Velká sibiřská cesta II.

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 18 dnů
  • od 107 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 6 – 12 osob
31.8. - 17.9.2019
2sib19
107 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Turistika v přírodní rezervaci Krasnojarskije stolby - skalním městě vypínajícím se nad Jenisejem
  • Jízda po nejslavnější železnici světa - Transsibiřské magistrále
  • Plavby po jezeře Bajkal
  • Aktivní vulkány čarokrásné Kamčatky
  • Kosmopolitní tichomořský přístav Vladivostok
Mapa trasy zájezdu Velká sibiřská cesta II.

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do kosmopolitního tichomořského přístavu Vladivostok (Orlí hnízdo - vyhlídka na město a most nad zálivem Zlatý roh, nádraží s milníkem 9288 km od Moskvy - konečná Transsibiřské magistrály, centrum s nejstaršími ulicemi a rodným domem Yula Brynnera, muzeum ponorky S-56 „Stalinec“), nejjižnější mys Egersheld s majákem na „konci země“, cesta přes nejdelší zavěšený a druhý nejvyšší most světa (pylon 321 m) na dříve zapovězený Ruský ostrov (obranné pevnosti, pláže, impozantní mořské akvarium i kampus univerzity Dálného východu)

4. den
přelet nad Sachalinem a Ochotským mořem do nejvýchodnější a tektonicky nejaktivnější oblasti Ruska na poloostrov Kamčatka, hlavní centrum Petropavlovsk-Kamčatskij, výhledy na jedinečné panorama vulkánů s dominantní sopkou Korjacká (3456 m)   

5. - 6. den
přejezd terénním autem, výstup na vulkán Gorelyj (1828 m, fantastické výhledy do aktivního kráteru, subalpinská flóra), výstup do aktivního kráteru sopky Mutnovskij (2322 m, solfatary, fumaroly, vroucí bahno, vařící potoky - barevná učebnice geologie), výhledy na sopky Viljučinská (2173 m), Gorelaja (1828 m) a Opala (1776 m), vodopády Mutnoj a Viljučinskij, odpočinek a koupání v termálech ve Sněžné dolině či v Paratunce

7. den
prohlídka Petropavlovska (Leninovo náměstí s jeho obří sochou, památníky objevných plaveb a obrany města, historická děla, regionální muzeum aj., volný program), fakultativně půldenní či celodenní plavba motorovou jachtou Avačinským zálivem s výhledem na pobřeží a vulkány (skaliska Tri Braťja, ostrov Staričkov, u celodenní verze i Ruský záliv s pozorováním kosatek) ptačí kolonie na útesech, papuchalkové, mořští orli, lachtani, lov ryb a krabů - úprava a konzumace přímo na jachtě

8. - 9. den
celodenní výlety s horskou turistikou - výstup do kráteru vyhaslé sopky Vačkažec (tajgou a tundrou s jezery, vodopády a četnými syslíky), možnost výstupu na sopku Avačinskaja (2741 m) s fantastickými výhledy (za příznivého počasí) na dýmající vulkán Korjackij (3456 m) a celou dlouhou vulkanickou řadu až ke vzdálené sopce Ključevskaja (4750 m, nejvyšší hora Kamčatky), nebo možnosti fakultativních celodenních výletů helikoptérou  - národní park Kronockij (termály Nalyčevo, kaldera sopky Uzon a světoznámá Dolina Gejzírů UNESCO - jedno z největších gejzírových a geotermálních polí na světě s teplými prameny, vodopády, horkou řekou a přibližně 200 gejzíry) - Kurilské jezero (světově jedinečné místo, kde se shromažďuje okolo 200 medvědů na lov lososů, neopakovatelné chvíle při jejich pozorování v krásné krajině pod vulkánem Iljinskij)

10. den
přelet nad východní Sibiří do Irkutska, „Paříže Sibiře“ na řece Angaře.

11. - 14. den
město Irkutsk (starobylé kláštery a kostely, kozácké dřevěné domy i usedlosti carských vyhnanců - děkabristů, dům a ulice J. Haška, pestré trhy s tradičními produkty sibiřské přírody), přejezd k Bajkalskému jezeru UNESCO, výlet pronajatou lodí po jezeře do zlatokopecké osady Boľšije Koty s procházkou v rododendronové tajze, návštěva tradiční ruské bani (sauny) s metličkami i koupel v Bajkalu, tradiční sibiřský oběd (nebo večeře) na lodi, turistické centrum Listvjanka (limnografické muzeum Bajkalu, Něrpinárium s představením tuleňů bajkalských, rybí trhy, vynikající pečení i uzení omulové), volný den u Bajkalu s možností půldenních či celodenních fakultativních výletů (lodí po Bajkalu s procházkou tunely legendární trati Krugobajkalka, nebo na jižní břeh Bajkalu do oblasti Teplých jezer v pohoří Chamar-Daban s výstupem na Monomachovu čapku a koupáním, či do Aršanu a Tunkské kotliny ve Východním Sajanu s burjatským osídlením, buddhistickým chrámem, mongolskými trhy, vodopády a horkými prameny), výjezd lanovkou na Čerskogo kámen s vyhlídkou na Angaru vytékající z Bajkalu i na bájemi opředený Šamanský kámen, skanzen Talcy s původní sibiřskou architekturou ruských osadníků i původních Burjatů či Evenků                       

15. - 17. den
přejezd do Krasnojarsku (vyhlídka na město z vrchu Karaulnaja, říční promenáda s parníkem-muzeem sv. Mikuláš, který převážel po Jeniseji careviče i Lenina), lyžařské středisko Bobrový Log, výjezd lanovkou na vyhlídku na dominantu kraje - skalisko Takmak, turistika ve skalním městě Stolby, jednom z přírodních skvostů Sibiře, vyhlídka Car ryba na údolí Jeniseje, hráz Krasnojarské přehrady s druhou největší ruskou vodní elektrárnou v Divnogorsku, přejezd vlakem po Transsibiřské magistrále centrální Sibiří z Krasnojarsku do Irkutsku

18. den
návrat do ČR

Cena zahrnuje: letenku do Vladivostoku a zpět z Krasnojarsku včetně všech poplatků, přelety Vladivostok-Petropavlovsk-Irkutsk, místní dopravu, plavbu lodí po Bajkalu, 2x lanovka, ubytování, snídaně, vstupní vízum do Ruska včetně jeho vyřízení, vstupy do NP na Kamčatce, vstup do oceanária na Ruském ostrově včetně show s delfíny, mroži a běluhami, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 13x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x čtyřlůžková chata na Kamčatce, 1x lůžkový vlak.
Doprava: vlak, pronajatý minibus, terenní auta, loď.
Stravování: 14x snídaně, 1x oběd nebo večeře při plavbě po Bajkalu.

Služby za příplatek: Jednolůžkový pokoj 17800 Kč.

Cena nezahrnuje: půldenní/celodenní výlet na Bajkalu, půldenní/celodenní plavbu lodí Tichým oceánem včetně ochutnávek, let vrtulníkem do národního parku Kronockij a ke Kurilskému jezeru. Výlety je nutné závazně objednat předem. Ceny závisí na aktuálním kurzu rublu a počtu účastníků - bližší informace v CK. Ostatní vstupy a výlety cca 150 EUR.

Poznámka: podklady pro vyřízení víz je třeba dodat do CK nejpozději 8 týdnů před odjezdem.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Nomád.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Letecká doprava
  • Lodní doprava

odkazy

Dokument Sibiř

Dokument o ruské Sibiři, nationalgeographic, 2009

Příroda Kamčatka

Dokument o přírodě na ruském poloostrově Kamčatka, 2009

Sibiř

Článek o Sibiři a co vše naleznete v této rozsáhlé oblasti, 2013

Bajkalské jezero

Článek o Bajkalském jezeře, 2012

Sajan

Článek o cestování po Sajaně, kde mimo jiné leží město Irkutsk a Bajkalské jezero

Údolí gejzírů

Údolí gejzírů - priroda.cz, Petr Kadlík, 2011

encyklopedie

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála (Rusko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Na území Ruska byla postavena nejdelší železniční tepna na světě. Železnice vede z Moskvy až na Sibiř do města Vladivostok. Se stavbou se začalo již na konci 19. století, ale dokončena byla v roce 1916. Celá trať měří 9 289 kilometrů a vede přes zásadní řeky Amur, Jenisej, Ob, Irtyš a Volhu a důležitá města jako Jekatěrinburg,Omsk, Novosibirsk či Chabarovsk. Na Transibiřskou magistrálu navazují i další tratě jako například Transmongolská magistrála či Bajkalsko-amurská magistrála.

Sibiř

Sibiř je označení pro většinu území Ruska. Území je specifické především přírodními poměry. Je tu především vnitrozemské klima, ale Sibiř zasahuje na severu až do akrtického podnebného pásu. Sibiř většinou lidem evokuje permafrost, což je trvale zmrzlá půda. Nachází se zde převážně tajgy a tundry. Na severu jsou teploty až k - 60°C v zimě, na jihu pak o polovinu méně, zato léto na jihu je poměrně těplé a může zde být až příjemných 20° nad nulou. Hustota osídlení je jedna z nejnižších. Sibiř zaujímá přibližně 13 milionů kilometrů čtverečných a žije zde asi pouze 40 milionů lidí.

Krasnojarsk

Parník Nikolaj, břeh Jeniseje, Krasnojarsk (Rusko, Kateřina Pohanková) Ruské město Krasnojarsk leží na řece Jenisej ve střední asijské části Ruska. Žije zde asi 1 milion obyvatel. Je to také velmi důležitá zastávka po Transibiřské magistrále. Město bylo založeno v roce 1628 původně jako pevnost. Po říjnové revoluci v roce 1917 se město a jeho okolí stalo poměrně průmyslově zdatné, stavěly se zde továrny a byla zde postavena i přehradní nádrž, která slouží jako hydroelektrárna. Turisté jezdící do tohoto města, nesmí opomenout navštívit přírodní rezervaci Stolby, kde se nachází formace žulových skal různých tvarů, vysokých asi 100 metrů. Tyto skály jsou určeny i k horolozectví. 

Divnogorsk

Krasnojarská přehrada, Divnogorsko (Rusko, Dreamstime) Ruské město Divnogorsk znamená v překladu překrásné hory podle malebných hor Sayan. Nachází se zde hydroelektrárna. Město bylo navrženo jako schodiště se schody tvořenými zelenými terasami sestupujícími na břeh řeky Jenisej. Je to jedno z nejhezčích měst známé svojí dokonalou ekologií.

Bajkalské jezero

Bajkal (Rusko, Shutterstock) Bajkalské jezero leží v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Název v překladu znamená bohaté na ryby. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší jezero v Rusku. Bajkal je nejhlubší a také nejstarší jezero planety. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Jezero je tektonického původu a mění v průběhu roku barvu.  V zimě a na jaře je voda průzračná a je vidět i 40 metrů pod hladinu a naopak v létě a na pozdim díky drobným organismům se voda zbarví zeleně.

Listvjanka

Listvjanka je krásná rybářská vesnička s dřevěnými domky na břehu Bajkalského jezera. Leží v irkutské oblasti v Rusku kousek od místa, kde řeka Angara odtéká z Bajkalu. Ve vesničce žije méně než 2 000 obyvatel. Za návštěvu stojí zdejší limnologické muzeum (věda o kontinentálních vodních útvarech s pomalou výměnou vody, jedná se především o jezera a přehrady).

Talcy

Talcy je známé svým skanzenem, který byl založený v roce 1969. Lokalita se nachází mezi Irkutskem a Bajkalským jezerem. Je zde přes 40 památek jako například dřevěný kostel, dřevěná pevnost a další stavby architektonického dědictví.

Vladivostok

Vyhlídka, Vladivostok (Rusko, Kateřina Pohanková) Vladivostok je kosmopolitní tichomořský přístav. Nachází se nedaleko hranic Ruska s KLDR. Ve městě je hlavní obživou rybolov, který tvoří až čtyři pětiny celkové produkce tohoto města. Je to zároveň i velký výrobce vojenského vybavení, či lodí. Co se kultury týče, je možnost ve Vladivostok navštívit akademické divadlo Maxima Gorkého a další nepřeberné množství muzeí, divadel a parků. 

Egersheld

Egersheld je nejjižnější mys s velmi populárním majákem na "konci země". Postaven byl v roce 1876, což z něj dělá jeden z nejstarších majáků na Dálném Východě. Již více jak sto let slouží jako orientační bod pro námořníky, kteří připlouvají do přístavu Vladivostok, ale zároveň je to také hlavní atrakce, která je téměř vždy na seznamu každého turisty, který tuto oblast navštíví. Maják stojí na samém konci úzkého kamenného ostrova.

Irkutsk

Nádraží, Irkutsk (Rusko, Kateřina Pohanková) Irkutsk je sibiřské město nacházející se na jihu Ruska. Město leží na řece Angaře nedaleko Bajkalského jezera. Ve městě žije okolo 600 tisíců lidí. První část města byla zbudována již v roce 1652 jako místo ochodu se zlatem. Město se nejvíce rozvinulo až po vybudování hedbávné stezky mezi Moskvou a Irkutskem v roce 1760. Dnes se Irskutsku říká ,"Paříž Sibiře". Město je proslulé starobylými kláštery a kostely, kozáckými dřevěnými domy a navštívit můžete i trhy s tradičními produkty sibiřské přírody.

Angara

Ruská řeka Angara protéká především v okolí města Irkutsk a oblastí Krasnojarsku na Sibiři. Angara je hlavním přítokem řeky Jenisej a odtéká z Bajkalského jezera. Délka řeky je 1779 kilometrů. Na Angaře se nachází čtyři hlavní přehrady s hydroelektrárnama. 

Bobrový Log

Lyžařské středisko Bobrový log se nachází kousek od sibiřského města Krasnojarsk na jihu Ruska pod Stolbami. Toto místo je oblíbenou baštou lyžařů a snowboardistů. Nachází se zde lanovka, kterou se dostanete na vyhlídku na dominantu kraje - skalisko Takmak.

Stolby

Stolby, Krasnojarsk (Rusko, Dreamstime) Přírodní rezervace Stolby se nachází v oblasti Krasnojarsk na Sibiři. Je ohraničena řekmi Bazaikha na severu, Mana na jihu a Bolshaia na jihozápadě. Na severovýchodě asi 10 kilometrů od rezervace se nachází město Krasnojarsk. Stolby jsou známé především jako skalní město. Rezervace je rozdělena na dvě části, kde jedna je přístupná veřejnosti a druhá ne. Je to oblíbené místo horozolezců, kteří šplhají po místních skalách.

Krasnojarské přehrady

Krasnojarská přehrada, Divnogorsko (Rusko, Dreamstime) Hráz Krasnojarské přehrady se nachází na řece Jenisej ve městě Divnogorsk. Na hrázy je postavená také druhá největší vodní eleketrárna v Rusku. Stavba hráze probíhala mezi lety 1956 - 1972. Výška hráze je 124 metrů a je dlouhá 1065 metrů. Přehrada ovlivňuje i místní klima, a to především tak, že řeka nezamrzá v okolí 300 kilomerů.

Boľšije Koty

Na západním břehu Bajkalského jezera se nachází zlatokopecké osady Boľšije Koty. Historie osad sahá do poloviny 19. století, kdy se poblíž Bajkalu začalo těžit zlato. Boľšije Koty jsou součástí Pribaikalského národního parku. V létě se do osad dostanete z Irkutska trajektem či lodí, v zimě pak pozaledněné cestě.

Kamčatka

Turistika, Kamčatka (Rusko, Dreamstime) Poloostrov Kamčatka se nachází na východě Ruska mezi Ochotským mořem a Tichým oceánem. Je to tektonicky nejaktivnější oblastí Ruska, kde se podél řeky Kamčatka okolních údolí jsou obklopeny tektonickými pásmy s přibližně 160 sopek, z nichž je asi 29 stále aktivních. Díky tomu bylo místo také vyhlášené UNESCO památkou. Proměnné klima podporuje různé zóny porostu. Tundra je dominantní, ale dále jsou tam traviny, kvetoucí keře, borovice, břízy, olše atd. Nejtypičtějšími obyvateli Kamčatky jsou hnědí medvědi, ale také vlci či lišky a další živočichové.

Petropavlovsk-Kamčatskij

Město Petropavlovsk-Kamčatskij (Rusko, Dreamstime) Město Petropavlovsk-Kamčatskij leží v horách obklopené sopkami na jihu poloostrova Kamčatka. Ve městě žije přes 180 tisíc lidí. Město bylo pravděpodobně založeno v 18. století dánským objevitelem Vitem Beringem, po kterém bylo pojmenováno i několik geografických jevů. Do roku 1924 neslo název Petropavlovsk. Město nabízí i zajímavé aktivity pro turisty jako paragliding či lov medvědů. Navštívit můžete například Leninovo náměstí s jeho obří sochou, památníky, historická děla či regionální muzeum.

Korjacká sopka

Sopka Korjacká, Kamčatka (Rusko, Dreamstime) Na jihu sibiřského poloostrova Kamčatka se nachází kousek od města Petropavlovsk-Kamčatskij sopka Korjacká. Tato činná sopka leží v pásmu Ohnivého kruhu v místě, kde se Pacifická deska podsouvka pod Euroasijskou desku. Tento stratovulkán se tyčí v nadmořské výšce 3456 metrů. Poslední erupce byly zaznamenány v roce 2008.

Gorelyj

Vulkán Gorelyj, Kamčatka (Rusko, Dreamstime) Gorelyj je jedna z nejčinějších sopek, která se nachází jižní části poloostrova Kamčatka. Skládá se z 5 stratovulkánů. Gorelyj dosahuje výšky 1829 m.n.m. Největší erupce byly na sopce zaznamenány v 80. letech 20. století. Uvnitř se nachází kaldera o průměru 12 kilometrů. 

Mutnovskij

Mutnovskij je aktivní vulkán na jihovýchodě poloostrova Kamčatka. Na úpatí sopky se nachází oblast gejzírů. Vrchol sopky dosahuje výšky 2322 m.n.m. Poslední činnost na Mutnovkij byla zaznamenána v roce 2000. Uvnitř kráteru se nachází dolfatary, fumaroly, vroucí bahno či vařící potoky.

Kurilské jezero

Kurilské jezero se nachází ve vulkanické oblasti na východě polostrova Kamčatka. Jezero vzniklo erupcí před více než 40 tisíci lety uvnitř kaldery. Maximální hloubka jezera je 316 metrů Je největším zdrojem lososa nerky, v jezeře jich žije až 6 milionů. Příroda okolo jezera se skládá většinou z lesů a buše. 

Dolina Gejzírů

Dolina Gejzírů nebo také Údolí gejzírů je jedním z největším gejzírových a geotermálních polí na světě s teplými prameny, vodopády či horkou řekou. Oblast byla objevena v roce 1941. Součástí polí je přes 200 gejzírů. Celá oblast patří ke Kronické přírodní rezervaci. V roce 2007 dolinu postihla masivní bahenní mura, která zaplavila dvě třetiny údolí. 

NP Kronockij

Medvěd před sopkou, rezervace Kronockij (Rusko, Dreamstime) Přírodní rezervace Kronockij se nachází na polostrově Kamčatka na východě Ruska. Rezervace byla vyhlášena v roce 1934. Uvnitř Kronickij se nachází termály Nalyčevo, kaldera sopky Uzon a Dolina Gejzírů. Tato oblast je nazývána také "Země ohně a ledu". Rezervace je přístupná pro vědce a turisty pouze v rámci jednodenního výletu helikopterou. 

Avačinskaja

Výhled na sopku Avačinskaja (Rusko, Dreamstime) Stratovulkán Avačinskaja se nachází na poloostrově Kamčatka. Sousedí s další dýmající sopkou Korjackij. Vrchol vulkánu se nachází v nadmořské výšce 2741 metrů.Sopka vznikla podsouváním Pacifické desky pod Eurosasijskou. Avačinskaja je díky tomu jedna z nejaktivnějších sopek v oblasti. Poslední erupce zažila v roce 2008. 

Vačkažec

Přibližně 80 kilometrů od města Petrpavlosk se nachází pohoří Vačkažec. Nejvyšším bodem je stejnojmenný vrchol Mount Vačkažec. Ten dosahuje vyšky 1556 m.n.m. Původně to byla pouze jediná sopka zde, ale díky častým erupcím vznikly i další vrcholy.Celý masív je národní památka a jeho součástí jsou piktoreskní krajina, geologický komplex sedimentů se vzácnými minerály a starověké pozůstatky fauny. 

Golubije ozera

Jedno z turisticky nejoblíbenějších míst na Kamčatce se nazývá Golubije ozera nebo také v překladu Modrá jezera. Je to soustava sedmi tyrkysových jezer, ke kterým se pojí legendy původního kmene Itelmenů. Tato kaskádová jezera se nachází v nadmořské výšce okolo 600 metrů V okolí jezera se nacází krásná krajina, cedrových a olšových lesů, rostou zde irisy, rododendrony, rákosí či blatouchy.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative