Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 4. den letecký přesun do Hanoje (staré město, jezero Navráceného meče s pagodou Ngoc Son), plavba do Dračí zátoky s více než třemi tisíci bizarních vápencových ostrůvků ve tvaru homole (návštěva Jeskyně nebeského paláce Hang Thien Cung, pozorování západu slunce), nocleh na lodi, návrat do Hanoje a odjezd do hor na vietnamsko-čínské hranici
5. den horské městečko Sapa při úpatí nejvyšší hory Vietnamu Fan Si Pan (3143 m) nedaleko čínských hranic (za dobrého počasí možnost výjezdu lanovkou na vrchol), v případě oblačnosti výlety po vesničkách obývaných horskými kmeny původem z okolních zemí (Hmongové, Jaové)
6. - 10. den cesta přes hory za národnostními menšinami na pomezí Vietnamu a Laosu, Stříbrný vodopád (nejvyšší ve Vietnamu, cca 200 m), lehká túra v rezervaci Hoang Lien k vodopádu Love Falls, přejezd sedla Tram Ton (1900m), čajové plantáže a návštěva trhu v Lai Chau, bitevní pole Dien Bien Phu, kde Francouzi ztratili Indočínu, město Son La se starou francouzskou věznicí, noc v dřevěném domě na kůlech v Mai Chau u kmene bílých Thajců (ochutnávka rýžového vína, tradiční folklórní představení), návrat do Hanoje
11. den dokončení prohlídky města (Chrám písemnictví - první vietnamská univerzita, Ho Či Minovo mauzoleum a muzeum, pagoda Jednoho sloupu, nejstarší hanojská pagoda Tran Quoc, vodní loutkové divadlo)
12. den krasová oblast provincie Ninh Binh - plavba mezi rýžovišti a vápencovými homolemi, jeskyněmi v oblasti Tam Coc, Hoa Lu - první sídelní místo vietnamských králů, svatyně krále Dinh Tien Hoanga, nejrozsáhlejší budhistický komplex JV Asie Bai Dinh (sochy arhatů, bronzová soch Budhy, pagoda), noční přejezd vlakem do Hue
13. - 14. den bývalé sídelní město dynastie Nguyen Hué (císařský palác se Zakázaným městem), plavba po Voňavé řece k pagodě Thien Mu a hrobce císaře Minh Manga, zastávka u zátoky Vung An Cu s chovem ústřic, An Bang (svérázný hřbitov s pestrobarevnými mauzolei a honosnými hrobkami), cesta přes Hai Van Pass, za dobrého počasí nádherné výhledy na pobřeží Jihočínského moře, provinční město Danang, Mramorové hory (návštěva kamenické manufaktury a jeskyně se soškami Buddhů, výstup k chrámu s úchvatnými výhledy)
15. - 16. den bývalá metropole Čamské říše My Son (hinduistické chrámy ze 4. - 13. stol. ukryté v džungli), malebné přístavní město Hoi An (čínské chrámy, japonský krytý most, kongregační sály, krásně zdobené kupecké domy, tržiště, možnost výletu na nedalekou pláž nebo do resortu Ba Na - procházka po 150 m dlouhém Golden Bridge (Zlatý most) s výhledy do okolí), noční přesun vlakem do letoviska Nha Trang
17. - 18. den odpočinek na plážích Jihočínského moře (individuální prohlídka města - katedrála, pagoda Lons Son s obřím Buddhou, čamské věže Po Nagar, Oceánografický institut), možnost výletu lanovkou na ostrov Hon Tre s podmořským akváriem), večer odjezd vlakem do Ho Či Minova Města
19. - 20. den přejezd k podzemním tunelům Cu Chi (síť více než 250 km tunelů z období americko-vietnamské války), chrám sekty Cao Dai, přejezd autobusem do My Tho (vstupní brána do delty Mekongu), plavba lodí po kanálech delty, plovoucí trhy ve městě Can Tho, nekonečná rýžoviště a tropická příroda, přesun do Ho Či Minova Města
21. - 22. den centrum jižního Vietnamu Ho Či Minovo Město (dříve Saigon, Palác znovusjednocení - dříve Prezidentský palác, čínská čtvrť Cholon s trhem Binh Tay, Muzeum války, katedrála Notre Dame, radnice, divadlo)
23. - 24. den přejezd do Kambodži, metropole Phnom Penh (Královský palác, Stříbrná pagoda, chrám Wat Ounalom, Wat Phnom, muzeum genocidy Tuol Sleng, tržiště, Killing Fields)
25. - 26. den přejezd autobusem do Siem Reapu, výlet člunem na jezero Tonle Sap - plovoucí rybářské vesnice, bývalé hlavní město khmerských králů Angkor po staletí ztracené v džungli (130 velmi zachovalých paláců a chrámů z 9. - 14. století na ploše téměř 200 km2, nejslavnější chrám Angkor Wat, kamenné reliéfy tváří v chrámu Bayon, fotogenický chrám Ta Prohm prorostlý džunglí, vodní nádrže)
27. - 29. den odjezd do thajského Bangkoku (královský palác se sochou Smaragdového Buddhy, chrám Wat Pho s 45 m dlouhou sochou ležícího Buddhy, chrám Wat Arun, chrám zlatého Buddhy Wat Traimit, čínská čtvrť), návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Hanoje a zpět z Bangkoku včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 20x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x dvoulůžková kajuta na lodi v Dračí zátoce, 1x vícelůžkový pokoj v domorodém domě, 4x noční lehátkový vlak. Doprava: loď, vlak, minibus, autobus, taxi. Stravování: 1x plná penze na výletě do Dračí zátoky, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: kambodžské vízum 35 USD, vstupné cca 120 USD, lanovku na Fan Si Pan cca 32 USD.
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Karavela.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Cestománie Vietnam - ČT1, 2001
Na cestě po severním Vietnamu - ČT2, 2006
Článek o národním parku Cat Ba Island ve Vietnamu, hedvabnastezka, 2017
Článek a průvodce vietnamským městem Sa Pa, hedvabnastezka, 2017
Cestopis z města Hanoje a Dračí zátoky, 2011
Článek o císařském vietnamském městě Hué, hedvabnastezka, 2009
Článek o duchovním centru My Son, 2011
Představení města Hoi An, hedvabnastezka, 2016
Popis toho, co můžete spatřit v Nha Trangu, hedvabnastezka, 2010
Na cestě po Ho Či Minově Městě - ČT2, 2013
Cestománie Kambodža - ČT1, 2001
Na cestě po kambodžském Angkoru - ČT2, 2015
Cestománie Thajsko - severní část - ČT1, 2004
Dokument o hlavním městě Thajska Bangkoku, 2013
Bangkok je hlavní město Thajska a jedno z předních světových středisek turistického ruchu. Město, které svou rozlohou je téměř stejně velké jako Praha má co do počtu obyvatel nad Prahou náskok, osidluje ho totiž pětinásobně víc lidí (přes 5 milionů obyvatel). Bangkok je na jedné straně plný luxusních drahých domů, residencí, tržišť, krásných buddhistických chrámů, které vyzařují klid a pohodu a na straně druhé rušné dopravy, nočních podniků a je také znám jako centrum sexuálního turismu.
Hlavní město Vietnamu se nazývá Hanoj. Toto město ležící na Rudé řece na severu Vietnamu je velmi důležité politické i kulturní centrum. V Hanoji se nachází nejstarší pagoda ve městě nesoucí název Tran Quoc, což v překladu znamená "objevení země". Tato pagoda byla vybudována v 6. století. Zajímavý je také průmysl a obchod ve městě. Ulice Starého města se nazývají podle odvětví, ve kterém se v té ulici obchoduje (např. Květinová, Zeleninová apod.). Město zažívá od 90. let značný hospodářský nárůst, který vede také k růstu populace, což ale bohužel koliduje s problémem infrastruktury, která je ve městě problematická.
Dračí zátoka neboli Ha Long je území, ležící při ústí Červené řeky ve Vietnamu. V roce 2011 bylo toto místo vyhlášeno jako jeden ze Sedmi přírodních divů světa. V zátoce vystupuje z vody kolem 3000 malých ostrůvků a skalisek, které vytváři obdivuhodnou scenérii. Legenda praví, že Číňané poslali draka, který se na tomto místě snesl na zem a vzniklé díry se zaplnily vodou. Překlad Ha Long je "místo, kde drak klesl do moře". Od roku 1994 je na seznamu UNESCO. Zátoka je domove 60 živočišných a 14 rostlinných endemických druhů.
Město Hué, které patří ke kulturnímu dědictví UNESCO, se nachází na východním pobřeží Vietnamu a je omývané Jihočínským mořem. Město je známé především díky svým palácům, pagodám, hrobkám a chrámům, tedy bohaté historické stopě a také díky lokálním pochutinám. Typickým jídlem je polévka červené barvy bun bo, která zahrnuje rýžové nudle, hovězí maso, citronovou trávu a koření. Hué bylo od roku 1802 hlavní městem císařství dynastie Nguy?n. Během Vietnamské války však bylo mnoho staveb zničeno.
Citadela vietnamského města Hué stojí na břehu Voňavé řeky. S její výstavbou se začalo v roce 1805 a dokončení se datuje roku 1832. Za dob komunistické vlády, po válce ve Vietnamu začalo vše chátrat, avšak v posledních letech vláda investuje finance na údržbu místa. Citadela je jakési „město ve městě“, které je obehnáno hradbami. Dominantou je Vlajková věž měřící 37 metrů. Devět posvátných kanónů má symbolizovat ochránce paláce a království, nikdy neměly sloužit k boji a představují čtyři roční období a pět základních elementů. Císařské město se nachází uvnitř Citadely.
Neporušený komplex císařských hrobek se nachází ve vzdálenosti 2 – 16 km jihozápadně od Citadely ve vietnamském městě Hué. Město Hué bylo dokonce na začátku 19. století hlavním městem Vietnamu. Všechny hrobky mají dvě části – první je určena pro pohřební účely, druhá pro samotnou hrobku, ale ne v každé hrobce je scísař pochován. V každém komplexu najdete hradby, trojitou bránu, dvůr pozdravů, stély, pavilony, chrámy, zahrady, jezírka a samotnou hrobku. Místo bylo v roce 1993 prohlášeno Světovým kulturním odkazem pod ochranou UNESCO.
My Son jsou pozůstatky hinduistického chrámového komplexu, který byl postupně vybudován mezi 4. až 14. století krály Čamské říše. Chrámy byly zasvěceny hinduistickému bohu Šivovi. Komplex se nachází přibližně 60 kilometrů od vietnamského města Da Nang. Ruiny jsou zapsané na seznamu UNESCO a většina staveb byla postavena z červených cihel a pouze jediný chrám je kamenný.
Hoi An je krásné historické městečko umístěné v centrálním Vietnamu. Několik uliček a nábřeží lemují zachovalé domy, několik chrámů, muzeí a velký trh se zemědělskou produkcí. Od 14. stol. byl Hoi An důležitým obchodním střediskem jak Číňanů, tak i Japonců. Dnes je zapsáno mezi památky UNESCO.
Nha Trang je město nacházející se ve Vietnamu, které leží přímo u moře. Žije zde asi 360 tisíc lidí. Návštěvníkům nabízí údajně nejkrásnější záliv světa a turisticky oblíbená je 7 kilometrů dlouhá pláž. Mohou se zde věnovat řadě vodních i jiných sportovních aktivit či se mohou zúčastnit některých organizovaných výletů.
Ho Či Minovo Město se nachází ve Vietnamu. Dřívejší název města byl Saigon. Město zprvu dělá dojem západního velkoměsta vzhledem k množství reklam a světelných panelů. Mimo to se zde nachází pro návštěvníky i mnohá relaxační využití, a to v podobě kaváren, bank, restarurací a obchodních domů. Nachází se zde i zajímavé monumenty jako Palác sjednocení, Operní dům či Radnice Ho Či Minova Města.
Jedním ze států jihovýchodní Asie je i království Kambodža. To leží mezi Vietnamem, Laosem a Thajskem a jih země omývá Thajský záliv. Hlavním městem je Phnom Penh. Drtivou většinu obyvatel tvoří buddhisté, etnická skupina Khmerů a díky nim je úředním jazykem je khmerština. Do roku 1953 byla Kambodža pod nadvládou Francie (součást Francouzské Indočíny), za války okupována Japonci. Nejznamější symbolem Kambodžy je buddhistický chrám Angkor Vat, památka UNESCO.
Hlavní městem jihoasijské Kambodžy je Phnom Penh, které je zároveň i největším městem a leží na jihu státu. Město leží ne břehách řek Tonlé Sap a Mekong. Ve městě jsou nejdůležitější ekonomické aktivity spojené s průmyslem. Dnes je město docela problematické z hlediska bezpečnosti, protože zde stoupá kriminalita. Nachází se tu nádherné památky a turistické atrakce. Za všechny lze zmínit například budovu Národního schomáždění, konferenční hala Chaktomouk, Národní muzeum, Královský palác a další...
Největší jezerem poloostrova Západní Indie je Tonlé Sap ležící v Kambodži. Jezero vzniklo jako pozůstatek mořského zálivu, přesto je to sladkovodní jezero. Vtéká sem řeka Tonlé Sap, která ústí do Mekongu. Maximální hloubka jezera je 10 metrů. Tonlé Sap je velkým zdrojem pitné vody a především baštou pro rybáře, protože se zde nachází obrovské množství sladkovodních ryb.
Siem Reap neboli Angkor se nachází v Kambodži, kde je ke zhlédnutí legendární Angkor Wat. Město je bránou do Angkoru, regionu s hustou tropickou džunglí a mnoha starobylými kamennými chrámy. Dech beroucí krása chrámů je poslední památkou na silné Kmérské království. Angkor je také zařazen do světového dědictví UNESCO.
Angkor Wat je komplex chrámů nacházející se v Kambodže. Je to jeden z největších náboženských památek na světe a jako jediný zůstal významným náboženským centrem od svého založení. Byl postaven pro krále Suryavarmana II. počátkem 12. století jako jeho královský chrám a hlavní město. Je ztělesněním khmerské architektury. Původně byl postaven jako hinduistický chrám, ale koncem 12. století se již transformoval jako chrám budhistický. Stal se symbolem Kambodže a je zobrazen na státní vlajce.
Terasa slonů je součást pozůstátků opevněného města Angkoru. Terasa byla využívána králem Džajavarmanem VII. jako místo odkud sledoval, jak se vrací jeho armáda z vítězných bitev. Tera je dlouhá 350 metrů a byla také využívána pro různé ceremonie a při královském přijímání. Opevnění je rozděleno na 5 částí. Střední část zbylé zdi je zdobená lvy a garudami v životní velikosti a vyřezávanými slony na východním konci.
Bayon je prvním buddhistickým chrámem na kambodžském území. Postaven byl mezi 12 - 13. století. Má spoustu "věží", vytvarovaných do tváří, usmívajících se při pohledu ze všech čtyř stran. Jedná se o tvář Buddhy Lokesvary. Bayon je zároveň vrcholem staveb Angkoru, které prováděli jednotliví panovníci po dobu čtyř staletí.
Socha ležícího Buddhy se nachází v chrámu Wat Pho v Bangkoku. Tato pozlacená skulptura byla postavena na příkaz Rámy III. v roce 1832 a reprezentuje vstup Buddhy do stávu nirvány a konec reinkarnace. Socha je 15 metrů vysoká a 46 metrů dlouhá a kromě toho, že Buddha leží, tak si pravou rukou podepírá hlavu.
Chrám Smaragdového Buddhy přitahuje v Bangkoku denně tisíce thajců, kteří tu zapalují vonné tyčinky a obětují květy lotosu. Cílem je především zázračná soška, která byla podle pověsti kdysi objevena v troskách budhistické pagody. Smaragdový Buddha byl vyroben v jižním Thajsku ve 14. století a je vytesán z jediného kusu krystalu jadelitu.
Hmong je domorody kmen, jejichž původ je v Tibetu, ale dnes se vyskytují v Číně i Thajsku. Tito lidé silně věří v ducha oblohy, který podle nich stvořil celý svět. Poznávacím znamením je oblečení. Hmongové nosí černé kabátky a kalhoty či sukně v barvě indiga s pruhovanými okraji. Mají signifikantní zdobení stříbrnými šperky a starými mincemi.
Město Sapa se nachází v severním Vietnamu a pojí se k němu celá oblast pohoří. Nachází se zde terasovitá rýžová políčka, hora Dračí čelist (Ham Rong) nebo také jeskyně Ta Phin. V této oblasti se nachází i nejvyšší hora Vietnamu Fan si Pan (3 143 m.n.m.). Je tu opravdu bohatá a různoráda fauna a flóra. Nachází se zde i národní park.
Fan Si Pan či Fansipan je nejvyšší hora Vietnamu. Vrchol se nachází v nadmořské výšce 3143 m.n.m. Hora leží na severozápadě země, v provincii Lao Cai v pohoří Hoang Lien Son (Tonkinské Alpy). Výstup na horu trvá většinou 1-4 dny, což záleží také na meterologických podmínkách. V první části se nachází deštný prales, který přechází v bambusový porost, který převažuje až k vrcholu.
Po Nagar je champská chrámová věž založená před 781 př.n.l., která se nachází v horách Cú Lao ve Vietnamu nedaleko města Nha Trang. Věž je zasvěcená Yan Po Nagar, bohyni země. Po Nagar je 25 metrů vysoká.
Cu Chi je obrovská síť podzemních tunelů spojující části v Cu Chi, Vietnamu, a ještě větší síť tunelů, která protíná většinu země. Nachází se asi 70 kilometrů na sever od města Saigon. Tunely sloužily k mnoha účelům. Jak pro vojenské tažení za dob války ve Vietnamu a pro úkryt partyzánské osvobozenecké národní fronty, tak také jako komunikační a zásobující trasy, místo pro utajenou nemocnici, zásoby potravin a zbraní a zázemí pro četné partyzánské bojovníky. Původní délka tunelů byla přes 200 km, avšak dodnes se zachovalo "pouhých" 120 km.
Město My Tho se nachází v deltě Mekongu v jižním Vietnamu a má kolem 160 000 obyvatel. Bylo založeno v roce 1680 čínskýmu uprchlíky. My Tho je známé díky své nudlové polévce Hu Tieu My Tho. Je to také oblíbené místo pro výlet lodí na řece Mekong.
Can Tho je největší město v deltě Mekongu a říká se mu rýžové srdce Vietnamu. Město je ekonomické, kulturní a dopravním centrum regionu. Město je turisty známé díky svým plovoucím trhům s ovocnými specialitami jako je pomelo, liči, žakie, mango či durian.
Wat Pho je známé především pro svojí obrovskou ležící sochu Buddhy. Samotný chrám se pyšní tituly největší a nejstarší v celém Bangkoku. Socha Buddhy je 46 m dlouhá a 15 m vysoká a zobrazuje Buddhovo vstup do stavu nirvány. Zajímavostí je, že Wat Pho je znám jako první thajská univerzita. Kromě toho jsou zde návštěvníkům nabízeny i tradiční thajské masáže.
Wat Arun neboli chrám západu slunce je jednou z nejznámějších památek Bangkoku. Chrám vypadá z dálky lépe než zblízka. Jak už napovídá jméno, nekrásnější pohled na chrám je večer při západu slunce. Jméno chrámu je odvozeno od hinduistického boha Aruna.
Na břehu Voňavé řeky ve vietnamském měste Hué můžete navštívit sedmipatrovou pagodu Thien Mu. Jedná se o nejvyšší náboženskou stavbu ve Vietnamu. Tato pagoda byla postavena již v roce 1601 za dob vládců dynastie Nguyen. V roce 1710 se součástí stal velký zvon, vážící 3 tuny, který je prý slyšet i 10 klilometrů daleko. Další součástí pagody je mramorová socha želvy, která symobolizuje dlouhověkost.
V lesích vietnamského národního parku Hoang Lien se nachází asi 13 kilometrů od města Sapa Stříbrný vodopád. Oficiální vietnamský název vodopádů je Thac Bac. Tyto kaskádovité odopády jsou vysoké více než 100 metrů a jsou jednou z nejkrásnějších turistických atrakcí v regionu. Říká se, že z odstupu vodopády vypadají jako bílý drak shlížející z oblohy. Je možné dojít i na vrchol Stříbrného vodopádu, odkud je nádherný výhled dolů i na celé okolí.
Národní pak Hoang Lien se rozkládá na severu Vietnamu. Park je zarostlý lesy a prochází jím pohoří Hoang Lien Son s nejvyšší horou Vietnamu Fan Si Pan (3143 m.n.m.). V Hoang Lien byste mohli vidět přes 2000 druhů rostlin jako například azalky, modrý cypříš, borovici červenou, vzácné bylinky a další. Kromě bohaté flory se velmi liší i fauna. V parku žije 66 druhů savců, 347 druhů ptáků, 61 druhů plazů či přes 40 druhů obojživelníků.
Asi 15 kilometrů od města Sapa se nachází zalesněné horské sedlo Tram Ton. Jedná se o nejvyšší sedlo ve Vietnamu (1900 m.n.m.). Z tohoto sedla je nádherný výhled na okolní krajinu a díky němu je někdy sedlo nazýváno "Nebeská brána". Sedlem vede horská silnice, kterou trvá autem projet asi tři hodiny.
Stříbrná pagoda se nachází na jižní straně královského paláce ve měste Phnom Penh. Říká se mu též "Chrám smaragdového Buddhy" se zasazeným zeleným smaragdem z 19. století. V areálu se nachází též mnoho národních pokladů, jako jsou např. zlato, ozdobené sochy Buddhy, především pak socha Buddhy v životní velikosti, kterou zdobí skoro 10,000 diamantů. Socha váží 90 kilogramů a byla vytvořena v roce 1906 v palácové dílně. V současnosti je využívána i například pro různé národní a královské ceremonie.
Na severozápadě Vietnamu se u hranic s Laosem nachází město Dien Bien Phu. Město leží v údolí Muong Thanh nedaleko hranic s Laosem. Dříve se toto město jmenovalo Thaeng a je známé především díky konečné bitvé Indočínské války, kde Francouzi v roce 1954 oficálně ztratili Indočínu.
Vietnamské město Son La leží na severozápadě země ve stejnojmenné horské provincii. Důležitou součástí město je stará francouzská věznice, které se říkalo "Peklo na zemi". Ta byla postavena v centru města na kopci Khau Ca v roce 1908. Právě v této věznici francouzští kolonisté brutálně týrali vietnamské vězně. Originální stavba byla po válkách zničena, avšak důležité součástí zůstaly zachované.
Danang je důležitý přístav, ležící na východě Vietnamu. Je to největší město ve střední části Vietnamu, kde se řeka Han vlévá do Jihočínského moře. Danang je domovem více než 1 milionu lidí. Během francouzské koloniální doby se město jmenovalo Cua Han. Jižně od města se nachází Mramorové hory, seskupení 5 mramorových a vápencových kopců, které jsou pojmenovány po přírodních prvcích (voda, oheň, dřevo, země a kov). Všechny tyto hory maji jeskynní vstupy a několik tunelů.
Ostrov Hon Tre se nachází v zálivu u města Nha Trang. Název v překladu znamená "bambusový ostrov". Do roku 2004 byl tento ostrov naprosto nedotčený kromě pár rybářských chýší na pobřeží. Ostrov je domovem zábavného parku Vinpearl Land, kde se kromě hlavního parku nachází hudební fontána, vodní a park a akvárium.Na ostrov se dát dostart buď motorovými čluny, lanovými drahami či trajektem.
Chrám sekty Cao Dai leží asi 100 kilometrů od Ho Či Minova města na jihu Vietnamu. Tento chrám byl založen v roce 1926 a dokončen byl v roce 1955. Caodaisti vyznávají filosofii, že všechna náboženství jsou stejná a propagují toleranci ve světě. Kromě Velkého chrámu komplex zahrnuje administrativní úřady či nemocnici tradiční vientamské bylinné medicíny. Prohlídka Velkého chrámu probíhá čtyřikrát denně.