Země bez turistů - Severovýchodní Indie (nejen) pro fotografy

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 19 dnů
  • od 58 594 Kč
  • Snídaně
  • skupina 6 – 15 osob
27.11. - 15.12.2019
1sei19
59 790 Kč 58 594 Kč se slevou First minute, průvodce: Jan Košťál Rezervovat

shrnutí

  • Dháka - hlavní město všech rikšů světa
  • Výprava za bývalými lovci lebek do Nágska, návštěva festivalu Hornbill
  • Safari na slonech v národním parku Kázíranga
  • Výlet horskou úzkokolejkou v Dárdžilingu

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do Dháky - hlavní město všech rikšů světa (říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček, mughalská pevnost Lalbagh), přejezd na severovýchod země

4. - 7. den
Šrímangal (čajové plantáže a továrny v nejmalebnější části země), primitivní těžba kamene ve vesnici Džaflong, přechod hranice do indického státu Méghálaj a odjezd do Šilaungu (muzeum Don Bosco, tržnice Iew Duh), výlet na nejdeštivější místo světa Čérápundží, jeskyně Mawsmai a vodopád Noh Kalikai

8. - 10. den
přejezd do Ásámu, město Guváhatí (chrámy Kamakhya a Uma Nanda), plavba po Brahmaputře s možností pozorovat říční delfíny, safari na slonech v národním parku Kaziranga UNESCO (nejpočetnější populace nosorožce indického, tygři, panteři, sloni, jeleni sambarové a muntžakové)

11. - 15. den
cesta krajem orchidejí do Kohimy - metropole Nágska (oblast bývalých lovců lebek), zastávka u jezera Barapáni, účast na setkání příslušníků různých kmenů Nágska - jedinečném festivalu Hornbill (válečné tance lovců lebek, tradiční písně, hry, tetování i místní speciality k jídlu), místo posledních britsko-nágských bojů Khonoma, kulturní centrum kmene Konyak Mon, vesnice původních lovců lebek Longwa nebo Singha Chingnyu, tetované obličeje i těla

16. - 19. den
centrum pěstování ásámského čaje Dibrugarh obklopené čajovými plantážemi s nejdelším silničním a železničním mostem Indie přes Brahmaputru (4940 m), přelet do nejdrsnějšího indického města Kalkaty (Viktoriin memoriál, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, most Howrah), návrat do ČR                          

Cena zahrnuje: letenku do Dháky a zpět z Kalkaty včetně všech poplatků, přelet Dibrugarh - Kalkata, místní dopravu, ubytování, sloní safari v NP Kaziranga včetně vstupního permitu, indické vízum, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 14x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x vícelůžkové, 1x noční autobus.
Doprava: pronajatý minibus, autobus, vlak, loď, taxi, rikša.
Stravování: 16x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 5 600 Kč, pojištění STORNO 616 Kč, STORNO+ 841 Kč.

Cena nezahrnuje: bangladéšské vízum 51 USD, vstupné cca 60 USD.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Nomád.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

odkazy

Země bez turistů

Představení Bangladéše, hedvabnastezka, 2005

Travel Journal Bangladéš

Povídání s cestovatelem Davidem Švejnohou o životě v Bangladéši, 2012

Šilaung

Článek o indickém státě Šilaung, 2013

NP Kaziranga

Článek o indickém národním parku Kaziranga, 2016

Objektiv Kalkata

Objektiv Kalkata - ČT1, 2014

encyklopedie

Sunderbans

Sunderbans je rozlehlý mangrovový prales velké živočišné diverzity a patří na seznam světového dědictví Unesco. Zasahuje na území hranic dvou států, a to Indie a Bangladéše. Indická část pralesa tvoří největší rezervaci co do počtu tygrů. Sunderbans je také největší prales tvořený ústím řek. Často jsou zde při březích vidět krokodýli.

Sadarghat

Přístav Sadarghat se nachází v jižní části bangladéšského hlavní města Dháky. Je to jeden z největší přístavů na světě. Odplouvají zdejší nejrůznější typy lodí. Kromě velkých lodí se zde nachází i dřevěné loďky, které je možné si pronajmout. Z místní loděnice vyplouvají i lodě mířící na okružní plavby pro turisty. 

Dárdžiling

Město Dárdžiling leží v kopcích a je snad po celém světě známý svým čajem. Na čajových plantážích je tady zaměstnáno na 40 000 lidí, kteří produkují celou čtvrtinu indického čaje! Dva kilometry od centra Dárdžiling se rozkládá čajová plantáž Happy Halley. Kromě toho se zde nachází buddhistické kláštery a v nedaleké ZOO můžete spatřit červené pandy či irbise horského, nebo-li také levharta sněžného.

Himálaj

Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu. 

Kalkata

Kalkata je hlavní město Bengálska, je vedle Bombaje a Dillí jednou ze tří hlavních indických metropolí. Je to také město, kde žila a působila dnes blahořečená Matka Tereza, kde se před lety shromáždily statisíce hinduistických uprchlíků ze sousedního, dnes muslimského, Bangladéše, průmyslové centrum a sídlo vládnoucí bengálské komunistické strany.

Nágsko

Na severovýchodě Indie leží hornatý stát Indie Nágsko, nebo také Nágáland. Ve státě žije přibližně 2 milióny obyvatel a nachází se zde 16 velkých kmenů.  A každý kmen je charakteristický odlišnou kulturou, tradicemi, oblečením i jazykem. Oficiálně je Nágsko státem Indie od roku 1963 a hlavní roli zde hraje primární sektor. Pěstuje se zde tabák, cukrová třtina, brambory nebo kukuřice.

Viktoriin memoriál

V indické Kalkatě se nachází Viktoriin memoriál, postaven na začátku 20. století věnován památce královny Viktorie. Památník se stavěl 15 let a Viktoriin memoriál je opravdová dominanta Kalkaty. Je postaven z mramoru bílé barvy a nachází se zde také obrazy připomínají britskou koloniální dobu.

Chrám bohyně Kálí

Významným indickým poutním místem je hinduistický Chrám bohyně Kálí v Západním Bengálsku. Chrám byl postaven v roce 1809 na místě předcházející malé chýše, která byla postavena jako chrám už ve století šestnáctém. Unikátní součástí chrámu je obraz bohyně Kálí, který se líší od vyobrazení bohyně na obrázcích v Bengálsku. Atraktivní je také nádvoří , kde je možné zhlédnout 12 soch zasvěcených Šivovi. Podle legendy bohyně Kálí vyžaduje každodenní oběť, a proto na to konto jsou zde každý den podřezány ovce.

Kalkatská botanická zahrada

Botanická zahrada (Srí Lanka, Zdeněk Sedlák) Botanická zahrada ležící v indickém městě Kalkata má rozlohu 109 ha, byla založena v r.1786 a byl zde vypěstován první čaj přenesený posléze do Assamu a Darjeelingu. Pozornost zde poutá například druhý největší a 200 let starý strom banian. Tato zahrada je pravděpodobně nejhezčí a nejdůležitější zahradou v Indii s mnoha druhy fauny a flóry.

Krem Mawmluh

Krem Mawmluh je jeskyně kterou protéká pět řek, které tvoří jezírko uvnitř. Jeskyně je 4503 m dlouhá a čtvrtá nejdelší v Indii.

Barapáni

Barapáni je krásné umělé jezero vytvořené díky vybudování masivní hydroelektrické přehrady přes řeku Umiam. Leží v Nágsku na severovýchodě Indie. Jezero je významné pro vodní sporty a nabízí i vybavení.

Brahmaputra

Bráhmáputra je řeka v Tibetské autonomní oblasti, Indii a Bangladéši. Co se týká průtoku tak dohromady s Gangou zaujímá 3. místo na světě po Amazonce a Kongu. Voda z řeky se široce využívá na zavlažování. V jejím povodí se nachází hydroelektrárna Kvítek světla, která byla vybudována v roce 1957 pro zásobování vodou hlavního města Tibetu Lhasy.

Kaziranga

Kaziranga je indický národní park ležící v oblasti Ásámu nedaleko tekoucí posvátné řeky Brahmaputry. Je zapsán na seznam UNESCO. Je domovem dvou třetin světového výskytu nosorožce indického. Park byl zbudován v roce 1905, ale oficiálně status získal až v roce 1974. Park se rozkládá ve čtyřech vegetačních typech. Pokrývají ho především travnaté plochy, savany obrostlé dřevem, tropické vlhé lesy a monzunové lesy. Kromě nosorožce zde žijí také tygři a sloni, divoká prasáta, jeleni, bůvoly, leopardi ale také velké množství ptačích druhů.

Uma Nanda

Uma Nanda je chrám boha Šivy a nachází se na Pavím ostrově uprostřed řeky Brahmaputra v Indii. Byl postaven na konci 17. století (asi 1694) na rozkaz krále Gadadhara Singhy, což byl zapřísáhlý šivaista. Původní chrám byl zničen zemětřesením v roce 1897, nicméně byl později rekonstruován bohatým místním obchodníkem.

Guváhátí

Guváhátí je největší město Asámu a jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Indii. Toto město je také kulturní, obchodní a vzdělávací centrum. Jméno Guváhátí v překladu znamená trh s betelovými ořechy. Guváhátí se říká "město chrámů", protože jich je ve městě nesčetně. 

Ungma

Historická vesnička Ungma se nachází 10 km jižně od Mokokčungu v Nágsku. Je to druhá největší starověká vesnice lidí Ao a těší se velkému zájmu turistů, kteří mohou zažít místní zvyky a tradice. Vesnice je rozdělán na dvě části, severní a jižní a uprostřed se nachází baptistický kostel.

Longkhum

Vesnička Longkhum se nachází 17 kilometrů jihozápadně od Kokokčungu v Nágsku. Longkhum je proslulý pro nádherná ruční řemesla a ručně tkané výrobky. Vesnička nabízí okouzlující výhledy na východní Himáláje a Assámské údolí. Zásadní turistickou atrakcí je zde Darwenská věž, což je nejvyšší bod vesničky. 

Khonoma

Vesnička Khonoma nabízí fantastické pohledy na Nágskou přírodní krásu a ekologickou diverzitu. Khonoma se nachází na hřebench údolí. Vesnička je známá pro svojí bojovnou statečnost a hrdinství proti britským nájezdníkům. Konali se zde dvě bitvy, a to v letech 1847 a 1879.  

Mokokčung

Mokokčung je jednou z oblastí v Nágsku a domovem Ao Naga kmene. Tato oblast je známá pro své extravagantní oslavy Vánoc, Nového roku a dalších událostí. Mokokčung je kulturním centrem v oblasti.

Kohima

Kohima v překladu znamená „lidé země, kde roste květina Kew Hi“. Je hlavním městem indického státu Nágsko a domovem domorodých kmenů Naga. Nachází se poblíž hranic s Barmou. Kohima je známá pro svůj klidný, neuspěchaný chod života a svěží, neznečištěný vzduch.

Džaflong

Horská vesnička Džaflong leží na hranicích Bangladéše a Indie. Je to jedno z nejhezčích turistických míst v této oblasti, protože leží mezi čajovníky a v okolích valících se kamenů z kopců. Právě díky tomu zde probíh primitivní těžba kamene. V Džaflongu žije kmen Khasi.  

Mawsmai

Na severovýchodě Indie asi 6 kilometrů od města Čérápundží leží jeskyně Mawsmai. Tato vápencová jeskyně je jediná ve státě Méghálaj, která je natolik osvětlená, aby si návštěvníci mohli vychutnat její přírodní tvary a krásy v úžasu. Přestože je jeskyně poměrně dlouhá, pro veřejnost je otevřeno pouze 150 metrů. I tak lze v jeskyni obdivovat krásné stalagmity a stalaktity, které byly vytvořené podzemní řekou a mají jiné tvary a velikosti.

Noh Kalikai

Vodopády Noh Kalikai se nachází na severovýchodě Indie. Oblast výskytu těchto vodopádů je jedna z nejvlhčích na planetě. Název pochází z jazyka kmene Khasi a znamená to "skočit z Ka Likai" podle ženy Likai, která skočila z útesů vedle vodopádů. Vodopády se nachází v nadmořské výšce 1239 metrů. Noh Kalikai jsou nejvyšší vodopády v celé Indii a dosahují výšky 340 metrů. 

Hornbill

V prosinci se každoročně v oblasti Nágska pořádá festival Hornbill. Festival byl pojmenován po typickém symbolu kmenů, což je zoborožec. Cílem konání festivalu je oživit a ochránit bohatou kulturu Nágska. Turisté tak mohou pochopit a poznat tradice a místní folklor. Součástí festivalu jsou válečné tance lovců lebek, tradiční písně a jídlo, hry atd. Prodávají se tu i ručně vyrobené produkty a místní umění. 

Dháka

Dháka je hlavním městem Bangladéše a leží na jednom z ramen veletoku Brahmaputra. V 17. století se stala sídlem mughálských guvernérů bengálské provincie. Mezi významné pamatáky Dháky patří pevnost Lalbagh s mauzoleem Bibi Pari, karavanseraj Bara Katra a Chhota Katra, palác Ahsan-Manzil a náboženský památník Husayni Dalal. Dalé můžete ve měste spatřit přes 700 mešit, mezi kterými je nejznámější z nich Bajt al-Mukarram.

Dhakeswari

Hinduistický chrám Dhakeswari se nachází v bangladéšském městě Dháka. Chrám byl postaven již ve 12. století, avšak v průběhu let byl hodně rekonstruován a renovován, tudíž nemá zcela zachovanou autentickou fasádu. Přesto se jedná o významné kulturní dědictví. Význam názvu je "bohyně Dháky". Chrám byl během Bangladéšské války za nezávislost výrazně poničen pákistánskou armádou. V 90. letech byl potom Dhakeswari vyhlášen národním chrámem.

Šilaung

Na severovýchodě Indie leží město Šilaung, kterému se také říká "Příbytek mraků". Byl vždy místem setkání tradičních kultur. Město se nachází v pohoří šilaungské pánve v nadmořské výšce 1496 metrů a žijí zde lidé kmene Khasi. Šilaung se nazývá také Skotsko východu a jeho horská oblast je unikátní ve své kráse a kultuře. Ve městě můžete navštívit muzeum Don Bosco, tržnici Iew Duh, uměle vytvořené jezero Wards. Můžete také vystroupat na okolní vrchol Šilaung (1966 m.n.m.) nebo navštívit Sloní vodopády. 

Ásám

Ásám je stát Indie ležící na severovýchodě a je známý pro svůj asámský čaj, ropné zdroje, hedvábí a bohatou biodiverzitu. Jeho rozloha s více než 78 000 km2 rovná rozloze České republiky a žije zde okolo 26 milionů obyvatel. Ásám nabízí jedno z posledních míst výskytu asijského slona. Toto místo je proslulé bujnou zelení a mocnou řekou Brahmaputrou. 

Kančendženga

Kančendženga (8 597m) je třetí nejvyšší horou planety. Nachází se stejně jako Everest v Himaláji a její podivný název znamená pět pokladnic velkého sněhu. Žádný zakopaný poklad tu ale nehledejte. Hora má zkrátka pět vrcholků, které jsou všechny pod sněhem.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative