Kjúšú - ostrov sakur a keramiky

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 16 dnů
  • od 90 625 Kč
  • Plná penze
  • skupina 7 – 15 osob
16.3. - 31.3.2019
1sak19
90 625 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Václav Kučera

shrnutí

  • Zastávky v tradičních oblastech výroby keramiky a porcelánu
  • Tři výlety rašící jarní přírodou
  • Exkurze do tkalcovny produkující slavné látky Hakata-ori
  • Návštěva překrásného ostrova Mijadžima se slavnou bránou torii stojící ve vodě a chrámu Daišó-in v Hirošimě

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Ósaky

2. den
přesun na ostrov Kjúšú do Hakaty, ubytování v hotelu, návštěva svatyní a chrámů v okolí hotelu

3. den
exkurze do tkalcovny produkující slavné látky Hakata-ori, odpoledne prohlídka městečka proslaveného keramikou Karacu

4. den
přesun do významného historického i současného vojenského přístavu Sasebo

5. den
celodenní prohlídka dvou slavných keramických oblastí Imari a Arita, návštěva místních obchůdků a účast na workshopu

6. den
odjezd do města Kurume, proslaveného výrobou tradiční látky nazývané Kurume-kasuri 

7. - 8. den
návštěva města Kumamoto a ostrovní oblasti Amakusa s prohlídkou zdejšího tradičního porcelánu Takahamayaki, oběd u moře, procházka k sopce Asó 

9. - 10. den
přesun do oblasti Satsuma, kdysi ovládané jedním z nejmocnějších klanů v Japonsku, prohlídka místních tradičních řemesel a aktivní sopky Sakuradžima

11. - 12. den
odjezd do vnitrozemí ostrova do města Takačiho, možnost shlédnutí divadelního ztvárnění místních pověstí ve formě tradičního divadla kagura, přesun do zdejších hor posetých odkvétajícími sakurami

13. den
poslední zastávka za keramikou na ostrově Kjúšú ve městě Hita

14. den
přesun šinkansenem do města Hirošima, návštěva překrásného ostrova Mijadžima (slavná brána torie stojící ve vodě, chrám Daišó-in)

15. den
odjezd z Hirošimy se zastávkou v oblasti keramiky Bizen, přesun do Ósaky (koupání v lázni onsen a japonská večeře)

16. den
odlet z letiště v Ósace a přílet do Prahy.                                

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Ósaky včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, plnou penzi, služby průvodce, vstupné, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 12x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x tradiční japonské ubytování.
Doprava: vlak, šinkansen, autobus.
Stravování: 14x plná penze bez nápojů.

Služby za příplatek: .

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

odkazy

Na cestě po Kjúšú

Na cestě po Kjúšú - ČT1, 2016

Cestománie Japonsko

Cestománie Japonsko -ČT1, 2001

Ósaka

Ósaka – metropole gurmánů - Jana Přibylová, japonsko.svetadily.cz,

Ostrov Mijadžima

Čláínek o ostrově Mijadžima se svatyní Icukušima, Tomáš Sniegoň, National Geographic, 2011

Japonská keramika

Článek Japonská keramika a kde ji hledat?, artkeramika.cz, 2005

encyklopedie

Hirošima

Hirošima a Průmyslový palác od českého architekta Jana Letzela (Japonsko, Mgr. Hana Dušáková) Hirošima je japonské přístavní město, které spojuje ostrovy Honšú, Kjúšú a Šikoku. Význam slova Hirošima je "rovina v nížině". Město bylo založeno v 16. století. Proslulé se však stalo během 2. světové války. Po napadení Pearl Harboru svrhly na oplátku americké letky atomové bomby na Hirošimu a Nagasiki. V Hirošimě byl na památku této tragické události postaven Památník míru. Město se však vzpamatovalo a postavilo na nohy a dnes je Hirošima moderním kosmopolitním, rozvíjejícím se městem, které obývá asi 1 170 000 lidí.

Mijadžima

Brána torii u ostrova Mijadžima (Japonsko, Mgr. Hana Dušáková) Ostrov Mijadžima, oficiálním názvem Icukušima je japonský ostrov v zálivu Hirošima. Je proslulý především díky šintoistické svatyni Icukušimě ze 6. století, která je památkou UNESCO. Nejznamější je pohled na červenou bránu, které se říká torii, která je při přílivu do poloviny ponořená ve vodě. Sama svatyně je také postavená ve vodě. Kromě této svatyně se na ostrově nachází ještě buddhistický chrám Daigandži.

Kjúšú

Pohled na jarní hory na Kjúšú (Japonsko, Mgr. Václav Kučera) Kolébka japonské civilizace, tak se říká třetímu největšímu japonskému ostrovu Kjúšú. Má bohatou historii, i když někdy velmi smutnou. Právě tady leží Nagasaki, jedno z měst, které poznamenal atomový výbuch. Pvrch osotrova je převážně hornatý a nachází se zde také aktivní vulkán Aso. 

Kumamoto

Horký pramen u Kumamota (Japonsko, Mgr. Václav Kučera) Za návštěvu rozhodně stojí městečko Kumamoto na ostrově Kjúšú, které se může pochlubit jedním z největších hradů v Japonsku. Stavěl se v letech 1600 až 1607 jako vojenská pevnost. Nedaleko hradu se nachází chrám Suizendži a stejnojnenné zahrady. V roce 1991 bylo několik měst spojeno do jednoho administrativního celku, kterým je dnes Kumamoto. Proto zde také žije více než 700 tisíc obyvatel. 

Mt. Aso

kráter sopky Aso (Japonsko, Shutterstock) Japonská sopka Mount Aso leží na ostrově Kjúšú ve výšce 1 592 metrů nad mořem v národním parku Aso Kuju. Je to největší činná sopka v celém Japonsku. V sopce je krátér, kaldera, která je jedním z největší na světě. Nejvyšší bod sopky se nazývá Mount Taka. Dnes je park mnohem přístupnější veřejnosti, protože ke kráteru byla vybudována silnice a parkovat je možné nedaleko. Kromě toho se zde nachází i termální prameny.

Ósaka

Hrad Osaka (Japonsko, Dreamstime) Třetím největším městem v Japonsku je Ósaka, která leží na ostrově Honšú. Kdysi bylo město jedním z nejdůležitějších obchodních center a tento statut zůstal městu dodnes. Žije zde přes 2,6 milionů obyvatel. Ósáka se soustředí na chemický, petrochemický a ocelářský průmysl. V minulosti se město jmenovalo Naniwa.

Itsukušima

Torii u svatyně na ostrově Itsukushima (Japonsko, Mgr. Václav Kučera) Jeden ze symbolů Japonska je i "plovoucí brána" svatyně Itsukušima. Tato stavba figuruje samozřejmě na seznamu UNESCO památek. Tato šintoistická svatyně byla poprvé postavena již v 6. století, ale od té doby byla několikrát zničena. Svou dnešní podobu však získala v 16. století. Slavná plovoucí brána se nachází pod vodou pouze, když je příliv, jinak je možné k ní dojít pěšky. Celý ostrov se svatyněmi jsou posvátným místem.

Hakata

Pagoda, Hakata (Japonsko, Mgr. Václav Kučera) Hakata je čtvrť ve městě Fukuoka, ležící na severu ostrova Kjúšú. Je to jedno z bývalých nejstarších měst na ostrově, přesto bylo v historii několikrát srovnáno se zemí, například během invaze Mongolů ve 13. století. Hakata bývala centrem výroby slavné látky hakata-ori a manufaktury na výrobu tradičních panenek. Většina čtvrti leží v nízko-položené planině u řeky Mikasa. Na severozápadním konci se nachází záliv Hakata, kde se nachází místní přístav pro trajekty a mezinárodní výletní lodě. V 19. století se právě se spojila s městem Fukuoka v jeden administrativní celek. 

Sasebo

Významný vojenský přístav leží na severozápadě ostrova Kjúšú. Město zasahuje svou částí do národního parku Saikai. Město bylo oficiálně založeno až na začátku 20. století, do té doby na jeho místě stála rybářská vesnice, poblíž které se nacházela významný přístav pro japonské námořnictví. Sasebo se stalo během druhé světové války jedním z terčů amerického bombového útoku jako odplata za Pearl Harbor. Ačkoliv nejznáměji postíženými městy jsou Hirošima a Nagasaki, Sasebo bylo zničeno z téměř 50%. Ve městě dnes můžete navštívit muzeum japonské námořní obrany, místní katedrálu Seishin postavenou v neogotickém stylu nebo se jet podívat k nejzápadnějšímu bodu ostrova Kjúšu mysu K?zakihana.

Kurume

Město Kurume leží na severu ostrova Kjúšú a je proslavené výrobou tradiční látky kurume-kasuri, nebo-li ikat, tedy látka z předem batikovaných nití, které teprve po spředení vytvoří plánovaný vzor. Ve městě žije více než 300 tisíc obyvatel. Navštívit můžete například park Kurume Hyakunen, kde rostou azalky a sakury, městské muzeum Ishibashi se zahradou růží nebo svatyni Kitano Tenmangu z 11. století. 

Hita

Město Hita leží na severu ostrova Kjúšú a je to zemědělské a průmyslové centrum, které primárně vyrábí dřevo, nábytek a keramiku. Nachází se nachází na soutoku několika řek, které tvoří řeku Chikugo. Hita byla založena v roce 1940. Každoročně se zde pořádá několik festivalů, což láká turisty k navštívení tohoto města. 

Takačiho

Hluboká údolí okolo vesnice Takačiho (Japonsko, Mgr. Václav Kučera) V centrální části ostrova Kjúšú leží město Takačiho, spojené s japonskou mytologií. Údajně je to místo, kde šintoistická bohyně slunce Amaterasu, rozrušená bratrovými krutými žerty, se ukryla v jeskyni a vyzvala ostatní bohy a bohyně, aby ji vyzkoušely vylákat ven. Další legenda říká, že je to místo, kam sestoupili potomci bohyně Amaterasu, aby založili dosud v Japonsku vládnoucí dynastii. Takačiho je známo jako mocenské místo hlubokého náboženského významu a přírodní krásy, které vyzařuje duchovní energii. 

Satsuma

Oblast Satsuma se rozkládá na jihozápadě ostrova Kjúšú a kulturním centrem je stejnojmenné město. Oblast byla kdysi ovládaná jedním z nejmocnějších klanů v Japonsku, ovládajících i ostrovy Ryúkyú (dnešní Okinawa) a zainteresovaných v mnoha historicých událostech. Za prohlídku stojí místní tradiční řemesla, i stále aktivní sopka Sakuradžima.

Amakusa

Romantická ostrovní oblast Amakusa se nachází na západě ostrova Kjúšú. Název v překladu znamená nebeská tráva. Největší z ostrovů se jmenuje Shimoshima a i přesto, že se zde nenachází žádná hora, je jeho povrch převážně kopcovitý. Těží se zde uhlí a hrnčířský kámen. Místní keramika je dokonce všeobecně uznávaná. Oblast je také jedním z míst Šimbarského povstání, které vzniklo z náboženských a sociálních důvodů a které skončilo vytlačením křesťanů z ostrovů. 

Imari

Na severozápadě ostrova Kjúšú v ústí řeky Imari se rozkládá stejnojmenn oblast. Známé je především výrobou místního porcelánu, který se odsud dovážel do Evropy. Export porcelánu a keramiky byl nejvíce rozšířen v odbobí Edo, vlády rodu Tokugawa. Typickým zástupcem porcelánové kutlury je město Arita, podle něhož dostal místní porcelán své označení. 

Arita

Na severozápadě japonského ostrova Kjúšú leží město Arita, které se proslavilo výrobou tradičního porcelánu. Město se nachází uprostřed horského údolí a je tvořeno z velké části lesy. Pokud vyrazíte do Japonska na přelomu dubna a května, můžete v Aritě navštívit jeden z největších keramických trhů na západě Japonska, kde se můžete projít 6 kilometrů dlouhou třídou posázenou tisíci stánků a obchůdků s keramickými výrobky. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative