Východ USA

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 15 dnů
  • od 62 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 16 osob
6.8. - 21.8.2021
1usv21
62 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Kolébka osídlení Nového světa
  • Kosmopolitní města New York a Boston
  • Dramatické pobřeží Nové Anglie
  • Monumentální Niagarské vodopády
Mapa trasy zájezdu Východ USA

program zájezdu

1. den
letecký přesun do New Yorku, transfer z letiště do hotelu, ubytování

2. - 5. den
čtyřdenní program v pulzující světové metropoli plné ikonických staveb, míst a zákoutí, prohlídka srdce Manhattanu, Times Square, mrakodrapy velkých korporací na 6. Avenue, vrchol luxusu 30. let Radio City Music Hall, světoznámá 5. Avenue, prohlídka Rockeffelerova centra, světoznámé mrakodrapy Chrysler Building, Flatron Building (žehlička), Empire State Building, plavba lodí na Liberty Island se sochou Svobody UNESCO, procházka po Wall StreetNewyorská burza, Freedom Tower na místě bývalého World Trade Centra a památník 9/11 Memorial na památku teroristického útoku z 11. září 2001, čínská čtvrť se spoustou restaurací, vyhlídka Top of the Rock na vrcholu Rockeffelerova centra, nebo z Empire State Building, Brooklynský most, odpočinek v Central parku (malá ZOO, elegantní litinový most Bow Bridge, Strawberry Fields a mozaika Imagine), návštěva Guggenheimova muzea, případně dalších muzeí a galerií dle zájmu

6. - 7. den
odjezd do státu Connecticut a města New Haven, slavná univerzita Yale (knihovna se starými rukopisy a ručně tištěnými knihami, sbírka umění, starý studentský kampus z roku 1716), zastávka ve městě Branford s výhledem na souostroví Thimble Islands s viktoriánskými domky (dle času okružní plavba), podél pobřeží až do města Groton, muzeum ponorek a prohlídka první americké jaderné ponorky USS Nautilus, bývalý velrybářský přístav Mystic (otvírací most přes řeku, stará velrybářská loď, akvárium s tisíci mořských živočichů)

8. - 9. den
stát Rhode Island, milionářské město Newport (panská sídla Astorů, Belmontů či Vanderbiltů, cesta po Cliff Walk kolem letního domu Kennedyových, starý katolický kostel St. Marrys Church, procházka v přírodní rezervaci Norman Bird Sanctury), odjezd do Providence (300 let stará čtvrť s univerzitou Brown, náměstí Kennedy plaza a radnice, nádraží Union Station, mramorový Statehouse, nákupy ve Westminster Arcade), slané mokřady a písečné duny v cháněnné oblasti Cape Cod National Seashore s domy prvních osadníků, plavba trajektem na ostov Martha's Vineyard, okružní jízda autobusem, nebo na zapůjčených kolech po ostrově, večerní Provincetown (klikaté uličky a zářivě lesklé domky, žulová věž Pilgrim monument s vyhlídkou na celý Cape Cod)

10. - 11. den
místo přistání Otců poutníků v Plymouth (replika staré lodi Mayflower), skanzen tradiční vesnice a indiánské osady v Plimoth Plantation, odjezd do kolébky boje za nezávislost Bostonu (pobřežní Columbův park, trh Quincy Market), čtvrť Cambridge s Harvardskou univerzitou (obří knihovna s Guttenbergovou biblí a Shakespearovými prvotisky), město čarodějnic Salem (Witch muzeum, historický přístav Derby Wharf)

12. - 13. den
cesta napříč státem New York, hlavní město Albany (State Capitol, muzeum New York, budova ve tvaru vejce The Egg), vinařská oblast Finger Lakes, návštěva vinařství v městečku Seneca Falls a Národní síně slávy žen, příjezd na americko-kanadskou hranici, Niagarské vodopády, vyhlídková věž Observation Tower, nejvyšší vodopády Bridal Veil a American Veil, plavba lodí k vodopádu Maid of the Mist, procházka po ostrově Goat Island a jeskyní Cave of the Wind pod vodopády, odjezd do Buffala na břehu jezera Erie, vyhlídka na noční město z věže místní radnice

14. - 15. den
dokončení prohlídky města, procházka bohémskou čtvrtí Allentown s viktoriánskou zástavbou a mnoha kavárnami, návrat do ČR                                                                            

Cena zahrnuje: letenku do New Yorku a zpět z Buffala včetně všech poplatků, ubytování, místní dopravu, trajekty, ochutnávku vína, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 13x hotel (čtyřlůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minivan, ve městech MHD, trajekt, loď.
Stravování: 13x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x dvoulůžkový pokoj (cena za osobu) 9500 Kč, Registrace ESTA 650 Kč, NY City Pass 3450 Kč, Vstup One World Observatory 1100 Kč, NY City Pass (6-17 let) 2950 Kč, Vstup One world Observatory (6-12 let) 890 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1360 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2176 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 150 USD.

Poznámka: New York City Pass zahrnuje následující vstupy: Empire State Building, American Museum of Natural History, Metropolitní muzeum umění, vyhlídka Top of the Rock nebo Gugenheimovo muzeum, plavba k Soše Svobody a na Ellis Island, nebo okružní plavba kolem Manhattanu, 9/11 památník a muzeum, nebo Námořní, letecké a vesmírné muzeum Interpid.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Poznání.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

odkazy

Na cestě po Manhattanu

Na cestě po Manhattanu - ČT2, 2011

Dokument New York

Video o americkém New York City, 2007

New York City

Dokument o městě New York - jablko, které se nepřejí, 2007

Connecticut

Článek o americkém státě Connecticut a co v něm navštívit, 2012

Martha's Vineyard

Článek o ostrově, na kterém tráví dovolenou americká smetánka včetně prezidentů, 2009

New York

Článek o tom, jaký je a co lze navštívit ve státě New York

Východ USA

Článek o cestování po východě USA, především v okolí Niagárských vodopádů a Finger Lakes, 2013

Východ USA 2

Článek o cestování po východě USA - Buffalo, Niagary, 2013

encyklopedie

Manhattan

Manhattan je nejhustěji osídlenou čtvrtí New Yorků, zároveň také jeho ekonomickým a administrativním centrem. Zdejší cíle se staly velice dobře známé především kvůli více než 60 milionům turistů, kteří sem ročně přijedou. Hostí i 3 z 10 nejnavštěvovanějších míst Ameriky, kterými jsou Times Square, Central Park a Grand Central Terminal.

Rockeffelerovo centrum

Komplex budov, prohlášených v roce 1987 národní kulturní památkou. Mezi lety 1930 - 1939 se jednalo o největší soukromý stavební projekt uskutečněný v moderní době. Projektování a stavba tohoto komplexu zaměstnávala neuvěřitelných 40.000 lidí. Dnes je centrum známé hlavně v období vánoc pro svůj každoročně rozsvícený a nazdobený vánoční strom.

5. Avenue

5. Avenue je nejenom hlavní dopravní tepnou procházející čtvrti města Manhattan, ale považuje se především za jednu z nejluxusnějších a nejdražších nákupních ulic na světě. Americká asociace (APA) sestavila seznam "Nejúžasnějších míst v Americe" a označila 5.Avenue za jednu z nejlepších ulic pro návštěvu v USA. Mimo luxusní obchody zde ale také najdeme množství muzeí, parků i historických památek.

Chrysler Building

Jedná se o jeden z nejkrásnějších mrakodrapů, který byl před vystavěním Empire State Building v roce 1931 se svými 319 metry nejvyšší stavbou na světě. Je klasickým příkladem art deco architektury. Budova byla původně navržena a postavena jako sídlo výrobce automobilů, avšak společnost za stavbu nezaplatila. Nakonec se dostala do soukromého vlastnictví Waltera P. Chryslera.

Socha Svobody

Kolosální neoklacisistní socha na Liberty Island. Měděná socha, navržená Frédéricem A. Bartholdim a postavena G. Eiffelem byla darem Spojeným státům od Francie. Socha zobrazuje římskou bohyni Libertas, oděnou do roucha, nesoucí pochodeň a dokument zvaný "tabula ansata", na němž je napsáno datum 4. července 1776 (prohlášení nezávislosti). Socha sloužila k vítání přistěhovalců, kteří do Ameriky přišli ze zahraničí.

Wall Street

Wall Street je zhruba kilometr dluhá ulice, běžící 8 bloků z Broadwaye až po South Street. Velice často bývá nazývána jako přední finanční centrum světa, kde mají sídlo dvě největší světové burzy, tj. New York Stock Exchange a NASDAQ. Wall Street bývá též inspirací pro různá knižní i filmová zpracování o chodu a postavení zdejších burzovních makléřů.

Brooklynský most

Jeden z nejstarších visutých mostů tohoto typu ve Spojených státech. Byl dokončen v roce 1883 a spojuje čtvrti Manhattan a Brooklyn, klenoucí se přes řeku East River. Jako jedna z mnoha dalších památek byl tento most prohlášen v roce 1964 Národní kulturní památkou a o 6 let později i jako Národní historickou stavební památkou.

Top of the Rock

Vyhlídka přezdívaná "Top of the Rock" byla otevřena pro veřejnost v roce 2005 po nákladné renovaci. Rekonstrukce vyhlídky je postavena tak, aby připomínala palubu zaoceánského parníku. Výhled nabízí pohled na celé město z ptačí perspektivy, který je považován i za nejkrásnější panoramatický výhled na město vůbec. Návštěvníci zde jistě ocení i propracovaný vstupní systém, který výrazně zkrátí čekací dobu.

Central Park

Central Park je nejnavštěvovanějším městským parkem ve Spojených státech se zhruba 40 miliony návštěvníky ročně. Řadí se též k nejvíce využívaným místům na světě pro natáčení filmů. Stará se o ni nezisková organizace Conservancy, která přispívá částkou 65 milionů dolarů ročně do rozpočtu Central Parku, což dělá tři čtvrtiny celkových nákladů.

Empire State Building

Mrakodrap, který byl po dokončení v roce 1931 téměř 40 let nejvyšší budovou na světě, až do stavby newoyrských "dvojčat" světového obchodního centra. Empire State Building je nyní americkou ikonou, postavenou v art deco stylu a byl jmenován jako jeden ze sedmi divů moderního světa od americké společnosti stavebních inženýrů. Budova se objevila například i v mnoha filmech, přičemž mezi nejznámnější bezesporu patří film King Kong.

One World Trade Center

Tato budova se může pochlubit prvenstvím nejvyšší budovy na západní polokouli a šesté nejvyšší budovy světa. Postavena byla na místě původních věží světového obchodního centra, které byly 11. září 2001 kompletně zničeny v důsledku teroristického útoku. Jižně od budovy se nachází i muzeum věnované "dvojčatům". Mrakodrap byl zpřístupněn veřejnosti poprvé v roce 2014.

New York

New York City je nejlidnatějším městem Spojených států amerických. Nalézt zde můžeme 22 národních parků, které ročně navštíví zhruba 17 milonů lidí. Město má velmi významný dopad na oblasti obchodu, financí, umění, módy, výzkumu, technologií, ale i zábavy a vzdělávání. Samotné čtyři z deseti mezinárodně známých a nejnavštěvovanějších památek hostí New York, tj. Times Square, Central Park, Niagarské vodopády a Grand Central Terminal.

Times Square

Times Square je hlavní křižovatka na Manhattanu v New Yorku. Je celá vyzdobena barevnými neony a billboardy. Je to asi nejslavnější a nejrušnější "ulice" na světě. Ročně ji navštíví necelých 140 milionů lidí. Do roku 1904 nesla název Longacre Square a byla přejmenována po deníku New York Times, který měl své hlavní sídlo právě zde. Time Square je také znám každoročními bujarými Silvestrovskými oslavami.

6. Avenue

6th Avenue, zkráceně také 6th Ave je hlavní třída na Manhattanu v New Yorku. Také se jí říká "Americká třída". Celá pasáž je dlouhá 6 kilometrů a končí na jižním konci Cetral parku. Tato třída je známá především mrakodrapy velkých korporací, nachází se zde například Bank of America, Rockeffelerovo centrum nebo Radio City Music Hall. 

Liberty Island

Liberty island je newyorská památka, národní památka a historické místo, ležící v zálivu Upper New York. Ostrov je součástí Manhattanu. Dříve se tomuto místu říkalo Bedloe's island, dokud nebylo přejmenováno v roce 1956 Kongresem. Na ostrově se především nachází nejznámější symbol New Yorku socha Svobody. 

Freedom Tower

Na místě "dvojčat", bývalého World Trade Centra, dnes stojí budova Freedom Tower, nebo také One World Trade Center. Tento mrakodrap leží v Dolním Manhattannu. Freedom Tower je nejvyšší budova na západní polokouli. Je vysoká 541 metrů. S jeho výstavbou se zapačalo v roce 2006, tedy 5 let po teroristickém útoku na původní "dvojčata", a dokončena byla v roce 2013.  

Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum je muzeum umení, ležící v New Yorku na 5. Avenue. Nachází se zde sbírky impresionistů, postimpresionistů, ale i moderních umělců. Muzeum bylo pojmenováno po svém zakladateli, obchodníkovi a filantropovi Solomonu Guggenheimovi, který byl vášnivým sběratelem umění. Muzeum bylo otevřeno v roce 1939. Je také známé díky svému zajímavému vzezření.

New Haven

New Haven je město na východním pobřeží Spojených států ve státě Connecticut. Ve městě žije přes 130 tisíc lidí. New Haven byl založen anglickými puritány v 17. století. Říká se mu "město jilmů". Zároveň je to přístav. Ve městě se nachází několik zajímavých míst, ale především je domovem slavné Yaleské univerzity. Ta byla založena v roce 1701 a dnes zde studuje okolo 12 tisíc lidí. Součástí univerzity je knihovna se starými rukopisy a ručně tištěnými knihami, dále také sbírka umění či starý studentský kampis z roku 1716.

Branford

Na východním pobřeží USA ve státě Connecticut se nachází městečko Branford. Město leží asi 15 kilometrů od New Havenu. Město bylo založeno v 17. století jako "Nizozemské přístaviště" v ústí řeky Branford. Ve městě se nachází zde 2 přístavy. Odsud je výhled na přilehlé ostrovy Thimble islands. 

Thimble islands

Soustroví Thimble Islands se nachází v průlivu Long Island Sound na východě USA u města Branford. Thimble Islands se skládají z obřích žulových skal a říms, které jsou výsledkem zalednění. Tyto ostrovy již znali Indiáni, ale poprvé byly objeveny v roce 1614. Ostrůvky slouží jako odpočívadla pro stěhující se tuleně. Největší ostrov se nazývá Koňský ostrov, jehož vlastníkem je Yaleská univerzita.

Groton

Město Groton leží na řece Temže na východě USA ve státe Connecticut. Město bylo založeno v roce 1705, když bylo odděleno od Nového Londýna. Groton je domovem společnosti General Dynamics, který je více než 100 let hlavním stavitelem ponorek pro americkou námořní armádu. Díky tomu bylo ve městě postaveno i muzeum ponorek, kde je možné prohlédnout si i první americkou jadernou ponorku USS Nautilius. Ve městě byl také postaven první baptistický kostel v celém Connecticutu.

Mystic

Velrybářský přístav Mystic se nachází nedaleko města Nový Londýn v Connecticutu. Ve městě je otevírací most přes řeku Mystic. V tomto městečku žije pouze necelých 5 tisíc lidí. V tomto přístavu se nachází největší námořní muzeum v celých Spojených státech, které je známé kolekcí lodí, plachetnic. Toto muzeum bylo postaveno v roce 1929 a zahrnuje 60 původních historických budov. Navštívit zde můžete i akvárium s tisíci mořských živočichů.

Newport

Pobřežní město Newport leží na ostrově Aquidneck v zálivu Narragansett v americkém státě Rhode Island. Tomu městu se říká milionářské, protože se zde nachází panská sídla Belmontů, Vanderbiltů či Astorů, ale nachází se zde i bývalé letní sídlo Kennedyových. Navštívit můžete místní radnici, kostel St. Marrys Church nebo přírodní rezervaci Norman Bird Sanctuary. 

Providence

Nejlidnatější město ve státě Rhode Island v USA se jmenuje Providence. Oblast byla poprvé obydlená v 17. století Centrem města protéká řeka Providence, která se vlévá do zálivu Narragansett. Ve městě se nachází například 300 let stará čtvrť s univerzitou Brown, nádraží Union Station, náměstí Kennedy plaza a radnice či mramorový Statehouse. Na nákupy si můžete poté zajít do Westminster Arcade.

Cape Cod National Seashore

Chráněná oblast Cape Cod National Seashore se nachází na mysu Cape Cod ve státě Massachusetts na východním pobřeží USA. Zde se nachází domy prvních osadníků a majáky. Oblast je známá slanými mokřady a písečnými dunami. Mys byl vyhlášen chráněnou krajinou oblastí v roce 1961.

Martha's Vineyard

Ostrov Martha's Vineyard leží v Atlantském oceánu na východě USA a patří ke státu Massachusetts. Skládá se ze dohromady ze dvou ostrovů, které jsou od roku 2015 ale opět k sobě připojeny. Martha's Vineyard je oblíbeným letním sídlem Američanů, ale i turistů. Na ostrov se dostanete pouze po moři nebo letecky. V létě jsou zde velmi příjemné klimatické podmínky, takže se dá trávit léto na místních plážích. 

Provincetown

Na severním cípu mysu Cape Cod v americkém státě Massachusetts leží město Provincetown. Je to malé město, kde se počet obyvatel mění s ročním odbobí. Nastálo zde žije něco okolo 3 tisíc lidí, ale v létě to je až 60 tisíc. Tato letní rezidence láká zejména díky svým plážím, přístavu a možnostem trávit zde prázdniny. Ve městě jsiou klikaté uličky a záživé lesklé domky. Můžete vystoupat na žulovou věž Pilgrim monument, odkud je možné spatřit celý mys.

Plymouth

V americkém státě Massachusetts se nachází město Plymouth. Město leží na východním pobřeží. Říká se mu "Americký domov", protože je historicky zcela neopomenutelné. Právě sem v roce 1620 připluli první osadníci na slavné lodi Mayflower. Právě zde proběhla první oslava Díkuvzdání. Turisté při své návštěvě nesmí opomenout právě repliku lodi Mayflower.

Plimoth Plantation

Plimoth Plantation je skanzen tradiční vesnice a indiánské osady. Nachází se na východě státu Massachusetts. Tato vesnice byla založena v roce 1947 na místě vesnice, která byla založena již v 17. století anglickými poutníky, kteří utekli do Ameriky, aby se odprostili od Anglikánské církve. Ve skanzenu můžete zažít i ukázku způsobu života místních ze 17. století.

Harvardská univerzita

Nejslavnější americká univerzita se nazývá Harvard. Byla založena v roce 1636 a je to zároveň nejstarší univerzita ve Spojených státech. Univerzita se nachází ve městě Boston ve státě Massachusetts. Univerzita má 10 klasických fakul a ještě speciální institut vyššího vzdělání. Na univerzitě se momentálně pohybuje okolo 21 tisíců studentů. Součástí kampusu je obří knihovna, kde se nachází například Shakespearovy prvotisky či Guttenbergova bible.

Salem

Salem je město na východním pobřeží Spojených států. Je známé především jako čarodějnické město. Žije zde přes 40 tisíc lidí. Tento přístav leží ve státě Massachusetts. V Salemu můžete navštívit například muzeum čarodějnic, historický přístav Derby Wharf, národní památku Hamilton Hall či repliku lodi Přátelství Salemu z 18. století. 

Albany

Albany je hlavní město východoamerického státu New York. Město leží na řece Hudson a je to jedno z nejstarší evropských sídel z původních 13 kolonií. Albany bylo založeno v roce 1614. Jedním ze symbolů města je budova ve tvaru vejce The Egg. Ve městě se nachází několik dalších zajímavých míst, která lze navštívit - například Státní kapitol, Washingtonský park, Irsko-americké muzeum atd.

Finger Lakes

Vinařská oblast Finger Lakes se rozléhá na východě Spojených států v centrální části státu New York. Oblast se skládá z 11 dlouchých úzkých jezer, které vypadají jako prsty. Oblast okolo jezer je největším producentem vína, zejména díky skvělým podmínkám. Zároveň se zde nachází dvě nejstarší americké vinice. V okolí Finger Lakes se mimo jiné nachází i několik univerzit a muzeí.

Seneca Falls

Městečko Seneca Falls leží na severozápadě státu New York v oblasti Finger Lakes. Oblast je osídlena již od 17. století, ale první městečko bylo založeno až v roce 1826. Ve městě žije necelých 10 tisíc lidí. Uvnitř města se nachází vesnička, která byla pod državou Cayugských indiánů do konce Americké revoluce. Půdu pak dostali vojenští veteráni. Město také hrálo důležitou roli v hnutí za ženská práva.

Niagarské vodopády

Asi nejznámější vodní systém v Severní Americe se nazývá Niagarské vodopády. Jedná se o systém tří vodopády na hranicích Spojených států amerických a Kanady. Vodopády se nachází na řece Niagara, vznikly z ledovce, který vytvořil mimo jiné i Velká jezera a dosahují maximální výšky 51 metrů. Nejmenší z vodopádů se nazývá Bridail Veil (nevěstin závoj), dále jsou tam American Falls a největší vodopád se jmenuje Horseshoe Falls (je ve tvaru připomínající koňskou podkovu). Místo ročně navštíví miliony turistů. Niagarské vodopády se často promítají také v uměleckých dílech. 

Goat Island

Ostrov Goat Island se nachází uprostřed Niagarských vodopádů na řece Niagara. Přesněji se nachází mezi vodopádem Horseshoe Falls a Bridal Veil. Ostrov patří do americké části Niagarských vodopádů. Ačkoliv je ostrov neobydlený, stal se oblíbeným turistickým místem. Na ostrově můžete vidět Teslův památník. 

Cave of the Winds

Přírodní jeskyně Cave of the Winds se nachází v oblasti Niagarských vodopádů za vodopády Bridal Veil. Jeskyně původně nesla název po řeckém bohu větrů Aeolus. Byla objevena v roce 1834 a již od roku 1841 zde probíhaly prohlídky s průvodci. Díky částečnému zřícení byla ve 20. letech na nějaký čas zavřena. V roce 1954 byla jeskyně vyhlazena z důvodu nebezpečí převisu. Jeskyně původně nesla název po řeckém bohu větrů Aeolus. Dnes se zde nachází stejnojmenná atrakce, ze které vás může výtah svézt dolů až k úpatí vodopádu American Falls.

Buffalo

Na západě amerického státu New York leží město Buffalo. To se nachází na pobřeží Erijského jezera. Ve městě žije lehce okolo 260 tisíc lidí. Město bylo pojmenováno po řece Buffalo a bylo založeno na začátku 19. století. V roce 1813 bylo vypáleno britskými vojáky. Buffalo však bylo zrekonstruováno a již v roce 1832 se stalo oficiálním městem. Je známé svým propracovaným systémem parků. Navštívit mimo jiné můžete botanické zahrady, nejstarší požární člun na světě jménem Edward M.Cotter či přírodovědné muzeum.

jezero Erie

Erijské jezero je součástí systému Velkých jezer na hranicích Spojených států a Kanady. Je to jedno z nejmenších jezer. Nejhlubší místo jezera měří 64 metrů. Celé pobřeží jezera je má délku 1286 kilometrů. Hlavním přítokem je řeka Detroit a naopak odtokem je řeka Niagara. Na jezeře se také nachází 31 ostrůvků. Erijské jezero je oblíbeným útočištěm rybářů. 

Allentown

Jednou ze čtvrtí ve východoamerickém městě Buffalo ve státě New York je i Allentown. Tato bohémská čtvrť s viktoriánskou zástavbou a mnoha kavárnami je pojmenována po americkém politikovi a farmáři L.F. Allenovi. Žijí zde například homosexuální či hipsterští umělci. Můžete navšívit například inaugurační místo prezidenta Theodora Roosevelta nebo Arlingtonský park.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative