Vlakem z Čech až do Pekingu s prodloužením v Tibetu

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 28 dnů
  • od 115 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 4 – 16 osob
7.9. - 4.10.2018
1pkt18
115 990 Kč uzavřeno, průvodce: Bc. Patrik Balcar

shrnutí

  • Transsibiřskou magistrálou napříč Ruskem
  • Celodenní výlet do Černobylu
  • Nejvýznamnější pamětihodnosti Kyjeva, Moskvy a Pekingu
  • Národní park Tereldž s přespáním v jurtě a jízdou na velbloudu

program zájezdu

1. - 2. den
odjezd z pražského hlavního nádraží vlakem na Ukrajinu přes Slovensko

3. den
prohlídka bývalého hlavního města Kyjevské Rusi Kyjeva (podzemní pravoslavný klášterní komplex Kyjevsko-pečerská lávra UNESCO, chrám sv. Sofie UNESCO)

4. den
celodenní výlet do Černobylu, odjezd nočním vlakem do Ruska

5. den
metropole Moskva (Rudé náměstí UNESCO, Leninovo mauzoleum, sídlo vlády Kreml UNESCO se zbrojnicí, kontroverzní replika chrámu Krista Spasitele na místě bývalého největšího plaveckého bazénu světa, Lomonosovova univerzita, výstavní metro)

6. den
Novoděviči klášter UNESCO a přilehlý hřbitov s řadou významných osobností ruské politiky, kultury a vědy, sportovní stadion Lužniki

7. den
Park vítězství, odjezd po Transsibiřské magistrále

8. - 10. den
přejezd vlakem 5185 km napříč středním Povolžím, přes euro-asijskou hranici na Urale a nekonečné lesostepi západní Sibiře, městy Jekatěrinburg, Omsk, Novosibirsk a Krasnojarsk až do Irkutska blízko Bajkalu

11. den
jízda vlakem po Krugobajkalce s mnoha odvážnými mosty a tunely až do přístavu Port Bajkal, přejezd trajektem do turistického centra Listvjanka na břehu Bajkalského jezera UNESCO

12. den
prohlídka historického centra Irkutska, Znamenský klášter, přesun do hlavního města autonomní republiky Burjatsko Ulan-Ude

13. den
centrum ruského buddhismu Ivolginskij dacan uprostřed burjatské stepní kotliny, výlet do delty řeky Selengy ústící do Bajkalu, první zabajkalský pravoslavný klášter v Posolském a odlehlé rybářské osady

14. den
prohlídka Ulan Ude (největší hlava Lenina na světě na náměstí Sovětů), odjezd do mongolského Ulánbátaru

15. den
výlet do národního parku Terel s přespáním v jurtě a možností jízdy na koni a lehká pěší turistika v žulové oblasti

16. den
prohlídka hlavního města Ulánbátaru (Suchbátarovo náměstí a Velký Churál, Zimní palác Bogdchána, největší mongolský chrám Gandan)

17. den
národní park Bogd Khan s chrámem Manzušír, odjezd vlakem napříč pustou pouští Gobi Transmongolskou dráhou do Číny

18. den
přejezd do města Datong

19. den
prohlídka Datongu (jeskynní chrámy Yungang UNESCO z 5. století, vytesané do skalního převisu, centrální městský chrám Huayansi, Bubnová věž, trhy)

20. den
přejezd vlakem do Pekingu, zahájení prohlídky (Chrám nebes UNESCO)

21. den
výlet k Velké čínské zdi UNESCO do Badalingu, dle časových možností olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou

22. den
čínská metropole Peking (náměstí Nebeského klidu, mauzoleum Mao Ce-tunga, Zakázané město UNESCO, park Jingshan, "jídelní ulička" a noční trh s jídlem v ulici Wangfujing), večer odjezd do Lhasy

23. - 24. den
40hodinová jízda lehátkovým vlakem po 4064 km dlouhé železniční trati z Pekingu přes Xi´an, Lanzhou, Xining a Golmud až do tibetské metropole Lhasy (v poslední čtvrtině cesty od města Golmud vede železnice oblastmi permafrostu v průměrné výšce přes 4000 m a její nejvyšší bod dosahuje 5072 m, čímž překonává dosavadní rekord andské železnice v Peru), zahájení prohlídky Lhasy (starý chrám Jokhang UNESCO, poutní okruh Barkhor)

25. den
dalajlámovo zimní sídlo Potala UNESCO a letní sídlo Norbulingka UNESCO, bývalý největší klášter na světě Drepung

26. den
poutní okruh kolem kláštera Gandän, cvičení mnichů v klášteře Sera

27. - 28. den
dokončení prohlídky Lhasy, odlet, návrat do ČR

Cena zahrnuje: letenku ze Lhasy, vlakové jízdenky a kompletní místní dopravu, jízdu na koni v NP Tereldž, ubytování, 3x snídaně, služby průvodce,vstupní poplatky do Tibetu, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 17-18x turistický hotel (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 8-9x noční lůžkový vlak (tří- nebo čtyřlůžková kupé), 1x vícelůžková jurta.
Doprava: vlak, autobus, minibus, trajekt, metro.
Stravování: 3x snídaně ve Lhase, jinak individuální za pomoci průvodce, během jízdy vlakem je možno se stravovat v jídelním voze či na nádražích během zastávek.

Služby za příplatek: .

Cena nezahrnuje: vstupné cca 200 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

odkazy

Z Prahy až do Pekingu

Rozhovor s průvodcem zájezdu Vlakem z Čech až do Pekingu Petrem Procházkou, 2014

Na cestě po Kyjevu

Na cestě po Kyjevu - ČT2, 2011

Černobyl

Článek o havárii v Černobylu, ceskatelevize, 2016

Cestománie - Rusko, Moskva

Cestománie - Rusko, Moskva - ČT2, 2001

Průvodce Moskva

Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska, hedvabnastezka, 2013

Transibiřskou magistrálou

Článek o cestě Transibiřskou magistrálou z Moskvy do Pekingu, 2010

Bajkalské jezero

Článek o nejhlubším jezeře světa, 2012

Na cestě po Bajkalu

Na cestě po Bajkalu - ČT2, 2007

Na cestě po Ulánbátaru

Na cestě po Ulánbátaru - ČT2, 2008

Datong

Článek o městě Datong a jeskyních Yungang, 2006

Peking aktuálně

Peking se každoročně propadá o 11 cm, 2016

Velká čínská zeď

Informace o výstavbě Velké čínské zdi, 2015

Peking

Článek lonelyplanet o nezapomenutelném Pekingu

Lhasa

10 okouzlujících míst ve Lhase, 2016

Norbulingka

Článek o tibetském paláci a zahradách Norbulingka, 2015

encyklopedie

Peking

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.

Zakázané město

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Tote sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cesta do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zdě několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...

Chrám nebes

Chrám nebes, Peking (Čína, Bc. Patrik Balcar) V Pekingu se nachází další památku ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy. 

Badaling

Badaling, čínská zeď (Čína, Bc. Patrik Balcar) Badaling je nejnavštěvovanější místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming v 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa. 

Bubnová věž

Bubnová věž, Xian (Čína, Dreamstime) Bubnová věž, nebo také Gulou se nachází na severním konci centra Pekingu. Původní věž byla postavena roku 1272, avšak byla přemístěna v 15. století na východ od svého působiště. Věž je 47 metrů vysoká dřevěná stavba, která dávala kdysi na vědomí, že se může jít z práce domů.

náměstí Nebeského klidu

náměstí Nebeského klidu, Peking (Čína, Ing. Mgr. Petr Procházka) Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čénské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červénoho kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více. 

Čína

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Ulánbátar

Ulánbátar (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Ulánbátar je hlavní město Mongolska a nachází se na Mongolské náhorní plošině. Bylo založeno v polovině 17. stol. jako rezidence hlavy lamaistické církve pod názvem Šar bosin chot (Město žlutých látek). Brzy se stalo důležitou základnou pro karavany putující přes poušť Gobi. Srdcem hlavního města je Suchbatarovo náměstí, kde vyhlásil v roce 1921 mongolský národní hrdina obnovení mongolské nezávislosti na Číně. Navzdory tomu ale učinil zemi závislou na Rusku.

Čingischán

Čingischán byl sjednotitelem mongolských kmenů, prvním Velkým chánem Mongolů a jedním z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě. Jeho narození se datuje pravděpodobně okolo roku 1162 a jeho vláda mezi léty 1206 - 1227. Čingischánovy nájezdy po celé Euroasii jsou pověstné. Ke konci jeho života Mongolská říše významně zasahovala do Střední Asie a Číny.

Gobi

Gobi (Mongolsko, Shutterstock) Gobi je poušť, která zasahuje do severní Číny a rozprostírá se v jižním Mongolsku. Tato poušť má mnohá nej. Je nejchladnější, nejstarší a největší pouští na naší planetě. Teploty se tu mohou pohybovat od -40°C do 40 stupňů nad nulou, záleží na ročním období. I ke Gobi se pojí dávné legendy. Jedna z nejznámějších je legenda o tajemném zvířeti, nechvalně známé pod názvem místního nářečí Olgoj Chorchoj, což prý má představovat dlouhý a slepý červ, žijící v písečných oblastech. Dokonce se traduje, že by snad měl mít na svědomí několik lidských životů. Vědci ale dodnes zůstaváji u toho, že si místní toto zvíře pouze vybájili.

Moskva

Moskva (Rusko, Shutterstock) Ruské hlavní město nese název Moskva. Je to jedno z nejlidnatějších měst na světe, žije zde asi 11 milionů obyvatel. Leží na stejnojmenné řece a dokonce bylo po ni město pojmenováno. První zmínka o Moskvě pochází z roku 1147. Součástí města jsou Vrabčí hory, odkud je nádherně vidět celé město. Jednoznačně symbolem měste je Chrám Vasila Blaženého na Rudém naměstí a naproti němu stojící Kreml, kde sídlí prezident Ruské federace. Obě památky jsou také zaspané na seznamu UNESCO.

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Na území Ruska byla postavena nejdelší železniční tepna na světě. Železnice vede z Moskvy až na Sibiř do města Vladivostok. Se stavbou se začalo již na konci 19. století, ale dokončena byla v roce 1916. Celá trať měří 9 289 kilometrů a vede přes zásadní řeky Amur, Jenisej, Ob, Irtyš a Volhu a důležitá města jako Jekatěrinburg,Omsk, Novosibirsk či Chabarovsk. Na Transibiřskou magistrálu navazují i další tratě jako například Transmongolská magistrála či Bajkalsko-amurská magistrála.

Jekatěrinburg

altán, Jekatěrinburg (Rusko, Dreamstime) Jekatěrinburg je město se nachází v Rusku, v Uralu. Město dělí evropský a asijský kontinent. Je to čtvrté největší město v zemi. V dobách Sovětského svazu se město jmenovalo Sverdlovsk. Vě městě žije téměř jeden a půl milionů lidi. V severovýchodní části města je jezero Šartaš. V Jekatěrinburgu byla v roce 1918 zavražděna carská rodina v čele s Mikulášem II. (Romanovci) a v roce 2003 byl na místě činu postaven Chrám na krvi, pravoslavný chrám jako památník tragické události.

Sibiř

Sibiř je označení pro většinu území Ruska. Území je specifické především přírodními poměry. Je tu především vnitrozemské klima, ale Sibiř zasahuje na severu až do akrtického podnebného pásu. Sibiř většinou lidem evokuje permafrost, což je trvale zmrzlá půda. Nachází se zde převážně tajgy a tundry. Na severu jsou teploty až k - 60°C v zimě, na jihu pak o polovinu méně, zato léto na jihu je poměrně těplé a může zde být až příjemných 20° nad nulou. Hustota osídlení je jedna z nejnižších. Sibiř zaujímá přibližně 13 milionů kilometrů čtverečných a žije zde asi pouze 40 milionů lidí.

Krasnojarsk

Parník Nikolaj, břeh Jeniseje, Krasnojarsk (Rusko, Kateřina Pohanková) Ruské město Krasnojarsk leží na řece Jenisej ve střední asijské části Ruska. Žije zde asi 1 milion obyvatel. Je to také velmi důležitá zastávka po Transibiřské magistrále. Město bylo založeno v roce 1628 původně jako pevnost. Po říjnové revoluci v roce 1917 se město a jeho okolí stalo poměrně průmyslově zdatné, stavěly se zde továrny a byla zde postavena i přehradní nádrž, která slouží jako hydroelektrárna. Turisté jezdící do tohoto města, nesmí opomenout navštívit přírodní rezervaci Stolby, kde se nachází formace žulových skal různých tvarů, vysokých asi 100 metrů. Tyto skály jsou určeny i k horolozectví. 

Bajkalské jezero

Bajkal (Rusko, Shutterstock) Bajkalské jezero leží v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Název v překladu znamená bohaté na ryby. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší jezero v Rusku. Bajkal je nejhlubší a také nejstarší jezero planety. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Jezero je tektonického původu a mění v průběhu roku barvu.  V zimě a na jaře je voda průzračná a je vidět i 40 metrů pod hladinu a naopak v létě a na pozdim díky drobným organismům se voda zbarví zeleně.

Krugobajkalka

Krugobajkalka, Bajkal (Rusko, Shutterstock) Krugobajkalka je historická železice protínající region Irkutsko v Rusku. Železnice ještě do poloviny 20. století tvořila jednu z částí Transibiřské magistrály. Krugobajkalka dostala také svůj název kvůli tomu, že vedla okolo jezera Bajkal. Železnice projíždí 38 tunely a přes 248 mostů a viaduktů. 

Datong

Datong (Čína, Shutterstock) Datong je známý pro nesčetné historické památky a množství přírodních krás. Město se nachází v blízkosti Velké čínské zdi a v minulosti to byla zastávka karavan cestujících z Číny do Mongolska. Město investovalo 50 miliard jüanů na velkolepou rekonstrukci staré čtvrti města, ale i přes tento drahý facelift se město nemůže zbavit tíhy dob práškového uhlí a socialistické éry a v soutěži čínských turistických atraktivit zaostává. V blízkosti se nachází jeskyně s více než 50 000 vyřezávaných Buddhů.

Tereldž

projížďka na koni, NP Tereldž (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Národní park Tereldž je známý obrovskými granitovými útvary a útesy stejně tak jako loukami plnými sasanek. Skalní formace jsou především oblíbené horolezci. Park je spojen s 66 kilometrů vzdáleným hlavním městem Ulanbátarem zpevněnou cestou. Park se nachází v údolí řeky Tereldž. Stěžejními obyvateli parku jsou hnědí medvědi a ptáci.

Bogd Khan

Celým jménem Bogd Khan Uul National Park se datuje k roku 1778, kdy tento národní park byl ustanoven mongolskou vládou. Je to jeden z nejstarších národních parků na světě. Nejvyšší vrchol leží 2 757 m.n.m. Nachází se přibližně 20 kilometrů od Ulanbátaru, hlavního města Mongolska. Oblast je ryzí národní dědictví známé pro svůj původní ekosystém, zvěř a historické památky.

Manzušír

Chrám Manzušír se nachází v překrásném údolí hory Bogd Khan, jednu hodinu autem z Ulánbátaru. Chrám byl založen v roce 1733 s 20 chrámy a 300 mnichy, ale byl však v roce 1932 zničen a jediný zachovalý chrám byl zrekonstruován a nyní se v něm nachází muzeum.

Selenga

delta Selengy, ústí do Bajkalu (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Řeka Selenga protéká Mongolskem a Ruskem. Tok je dlouhý 1024 kilometrů. Vzniká soutokem Ideru a Murenu a vlévá se deltou do Bajkalského jezera. Na pět měsíců zamrzá. Splavná je do Suchbátaru.

Ulan-Ude

Ulan-Ude (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Původně Vechněudinsk, dnes Ulan-Ude se nachází v republice Burjatsko v Rusku. Leží v nadmořské výšce 530 m.n.m. v oblasti sibiřského federálního okruhu. Jádro města tvoří soutok řek Uda a Selenga. Žije zde méně než půl milionu obyvatel. Asi sto kilometrů jihovýchodně se nachází jezero Bajkal. Město začalo být osidlováno asi v 17. století. Ulan-Ude leží na Transibiřské a Transmongolské magistrále, tudíž je spojeno železničně nejen s celým Ruskem ale i Mongolském a Čínou.

Ivolginskij dacan

Ivolginskij dacan, Burjatsko (Rusko, Shutterstock) Ivolginskij dacan je centrum buddhismu v současném Rusku. Mělo by tam být asi 30 lámů vystudovaných v sousedním Mongolsku. Původně, před revolucí, byl v Rusku buddhismus oficiálně uznáván jako náboženství a dacanů tu bylo celkem 46 velkých a 150 malých - hlavně v burjatském, irkutském a čitském kraji. Stalin ale nechal kláštery zbořit.

Listvjanka

Listvjanka je krásná rybářská vesnička s dřevěnými domky na břehu Bajkalského jezera. Leží v irkutské oblasti v Rusku kousek od místa, kde řeka Angara odtéká z Bajkalu. Ve vesničce žije méně než 2 000 obyvatel. Za návštěvu stojí zdejší limnologické muzeum (věda o kontinentálních vodních útvarech s pomalou výměnou vody, jedná se především o jezera a přehrady).

Ukrajina

Východoevropská země Ukrajina je bývalý stát Sovětského svazu. Jeho rozloha je asi 600 tisíc kilometrů čtverečných. Hlavní město se jmenuje Kyjev. Jeho jižní hranici tvoří Azovské a Černé moře. Významnou menšinou jsou zde Rusové, se kterými Ukrajinci mají léta problémy. To vyeskalovalo v ruské výpady do země a v nepokoje, které se zde táhnout od roku 2014. Především je pak problémová oblast Krymu, kde řádí proruská separistická skupina.

Rusko

Rusko (Rusko, Shutterstock) Rusko je stát rozkládající se na dvou kontinentech. Tvoří část východní Evropy, kterou od asijské části dělí pohoří Ural. Hlavní město se nazývá Moskva. Rusko je s významnou historií. V 20. století jakožto Sovětský svaz zabíral velké území, ale po rozpadu SSSR v roce 1991 se většina státu oddělila. Přesto si stále v některých zemích dělá na některá území nároky. V největším státe na světě převládá pravoslavná církev a žije zde více než 140 milionů obyvatel. Přesto je hustota osídlení pouhých 8.4 obyvatel na km2, a to zejména protože velkou část země zaujímá Sibiř a podstatnou část tvoří tundry a permafrost.

Gandan

Gandan (Mongolsko, Shutterstock) Klášter Gandan je postaven v tibetském buddhistickém stylu, nicméně neleží v Tibetu, ale Mongolsku, přesně v hlavním městě Ulanbátaru. Byl postaven na příkaz pátého Džebstundamby (duchovní hlava tibetského buddhismu v Mongolsku) v roce 1809. Z toho původního chrámu se dochoval pouze jediný dřevěný pilíř. Poslední chrám byl dostaven roku 1925. Po nástupu komunismu v Mongolsku byl klášter zavřen a znovu otevřen, aby fungoval jako jediný buddhistický klášter. Po pádu komunismu proběhla v 90. letech rekonstrukce chrámu. Tibetský název v překladu znamená "význačné místo celkového blaha".

Kyjev

Kyjev je hlavním a největším městem Ukrajiny. Je to důležité průmyslové, vzdělávací a kulturní centrum východní Evropy. Známé je také jako "zelené město" kvůli botanickým zahradám a parkům, které se ve městě nacházejí. Domov zde má přes 40 různých muzeí (muzeum umění, Černobylské muzeum atd.) V posledních letech oblast cestovního ruchu stoupá, byl tu zaznamenán trvalý nárůst počtu zahraničních turistů.

Kyjevsko-pečerská lávra

Kyjevsko-pečerká lávra je podzemní pravoslavný klášterní komplex, který dal jméno jedné z městských částí. Od svého založení v roce 1051 to bylo jedno z největších center východního pravoslavného křesťanství ve východní Evropě. Spolu s katedrálou Svatá Sofie je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kláštery jsou považovány za samostatný národní historicko-kulturní komplex. Byl jmenovám i jedním ze sedmi divů Ukrajiny. 

Chrám sv. Sofie

Chrám sv. Sofie je vynikající architektonickou památkou Kyjevské Rusi. Chrám je jedním z nejznámnějších městských památek a je první památkou na Ukrajině, která byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Slouží i jako hlavní složka a muzeum "Sophia Kyjeva", což je státní instituce odpovědná za zachování areálu chrámu, stejně jako čtyř dalších historických památek po celé zemi.

Rudé náměstí

Rudé náměstí, Moskva (Rusko, Dreamstime) Rudé náměstí je náměstí čtvercového tvaru v ruské Moskvě. Je považování za centrální náměstí Moskvy. Všechny moskevské hlavní ulice vycházejí právě z tohoto místa. Místo je pojmenováno podle pigmentu okolních cihel. V historii sloužilo jako hlavní moskevské tržiště. Bylo to i místem různých veřejných obřadů, někdy tu probíhala i korunovace ruských carů. Budovy obklopující náměstí jsou všechny ve svých ohledech významné (Leninovo mauzoleum, katedrála Vasila Blaženého atd.).

Leninovo mauzoleum

Leninovo mauzoleum, Moskva (Rusko, Dreamstime) Leninovo mauzoleum, taktéž známé jako Leninův hrob se nachází na Rudém náměstí v centru Moskvy, které v současné době slouží jako místo posledního odpočinku Vladimira Lenina. Mauzoleum prošlo několika změnami od pádu Sovětského svazu. Před návštěvou muzea jsou však návštěvníci prohledáni policií nebo vojenskou stráží. Návštěvníci jsou povinni prokazovat úctu, a proto je zde přísný zákaz fotografování, nahrávání, kouření a ruce v kapsách. 

Kreml

Noční Kreml, Moskva (Rusko, Shutterstock) Moskevský Kreml je obvykle označován jako opevněný komplex v centru Moskvy. Zahrnuje tři paláce, čtyři katedrály, a to vše je obklopeno kremelskými zdmi. Kreml volně v překladu znamená něco jako "pevnost uvnitř města" a je často používán jako synonymum k americkému Bílému domu. V současnosti slouží jako oficiální rezidence prezidenta Ruska. Celý komplex je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

mauzoleum Mao Ce-tunga

Maovo mausoleum, Peking (Čína, Dreamstime) Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost  a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktárovi.  

Irkutsk

Nádraží, Irkutsk (Rusko, Kateřina Pohanková) Irkutsk je sibiřské město nacházející se na jihu Ruska. Město leží na řece Angaře nedaleko Bajkalského jezera. Ve městě žije okolo 600 tisíců lidí. První část města byla zbudována již v roce 1652 jako místo ochodu se zlatem. Město se nejvíce rozvinulo až po vybudování hedbávné stezky mezi Moskvou a Irkutskem v roce 1760. Dnes se Irskutsku říká ,"Paříž Sibiře". Město je proslulé starobylými kláštery a kostely, kozáckými dřevěnými domy a navštívit můžete i trhy s tradičními produkty sibiřské přírody.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative