastávkou u "kokodýlýho mostu" v národním parku Carara (přechodový suchý tropický les a deštný les) a dále do národního parku Marino Ballena (nekonečné pláže pobřeží ve tvaru mořské ploutve, možnost šnorchlování)
7. den odjezd do jižní Kostariky do vesnice Sierpe, zastávka v Palmar u záhadných kamenných koulí z předkolumbovské éry, plavba člunem přes mokřad Térraba-Sierpe systémem říčních ramen s hustým porostem mangrovů na otevřené moře a podél pobřeží a zátoky Drake (objevené mořeplavcem Franciscem Drakem v 16. stol.) na poloostrov Osa
8. - 10. den odpočinek na opuštěných plážích Tichého oceánu lemovaných palmami, pěší vycházky do panenské džungle, možnosti mnoha fakultativních výletů a aktivit: zapůjčení mořského kajaku, výletu do NP Corcovado ke stanici rangerů Sirena (pěší výlet primárním deštným pralesem, pozorování tapírů, mravenečníků, lenochodů, opic, papoušků a tukanů), nebo plavby do biologické rezervace ostrova Caño (údajně nejlepší šnorchlování v Kostarice)
11. den dopolední volný program, plavba zpět do Sierpe a návrat do centrálních údolí přes horské hřbety Cordillera de Talamanca se zastávkou v městě Cartago (katedrála Panny Marie Karmelské, nejposvátnější katolické místo v Kostarice) a koloniálním městečku Orosí (nejstarší aktivně využívaný kostel v Kostarice Svatého Josefa ze 18. stol.)
12. den nejvýznamější archeologická lokalita v zemi Guayabo (antropomorfní petroglifické obrazce, zbytky sítě acuaduktů), nebo fakultativní rafting kaňonem řeky Pacuare (přes 25 km dlouhá plavba, obtížnost II-IV, 3 hodiny) odjezd na Karibské pobřeží do městečka Puerto Viejo de Talamanca
13. - 14. den návštěva národního parku Cahuita (pobřežní tropický les, pěší výlet, koupání a šnorchlování, pozorování lenochodů, hadů, opic, motýlů, nosálů, aguti, tukanů, papoušků ara), možnost zapůjčení bicyklu a průzkum okolních pláží - Cocles, Chiquita, Punta Uva a rezervace Gandoca Manzanillo, nebo návštěvy lokální pražírny kávy a výrobny čokolády, případně komunity původních obyvatel Bri Bri (setkání se šamanem, výklad kosmovize, výroba čokoládového nápoje)
15. - 16. den návrat do San José, krátká prohlídka (náměstí Demokracie, Národní divadlo, Muzeum zlata, nákup suvenýrů), návrat do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku do San José včetně všech poplatků, místní dopravu, vstup do NP Poás, lodní safari v NP Caño Negro, ubytování se snídaní, 4x večeře, služby průvodce. Ubytování: 10x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 4x vícelůžková noclehárna (společné příslušenství). Doprava: pronajatý mikrobus, člun. Stravování: 14x snídaně, 4x večeře.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 150 USD, jednodenní výlet do NP Corcovado cca 95 USD, jednodenní výlet na ostrov Caño cca 95 USD, rafting na řece Pacuaré cca 100 USD.
Poznámka: Kostarika v současné chvíli nevyžaduje při příletu potvrzení o negativním výsledku PCR testu na koronavirus. Před cestou zpět do ČR je třeba vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Osoby vracející se z Kostariky jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu (tj. nejdříve 6. den) na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 6. den po příjezdu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku. Další požadavky na testy mohou vznést letecké společnosti (KLM v současné chvíli PCR i antigenní test). Podmínkou pro vstup do Kostariky je nutné jakékoliv pojištění na léčbu nemoci COVID-19 (min. limit 50 000 USD) a případnou karanténu (min. limit 2 000 USD). Alternativně lze sjednat kostarickou vládou autorizované cestovní pojištění od místních společností INS a Sagicor s limity 20 000 USD na léčbu a 2 000 USD na karanténu, které vám nabízíme ve službách za příplatek. Upozorňujeme, že cestovní pojištění od Generali České pojišťovny nabízené ve službách za příplatek má náklady spojené s léčbou nemoci COVID-19 ve výlukách a pojišťovna případnou léčbu neuhradí.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Hlavní město Kostariky se nazývá San José. Většina populace se nachází v centrální části státu, kde leží i San José. Ve městě žije přibližně 350 tisíc obyvatel. Město bylo založeno v roce 1738 a je centrem kulturního vyžití. San José je jedno z nejbezpečnějších měst Latinské Ameriky a leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Ve měste jsou rozmanité parky, zajímavá muzea a divadla a dokonce ZOO Simona Bolívara.
Arenal je aktivní stratovulkán nacházející se v Kostarice tyčící se na jihovýchodním břehu jezera Arenal asi 90 kilometrů severozápadně od hlavního města San José. Vulkán dosahuje až 1633 m.n.m. Do roku 2010 to byla jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, ale od tohoto roku se její aktivita výrazně snižuje a výbuchy sopky jsou velmi vzácné.
Pohoří Cordillera de Talamanca leží na hranici Kostariky a Panamy a jako jedno z mála v Centrální Americe není vulkanického, ale ledovcového původu. Nachází se zde nejvyšší hory obou zemí, do kterých pohoří zasahuje. Nachází se zde nížinné, horské i mlžné deštné lesy a několik kostarických i panamských národních parků.
Biosférická rezervace Monteverde leží v oblasti Puntaneras na severu Kostariky. Jedná se o oblast mlžných lesů, kde se můžete projít po korunách stromů na zavěšných lávkách. Rezervace byla vyhlášena v roce 1973 a uvnitř lze pozorovat především kolbříky a motýly, ale i kvesaly chocholaté, veverky, králíky, primáty apod. V rezervaci můžete zažít i adrenalinovou jízdu na lanech.
Kostarické město Orosí leží uprostřed země, asi 35 kilometrů jihovýhodně od hlavního města San José. Město se nachází uprostřed hlubokého údolí řeky Revantazón, která městem protéká. Orosí leží v oblasti, kde se především pěstuje káva. Dominantou tohoto kolonilního městečka je kostel San José.
Na úpatí vulkánu Irazú se v nadmořské výšce 1435 m.n.n. rozkládá koloniální městečko Cartago. Město leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od kostarického hlavního města San José. Město bylo založeno Španěly v roce 1563 a plnilo funkci hlavního města Kostariky od roku 1574 dlouhých 250 let až do roku 1824. Ve městě můžete navštívit například Baziliku Los Angeles, ruiny Kostela svatého Jakuba apoštola nebo místní trh.
Jeden z nejmladších národních parků Kostariky je součástí většího celku ochrany přírody jižní kostariky a poloostrova Osa. Každoročně od prosince zde v teplých vodách keporkaci přivádí svá mláďata nasvět a v čarvenci odlouvají zpět do chladných vod západního pobřeží USA.
NP Corcovado se rozkládá na více než třetině území poloostrova Osa v jihozápadní Kostarice a svou rozlohou 424 km2 je největším národním parque Kostariky. Chrání jedinečný ekosystém primárního nížinného deštného pralesa. Je domovem mnoha vzácných savců, kterří pro život potřebuhí rozlehlá území. Biodiverzita tohoto malého území je ohromující a nemá na světě téměř obdoby.
Mokřady rezervace Cano Negro jsou útočištěm přes 400 druhů ptáků. Ideální návštěvou je plavba po řece Frío na otevřené loďce s pozorováním života podél břehů.
Rafting na řece Pacuare se řadí mezi nejdny z nejvyhledávanějších na světě. Působivé prostředí divokého tropického lesa, strmé stěny kaňonu, vodopády, desítky peřejí a obtížnost III-IV jsou zárukou jedinečného zážitku. Trasa je dlouhá přes 25 km a plavba trvá přibližně 4 hodiny.
Tento stratovulkán leží pouhých 45 km severozápadně od hlavního města San José a jeho výška dosahuje až 2708 m.n.m. Sopka je stále aktivná s kládá se ze tří hlavních kráterů. Ten hlavní a největší dosahuje hloubky přes 300m a průměru přes 1,3 km. Uvnitř sse nachází kráterové jezero zbarvené do trkysova. Ze sopky neustále unikají sirné výpary a po poslední erupci v roce 2017 byla celá oblast na více než rok uzavřená.
Slovo Carara v řeči indiánů Huetar znamená řeka ještěrů a je jich tu požehnaně. Národní park Carara je unikátní tím, že se nachází na koncích svahů centrálního pohoří a přechá zí k pacifické nížině. Tím je zde k vidění mnoho typů mhžného a deštnéo lesa. Kromě toho parkem protéká řeka Tárcoles, která je domovem mnoha ještěrů - krokodýlů.
Rozlohou nevelký avšak naprosto kouzelný park Cahuita zabírá jeden malý poloostrov a sposty korálů pod vodou. Panneským plážím dávají stín nekonečné řady palem kokosových a v korunách stromů ospočívají usměvaví lenochodi (a množství hadů).
Teplé vody Karibiku omývají černý písečný písek místních pláží. Moře je divoké, dramatické, ideální k surfování. Místní karibsaká komunita je směsicí potomků otroků z afriky a původních indiánských kmenů.
Záhadné kamenné koule se nacházejí rozprostřené na území jižní Kostariky v okolí delty řeky Diquís. Jejich původ je nejasný, rozmístění v krajině se datuje ponejvíce do období 300 let př. n. l. - 500 let n.l. Stovky těchto koulí byly znovuobjeveny až ve 30. letech 20. století. Od té doby se vědci přou o jejich význam. Byly to astronomické kalendáře, symboly božstev, nebo snad sounáleží do skupiny kamenných artefaktů v Peru a na Velikonočním ostrově? V roce 2014 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a staly se z jedním symbolů Kostariky.