Moře a soutěsky Kréty

Náročnost 4 Pohodové zájezdy
  • 8 dnů
  • od 34 990 Kč
  • Polopenze
  • skupina 8 – 20 osob
8.5. - 15.5.2022
1kre22
33 490 Kč uzavřeno, průvodce: Kamil Hanák
18.9. - 25.9.2022
2kre22
34 990 Kč garantovaný odjezd Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Pěší túra nejznámější krétskou soutěskou Samarií
  • Možnost výstupu na horu Gingilos (2080 m)
  • Archeologické naleziště minojské civilizace Knóssos
  • Koupání a odpočinek u moře
Mapa trasy zájezdu Moře a soutěsky Kréty

program zájezdu

1. den
letecký přesun na ostrov Kréta, přejezd na ubytování v Heraklionu

2. den
ráno nejslavnější archeologické naleziště minojské civilizace Knóssos (palác připomínající bludiště z pověstí o labyrintu Minotaura), odjezd do jedné z nejhezčích krétských vesniček Zaros, výstup divokou soutěskou Rouwas přes zajištěné pasáže s žebříky a lávkami do poutního místa s kaplí Agios Ioannis na okraji náhorní plošiny Messara, odpočinek ve stínu nádherných platanů a návrat zpět do Zarosu, přejezd do hotelu v oblasti Chania  

3. den
odjezd na vyhlídku Xyloskaló na náhorní plošině Omalos, nádherné výhledy na Bílé hory a pěší túra nejznámější krétskou soutěskou Samarií (většinou stín, dobrá, zabezpečená cesta, prameny s pitnou vodou) do vesničky Agia Roumeli, plavba lodí podél pobřeží do městečka Hóra Sfakion nebo Sougia, návrat autobusem zpět na ubytování

4. den
odpočinkový den, dopoledne krátký trek impozantní soutěskou Tsikhlianá, od vesničky Sirikári k dórské pevnosti Polirrinia s úžasnými panoramatickými výhledy na hory i na pobřeží, odpoledne koupání v moři

5. den
přesun na náhorní plošinu Omalos, nádherná túra v přehledném terénu hor Lefka Óri (výhledy do krajiny včetně pohledů do soutěsky Samaria, bizarní tvary pokroucených borovic ošlehaných větrem, průchod skalní bránou), zakončená výstupem na horu Gingilos (2080 m) nazývanou Trůn boha Dia, případně jen do sedla pod vrchol (1850 m), v podvečer koupání v moři 

6. den
celodenní výlet na jižní pobřeží, sestup soutěskou Aradena s třemi lehkými lezeckými partiemi na nádhernou pláž Mármara obklopenou bílými skalami, odpočinek a koupání, plavba lodí k autobusu a návrat do hotelu

7. den
dopoledne procházka Chanií (přístav, staré město s kouzelnou středověkou atmosférou úzkých uliček, benátská pevnost, spousta hospůdek lákajících k posezení), odpoledne odpočinek a koupání u moře

8. den
návrat do ČR             

Cena zahrnuje: zpáteční letenku na Krétu včetně všech poplatků, místní dopravu, 7x ubytování s polopenzí a služby průvodce.
Ubytování: 7 x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím).
Doprava: minibus, autobus, loď.
Stravování: 7x polopenze.

Služby za příplatek: 7x jednolůžkový pokoj 5400 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 120 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 328 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 30 EUR.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Poznání.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

hodnocení

Zuzana K. (2019)

Hodnocení zájezdu:

Vybraný zájezd byl v rychlém tempu a dosti fyzicky náročný. Na tuto skutečnost bych upozornila zájemce při výběru tohoto zájezdu. Také bych poopravila název zájezdu. K moři jsme se dostali na 10 minut ,v rámci pochodu soutěskou, za celý zájezd a jedno odpoledne poslední den, ale muselo se jít z kopce a do kopce 3 km k moři. Vraceli jsme se z programu zájezdu ve večerních hodinách, tudíž nebyla možnost uvedeného večerního koupání v moři, jak bylo uvedeno v programu. Doporučila bych zařadit alespoň jeden celý odpočinkový den u moře a vybrat hotel na pláži, či ve větší blízkosti pláže.

Hodnocení práce průvodce:

Paní průvodkyně byla velice milá, stále usměvavá a vytvářela na zájezdu velice dobrou náladu a dovedla účastníkům zájezdu velice poutavě vyprávět o vybrané destinaci a vždy výklad okořenila svými zážitky a historkami.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po východní Krétě

Na cestě po východní Krétě - ČT2, 2013

Krásy evropského pobřeží

Krásy evropského pobřeží - Kréta - ČT2, 2010

Článek Kréta

Článek s tipy, co navštívit na ostrově Kréta, 2009

Kréta nepoznaná

Představení ostrova Kréta, 2011

Knóssos

Článek o zkušenosti návštěvy paláce Knóssos, 2011

encyklopedie

Kréta

Kréta je největším a nejvíce osídleným ostrovem Řecka. Počet obyvatel Kréty je více než 600.000 lidí. Hlavním a také největším městem Kréty je Iraklio. Kréta významně přispívá k řeckému kulturnímu i ekonomickému dědictví udržováním a předáváním své osobité kultury (poezie, tanec). Dřívě byla Kréta sídlem Mínojské civilizace, která je považována za první civilizaci o níž máme nějaké záznamy. 

Chania

Chania leží na severním pobřeží Kréty a je druhým největším městem v zemi. Je rozdělena na 2 části: Staré město (v blízkosti starého přístavu, jeho centrum se nazývá Kastelli) a Moderní část, která je značně větší a žije zde převážná většina místních. Chania je významným kulturním místem hlavně díky své historii a spojitosti s jinými civilizacemi, ale také snadnou dostupností k Athénám, hlavnímu městu Řecka, a díky turistům, kteří na ostrově vytváří jedinečnou atmosféru. 

Omalos

Náhorní plošina Omalos leží přibližně 40 km jižně od Chanie a je ohraničena Bílými horami. Během druhé světové války a německé okupace bylo na plošině utvořeno malé provizorní letiště. Dnes je Omalos významným turistickým místem, hlavně vyhlídka Xyloskaló, které je vstupním místem do Samarijské soutěsky.

Samaria

Samarijská soutěska je od r. 1962 národním parkem v jihozápadní části Kréty a také velkým lákadlem pro turisty. Její délka činí 18km. Nejznámější částí soutěsky jsou tzv. "železné brány", kde je soutěska zúžená na pouhé 4 m (výška soutěsky je v těchto místech téměř 300 m). 

Agia Roumeli

Agia Roumeli je malá vesnice na jihozápadním pobřeží Kréty, velmi oblíbená turisty. Několik kilometrů nad městem se nachází vstup do Samarijské soutěsky. Součástí vesnice je přístav, není dostupná pozemní komunikací. 

Hóra Sfakion

Hóra Sfaion, také pouze Sfakia, je hlavním městem regionu Sfakia. Leží na jižním pobřeží Kréty blízko konce soutěsky Imbros. Součástí města jsou dva malé přístavy. Na západ od města se nachází lokální pláž a několik menších oblázkových pláží. Lokální ekonomika je založena převážně na turismu, rybolovu, produkci olivového oleje a chovu ovcí či koz. Blízko se nachází také vesnička Anopolis, kde se narodil významný krétský revolucionář Ioannis Vlachos, více znám pod jménem Daskalogiannis.

Lefka Óri

Lefka Óri, jiným jménem také Madares, je horské pásmo v západní Krétě, často se také doslovně překládá jako Bílé Hory. Pásmo je tvořeno převážně vápencem, který je v těchto místech velmi rozmanitě zbarvený - od světle šedé, přes namodralou, až k černé. Pojmenování "Bílé Hory" získalo toto horské pásmo na základě stále bíle zbarvených vrcholů. Nejvyšším vrcholem je se svými 2.453 m.n.m. Pachnes. Lefka Óri zahrnuje také několik významných krétských soutěsek. 

Anópolis

Anópolis je malá vesnice na jihozápadním pobřeží Kréty, spadající pod region Sfakia. Leží na náhorní plošině jižně od pohoří Lefka Óri blízko od soutěsky Aradena. Dominantou vesničky je socha na počest Ioannise Vlacha, více známého pod jménem Daskalogiannis, který byl významným krétským revolucionářem (revoluce r. 1770 při obléhání Turky) a právě Anópolis byla jeho rodným místem. 

Aradena

Aradena je jednou z méně známých soutěsek v jihovýchodní části Kréty. Těsně pod vesnicí Aradena je soutězka nejužší. Teprve odnedávna je soutěska volně přístupná, dříve byly některé její části schůdné pouze pro horolezce. V roce 1986 byl přes tuto nejužší část postaven ocelový most. Od roku 2000 (prvně v roce 1993) se z mostu provozuje bungee jumping.

Rouwas

Soutěska Rouwas se nachází blízko krétského městečka Zaros. Spadá pod pohoří Psiloritis a mezi horolezci je cesta skrz ni známa jako "E4 European Walking Path". Tato divoká soutěska vede k poutnímu místu s kaplí Agios Ioannis.

Zaros

Vesnička Zaros, 44 kilometrů vzdálená od Iraklia, se nachází v blízkosti jezera Votomos a soutěsky. Produkuje se zde olivový olej, sultánky a zelenina. V blízkosti vesnice se nechází staré vodní mlýny fungující již od 16, století, archeologicky významné plochy a kláštery. 

Messara

Messara se nachází v jižní části Kréty a s rozlouhou přibližně 350km2 je také její největší plání. Na hoře na jejím západním konci se nachází ruiny "Phaestusu" a blízko středu se nachází ruiny antického města Gortys. Pláň je velmi úrodná pro vinice a olivové háje. 

Knóssos

Knóssos je nejrozlehlejší archeologickou památkou doby bronzové na území Kréty a také se považuje za nejstarší město Evropy. Roku 1878 Knóssos objevil král Mínas a tím se zde usídlila mínojská civilizace, kde Knóssos byl centrem jejich kultury a politiky. K místu se také váže legenda, že král Mínos postavil v Knóssosu labyrint, na jehož konci držel svého syna Minotaura (napůl člověka, napůl býka). Symbolem tohoto místa je tedy právě minotaurus a labyrint.

Tsikhlianá

Soutěska Tsikhlianá se nachází na západě řeckého ostrova Kréta. Rozléhá se mezi vesničkou Sirikári na jihu a dórskou pevností Polirrinia na severu.Tsikhlianá je širší než ostátní krétské soutěsky. Skalní zdi lemující soutěsku dosahují výšky až 700 metrů. Díky tomu, že soutěska v minulosti spojovala vesničky, prochází tudy různé zpevněné cesty. Přesto hlavní část je díky hornatému povrchu oblíbená turistická stezka..   

Gingilos

Hora Gingilos se nachází na jihozápadě ostrova Kréta nad vstupem do soutěsky Samaria. Oficiálně se mylně uvádí, že vrchol dosahuje výšky 2080 m.n.m, což je špatně. Gingilos leží v Bílých horách v nadmořské výšce 1980 metrů a je turisticky nejpopulárnější díky své dobré přístupnosti a krásnému výhledu na celý ostrov. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative