Ve stínu Atlasu

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 15 dnů
  • od 38 390 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 14 osob
7.5. - 21.5.2022
1mar22
39 990 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Jan Pěchota
30.6. - 15.7.2022
2mar22
39 990 Kč uzavřeno, průvodce: Petr Komers, Ph. D.
18.9. - 3.10.2022
3mar22
39 990 Kč garantovaný odjezd Rezervace Přihláška
30.4. - 14.5.2023
1mar23
39 990 Kč 38 390 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Čtyři královská města
  • Největší marocké duny Erg Chebbi
  • Tajemné paláce, mešity a opevněné medíny
  • Výstup na nejvyšší vrchol severní Afriky Džebel Toubkal
Mapa trasy zájezdu Ve stínu Atlasu

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Maroka

2. den
velkolepá mešita Hassana II. s největším minaretem světa v Casablancea přilehlým muzeem architektury, prohlídka metropole Rabat UNESCO (královské mauzoleum Muhammada V. a Hassana II., nádherná kasba Oudaia s výhledem na Atlantský oceán, středověké královské pohřebiště Chellah vystavěné na troskách antického města

3. den
nejposvátnější místo země Moulay Idrís, vykopávky římského města Volubilis UNESCO s nádherně dochovanými mozaikami, prohlídka města Meknés UNESCO (opevnění, mauzoleum panovníka a dobyvatele Moulaye Ismaila, náměstí Place al-Hedime, medína a impozantní podzemní sýpka, dříve považovaná za vězení pro křesťanské zajatce)

4. den
perla Maroka město Fes UNESCO (dodnes stále obydlená a funkční medína z 9. století s mohutnými vstupními branami a spletí úzkých uliček, středověké koželužny a další autentické dílny, madrasy a mešity, židovská čtvť)

5. den
průjezd Středním Atlasem, procházka cedrovými háji s makaky, zastávka v horském berberském městě Azrou, krajina náhorních planin s kočovnými berbery a jejich stády

6. den
cesta monumentálním údolím řeky Ziz k největším marockým dunám Erg Chebbi (návštěva kočovných Berberů, fosilní naleziště, pozorování západu a východu slunce na dunách, možnost projížďky na velbloudech)

7. den
prohlídka pouštního města Rissani (hrobka zakladatele současného královského rodu Alího Šarífa, zrekonstruovaná kasba, trh, dílna na zpracování fosilií), odjezd do pohoří Vysoký Atlas

8. den
velkolepý kaňon řeky Todra, pěší výlet vesničkami v příjemném klimatu horského městečka Tamtetoucht, výjezd do sedla vysokého 2700 m s výhledem na okolní třítisícové vrcholy

9. den
cesta romantickým „údolím kaseb“ (kasba = hliněná středověká pevnost) do oázy Skoura a dále do města Warzazát, centra marockého filmového průmyslu

10. den
nejznámější ksar (uskupení několika kaseb) Ait Benhaddou UNESCO (kulisa k mnoha dobrodružným filmům a seriálům), silniční průsmyk Tizi-n-Tichka (2260 m) a cesta Vysokým Atlasem na úpatí Džebel Toubkalu

11. - 12. den
pěší výstup z horské vesnice Imlil (1700 m) na vysokohorskou chatu Mouflon (3200 m), možnost výstupu na nejvyšší vrchol severní Afriky Džebel Toubkal (4167 m), případně pobyt v Imlilu a krásné výlety s lehkou turistikou v okolí, alternativně náročnější dvoudenní trek přes tújové lesy do údolí Azzadene s návštěvou vodopádů

13. - 14. den
„brána Sahary“ a nejživější královské město Marrákeš UNESCO (velkovezírův palác Al Bahia, Majorellova zahrada a muzeum berberských šperků a kostýmů, hrobky panovníků Saadské dynastie,  madrasa Ben Júsuf, 70 m vysoký minaret Koutoubia, pozůstatky impozantního paláce Badi, exotické náměstí Djamma el Fna se zaříkávači hadů, vypravěči arabských příběhů, kejklíři a artisty, stará medína a největší marocké súky)

15. den
návrat do ČR                                                                                              

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Maroka včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně, 1x večeři, výlet do pouště terénními auty a služby průvodce.
Ubytování: 13x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x horská chata.
Doprava: pronajatý minibus, terénní auta do pouště.
Stravování: 14x snídaně, 1x večeře v dunách, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x jednolůžkový pokoj 6800 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 375 Kč nebo 400 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 945 Kč nebo 1008 Kč.

Cena nezahrnuje: projížďku na velbloudech cca 20 EUR, vstupné a spropitné cca 100 EUR.

Poznámka: místo výstupu na Džebel Toubkal lze individuálně absolvovat krásné výlety s lehkou turistikou v okolí vesnice Imlil. Místo jedné noci na chatě Mouflon budete bydlet v Imlilu, nebo přespíte na chatě v údolí Azzadane. Pro vstup do Maroka je nutné doložit negativní PCR test ne starší než 48 hod. před nástupem do prvního letadla a potvrzení o kompletním očkování (minimálně 2 týdny od druhé dávky) a vyplnit registrační formulář (Fiche sanitaire).

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Jitka L. (2022)

Hodnocení zájezdu:

ubytování vždy v centru dění, takže je možné individuálně večer po programu dojít do středu historického centra, či ráno na východ slunce nad dunami.
Velmi pestrý program

Hodnocení práce průvodce:

Je fajn, když člověk jede se specialistou na danou zemi, který nejenom že zná velmi dobře historii, ale také má obrovské znalosti o současném dění v Maroku, jak společenském, /postavení žen, školský systém, vliv francouzské nadvlády / tak politickém a náboženském včetně jednotlivých etnik.
Jeho výklad je velmi strukturovaný, promyšlený, zábavný a dobře pochopitelný. Navíc je výhodou, že mluví jak francouzsky, tak arabsky, člověk se s ním cítí velmi bezpečně a v pohodě.
Po organizační stránce také bylo vše naprosto dokonalé. Normálně bychom museli na každém hotelu v postcovidové době vyplňovat sáhodlouhé přihlašovací údaje, on si však od nás nechal napsat údaje dopředu a pak v hotelu jenom předložil seznam a rovnou rozdával klíče od pokoje.
Je jasné, že musí být na některých místech místní průvodce. Honza jim však navrhl, že je historik a zda může provádět sám v češtině, vždy souhlasili a jenom nás doprovázeli. Bylo to možné, protože na místních památkách jsme byli často úplně sami, vždy před otevřením, jak je ostatně zvykem u Alvarezu.
Například na památkách Volubilis jsme byli úplně sami, jenom kolem nás proběhly 2 skupiny. Honza doplňuje výklad úryvky z bájí a citací z knížek, takže je jeho výklad velmi zábavný i pro laiky.
Výhodou bylo také to, že jsme měli k dispozici minibus s mikrofonem, takže nám často říkal zajímavé informace během cesty
Je to člověk, který má respekt k tamní kultuře a k zemi, kterou velmi dobře zná a myslím si, že klientovi poskytuje nadstandartní péči.
Maroko s Honzou Pěchotou již doporučuji dalším lidem..

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Objektiv: Maroko

Objektiv: Maroko-ČT1, 2015

Maroko - 8 nej

Tipy na to, co navštívit v Maroku, 2011

Fes

Článek o marockém Fesu od průvodkyně Kataríny Maruškinové, 2014

Marrakéš

Rady, tipy a základní informace o cestě do Marrakéše, 2012

Na cestě po Marrakéši

Na cestě po Marrakéši - ČT2, 2010

Na cestě po Fesu

Na cestě po Fesu - ČT2, 2011

Fotoblog Maroko

Fotoblog od průvodkyně Katky Maruškinové na cestovatelském blogu CK Alvarez, 2013

encyklopedie

Casablanca

Město Casablanca proslulé stejnojmenným filmem z roku 1942 v hlavní roli s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou je město ležící na severozápadě Maroka. . Město je největším hospodářským, ekonomickým a kulturním střediskem státu. Ve měste je vysoce rozvinutý textilní, kožedělní a potravinářský průmysl, sídli zde Oceánografický institut a figuruje také jako základna Královského námořnictva Maroka. Dominantou města je mešita Hassana II., tyčící se na skalnaté plošině nad mořem.

Rabat

Hlavní město Maroka se nazývá Rabat. Město leží na severozápadním pobřeží země, nedaleko Gibraltarského průlivu. Žije zde přes 1.7 milionů obyvatel. Kromě turismu je zde důležitý i textilní, potravinářský a kožedělní průmysl. Ve měste je možné vidět například místní archeologické muzeum, Hassan Tower, Mauzoleum Mohammeda V. či divadlo Mohammeda V.

Meknés

Meknés je jedním ze čtyř královských měst Maroka. Ekonomika města je založena zejména na turismu. Tomu napomáhá i zápis na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zlaté časy zažil Meknés v době Marockého sultanátu za vlády Moulay Ismaila, když se stal hlavním městem.

Volubilis

Volubilis (Maroko, Shutterstock) Ruiny antického města Volubilis byste našli na severu Afriky v Maroku. Pozůstatky se nachází nedaleho hlavního města Rabatu. Město bylo pravděpodobně založeno Féničany ve 3. století před Kristem. V porovnáním s ostatními římskými ruinami se Volubilis liší podlahovými mozaikami, které se zachovaly neporušené. Dnes jsou ruiny součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.
 

Fes

Marocké město Fes je třetí největší v zemi (po Casablance a Rabatu). Leží na severu země, východně na stejné úrovni jako hlavní město Rabat. V rámci čtyř královských měst, které spolu s Fesem tvoří ještě města Meknes, Rabat a Marrákéš, je právě Fed nejstarším a nejvýznamnějším z nich. Možná i díky tomu je město na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníky by mohlo zajímat, že se zde každoročně v červnu pořádá Festival světové sakrální hudby. Ve Fesu se nachází například Agdalská zahrada, mešita Kutubíja, nebo také židovská čtvrť Mellah. 

Ait Benhaddou

Ait Benhaddou (Maroko, Shutterstock) Jedna z nejkrásnějších vesniček v pohoří Atlasu s výjimečně zachovalou medínou. Skládá se z prastarých hliněných pevností, tzv. "kasbahů". Točily se zde mnohé hollywoodské trháky jako například Ježíš Nazaretský, Lawrence z Arábie nebo Sodoma a Gomora od Orsona Wellse, nejnověji například Gladiátor od Ridleyho Scotta. Vesnička patří od roku 1987 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Marrákeš

Západomarocké město Marrakéš je spolu s Fésem, Rabatem a Meknesem královské město. Žije zde asi 930 tisíc lidí. Město bylo založeno v roce 1062. Ve 12. století bylo vybudováno spoustu mešit, spoustu budov z čeveného pískovce, díky čemuž Marrakéš dostal název Červené město. Vě městě se nachází paláce a nejrůznější muzea, což znamená, že město je turisticky velmi atraktivní. 

Mešita Hassana II.

Mešita Hassana II. leží v proslulé marocké Casablance. Je to největší marocká, ale i africká mešita a zároveň sedmá největší na světě. Její minaret je nejvyšší na světě a měří 210 metrů. Mešita byla dostavěna v roce 1993, ale stavět se začala za vlády krále Hassana II. v roce 1980 v den jeho narozenin, a to jako památník na jeho předchůdce krále Mohammeda V.

Moulay Idriss

Na severu Maroka se nachází město Moulay Idriss, které se rozprostírá nad dvěmi kopci v podhůří Džebel Zarhon. Posvátné město si drží své speciální místo v srdcích Maročanů. Právě toto město založil vládce Idris I., aby zde započal vládu nové dynastie. Idris I. rozšířil mezi obyvatele města islámskou víru. Na náměstí je jeho mauzoleum, které je však přístupné pouze muslimům. Nachází se zde také kulatý minaret, jediný svého druhu v Maroku. 

Erg Chebbi

Erg Chebbi jsou největší marocké duny, které dosahují výšky až 150 metrů. Tyto duny jsou  na východě Maroka, poblíž města Erfoud, asi 10 kilometrů od hranice s Alžírskem. Během nejteplejšího období v roce se Maročané chodí zahrabávat po krk do horského písmu. Říká se, že to prý léčí revma. 

Rissani

Pouštní město Rissani se nachází u velkolepých dun Erg Chebbi u východních hranic Maroka s Alžírskem. V Rissani je především hrobka zakladatele současného královského rodu Alího Šarífa. V minulosti toto město právě bylo významné. Kromě hrobky se zde můžete setkat se zrekonstruovanou kasbou, místním trhem či dílnou na zpracování fosílií.

Skoura

Skoura je pouštní oáza a městečko uprostřed Maroka, nedaleko města Ouarzazate. Toto městečko ohraničují palmy a nachází se zde hliněná pevnost Kasba Amerhidil. Ve městě žije méně než 3 tisíce lidí.

Ouarzazate

Město Ouarzazate leží uprostřed Maroka v nadmořské výšce 1151 metrů. Na jihu města se nachází poušť. V Ouarzazate žiji Berberové. Toto město se proslavilo především velkým počtem filmům, které zde byly natočeny jako například Lawrence z Arábie, Gladiátor, Království nebeské a spousta dalších. Nachází se zde kasbahy, čili hliněné pevnosti.

Střední Atlas

Pohoří Středního Atlasu se rozkládá v Maroku jako součást Atlasu. Jih pohoří je oddělen od Velkého atlasu řekami Mulújou a Um-er-Rbiou. V této oblasti žije magot bezocasý. Celé pohoří se táhne na severovýchodě země asi 350 kilometrů. V horách žijí v malých osadách berberské kmeny. Nejvyšším vrcholem je Džebel Bou Naceur.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative