Gruzie, Arménie

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 9 dnů
  • od 38 450 Kč
  • Snídaně
  • skupina 12 – 20 osob
28.6. - 6.7.2022
szytb22
38 450 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Pulzující metropole jižního Kavkazu - Jerevan a Tbilisi
  • Vrcholná středověká architektura
  • Famózní kuchyně, koňak a víno
  • Proslavené kláštery a chrámy, památky UNESCO
Mapa trasy zájezdu Gruzie, Arménie

program zájezdu

1. den
letecký přesun do gruzínské metropole Tbilisi  

2. den
Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue), možnost návštěvy tradičních lázní

3. den
starobylé náboženské centrum Mccheta UNESCO  (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm), rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe 

4. den
„gruzínskou vojenskou cestou“ k hoře Kazbek (5047 m.n.m., nenáročný hřebenový trek od kostela Nejsvětější trojice na vyhlídku na horu a ledovec Kazbeg), administrativní centrum StepancmindaAnanuri (komplex pevnosti a kostelů na řece Aragvi), lyžařské středisko Gudauri

5. den
vinařská oblast Kachetie, hradbami obklopené město Sighnaghi s hrobkou patronky Gruzie sv. Ninou, vinné sklepy Kvareli, správní středisko Telavi a katedrála Alaverdi 

6. den
přejezd do Arménie, zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), cesta k zachovalým klášterům Sanahin Haghpat UNESCO (vrcholná arménská středověká architektura) nad kaňonem Debed, průmyslem zasažené město Alaverdi s kamenným mostem královny Tamary

7. den
Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, muzeum písemnictví Matenadaran, památník genocidy) 

8. den
bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard UNESCO ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin UNESCO (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů)

9. den
návrat do ČR                                                                                                        

Cena zahrnuje: letenku do Tbilisi a zpět z Jerevanu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 8x turistický hotel nebo penzion*** (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, auta, MHD.
Stravování: 7x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 8x jednolůžkový pokoj 5200 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 396 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 657 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 30 USD.

Poznámka: V současné chvíli je vstup do Gruzie podmíněn ukončeným očkováním nebo negativním PCR testem 72h před plánovaným vstupem. Do Arménie je vstup zcela bez omezení. Další požadavky na testy / očkování může vznést letecká společnost / země transitu!!! Návrat do ČR: Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Podmínky vstupu i návratu se mohou kdykoliv změnit.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

Tbilisi

Výhled na celé Tbilisi (Gruzie, Dreamstime) Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.

Mccheta

Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.

Gori

Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii. 

Uplistsikhe

Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.  

Jerevan

Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeki Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd. 

Garni

Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo již ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem této kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století  a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.

Geghard

Klášter Geghard (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku. 

Ečmiadzin

Katedrála Echmiadzin (Arménie, Dreamstime) Sídlo arménské cirkve se nachází v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehožem Osvětitelem již v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů po typické křesťanské fresky.

Sanahin

Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.  

Haghpat

Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je spolenčně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek. 

Akhtala

Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož jsou součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století. 

Harichavank

Arménský středověký klášter se nachází nedaleko vesnice Harich, provincie Širak. Podle archeologických vykopávek sahají dějiny tohoto místa do 2. století př.n.l. Harichavank je známý jako jedno z nejznámějších klášterních center v Arménii a byl zvláště proslulý svou školou a scriptoriem.

Marmashen

Marmashen je arménský klášterní komplex z 10. století skládající se z pěti kostelů v blízkosti vesnice Marmashen v provincii Shirak v Arménii.

Gyumri

Gyumri je město v západní Arménii ležící na hranici s Tureckem v provincii Širak 126 km od hlavního arménského města Jerevanu. Historická čtvrť Kumayri je známá pro svoji historickou arménskou architekturu, která přežila dvě zemětřesení. Tato část města přitahuje turisty díky svým unikátním stavbám, úžasným kostelům a tradiční kuchyni.

Kazbek

Kazbeg (Gruzie, Mgr. Marek Neubauer, MBA) Vyhaslá sopka Kazbek je se svými 5047 m.n.n. třetí nejvyšší horou Gruzie. Kvůli zalednění ji místní lidé dali jméno "Mkinvari" (ledovec/ledová hora). Podle místních mýtů a legend měl být na úplatí této hory ve výšce 4000 m.n.m. upoután Prométheus za vzpouru proti bohům.

Stepancminda

Horské městečko Stepancminda ležící na úpatí ledovce v blízkosti hory Kazbek je administrativním centrem okresu Kazbegi. Nad městem Stepancminda se vypíná Kostel svaté Trojice ve výšce 2170 m.n.m., který je v dnešní době významným poutním místem.

Gudauri

Gudauri je největší a nejvýše položené lyžařské středisko Gruzie ležící 120 km od Hlavního města Tbilisi pyšnící se 60 km sjezdovek.

Ananuri

Ananuri je hradní komplex ležící 66 km severně od Tbilisi. Jedná se o jeden z největších a nejkrásnějších komplexů Gruzie z pohledu architektury.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative