Velká mayská cesta

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 28 dnů
  • od 91 130 Kč
  • Individuální
  • skupina 7 – 16 osob
25.2. - 23.3.2024
1mex24
82 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Martina Šmudlová
12.11. - 9.12.2024
2mex24
92 990 Kč garantovaný odjezd, průvodkyně: Ing. Martina Šmudlová Rezervace Přihláška
22.2. - 21.3.2025
1mex25
92 990 Kč 91 130 Kč se slevou First minute, garantovaný odjezd Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Památky starých Aztéků, Mayů, Olméků a Zapotéků
  • Pyramidy Slunce a Měsíce v Teotihuacánu
  • Plavba po jezeře Atitlán a řece Dulce
  • Na skok do honduraského Copánu
Mapa trasy zájezdu Velká mayská cesta

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do Mexico City UNESCO (náměstí Zócalo, Národní palác, katedrála, Templo Mayor, Basilika Guadalupe, Torre Latino, náměstí Tří kultur), park Chapultepec a Antropologické muzeum (obří Olmécké hlavy, „Aztécký kalendář"), „město bohů“ Teotihuacán UNESCO (Sluneční a Měsíční pyramida, Cesta mrtvých, Quetzalcóatlův chrám)

4. den
starobylá města Puebla UNESCO (katedrála, kostely, umělecká čtvrť) a Cholula (Velká pyramida) pod sopkami Popocatépetl (5426 m) a Iztaccihuatl (5230 m)

5. den
město Oaxaca UNESCO (centrum výroby čokolády, klášter a kostel Santo Domingo s Růžencovou kaplí, ochutnávka smažených kobylek a mezcalu), hlavní zapotécké město Monte Albán UNESCO (starověký komplex obřadních staveb) 

6. den
mixtécké pohřební město Mitla UNESCO, unikátní zkamenělý vodopád Hierve el Agua, zastávka ve výrobně pálenky mezcalu

7. - 8. den
přejezd přes pohoří Sierra Madre del Sur na pobřeží Tichého oceánukoupání a odpočinek v zátokách v okolí Puerto Ángel a na pohodové pláži Zipolite, noční přesun do státu Chiapas

9. den
výlet člunem po řece Grijalva do 1200 m hlubokého kaňonu El Sumidero u městečka Chiapa de Corzo (jednoho z nejstarších měst Střední Ameriky), koloniální město San Cristóbal de las Casas (centrum mexických Mayů, barvité trhy)

10. den
indiánská vesnice San Juan Chamula (rituální obřady v kostele indiánů z kmene Chamula), dokončení prohlídky San Cristóbalu (etnografické muzeum Casa Na Bolom, muzeum jantaru)

11. den
přesun do Guatemaly cesta do vesnice Panajachel na břehu magického jezera Atitlán obklopeného činnými sopkami San PedroToliman a Atitlán, vyhlídka Sololá s nádhernými pohledy na jezero

12. den
celodenní plavba po jezeře Atitlán do indiánských komunit Santiago Atitlán (dům s mayským bohem Maximónem, koloniální kostel) a San Juan

13. - 14. den
poutní vesnice Chichicastenango (tradiční mayské trhy, kostel sv. Tomáše, indiánská svatyně Pascal Abaj), bývalá metropole Střední Ameriky Antigua UNESCO (ruiny kostelů, klášterů a paláců ze 16. stol.), možnost výstupu na sopku Pacaya (2552 m)

15. den
přejezd do Hondurasu, slavné mayské město Copán UNESCO (jaguáří schodiště, východní Akropolis, muzeum skulptur, chrám Rosalila)

16. den
návrat do Guatemaly, obří mayské stély v Quiriguá UNESCO uprostřed banánovníkových plantáží, ospalý přístav Puerto Barrios a cesta člunem přes záliv Amatique a podél karibského pobřeží do černošského městečka Livingstone

17. den
plavba pralesem po řece Dulce dále do vnitrozemí až k jezeru Izabal a pevnosti San Felipe, městečko Flores na ostrově jezera Petén-Itzá

18. den
slavné mayské město Tikal UNESCO ukryté v hloubi Peténského pralesa (70 m vysoké chrámy, Templo IV s vyhlídkou nad korunami husté vegetace, zbytky obřadních staveb z dob před Kristem), 

19. den
odjezd do Mexika, plavba na člunu pralesem po hraniční řece Usumacinta k archeologické lokalitě Yaxchilán, návštěva ruin Bonampak (s největší mayskou malbou) ukrytých v hloubi Lakandonské džungle, nocleh u indiánů

20. den
tyrkysové kaskády vodopádů Roberto Barrios, tajemné město Palenque UNESCO na úpatí hor obklopené bujnou vegetací deštného pralesa  (slavný Chrám nápisů s hrobkou vládce Pakala, centrální palác s observatoří a četnými freskami, zachovalé reliéfy s rituálními výjevy v chrámech Kříže, Listového kříže a Slunce, stezka džunglí kolem vodopádu, museum s dokonalou replikou Pakalovy hrobky)

21. den
opevněné město Campeche UNESCO na břehu Mexického zálivu (pestrobarevně malované fasády koloniálního centra, zbytky hradeb a bastionů ze 17. stol.)

22. den
mistrovské dílo Puucké architektury Uxmal UNESCO, legendární mayská lokalita Kabáh

23. den
biosférická rezervace Ría Celestún (plavba po laguně s pozorováním růžově zbarvených plameňáků, pelikánů a jiného ptactva),  „Bílé město“ Mérida (katedrála San Ildefonso, Palacio de Gobierno, Casa de Montejo, typická lidová keramika a vázané hamaky)

24. den
centrum toltécko-mayské civilizace ve městě Chichén Itzá UNESCO (Kukulkánova pyramida, největší hřiště na pelotu v celé Mezoamerice, obřadní studna - Cenote sagrado, Observatoř), koupání v krápníkových jeskyních "cenotes", zastávka v koloniálním městě Valladolid

25. - 26. den
okouzlující mayský přístav Tulum na útesu Karibského pobřeží (Chrám sestupujícího boha, „maják“ El Castillo, Chrám fresek), odpočinek na bělostných plážích Mayské riviéry u městečka Tulum, volitelně mnoho fakultativních výletů (potápění, šnorchlování, koupání ve vápencových jeskyních, návštěva ekoparku Xel-Ha, koupání s delfíny v eko–archeologickém parku Xcaret, plavba na ostrov Cozumel)

27. - 28. den
návrat do ČR                                                                                                  

Cena zahrnuje: letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu / Tulumu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 17x turistický hotel a 7x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x chatky u indiánů a 1x noční autobus.
Doprava: autobus, pronajatý minibus, taxi, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 24x jednolůžkový pokoj 12500 Kč, registrace ESTA 650 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1456 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2772 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupní a výstupní poplatky do Guatemaly, Hondurasu a Mexika (celkem cca 45 USD), vstupné cca 250 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Milada H. (2024)

Hodnocení zájezdu:

Byl to výjimečný zájezd plný zážitků a poznání. Program byl velmi dobře nastaven. Prolínaly se návštěvy památek s pobytem v přírodě i v odlehlých místech a mezi místními obyvateli. Navštívili jsme mnoho památek ale také jsme hodně času strávili v přírodě pozorováním místní fauny. Zažili jsme i nečekané zážitky, např. při záchraně topícího se dikobraze.

Hodnocení práce průvodce:

Martina Šmudlová je výjimečná průvodkyně, Je plná znalostí a vědomostí nejen historie ale i místního života, fauny a flóry. Stále přicházela i s neplánovanými nápady, jak si můžeme Mexiko a ostatní navštívené státy užít a poznat i v odlehlejších místech a mezi místními obyvateli.
Je nepochybné, že Mexiko miluje a díky ní ho nyní miluji i já.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Mexiku

Na cestě po Mexiku - ČT2, 2012

Na cestě po Oaxace

Na cestě po Oaxace - ČT2, 2012

Teotihuacán

Článek o starověkém městě Teotihuacán, 2013

Puebla a Mexico City

Cestování a informace o městěch Puebla a Mexico City, 2012

Monté Albán

Článek o tajném pohřebišti Monte Albán, 2015

San Cristóbal de las Casas

Cestopis z města San Cristóbal de las Casas, 2015

Jezero Atitlán

Článek o tajemném jezeře Atitlán, 2015

Na cestě po Atitlánu

Dokument o guatemalském jezeru Atitlán - ČT2, 2008

Cestománie Guatemala

Cestománie Guatemala - ČT1, 2004

Antigua

Článek o bývalém hlavním městě Guatemaly, 2012

Cestománie Honduras

Cestománie Honduras - ČT1, 2004

Honduras - mayská civilizace

Fotografie a článek o pozůstatkách mayské civilizace v honduraském městě Copán, 2009

Mayské zastávky

Tři guatemalské zastávky, kde jsou stopy mayské kultury, 2015

Livingston

Článek o městečku Livingston, 2011

Tikal

Guatemalské město odhalující mayskou kulturu, 2014

Palenque

Článek o mayském městě Palenque, 2013

Campeche

Článek o mexickém městě Campeche, 2012

Uxmal

Článek o tom, co nalézt v mexickém Uxmalu, 2012

Chichén Itzá

Článek o nejznámější mayské památce Chichén Itzé, 2012

encyklopedie

Mexico City

Bellas Artes, Mexico City (Mexiko, Shutterstock) Mexico City je hlavním městem Mexika. Město založili Španělé v roce 1521 a považuje se za jedno z nejdůležitějších finančních center v Americe. Nedaleko za městem se nachází druhý nejvyšší bod Mexika, a také velice známá činná sopka Popocatépetl. Historické centrum města společně s plovoucími zahradami Xochimilco jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO.

Teotihuacán

Teotihuacan (Mexiko, Dreamstime) Bylo starověké město, jehož základy se nacházejí 48 kilometrů severovýchodně od současného Mexico City. Dnes je toto místo známé především díky architektonicky propracovanými Mezoamerickými pyramidami postavenými v předkolumbovské Americe. V té době se o jednalo 6. největší město na světě.

Puebla

Puebla (Mexiko, Dreamstime) Toto město leží jihovýchodně od hlavního města Mexico City. V 16. století tu vedla důležitá obchodní cesta mezi Mexico City a přístavem Veracruz. Dnes je to jedno z nejvíce industrializovaných měst, avšak obyvatelé z venkovních oblastí jsou kvůli chudobě nuceni stěhovat se na jiná místa, jako jsou např. Spojené státy. Centrum města bylo připsáno v roce 1987 na seznam světového dědictví UNESCO s 2600 historickými budovami.

Cholula

Kostel Nuestra Senora de los Remedios v Cholule (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) V Cholule jsou hlavním lákadlem zejména starověké zbytky pyramid a kostel, kterému vévodí svatyně se soškou na vrcholu své věže, nazývanou "Nuestra Se?ora de los Remedios". Město je sjednoceno náboženskou povinností zvanou "Cargas", díky níž se zde uskutečňuje značné množství oslav svátků a festivalů, přičemž nejznámějším festivalem je "Virgin of the Remedies" věnovaný patronce města a jež se koná každoročně začátkem září.

Popocatépetl

Popocatepetl (Mexiko, Shutterstock) Aktivní sopka, která se rozprostírá na území států Puebla, Mexiko a Moleros. Se svými 5426 m.n.m je druhým nejvyšším bodem Mexika.  Avšak i přes činnost se na sopce nachází "Kláštery na svazích hory", což je soubor 14 klášterů nacházející na seznamu UNESCO.

Copán

Copan (Honduras, Shutterstock) Poblíž hranic s Guatemalou se nachází honduraské archeologické naleziště Copán. V době mezi 5. - 9. stoletím to bylo mayské hlavní město. Dnes zde u těchto ruin leží maličká vesnička s letištěm. Celé naleziště je UNESCO památkou od roku 1980. Součástí je jaguáří schodiště, chrám Rosalia, muzeum skulptur a uprostřed je hlavní Akropole. V Copánu je možné vidět nespočet typických mayských soch. 

Palenque

Palenque (Mexiko, Luděk Felcan) Proslulé archeologické naleziště sem přitahuje tisíce návštěvníků. Nachází se v blízkosti řeky Usumacinta asi 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Hodně z historie města bylo odhaleno díky hieroglyfickým nápisům nalezeným na mnoha památkách. Odhaduje se, že není prozkoumáno ani 10% celkové rozlohy města. Zbylá část je tedy prozatím stále skrytá v džungli.

Mérida

Katedrála svatého Ildefonsa, Merida (Mexiko, Dreamstime) Mérida je hlavní, a se svým bezmála milionem obyvatel největší město mexického státu Yucatán. Založena byla roku 1542. Ulice města lemují koloniální domy, některé z nich ve velmi havarijním stavu, avšak díky obyvatelům, kteří se začínají do těchto starých domů stěhovat a rekonstruovat, obnovují svou bývalou slávu. Mimo to se ve městě nachází spousta dalších historických památek, muzeí a divadel.

Chichén Itzá

Chichen Itzá (Mexiko, Shutterstock) Chichén Itzá bylo velké mayské město postavené v předkolumbovském období. Mělo nejrozmanitější populaci Mayů na světě, což pravděpodobně vedlo k protínání nejrůznějších architektonických stylů. Do roku 2010 byla celá půda vlastněna soukromým majitelem, poté bylo místo odkoupeno státem Yucatán. Je to zároveň i jedno s nejnavštěvovanějších nalezišť v Mexiku. 

Uxmal

Uxmal (Mexiko, Dreamstime) Uxmal je starobylé město, považované za jednu z archeologicky nejvýznamějších mayských lokalit v Mexiku. Bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby se vyznačují svoji velikostí a výzdobou. Starověké cesty zvané "sacbes" vzájemně propojovaly budovy a vedly i do přilehlých měst. Díky svému velmi zachovalému stavu si může návštěvník udělat velice dobrou představu o tom, jak město vypadalo v dávných dobách.

Quiriguá

mayské písmo, Quirigua (Guatemala, Shutterstock) Na jihovýchodě Guatemaly u hranic s Hondurasem leží archeologické naleziště Quiriguá. Město původně leželo na křižovatce důležitých obchodních cest. Je pravděpodobné, že Quiriguá byla osídlena Mayema již v dobách před Kristem. Avšak oficiální záznamy pocházejí až z roku 426. Obřadní centrum se skládá ze tří náměstí. Na hlavním náměstí se nachází akropole a palác. Náchází se zde obří mayské stély z červeného pískovce. 

Campeche

Campeche (Mexiko, Shutterstock) Campeche, založené roku 1540, se nachází v jihovýchodním Mexiku. Hlavní město, taktéž nazvané Campeche bylo v roce 1997 připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době je díky objevištím ropy významným ekonomickým centrem. Důležitým místem je Edzna, která se nachází v blízkosti města. Bylo to jedno z nejvýznamějších obřadních center. Místu dominuje akropole obklopená různými chrámy, z nichž nejvýznamnější je pyramida tvořená z pěti pater.

Livingston

Socha v Livingstonu (Guatemala, Dreamstime) Na východě Guatemaly v Honduraském zálivu u pobřeží Karibského moře černošské městečko Livingston. Dříve to byl nejvýznamnější guatemalský přístav v Karibském moři. Město se nachází v oblasti tropických deštných lesů, významné především pěstováním africké palmy olejné. Město je známé také tím, že zde žijí odlišné kultury a etnika. 

Bonampak

Bonampak je starověké mayské archeologické naleziště v mexickém státě Chiapas na hranicích s Guatemalou. Je zde možnost spatřit velmi dochovalé nástěnné malby. Stavba konstrukcí budov se datuje do pozdního klasického období. Místo těsně přiléhající k přítoku řeky Usumacinta bylo objeveno v roce 1946. Nástěnné malby pokrývají jednu ze tří dochovalých místností a ukazují příběh jedné bitvy a jejího vítězného výsledku.

San Felipe

Pevnost Castillo de San Felipe de Lara (Guatemala, Dreamstime) Na severovýchodním pobřeží jezera Izabal se nachází španelská koloniální pevnost San Felipe. Pevnost byla postavena v roce 1644 strategicky na nejužším místě řeky Dulce. Dnes je tato pevnost zapsána na seznamu UNESCO památek. Pevnost má tři poschodí a skládá se z půlkruhové bašty uzavřené z obou sbíhajících vnějších stěn, které na konci přecházející v hranolovou věž. 

Tikal

ruiny, Tikal (Guatemala, Dreamstime) Ruiny starověkého mayského města Tikal se nachází na severu Guatemaly. Toto naleziště leží v deštném pralese. Jedná se o jedno z největších nalezišť předkolumbijské mayské civilizace v zemi. Ruiny jsou součástí Tikalského národního parku a figurují na seznamu UNESCO památek. Celé město bylo vybudováno z vápence a jeho součástí jsou ruiny 70 metrů vysokých věží, obrovského královského paláce, malých pyramid či administrativních budov atd. 

Flores

Jezero Petén Itzá, Flores (Guatemala, Shutterstock) Guatemalské město Flores leží na severu země na břehu jezera Peten Itzá. Historické centrum města však leží na ostrově na jezeře spojeném s pevninou krátkou hrází. Na pevnině se nachází předměstí Santa Elena. První dochované záznamy o městu se datují do druhé poloviny 13. století. V 16.-17. století se město snažili dobýt Španělé, což se jim roku 1697 povedlo a původní obyvatelé, kteří stihli utéct, tak několik let žili v okolní džungli. Ve měste dnes žije okolo 15 tisíců lidí a lze zde navštívit například episkopální katedrálu Panny Marie.

Izabal

Castillo de San Felipe de Lara u jezera Izabal (Guatemala, Dreamstime) Izabal je největší guatemalské jezero s maximální hloubkou 18 metrů a rozlohou bezmála 590 kilometrů čtverečních. Je velice dobře chráněno proti pirátským útokům, jelikož na dně leží spousta potopených lodí, a zároveň je to ideální místo k pozorování několika jedinečných druhů ptáků. Největší řekou, ústící do jezera je řeka Polochic, která byla kdysi velmi využívána pro přepravu kávy a dřeva.

Atitlán

jezero Atitlan (Guatemala, Shutterstock) Jezero Atitlán se nachází v pohoří Sierra Madre na jihu Guatemaly. Jedná se o nejhlubší jezero ve Střední Americe, které dosahuje hloubky až 340 metrů. Atitlán je kráterové jezero, které je obklopené sopkami San Pedro, Toliman a Atitlán. Nachází se v nadmořské výšce 1562 m.n.m. Jezero je obklopeno spostou vesniček, kde jsou dodnes zachovány zbytky mayské kultury a místní lidé nosí tradiční oblečení. 

Chichicastenango

Květiny na trhu v Chichicastenengu (Guatemala) Poutní vesnice Chichicastenango leží na jihu Guatemaly a je známé zachovalou mayskou kutlurou. Vesnička leží v nadmořské výšce 1965 m.n.m. v pohoří Sierra Madre. Pořádají se zde nejětší tradiční mayské trhy, kde je možné koupit ruční výrobky a tradiční textil. Vedle trhu se nachází Kostel svatého Tomáše, který pochází asi z roku 1545. Do kostela vede 18 schodů, které reprezentují 18 měsíců mayského kalendáře.

San Cristóbal de las Casas

katerdála, San Cristobal (Mexiko, Dreamstime) San Cristóbal de las Casas je město nacházející se v provincii Chiapas v Mexiku. Až do roku 1892 bylo hlavním městem, avšak doteď je považováno za hlavní město kultury. Nejdůležitějším zbožím jsou například nefrit, jantar, keramika. Historické centrum města si svůj koloniální vzhled udržuje úzkými dlážděnými uličkami, střechami z červené hlíny a kovanými balkony s květinami. Městské nejvýznamnější stavby jsou katedrála a radnice. Katedrála je zároveň i symbolem města.

Antigua

Antigua (Guatemala, Shutterstock) Do 18. století bylo město Antigua hlavním městem Guatemaly, avšak díky zemětřesením, které město výrazně zničilo, bylo hlavní město přemístěno do Guatemala City. Antigua leží v horách na jihu země. Nacházejí se zde stále zbytky španělské barokní architektury. Turisté mohou vidět ruiny kostelů, klášterů a paláců ze 16. století, které byly právě zničeny zemětřesením. Nejznamějším barokní památkou byl kostel El Carmen, dále klášter Santo Domingo či Kapitánský palác.

El Sumidero

kaňon Sumidero (Mexiko, Dreamstime) El Sumidero je úzký a hluboký kaňon obklopený národním parkem Sumidero Canyon a nachází se severně od města Chiapa de Corzo v mexickém státě Chiapas. Jelikož se jedná o prasklinu v zemské kůře, kaňon má přes 1000 metrů svislé stěny, mezi kterými protéká řeka Grijalva. Kaňon je druhou nejvýznamnější turistickou lokalitou v Chiapas. Hlavním lákadlem jsou zejména projížďky na lodích po řece. Protože park hraničí s městem Tuxtla Gutiérrez je nyní hlavním problémem znečištění řeky se získáváním více jak 5000 tunami tuhého odpadu ročně.

Oaxaca

Kostel Santo Domingo de Guzman, Oaxaka (Mexiko, Dreamstime) Oaxaca je hlavní a největší město stejnojmenného mexického státu. Je velmi závislé na cestovním ruchu (77% obyvatel Oaxacy je zaměstnáno v oblasti cestovního ruchu). Centrum města bylo zařazeno do kulturního dědictví UNESCO jako uznání starosti o své historické budovy a památky. Vrcholy návštěvnosti se dělí do třech období - Svatého týdne, léta a Nového roku.

Monte Albán

Monte Alban (Mexiko, Dreamstime) Monte Albán je velké předkolumbovské archeologické naleziště, rozprostírající se 9 km od hlavního města Oaxacy. První zmínky o tomto městě se datují kolem roku 500 př. n. l. Zhruba o tisíciletí později však ztratilo své politické postavení a nedlouho nato bylo již opuštěné. Trosky města byli objeveny v roce 1859, avšak k rozsáhlejším vědeckým výzkumům došlo až v roce 1931 pod vedením mexického archeologa Alfonsa Casa. Naleziště ohrožuje městský růst, jelikož hrozí, že začne zasahovat do území s archeologickou hodnotou. Další komplikací je správa rozdělená mezi čtyři území.

Pacaya

Vulkán Pacaya (Guatemala, Dreamstime) Stále činná sopka Pacaya leží na jihu Guatemaly. Vrchol sopky se tyčí ve výšce 2552 m.n.m. Poprvé se sopka probudila k životu před více než 23 tisíci lety. Poslední velký výbuch sopky se uskutečnil v roce 1965 a od té doby probíhající pravidelně erupce na Pacaye. Díky tomu, že vulkán leží poblíž dvou jediných historických gutemalských hlavních měst Antiguy a Guatemaly, se stala sopka turisticky oblíbená.

Sololá

Sololá je guatemalské městečko na jihu země, kde je nádherný výhled na přilehlé jezero Atitlán. Sololá bylo založeno v roce 1547 a leží v nadmořské výšce 2114 m.n.m. Město je proslulé také trhem a přilehlými indiánskými vesničkami. Uprostřed městečka se nachází Středoamerická věž s červenou fasádou.

Mitla

Mitla, San Pedro Villa (Mexiko, Dreamstime) Mitla je druhé nejdůležitější archeologické naleziště v mexické Oaxace. Areál se nachází zhruba 44 km od města. Zmínky o osídlení města se datují mezi roky 100 - 650 n.l. Jedinečnost tohoto místa spočívá v komplikovaných a složitých geometrických vzorů skládaných z mozaiky. Ty pokrývají hroby, panely, a dokonce i celé stěny. Zajímavostí je, že všechny broušené a leštěné kousky byly dohromady sestaveny bez jakéhokoliv použití malty.

San Juan Chamula

Trh, San Juan Chamula (Mexiko, Luděk Felcan) Indiánská vesnice, zhruba 10 km vzdálená od města San Cristóbal de las Casas. Obyvatelstvo činí kolem 78 tisíc lidí, avšak podle sčítání z roku 2010 je jasné, že 99,5% obyvatel nad 3 roky jsou téměr všchni původní obyvatelé. V tamním kostelu San Juan můžeme spatřit oblečené dřevěné sošky světců, vystavených podél zdí, společně s barevnými svíčkami, které slouží k vypuzování zla.

Lakandonská džungle

Deštný prales, táhnoucí se od Chiapas až po jižní část poloostrova Yucatán má přibližně 2 miliony hektarů. I přes značné ničení a poškozování tohoto pralesa, kdy zmizí přes snahu zabránit tomu kolem 5% všech stromů je stále největším v Severní Americe. Obsahuje většinové množství všech mexických dřevin, ptáků a denních motýlů.

Ría Celestún

Růžoví plameňáci v rezervaci Río Celestún (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) Ría Celestún je bisférická rezervace nedaleko města Celestún. Známá je především díky obrovským hejnům plameňáků, kterým poskytuje útočiště, stejně jako volavkám a dalším ptačím druhům. Je to zároveň i důležité místo pro kladení vajec mnoha druhů ohrožených mořských želv. Jedinečnost ekosystému je jedinečná díky spojení sladkovodního ústí řeky a slané vody z Mexického zálivu.

Tulum

Mayské ruiny, Tulum (Mexiko, Dreamstime) Tulum bylo mayské opevněné město, sloužící jako hlavní přístav. Tyto ruiny dnes můžeme nalézt na 12 metrových vysokých útesích s výhledem na východ směrem ke Karibskému moři. Poněvadž měl přístup jak z moře, tak i z pevniny, byl Tulum velmi frekventovanou obchodní cestou. Jako jedno z nejlépe zachovaných míst z období Mayů je dnes velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.

Cancún

Cancún (Mexiko, Dreamstime) Cancún je důležitou turistickou destinací, nacházející se na severovýchodním pobřeží poloostrova Yucatán. Město se leží na pobřeží Karibského moře. Erb města symbolizují tři barvy - modrá značí Karibské moře, žlutá barvu písku a červená barva sluneční paprsky. Město se velmi rychle rozvíjí - oproti roku 2000 je zde nyní evidováno 2x více obyvatel. Ve městě je též spousta stop po předkolumobvské mayské civilizaci.

Grutas de Loltún

Jeskyně Loltun (Mexiko, Dreamstime) Jeskyně v Yucatánu, které obsahují obrazy přisuzované mayské kultuře. Vyobrazeny jsou zde zvířata, geometrické obrazce, ale i líde s negativními výrazy ve tvářích. Jméno těchto jeskyní je odvozeno z mayského názvu pro "Květinový kámen" (Lol-Tun). Jeskyně má na délku 2 kilometry, a byly zde nalezeny ostatky bizonů či mamutů. Původně sloužila jeskyně Mayům jako úkryt.

pevnost San Miguel

Pevnost San Miguel, Campeche (Mexiko, Dreamstime) Zbytky hradeb z pevnosti San Miguel činí s její velikostí a historií jednu z nejreprezentativnějších budov města Campeche. Původně sloužily hradby jako obrana města proti možnému útoku pirátů. Stavba pevnosti byla zahájena v roce 1771 pod vedením inženýra Juana Joseho de Leona a její dokončení trvalo přesně 30 let.

Puerto Ángel

Želva - Puerto Angel (Mexiko, Martin Koudela) Tradiční rybářská vesnice na pacifickém pobřeží státu Oaxaca. V okolí se nachází několik malebných zátok vhodných ke koupání. Skalnaté pobřeží dotváří romantický obraz celé lokality. Kromě plavání jsou oblíbenou atrakcí lodní výlety za pozorováním želv a velryb. Toto místo nabízí atmosféru pravého Mexika bez pozlátek.

Cascada Roberto Barrios

Skrytý poklad v Lacandonsé džungli - kaskády Roberto Barrios. Tyrkysová voda vybízí ke koupání v přírodních jezírkách.

Yaxchilan

Starověká mayská budova, Yaxchilan (Mexiko, Dreamstime) Yaxchilan

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative