Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 3. den letecký přesun do Rangúnu (2000 let stará pagoda Sule, koloniální centrum, stometrová zlatá pagoda Shwedagon), spojenecký válečný hřbitov Taukkyan, nejvyšší zlatá pagoda Schwemawdaw ve městě Bago (ležící Buddha dlouhý 55 m v areálu pagody Hinthagon, monument čtyř sedících Buddhů)
4. - 6. den terénním autem pod vrchol a následný pěší výstup k poutnímu místu Kyaiktiyo s pozlaceným viklanem na skále Golden Rock, buddhistické jeskyně Hpa An, přejezd na nocleh do města Taungoo
7. - 8. den nově vystavěné hlavní město Naypyidaw, přejezd kouzelnou krajinou rýžových polí, sukulentů a pralesů na sever do města Kalaw, jednodenní výprava v Šánských horách za horským kmenem Palaungů
9. - 10. den posvátná krápníková jeskyně Pindaya s šesti tisíci soškami Buddhů, dílna na výrobu ručního papíru, jezero Inle (1328 m), celodenní plavba po jezeře s návštěvou řemeslnických vesnic a plovoucích zahrad (rybáři pádlující nohou, rybí trhy, tkalcovské manufaktury, domy na kůlech, dlouhokrké ženy s mosaznými ozdobami)
11. - 13. den přesun do údolí řeky Iravádí, dle času zastávka v Palei u „Pagody tří hadů“ (tři obří krajty odpočívající u sochy Buddhy), bývalé hlavní město Mandalay (královský palác obklopený vodními příkopy, chrámy, pagoda Kuthodaw s největší knihou na světě vytesanou do kamenných stél a pagoda Mahamuni se zázračnými sochami ukořistěnými v Angkor Watu, ulička kameníků, stovky mnichů vybírajících ráno milodary), večerní vyhlídka na město z Mandalay Hill, bývalé královské město Amarapura (přechod jezera po nejdelším mostu z týkového dřeva k nádherné Kyauktawgyi Paya s freskami), plavba po řece Iravádí do Mingunu podél kopců posetých mnoha desítkami pagod (velkolepé výhledy na okolní krajinu z vrcholu nedostavěné obří pagody, největší nepoškozený zvon na světě), opuštěné královské město Sagaing
14. den bývalé britské horské středisko Pyin U Lwin, návštěva jeskynního systému Peik Chin Hmyaung (podzemní říčka s vodopády, dómy s výzdobou z barmské mytologie), kaskády a vodopády Pwe Kauk a Anisakan
15. - 16. den odjezd do Baganu (nejúchvatnější místo v Barmě s tisíci chrámy a pagodami z 11. - 13. století na planině nad řekou Iravádí), možnost výletu na kole, nebo letu horkovzdušným balónem, nádherná krajina kolem mystického vrcholu Mt. Popa (1518 m), výstup po stovkách schodů ke klášteru vysoko na skále za doprovodu opic makaků,
17. - 19. den oblast bahenních sopek Jezera dračího dechu cestou do Pyay (obří socha sedícího Buddhy a slavná pagoda Shwesandaw), případně zastávka v Shwedaungu u svatyně „Buddhy zlatých brýlí“, návrat do Rangúnu (dokončení prohlídky města, osobní volno), návrat do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Rangúnu včetně všech poplatků, místní dopravu, plavbu po jezeře Inle a do Mingunu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 16x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: pronajatý minibus, loď. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: let balonem cca 300 - 350 USD, vstupné cca 100 USD.
Poznámka: uzávěrka zájezdu je 4 týdny před odjezdem z důvodu komplikovaného zajišťování barmských víz na ambasádě v Berlíně.
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Karavela.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
První část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Druhá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Třetí část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Čtvrtá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Pátá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Šestá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Sedmá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Poslední část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014
Objektiv život v Barmě - ČT1, 2016
Barma, dnes Myanmar, je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro své zlaté pagody, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Leží v jihovýchodní Asii. Od roku 2005 je novým hlavním městem Neipyijto. Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy. Většina obyvatel je buddhistického vyznání.
Do roku 2005 ještě hlavní město Barmy (Myanmaru), dnes "pouze" největší město země. Rangún leží na jižním cípu země a omývá ho Andamanské moře. Městem protéká stejnojmenná řeka Rangún a žije zde asi 5 miliónů lidí. Město bylo objeveno v 11 století jako malá rybářská vesnička Dagon. Dnes se pro město používá název Yankoun, což znamená v překladu "Konec boje", ale většina lidí má stale v paměti zažitý Rangún.
Schwemawdaw je pagoda v Bagu, Barmě, často považována za chrám zlatého boha. Pagoda je se svými 114 metry nejvyšší v celé zemi. Byla několikrát rekonstruována kvůli častým zemětřesením. Podle legend jsou pod pagodou uchovány Buddhovy vlasy a zuby, proto je buddhisty považována za svatou.
Bago se nachází na jihu Barmy na řece Pegu. Město bylo založeno v roce 573 a svého času bylo důležitým přístavem. Bylo však zničeno v roce 1757 Barmany. Bago vyniká v produkci rýže a je centrem buddhistické kultury. Nachází se zde slavná Shwemawdawova pagoda, ale například i muzeum či palác.
Jezero Inle je sladkovodní jezero, které se nachází v horách státu Shan v Barmě. Je to druhé největší jezero v zemi. Délka jezera 22 km a maximální hloubka byla naměřena v pouhých 3,5 metrech. Zajímavostí jsou domky na dřevěných kůlech, ranní trhy přímo na vodě a Inthové, používající k pádlování nohu jako páku. V roce 2015 bylo jezero zařazeno UNESCEM do programu Člověk a biosféra.
Klášter Nga Phe Kyaung, neboli Klášter skákajících koček se nachází v centru Barmy. Tento oblíbený dřevěný klášter byl vybudován na břehu jezera v 50. letech 19. století. Klášter je známý nejen sochami a obrázky Buddhů, ale tím, že zde žijí kočky, které byly učeny mnichy umění proskakování obručí a odtud je také odvozen název kláštera.
Mandalay je druhé největší město a poslední královské hlavní město Barmy. Město se považuje za centrum barmské kultury, za posledních 20 let má však velký vliv na vývoj města příliv čínských obyvatel. Nejvýznamnější památkou Mandalaye je Mahamoni Pagoda, kterou dal postavit v roce 1784 také král Bodopaya. Uvnitř se nachází jedna z nejposvátnějších soch Budhy, která je vysoká 4 metry.
Amarapura je bývalé hlavní město Barmy ležící 11 km jižně od Mandalay, postaveno na širokém a mělkém jezeře pojmenovaném po zlobrovi, který údajně přišel hledat zde Buddhu. Město bylo založeno králem Bodawpaya, který zde zemřel a má zde také hrobku, a je známé především pro svoje tradiční hedvábí a tkaní bavlny. Amarapura znamená v překladu nesmrtelné město.
Řeka Iravádi protéká horami, džunglemi a planinami a ústí do oceánu mnoha deltami. Nachází se v Barmě a je dlouhá 2150 kilometrů. Podél řeky se rozkládá mnoho rozmanitých kultur a s nimi spojené náboženství, vznikla zde také centra architektury a umění. Řeká ústí do Andamanského moře.
Hlavní atrakce Mingunu jsou ruiny masivní nedokončené buddhistické stúpy. Chrám nebyl dokončen z důvodu pranostiky, která pravila, že s dokončením stavby zemře i král. Navzdory nedokončení stavby je stúpa velice impozantní a tvoří tak největší hromadu cihle na světě.
Bagan, dříve Pagan, je starověké město v Barmě. Nachází se v místě výskytu zemětřesení. Poslední větší zemětřesení ale bylo naměřeno v roce 1975. Navzdory pokusům nebylo město zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. Vojenský sbor nahodile rekonstruoval starověké stúpy, chrámy a budovy, aniž by zachoval původní charakter architektury a místo toho použil moderní materiál, který se nijak nepodobá originálnímu provedení. Místní lidé říkají, že Bagan je duchem Barmy.
Pagoda Mingalazedi je buddhistický chrám v Baganu, Barmě. Byla postavena v roce 1284 během vlády krále Narathihapata. Pagoda je jedna z mála chrámů v Baganu, která je celá postavena z červených cihel a skládá se z několika teras.
Mount Popa nebo Popa Hill se považuje za vyhaslý vulkán nacházející se v centrální Barmě. Popa znamená v překladu květina. Mount Popa se považuje za příbytek nejmocnějšího ducha Barmy, a proto je to také nejvýznamnější centrum modliteb. Pověry praví, že by lidé na hoře neměli mít nic červeného, černého, ani by neměli nosit žádné maso, protože by to mohlo urazit mocného ducha.