Zemí faraónů

Náročnost 1 Pohodové zájezdy
  • 16 dnů
  • od 55 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 19 osob
17.2. - 3.3.2024
1egy24
55 990 Kč uzavřeno
9.3. - 24.3.2024
2egy24
55 990 Kč uzavřeno
8.4. - 23.4.2024
3egy24
55 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Jana Gundová
5.10. - 20.10.2024
4egy24
55 990 Kč uzavřeno
2.11. - 17.11.2024
5egy24
55 990 Kč garantovaný odjezd Rezervace Přihláška
8.2. - 23.2.2025
1egy25
59 990 Kč 58 790 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
5.4. - 20.4.2025
2egy25
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
4.10. - 19.10.2025
3egy25
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
1.11. - 16.11.2025
4egy25
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
22.11. - 7.12.2025
5egy25
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Dobrodružství mezi pyramidami
  • Starověké skalní chrámy v Abú Simbelu
  • Plavba po Nilu z Asuánu do Luxoru
  • Výlet do Údolí králů a královen
Mapa trasy zájezdu Zemí faraónů

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Káhiry

2. den
velké pyramidy a Sfinga v Gíze UNESCO, bývalé hlavní město starověkého Egypta Memfis s kolosální sochou Ramesse II, Džoserova stupňovitá pyramida a mastaby královských úředníků v Sakkaře UNESCO

3. den
celodenní výlet do Alexandrie (křesťanské katakomby Kóm eš-Šukáfa, Pompejův sloup, Alexandrova knihovna, římské divadlo Kom al-Dikka, citadela)

4. den
prohlídka islámských čtvrtí Káhiry UNESCO (citadela s Alabastrovou mešitou, mešita al-Azhar z 10. století, medresa Sultána Hassana, bazar Khan el Khalili, nákup suvenýrů), odjezd vlakem do Asuánu

5. den
„brána Núbie“ Asuán - plavba nilskou plachetnicí „felukou“ kolem ostrovů prvního kataraktu a ostrova Elefantina v nejkrásnějším údolí Nilu, botanická zahrada na Kitchenerově ostrově

6. den
proslulé skalní chrámy v Abú Simbelu UNESCO pod obratníkem Raka, prohlídka 3600 m dlouhé hráze Velké asuánské přehrady, ptolemajovský chrám bohyně Isis na ostrově Philae UNESCOnedokončený obelisk

7. - 8. den
dokončení prohlídky Asuánu, nalodění na říční loď, romantická plavba z Asuánu do Kóm Omba, návštěva chrámu zasvěceného bohům Haruerovi a Sobkovi, plavba do Edfu, prohlídka Hórova chrámu, pokračování plavby do Luxoru

9. den
chrámové komplexy v Luxoru UNESCO a Karnaku UNESCO (alej sfing, sloupový sál a kolosy Ramesse II.), fakultativně večerní světelná show u chrámu v Karnaku

10. den
výlet do Západních Théb UNESCO (Memnonovy kolosy, vesnice umělců, chrám královny Hatšepsut), Údolí králů UNESCO s hrobkou Tutanchamona a dalších významných faraónů

11. den
dokončení prohlídky v Luxoru, přesun Arabskou pouští na pobřeží Rudého moře do letoviska Hurghada

12. den
šnorchlování, odpočinek, fakultativně výlet na ostrov Giftun a pouštní safari s jízdou na velbloudech

13. den
cesta podél pobřeží Rudého moře na sever do městečka Zaafaranaunikátní pouštní klášter sv. Pavla a nejstarší klášter na světě, klášter sv. Antonína (opevněný rozsáhlý komplex s několika kostely, mlýnem, pekárnou, knihovnou a zahradami)

14. den
dále na sever podél Rudého moře k Suezskému průplavu, město Suez (dle možnosti muzeum, výhledy na kanál), návrat do Káhiry

15. den
dokončení prohlídky Káhiry, Egyptské muzeum s Tutanchamonovým pokladem, starokřesťanské památky v Koptské čtvrti (Visutý kostel, kostel sv. Sergia)

16. den
návrat do ČR                                                                                                  

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Káhiry včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, stravování dle rozpisu níže, plavbu z Asuánu do Luxoru a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel, 3x kajuta na lodi (vše dvoulůžkové s příslušenstvím), 1x noční lehátkový vlak.
Doprava: pronajatý minibus, vlak, feluka, říční loď.
Stravování: 11x snídaně, 1x polopenze ve vlaku, 3x plná penze na lodi, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 10600 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 288 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1008 Kč.

Cena nezahrnuje: egyptské vízum 25 USD, výlet na ostrov Giftun cca 45 USD, pouštní safari cca 45 USD, vstupné cca 350 USD a spropitné cca 130 USD.

Poznámka: V současné chvíli je vstup do Egypta bez omezení. Další požadavky na testy / očkování může vznést letecká společnost / země transitu!!! Návrat do ČR: aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Petra K. (2024)

Hodnocení zájezdu:

Byli jsme velmi spokojeni, vyhovoval nám promyšlený program, malá skupina účastníků a hlavně výborná průvodkyně Jana Gundová.

Hodnocení práce průvodce:

Skvěle připravená, otevřená a přátelská s velkými znalostmi a organizačně velmi schopná.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie Egypt

Cestománie Egypt - Dar Nilu, ČT2, 2001

Objektiv koptské vánoce

Objektiv - reportáž Hany Scharffové, jak prožila koptské vánoce , ČT1, 2011

Dějiny Egypta

Stránka se srozumitelným přehledem o dějinách Egypta, Pavel Felgr, 2013

Článek V Egyptě opravili nejstarší křesťanský klášter na světě, podívejte se

Článek V Egyptě opravili nejstarší křesťanský klášter na světě, podívejte se,idnes.cz, Jan Wirnitzer, 2010

Článek Výjimečné snímky z hrobek v údolí Králů

Článek Výjimečné snímky z hrobek v údolí Králů, Jakub Kynčl, novinky.cz, 2016

encyklopedie

Alexandrie

Citadela Qaitbay, Alexandrie (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Alexandrie je jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a druhé největší město Egypta. Zakladatelem města byl Alexandr Veliký, po němž je město také pojmenováno. Alexandrie byla sídlem Ptolemaiovců, čímž se velmi záhy stala jedním z největších měst v dobách helénské civilizace. Po založení Káhiry však věhlas Alexandrie začal klesat, ke konci otomanské nadvlády nebyla větší než rybářská vesnice.

Gíza

Gíza (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Gíza je guvernoát Egypta a součást oblasti Velké Káhiry. V této oblasti se soustřeďuje velké množství památek jedné z nejstarších civilizací. Nachází se zde stejnojmenné město nebo královské pohřebiště nazývané pyramidové pole. Toto pohřebiště je místem věčného spánku několika set slavných osobností z dob 4. dynastie. Cheops byl první faraón, který se rozhodl odpočívat na tomto místě a dal tak postavit největší symbol Egypta - Cheopsovu pyramidu.

Sakkara

Na jih od Káhiry se nachází vesnice Sakkára, kde se nachází i významná archeologická oblast. Nachází se zde pyramidové komplexy. Přibližně kolem roku 600. př.n.l. architekt Imhotep postavil nejznámější Džoserovu pyramidu, což je opravdová hrobka faraona Džosera. Mimo to se zde nachází i další hrobky a pyramidy významných panovníků napříč egypstkými dynastiemi.

Egyptské muzeum

Egyptské muzeum je jedno z největších světových muzeí, jehož expozice obsahuje 100 000 exponátů. Má největší sbírku staroegyptských památek.
Muzeum bylo založeno v roce 1857 a exponáty jsou zařazeny chronologicky podle časových historických období egyptské historie od Staré říše až po období nadvlády Římanů. Nejkrásnější je expozice egyptského faraóna Tutanchamona.

Asuán

Údolí Nilu, Asuán (Egypt, Dreamstime) Asuán je nejjižnější egyptské město, často nazývané branou černé Afriky. Mezi nejznámější památky patří mauzoleum Agy Khana. Je zde také Núbijské muzeum či proslulý trh s kořením. Hlavní turistickou atrakcí jsou asuánské lomy. Žulu z těchto lomů najdeme snad na každé egyptské stavbě. Turisty hlavně přitahuje nedokončený obelisk královny Hatšepsut. Symbolem Asuánu jsou přehrady jižně od města.

Elefantina

Ostrov ležící v Egyptě je asi 1,5 km dlouhý. Do 14. století se na něm rozkládalo město Abu, důležitý obchodní uzel karavan a původní centrum dnešní oblasti Asuánu. Z bývalé slávy tohoto místa nezůstalo víc než 30 m vysoký pahorek rozvalin, kaple z dob Ptolemaiovců, zbytky chrámu boha Chnuma (bůh s beraní hlavou) a chrám bohyně Satety, Chnumovy manželky, který byl zrekonstruován v původní velikosti na obrovské žulové desce.

Abú Simbel

Abú Simbel (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) V Abú Simbelu se nachází obří sochy Ramesse II. Jsou 20 metrů vysoké. Chrámy lemují jižní hranici Egypta a jejich účelem bylo především ukázat Núbijcům, kdo je pánem zdejšího kraje. Menší chrám byl zasvěcen bohyni Hathór, především však byl zbudován k poctě manželky Ramesse II. královny Nefertari.

Velká asuánská přehrada

Asuánská přehrada (Egypt, Dreamstime) V egyptském Asuánu se klenou přes Nil v těchto místech dvě přehrady: novější Ausánská vysoká přehrada a starší Asuánská přehrada nebo Asuánská nízká přehrada. Přehrady působí proti záplavám, vyrábí elektrický proud a poskytujou vodu pro zemědělství. Lodní doprava po Nilu je možná tedy pouze do města Asuán.

Philae

Philae (Egypt, Shutterstock) Nedaleko Asuánské přehrady leží na na Nilu nubijský ostrov Philae. Původně byl ostrov domovem staroegyptského chrámového komplexu. Díky četným záplavám však byl komplex přemístěn. Ostrov byl objeven ve 4.století před Kristem. V této době byl zde postaven Chrám Isis. Další zbytky staveb pochází z dob Ptolemaiovců. Na záchranu pozůstatků staveb se UNESCO rozhodlo vybudovat ochrannou hráz kvůli stoupající hladině Nilu.

Edfu

Horův chrám v Edfu (Egypt, Dreamstime) V egyptském městě Edfu se nachází nejlépe dochovaný stejnojmenný kultovní chrám Edfu - chrám boha Hora. Chrám pochází z dob Ptolemáiovců a byl postaven mezi lety 237 - 57 př.n.l. Ze všech egyptských chrámů je právě ten v Edfu nejvíc zachován v původním stavu, možná proto, že je mladší než chrámy v Luxoru nebo v Karnaku. Dnešní podoba chrámu pochází z období vlády Ptolemáiovců. Uvnitř chrámu se nachází oltář Horuse (jestřáb, orel).

Karnak

Chrámy, Karnak (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Chrámový komplex v Karnaku se nachází nave středu egyptské části Nilu. Karnak byl původně součástí Západních Théb. Je to druhá nejnavštěvovanější památka v Egyptě. Komplex se skládá z několika částí, ale pouze ta největší je otevřená široké veřejnosti. Se stavbou se začalo již za faraona Senusreta I. a pokračovalo se s ní i v dobách Ptolemaiovců. Místo bylo zasvěceno především bohu Amonovi. K vidění je také jeden z největších obelisků, který je 29 metrů vysoký a váží 328 tun.

Luxor

Luxor (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) V Horním Egyptě se nachází jedno ze starobylých a nejvýznamnějších měst jménem Luxor. Dnes zde žije přibližně půl miliónu obyvatel a město je především závislé na turismu a zemědělství. Známý je také jeho starodávný název Veset či Théby. Nachází se zde bezpočet památek, chrámů a unikátních míst. Na východním břehu se nachází Chrám v Karnaku, Luxorské muzeum či Muzeum mumifikace a na západním břehu jsou stěžejní památky jako Memnosovy kolosy, Chrám královny Hatšepsut, Chrám Ramesse II., či pohřebiště Údolí králů a Údolí královen.

Západní Théby

Západní Théby zahrnují Údolí králů a Údolí královen, které tvoří pás táhnoucí se ve vzdálenosti 7,5 km od chrámů v Karnaku a v Luxoru. Většinou se jedná o královské zádušní chrámy z období Nové říše. Jejich hlavní funkcí bylo udržování kultu zemřelých králů, kteří byli pohřbeni v hrobkách vytesaných v útesech dále na západě, ale uctívali se v nich také bohové.

Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy, Západní břeh Nilu (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) V egyptském Luxoru, bývalých Thébách stojí dvě masivní kamenné sochy, kterým se říká Memnonovy kolosy. Sochy představují sedícího faraona Amenhotepa III. a předpokládá se, že na svém místě stojí už více než 3 500 let. Tyto skupltury byly vytesány ze křemenného pískovce. Sochy jsou již dost poničené.

Medinet Habu

Další atrakcí bývalých Théb, dnešního Luxoru je Medinet Habu, což je archeologické naleziště města s chrámy nejrůznějších faraonů. Nachází se zde například Ramesseum, což byl chrámový komplex zasvěcen egyptskému faraonovi Ramessu Velikému s dominatním zádušním chrámem 150 metrům dlouhým. Dále je zde Chrám boha Amona, který nechala postavit královna Hatšepsut. 

Chrám královny Hatšepsut

Chrám Hatsepsut, Luxor (Egypt, Shutterstock) Chrám královny Hatšepsut se nachází pod skalními útesy na západním břehu Nilu poblíž Údolí králů v Egyptě. Chrám je zasvěcen bohu Slunce Amonovi. Nechala jej postavit sama královna jakožto svůj zádušní chrám. Stavba stojí na třípodlažní terase a je součástí skalního amfiteátru. Chrám je vyzdoben nejrůznějšími reliéfy.

Údolí králů

Údolí králů (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Na západním břehu města Luxor v Egyptě se nachází místo, kde byli pohřbíváni králové přibližně od 2100 let př.n.l. Avšak až faraonové Nové říše se rozhodli, že toto údolí se stane posvátným pohřebištěm. Údolí dominuje hora ve tvaru pyramidy. Nachází se zde 63 unikátních královských hrobek, kde se každá od sebe liší. Na zdi jsou reliéfy a nástěnné malby. Většina hrobek je přístupná návštěvníkům, některé ale utrpěly díky záplavám, masivnímu turismu a lovcům pokladů. Přesto je toto údolí jedním z nejvíce fascinujících míst Egypta, ale i světa.

Rudé moře

Rudé moře (Egypt, Dreamstime) Rudé moře je součástí Indického oceánu a je uzavřené. Obklopuje ho africký kontinent a Arabský poloostrov. Rudé moře spojuje s Indickým oceánem pouze průlivem Bab-al-Mandab a Adénským zálivem. Na severu naopak odděluje Rudé moře od Středozemního moře Suezský průplav. Toto potápěčsky atraktivní moře je hodně slané a červeného zbarvení dosahuje pouze v době rozmožování červených řas. Na pobřeží se nachází významné přístavy a oblíbené turistické destiance jako Hurghada, Akaba či Sharm el-Sheikh.

Káhira

Káhira (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Hlavní město Egypta se jmenuje Káhira. Město leží na severovýchodě země. Je to zdaleka největší město v Egypt, druhé největší v Africe a žije zde přes 10 milionů obyvatel (stejně jako celá ČR). První zmínky o Káhiře pochází ze 4. století. Na začátku 20. století se stal Egypt britským protektorátem. V Káhiře se nachází také nádherné památky. Dominantou města je 187 vysoká Káhirská věž, kromě toho je zde třeba Egyptské muzeum, kde je kolekce ze Starověkého Egypta a nebo stojí za zhlédnutí Staré město. Ve městě má tradici hudební a filmová kultura. Nachází se tu několik operních domů. Od rok 1976 se zde v Káhiře koná Mezinárodní filmový festival.

Kitchenerův ostrov

Ostrov Kitchener (Egypt, Dreamstime) Dnes stinná botanická zahrada, dříve soukromý ostrov lorda Horatia Kitchenera, vrchního velitele britské koloniální armády na konci 19. století. Horatio založil tuto zahradu a přírůstky do své sbírky rostlin získával ze všech koutů britské koloniální říše. Kvete zde mnoho druhů tropických rostlin a zahrada hýří všemi barvami - nápadný kontrast s okololežící pouští.

Kóm Ombo

Ve městě Kóm Ombo se nachází stejnojmenný chrám, pozůstatek z dob Ptolemaiovců. Tento zdvojený chrám je unikátní tím, že zde byly dvě síně, dvě haly, duplikované pokoje, a to proto, že chrám je atypicky zasvěcen dvěma bohům. Jižní část chrámu byla zasvěcena krokodýlímu bohu Sobekovi, zatímco severní část byla zasvěcena bohu Horovi, který měl sokolí hlavu. Na zde jsou nádherně dochovalé fresky a malby a kromě toho je zde i krokoýdílí muzeum. 

mešita al-Azhar

Mešita al Azhar, Káhira (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Mešita al-Azhar (v překladu Zářící mešita) byla založena v roce 970 generálem Džauharem jako páteční mešita nově založeného města al-Qáhira (Káhira). Západní svět ji nazýval "Vatikánem islámu", protože za doby Fátimovců zde byly položeny základy šíitské víry a v době Saladina se naopak stala centrem ortodoxního sunnitského učení. K mešitě patří též medresa al-Azhar, která byla založena roku 988 a je nejstarší univerzitou na světě.

Ramesseum

Kolosální socha Ramesse (Egypt, Ing. Katka Maruškinová) Ramesseum, nebo-li také chrám Ramesse II. je komplex chrámů, který se nachází v bývalých Thébách, dnešním Luxoru. Celý tento komplex se rozléhá na ploše asi 5 hektarů. Chrám byl zasvěcen bohu Amonovi. Nachází se zde ruiny sloupů tohoto chrámu a reliéfy na zdích. Kromě trosek hlavního chrámu byl součástí i chrám Ramessovy manželky Nefertari a chrám jeho matky, ale také svatyně či příbytky kněžích.

Klášter svatého Antonína

klášter sv. Pavla a Antonína (Egypt, Jiří Boháč) Klášter svatého Antonína leží v pohoří Rudého moře, v oáze Arabské pouště na severovýchodě Egypta. Je to nejstarší klášter na světě a patří Koptské pravosalvné cirkvi. Byl založen okolo roku 300 následovníky svatého Antonína, zakladatele mnišství. Celý klášter je samostatná vesnice se zahradami, mlýnem a 5 kostely. Zdi jsou zdobené malbami rytířů. Součástí je i jeskyně, ke které vede asi 2 kilometry dlouhá stezka, kde žil svatý Antonín jako poustevník.

Safaga

Egyptský přístav Safaga leží na pobřeží Rudého moře. Je to oblíbená turistická destinace především díky azurovanému moři, písečným plážím a nádherným ostrůvkům, které skýtají skvělou příležitost k potápění a možnost vyzkoušet si různé vodní sporty. Safaga byl spoustu let díky své poloze obchodní přístav, kde se obchodovalo především se zbožím dovezeným z Arabského poloostrova.

Hurghada

Egyptské město Hurghada je oblíbené turistické letovisko. Leží na východním pobřeží Rudého moře. Město bylo založeno na začátku 20. století a donedávna to byla ještě pouze malá rybářská vesnička. Díky čistému a klidnému moři a korálovým útesům se Hurghada stala oblíbenou destinací i z pohledu vodních sportů, potápění a šnorchlování.  

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative