Ladakh a Kašmír

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 18 dnů
  • od 62 710 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 13 osob
20.9. - 7.10.2024
1lad24
63 990 Kč 62 710 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

Unikátní zájezd z Lehu přes Kašmír, Indický Himaláj, Amritsar až do Dillí. Navštívíme kláštery v Ladakhu, jezero Pangong, Šrinagar, současné sídlo dalajlámy, nejposvátnější sikhský Zlatý chrám i památky v hlavním městě Dillí. Zažijete pestrý mix historie, kultury a nádherných přírodních scenérií, představující nezapomenutelný zážitek pro každého cestovatele.

Mapa trasy zájezdu Ladakh a Kašmír

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Dillí

2. den
výprava do starého města, úzké uličky plné řemeslníků a obchodníků, mohutná Páteční mešita, monumentální Červená pevnost UNESCO, centrum moderního města Connaught Place

3. den
přelet do Lehu (3500 m) - hlavního města Ladakhu přezdívaného „Malý Tibet“ (aklimatizační odpočinek, prohlídka starého města)

4. den
nejfotografovanější klášter Tikse na vrcholu kopce, bývalé hlavní město Šéj s letním palácem královské rodiny, oficiální sídlo ladacké královské rodiny se vznešeným palácem Stok, malebný klášter Spitok, návrat do Lehu

5. den
přesun po nejvyšší silnici světa přes sedlo Khardung La (5359 m) do údolí Nubra, úžasná krajina u řeky Shyok a Nubra se zasněženými vrcholky hor, písečnými dunami, baktrijskými velbloudy i zelenými oázami, klášter Diskit (restaurovaný českými dobrovolníky a velká socha Buddhy)

6. den
jízda pouštním kaňonem řeky Shyok po nově vybudované silnici k největšímu himálajskemu jezeru Pangong (4250 m) s tyrkysovou brakickou vodou

7. den
cesta přes sedlo Čhang La (5289 m) do údolí Čemrej, návštěva turisty opomíjeného kláštera Čemrej trůnícího na kuželovitém břidlicovém kopci, rozlehlý klášter Hemiš ukrytý na konci údolí, pro zdatné možnost výstupu k maličkému klášteru Gotsang s meditační jeskyní, návrat do Lehu

8. den
dokončení prohlídky Lehu (královský palác - předlohy paláce Potála ve Lhase, výhled na město), cesta údolím řeky Indus, vyhlídka na soutok s řekou Zanskar, zbytky kláštera Basgo s unikátní historickou sochou Buddhy, 25 m vysoká socha sedícího Buddhy Majtréji v klášteře Likir, fantastické fresky z 11. století v klášteře Alčí, zelená oáza Lamayuru s jedním z nejstarších klášterů v Ladakhu

9. den
ranní bohoslužba při prohlídce kláštera Lamayuru, celodenní přejezd přes Kargil a nehostinný průsmyk Zodži La (3529 m) do úchvatného zeleného Kašmírského údolí, ubytování v bývalém mughalském letním sídle Šrínagar na hausbótu

10. den
projížďka lodí po jezeře Dál na tradičních šikárách, plovoucí zahrady, návštěva plovoucích trhů s desítkami šikár naplněných různorodým zbožím, výroba koberců, geometrické Mughalské zahrady, nádherné dřevěné mešity zdobené tradičním kašmírským papírmašem

11. den
výlet do horského střediska Gulmarg, obklopeného hustými lesy a svěžími loukami, možnost projížďky na konících nebo čtyřkolkách, v případě provozu možnost vyjet lanovkou až těsně pod vrchol Apharwat (3980 m)

12. den
celodenní jízda horami až do města Jammu nad řekou Tavi

13. den
přesun do centra tibetského buddhismu Dharamšala (rezidence současného dalajlamy klášter Dip Ce-Čok, muzeum tibetského exilu, minikora k tibetské knihovně a tibetskému exilovému parlamentu)

14. den
procházka cedrovými háji k vodopádu Baksunáth v podhůří Himálaje

15. den
cesta paňdžábskými pláněmi do nejposvátnějšího poutního města sikkhů Amritsar, návštěva ceremonie uzavírání indicko-pákistánské hranice

16. den
návštěva Zlatého chrámu, pozorování posvátných obřadů, snídaně v největší jídelně světa, kde denně vaří pro 100 000 lidí, sikhské muzeum, odpoledne cesta vlakem do Dillí

17. den
okružní prohlídka Nového Dillí - Indická brána, třída Rajpath, areál Qutab Minar UNESCO s nerezavějícím sloupem a obrovským minaretem, Lotosový chrám, Humajúnova hrobka UNESCO, poslední nákupy

18. den
návrat do ČR                     

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Dillí včetně všech poplatků, přelet Dillí - Leh, místní dopravu, ubytování, snídaně a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel, 2x luxusní zařízené stany, 3x hausbót (vše dvoulůžkové s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, taxi, rikša, vlak.
Stravování: 12x snídaně, 2x večeře, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Indické vízum 1000 Kč, 16x jednolůžkový pokoj 6900 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1170 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2016 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Letecká doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Jaroslav J. (2022)

Hodnocení zájezdu:

Uchvátil mě 1. týden v Ladakhu - nádherné hory i kláštery. Nepříjemný byl dlouhý přejezd do Kašmíru a zejména pak přejezd ze Šrínagaru do Jammu, který trval 17 hodin kvůli objížďce (sesuv půdy). Taky bych vynechal den v horském rezortu poblíž Šrínagaru, který mě vůbec nezaujal. Líbil se mi ceremoniál na hranici s Pakistánem a Zlatý chrám v Amritsaru. Zájezd byl celkově velmi zajímavý a dobře organizačně zvládnutý.

Hodnocení práce průvodce:

Anička Hubnerová je přes své mládí velmi pohotová a organizačně schopná průvodkyně. Líbil se mi její přístup včetně občas svérázného sarkastického humoru :-) Ocenil jsem i některé přídavky nad program zájezdu a vstřícnou výpomoc jejího indického přítele ve 2. polovině zájezdu.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Objektiv: Indie-Dillí

Objektiv: Indie-Dillí, ČT1, 2015

Na cestě po Ladakhu

Na cestě po Ladakhu, ČT1, 2006

Objektiv: království Ladakh

Objektiv: království Ladakh, ČT1, 2007

Cestománie: z Kašmíru do Ladakhu

Cestománie: z Kašmíru do Ladakhu, ČT1, 2001

Džammú – Kašmír: Za nejvyšší silnicí světa na indicko-pákistánské bojiště

Poutavý článek o vysokohorské silnici, https://ct24.ceskatelevize.cz, 2014

Himálajský Ladakh - nejsevernější cíp Indie

Článek o české pomoci v Ladakhu, www.tyden.cz, Monika Žáková, 2009

Buddhistické kláštery údolí Indu

Článek o buddhistických klášterech v údolí Indu, www.janmiklin.cz, Jan Miklín, 2010

Mughalské zahrady

Článek o Mughalských zahradách v Novém Dillí v Indii, www.novinky.cz, 2018

encyklopedie

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Červená pevnost

Červená pevnost, Dillí (Indie, Dreamstime) Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.

Humajúnova hrobka

Humajúnova hrobka, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.

Lotosový chrám

Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.

Qutab Minar

Qutub-Minar, Nové Dilí (2) (Indie, Dreamstime) Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zlatý chrám

Zlatý chrám v noci (Indie, Michal Čepek) Zlatý chrám (originální název Hari Mandir Sáhib) patří k nejposvátnějšímu místu siků a obklopuje obdélník posvátného jezera, ve kterém se sikhové omývají. Stavba tohoto indického chrámu byla dokončena v roce 1601, a o dvě století později byl chrám pozlacen. Ke chrámu vede jeden úzký chodníček, na kterém se neustále tvoří dlouhá, ale poklidná fronta čekajících poutníků.

Páteční mešita

silueta Páteční mešity, Staré Dillí (Indie, Shutterstock) Páteční mešita, oficiálně Jama Masjid je jedna z největších mešit v Indii. Je postavena z červeného pískovce a je inspirována mešitou v Mekce. Narozdíl od ní má však uprostřed dvora zelený strom a pouze dva 41 metrů vysoké minarety. Na nádvoří stojí nádherná hrobka Šeika Salima Čištiho z bílého mramoru s neuvěřitelně přesnými a detailními rytinami.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Amritsar

Amritsar (Indie, Shutterstock) Amritsar znamená "Nektarové jezírko" či "Jezero nektaru nesmrtelnosti", které obklopuje sikhský Zlatý chrám. Je hlavním městem indického Paňdžábu a zároveň hlavním městem Sikhů s největší svatyní Zlatým chrámem, objeveným v roce 1577.

Dharamšala

Dharamšala je centrum buddhismu a exilovým místem 14. tibetského dalajlámy od roku 1959. S Jeho Svátostí zde pobývá i početná komunita tibetských uprchlíků. Toto území leží na hranici Himálaje a v překladu znamená „útočistě“. Nachází se zde Muzeum umění Kangry, kde se nachází miniaturní obrazy ze školy Kangra, ukázky místních výšivek a tradiční kostýmy a fotky zdevastované Kangry zemětřesením z roku 1905.

Nové Dillí

Nové Dillí (Indie, Shutterstock) Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel. 

Indická brána

Indická brána, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.

Rajpath

Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.

Himálaj

Karavana oslíků v  Himalájích, Ladakh, India (Indie, Dreamstime) Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative