Za batikem na Jávu

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 15 dnů
  • od 58 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 12 – 17 osob
16.3. - 30.3.2019
spzjav19
58 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Markéta Losová

shrnutí

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun na Jávu do hlavního města Jakarty

3. den
dopolední procházka po centru města, Náměstí nezávislosti, Velká mešita, možnost vyhlídky na město z monumentu Monas, odpoledne přesun vlakem na Střední Jávu do města Pekalongan

4. den
Pekalongan  - tradiční centrum výroby batiku, návštěva Muzea batiku (prohlídka s výkladem), workshop batiku, procházka po městě

5. den
celodenní workshop batiku v  lokální dílně (proces výroby batiku od prvních tahů voskem po ušití šatů a košil)

6. den
odjezd do Jepary, cestou prohlídka starého města v Semarangu (působiště Konstantina Biebla), nejstarší mešity na Jávě v Demaku, zastávka ve čtvrti Troso – tkaný batik ikat

7. den
plavba trajektem na souostroví Karimunjawa (27 malebných ostrůvků), odpočinek na pláži

8. den
celodenní výlet lodí po panenských ostrvech, šnorchlování, rybí barbecue, odpočinek na pláži, západ slunce na moři

9. den
návrat do Jepary a transfer do Semarangu (úchvatná noční procházka koloniálním starým městem)

10. den
přesun do města Surakarta, cestou zastávka na čínském chrámu a buddhistické viháře u Semarangu, vodopád v pralese na svahu sopky Ungaran a návštěva kávové plantáže 

11. den
Surakarta - muzeum batiku Danar Hadi, bleší trh Triwindu, večer představení wayang orang – epizoda z tradičního příběhu Rámájany

12. den
odjezd do kulturní metropole Yogyakarty, návštěva hinduistického chrámového komplexu Prambanan z 9. století (UNESCO), možnost podvečerní procházky centrem Yogyakarty (jižní náměstí Alun-Alun s pouličními stánky)

13. den
dopolední procházka po městě (sultánský palác Keraton a vodní palác Taman Sari, nákupní třída Malioboro a krámky s batikou, odpoledne výlet největší buddhistický chrámový komplex na světě Borobudur (UNESCO)

14. den
ranní návštěva obrovského tradičního trhu Beringharjo a útulného obchodního centra Hamzah Batik, poslední nákupy, přelet do Jakarty, odlet do ČR

15. den
návrat do ČR    

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Jakarty včetně všech poplatků, přelet Yogyakarta-Jakarta, trajekty, místní dopravu, ubytování, plnou penzi, služby průvodce, workshopy a vstupy do památek, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 12x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: mikrobus, vlak, trajekt, becak.
Stravování: 12x plná penze.

Služby za příplatek: .

Poznámka: Cena zakázky je konečná, nelze uplatnit běžné slevy Alvarez.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava
  • Letecká doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Naděžda H. (2019)

Hodnocení zájezdu:

Velmi dobře připravený zájezd, netradiční program zaměřený na ruční voskovou batiku.

Hodnocení práce průvodce:

Velmi aktivní a připravená na všechny situace.

zobrazit další hodnocení

encyklopedie

Jáva

Chudí ale šťastní ... - ostrov Jáva (Indonésie, Iva Bečvářová) Součástí Indonésie je i 13. největší ostrov světa, Jáva, na jehož území leží i hlavní město Indonésie Jakarta. Nejvíc lidí obývá právě tento ostrov. Jáva sousedí s dalšími indonéskými ostrovy Borneem, Sumatrou a Bali. Na ostrově je kvůli geologickému původu častá vulkanická činnost.

Jakarta

Historické centrum Jakarty (Indonésie, Dreamstime) Jakarta je hlavní město Indonésie. Zároveň se jedná o největší město v zemi. Toto město leží na severozápadě ostrova Jáva a žije v něm přes 10 milionů obyvatel. Během několika sta letí se z města stal významný přístav, dříve také znám jako Batávie. V Jakartě je hlavní sídlo Sekretariátu ASEANu (Sdružení národů jihovýchodní Asie), která se stará o ekonomický, sociální a kulturní rozvoj všech svých členů. Ve městě se nachází například stará koloniální čtvrť Batávie, jeden ze šesti prezidentských domů Palác Merdaka, největší mešita Jihovýchodní Asie Istiqlal a další stavby v různých architektonických slozích. 

Yogyakarta

Taman Sari, Yogyakarta (Indonésie, Shutterstock) Na ostrově Jáva se uprostřed nachází indonéské město Yogyakarta. Město bylo v době národní revoluce mezi lety 1945-49 hlavním městem Indonésie. Dominantou je stejnojmenný palác, kde žije sultán s celou svou rodinou. Celý palác je střežen národní královskou gardou. Palác byl postaven za vlády prince Mangkubumiho v polovině 18. století. V roce 1812 byl však palác spálen britskými vojáky. Většina paláce, který je dnes možné navštíti, pochází z 20.-30. let 20. století. Palác však musel být přestavěn ještě jednou, a to po zemětřeseních v roce 2006.

Borobudur

Borobudur (Indonésie, Luděk Felcan) Borobudur je mahajánský buddhistický chrám, který byl dokončen asi kolem roku 825. Leží uprostřed ostrova Jáva v Indonésii. Chrám stojí na šestipatrovém čtvercovém a třípatrovém kruhovém podstavci, na jehož vrchole se uprostřed vyjímá kopule. Celý chrám je zdoben reliéfy a buddhistickými sochami. Borobudur je největší buddhistický chrám na světě a je zapsán na seznamu UNESCO památek. Jedná se o nejnavštěvovanější památku v celé Indonésii.

Prambanan

Prambanan, Jáva (Indonésie, Shutterstock) Další indonéskou UNESCO památkou je hinduistický chrám Prambanan. Ten leží uprostřed ostrova Jáva, asi 45 kilometrů od buddhistického komplexu Borobudur. Prambanan pochází původně z 9. století a je zasvěcen třem hinduistickým bohům Brahmovi, Šivovi a Višnovi. Celý tento komplex se skládá asi z 240 chrámů. Hlavní chrám zasvěcen Šivovi je 47 metrů vysoký a skládá se z 5 místností. Všechny chrámy jsou zdobeny reliéfy.

Surakarta

Chrám Sukuh u Surakarty (Indonésie, Dreamstime) Surakarta je indonéské město v centru ostrova Jáva. Město leží na řece Solo a žije v něm přes půl milionu lidí. Jednou ze zásadních turistických atrakcí města je palác Keraton Surakarta. Dále můžete navštívit místní trh Pasar Gede či jedno z nejstarších indonéských muzeí.

Pekalongan

Indonéské město Pekalongan je jeden z nejdůležitějších přístavů na ostrově Jáva. Je známým centrem batikování - technikou barvení a potiskování tkanin. Ve městě žije necelých třista tisíc obyvatel Pekalongan leží na severním pobřeží Centrální Jávy. Historie města sahá do 12. století. V té době jsem jezdili čínští kupci za obchodem. V 17. století se město stalo součástí sultanátu Mataram a v 18. století město získala Nizozemská východindická společnost, která měla na rozvoj města velký vliv. Symbolem je například pevnost, kterou Holanďani v roce 1753 postavili a stojí zde dodnes. Dnes zde můžete navštívit například mangrovníkový park nebo muzeum batiky.

Karimunjawa

souostroví Karimunjawa (Indonésie, Markéta Losová) Soustroví Karimunjawa leží v Jávském moři severně od jávského pobřeží. Název v překladu znamená "kámen hozený z Jávy". Soustroví se skládá z 27 ostrůvků, z nichž největší se nazývá Karimun, obývaných je ale pravděpoobně pouze 5 z nich. Dvaadvcet ostrovů tvoří stejnojmenný národní park a zbylých 5 ostrovů jsou buď drženy soukromými osobami, nebo patří indonéskému námořnictvu. Celé soustroví je oblíbenou turistickou destinací nejen kvůli svým písečným plážím, ale také korálovým útesům, trekovým stezkám po místních kopcích, neobyčejným zvykům a tradicím místních.

Semarang

Na severním pobřeží indonéského ostrova Jáva leží koloniální město Semarang. Žije zde okolo 1.8 milionů obyvatel, což z něj činí páté nejlidnatější město. V 17. století byla kontrola nad městem přislíbena Nizozemské východoindické společnosti splacení dluhu. Díky tomu se Semarang stal důležitým obchodním centrem. Jedním z důležitějších koloniálních prvků je pevnost ve tvaru pětiúhelníku. Navštívit však můžete i historické centrum, nejstarší kostel v Centrální Jávě Blenduk, nejstarší čínský chrám ve městě Sam Poo Kong nebo kamenný monument Tugu Muda jako připomínka pětidenního boje indonéské mládeže proti japonskému batalionu.

Kudus

V Centrální Jávě se ve městě Kudus nachází stejnojmenná mešita. Je to jedna z nejstarších mešti v celé Indonésii. Stavba byla započata v 16. století během šíření islámu na ostrově. V mešitě se nachází hrobka jednoho z devíti svatých Sunana Kuduse, díky čemuž se mešita stala důležitým poutním místem. Mešita má prvky zachovalé předislámské architektury jako například staré jávské dělené dveře, starověké hinduisticko-buddhistické červená cihlová fasáda či třístupňová střecha ve tvaru pyramidy. Nejvíce neobvyklým rysem je cihlový minaret, na kterém pavilon ukrývá velký kožený buben (bedug), který slouží k tomu, aby vyzval věřící k modlitbě namísto běžných muezzinů.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative