Orkneje, Shetlandy

Náročnost 2 Komfortní zájezdy
  • 7 dnů
  • od 47 990 Kč
  • Polopenze
  • skupina 6 – 8 osob
30.6. - 6.7.2019
1ork19
47 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Výlety trajektem na ostrovy Mousa, Yell, Unst a Rousay
  • Nejzachovalejší kamenné brochy Skotska
  • Jedna z největší ptačích kolonií v Británii na ostrově Unst
  • Návštěva palírny Highland Park a ochutnávka tradiční whisky

program zájezdu

1. den
letecký přesun na Shetlandy, přejezd do místa ubytování 

2. den
přejezd do přístavu a přesun trajektem na ostrov Mousa, procházka po ostrově s ptačí rezervací a zátokou s tuleni, návrat na pevninu, procházka archeologickým nalezištěm Jarlshofu k majáku, pozorování ptačích kolonií v turistické oblasti Sumbergh Head, dále procházka po nádherném tombolu - písečné kose na ostrov St. Ninian Isle až k ruinám kaple svatého Niniana, prohlídka hlavního města Shetland Lerwick (možnost pozorování tulení kolonie, prohlídka sídliště Clickimin Broch na malém ostrůvku na jezeře Clickimin)

3. den
přejezd na sever pervniny a přesun trajektem na ostrov Yell, po překonání úžiny Bluemull Sound vylodění na ostrově Unst, návštěva vesnice Haroldswick s replikou vikingské lodi, posílání pohlednic se speciálním razítkem z nejsevernější britské pošty v Baltasound, túra ptačí rezervací Hermaness a pozorování tisíců hnízdících ptáků (bělostných terejů, útočných chaluh, rybáků, alkounů a dalších druhů včetně kouzelných papuchalků) na členitém pobřeží, výhled na nejsevernější ostrovy Británie Muckle Flugga s majákem a Outstack, odjezd zpět na pevninu

4. den
túra jednou z nejkrásnějších shetlandských pobřežních scenérií Eshaness, rozeklané útesy, drsné moře, divoký příboj, koberce přímořské květeny, kamenný broch Houlland na malém ostrůvku na jezeře, zastávka u mořské úžiny Mavis Grind, kde lze přehodit kamenem ze Severního moře do Atlantiku, prohlídka pozůstatků hradu v historickém hlavním městě Scalloway, návrat do Lerwicku a odjezd trajektem na Orkneje

5. den
prohlídka hlavního města Kirkwall (historické muzeum, impozantní katedrála St. Magnus, biskupský a hrabský palác, prohlídka s ochutnávkou velmi ceněné whisky v pálírně Highland Park), prohlídka hrobky Maeshowe, procházka k asi nejfotografovanějšímu prehistorickému monumentu na Orknejích Ring of Brodgar a ke stojícím kamenům Stenness, návštěva starobylé osady Skara Brae, návrat do Kirkwallu

6. den
přejezd do Tingwallu a krátkým trajektem do „Egypta severu“ na ostrov Rousay, procházka po nejdůležitější archeologické míli ve Skotsku Wesness Walk s brochy, norským osídlením, vikingskými a piktskými hroby, prohlídka nejzachovalejšího brochu Midhowe, návrat na pevninu, prohlídka mystéria 29 schodů Mine Howe, přejezd přes ostrovy Burray a South Ronaldsay přístupné po řadě hrází Churchill Barriers, zastávka u katolické kaple Italien Chapel ze 2. světové války na neobydlném ostrůvku Lamb Holm, procházka po útesu Hoxa Head s pobřežními bateriemi ze 2.světové války, večer odjezd trajektem a nocleh na palubě v kajutách 

7. den
ráno přesun trajektem do Aberdeenu, odjezd na letiště, návrat do ČR                            

Cena zahrnuje: letenku Praha-Shetlandy a Aberdeen-Praha včetně všech poplatků, přepravu trajektem ze Shetland na Orkneje a z Orknejí do Aberdeenu, místní dopravu, ubytování, polopenzi, cestovní pojištění, služby průvodce.
Ubytování: 5x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x nocleh na trajektu (čtyřlůžková kajuta).
Doprava: minibus, trajekt.
Stravování: 6x snídaně, 5x večeře.

Služby za příplatek: .

Cena nezahrnuje: vstupné 50GBP.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Poznání.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

odkazy

Cestománie Velká Británie - Tři tajemství Skotska

Cestománie Velká Británie - Tři tajemství Skotska - ČT1, 2001

Všechna roční období za pět dnů? Na skotském souostroví Orkneje to není žádný problém

Všechna roční období za pět dnů? Na skotském souostroví Orkneje to není žádný problém, reflex.cz, Richard Grégr, 2017

Na opuštěný skotský ostrov se pořádají výpravy jen jednou v roce

Článek o skotských Orknejích a nejmenším ostrově Eynhallow, novinky.cz, mšv, 2017

Churchillovy hráze i slavná válečná zátoka Scapa Flow. Unikátní fotky

Článek o slavných turistických atrakcích na Orknejích, idnes.cz, Jiří Pruša, 2014

Na cestě po Shetlandských ostrovech

Na cestě po Shetlandských ostrovech - ČT1, 2010

encyklopedie

Mousa

Mousa je malý ostrov patřící k Shetlandům severněvýchodně od Skotska. Tento ostrůvek je dlouhý necelých 2,5 kilometů, není obydlený, ale žijí zde kolonie burňáčka malého, a proto je území vyhlášeno speciálně chráněným územím. Ačkoliv je tento ostrov téměř prázdný, nachází se zde 2000 let starý broch, válcovitá kamenná stavba, o kterém se říká, že sloužil jako útočiště před nájezdy nepřátel či jako úkryt milenců.

Jarlshof

Nejznamější pravěké archeologické naleziště na Shetlandech se jmenuje Jarlshof. Nachází se na nejjižnějším konci hlavní ostrova a leží zde ostatky z dob 2500 let před Kristem až do 17. století našeho letepočtu. Součástí naleziště jsou zbytky středověkého hrad Old House of Sumburgh, který původně sloužil jako farma a později byl předělán na opevnění.

Lerwick

Hlavní město Shetland se nazývá jmenuje Lerwick. Tento přístav leží na východě ostrova a je omývaný Atlantckým oceánem. Žije zde něco kolem 8 tisíc lidí a je rušným přístav jak pro trajekty, tak pro rybářské lodě. V Lerwicku se nachází i jedna z britských pobřežních meterologických stanic. Můžete zde navštívit například pevnost Charlotte, budovu městské radnice či kamenný broch Clickimin. 

Yell

Na severu soustroví Shetland leží ostrov Yell. Je to druhý největší ostrov tohoto celku. Podloží ostrova je z velké části tvořeno ze svoru, který byl vyzdvihnut během kaledonského vrásnění. Dvě třetiny ostrova jsou pokryty rašelinami. Na ostrově žije necelý tisíc lidí a ekonomie ostrova se opírá o typické zemědělství typu crofting, rybaření a turismus. Nachází se zde několik brochů a domů, z nichž nejvyznámnější Old Haa slouží jako muzeum a turistické centrum.

Unst

Východně od ostrova Yell leží další shetlandský ostrov Unst. Povrch ostrova tvoří především travnatá plocha a na pobřeží útesy. Unst je domovem několika ptačích kolonií, které je možné pozorovat ve vyhlášené ptáčí rezervaci Hermaness.Kromě toho však stojí za návštěvu vesnice Haroldswick, kde se nachází replika viginské lodi, pohled můžete poslat z nejsevernější britské pošty v Baltasound a nebo se jen můžete kochat výhledy na nejsevernější ostrovy Británie Muckle Flugga a Outstack.

Eshaness

Nejkrásnější scenérie se nachází na poloostrově Eshaness na hlavním ostrově Shetland. Zdejší rozeklané útesy, drsné moře, divoký příboj a koberce přímořské květeny nabízí zajímavou podívanou. Pokud vyrazíte na túru po této krajině, cestou můžete navštívit kamenný broch Houlland nebo se projetí okolo místního majáku.

Scalloway

Bývalé hlavní město Shetland se nazývá Scalloway, v roce 1708 však ho v tomto statutu nahradilo město Lerwick.Žije zde přibližně okolo tisíce obyvatel. Největš atrakcí města je historický hrad z roku 1600, postavený hrabětem Patrickem Stewartem, který sloužil také jako místo zasedání místního shetlandského parlamentu. Bohužel protože byl Stewart uvězněn, stal se hrad sídlem vojsk a postupně zchatrál. Na začátku 20. století se ruiny hradu staly majetkem státu.

Kirkwall

Hlavní město soustroví Orkneje se nazývá Kirkwall. Město leží uprostřed hlavního ostrova a obývá ho přibližně 10 tisíc lidí. Také Kirkwall je důležitým přístav, především je to spojnice mezi přístavem v Aberdeenu a Lerwicku. První zmínka o městě pochází z 11. století. Srdcem Kirkwallu je Katedrála svatého Magnuse, která byla postavena ve 12. století. Vedle katedrály se nachází ruiny bývalého biskupského a hrabského paláce. Můžete zde navštívit i dvě muzea, zejména je pak zajímavé Muzeum bezdrátové techniky, kde se můžete dozvědět více o historii radiokuminace a nahrávání zvuku. Milovníci dobrého pií mohou zase zavítat do místní pálírny Highland Park a okusit velmi ceněnou místní whiskey.

Ring of Brodgar

Jeden z nejfotografenějších prehistorických monumentů na Orknejích je i neolitický henge, rituální kruhový monument, který se nachází na severozápadě hlavního ostrova. Tyto kameny pravděpodobně byly vztyčeny mezi lety 2500 - 2000 před Kristem. Celý kamenný kruh měří v průměru 104 metrů a je třetí největší na britských ostrovech. V roce 1999 bylo toto místo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Rousay

Jeden z orknejských ostrovů má název Rousay. Je to malý hornatý ostrůvek ležící asi 3 kilometry od hlavního ostrova. Na ostrov, kterému se říká "Egypt severu" se dostanete pohodlně trajektem za přibližně 20 minut. Ačkoliv na tomto ostrůvku žije pouze něco mezi 200 a 300 lidmi, kteří se většinou živí rybařením, farmařením nebo spojením obojího, je zde co navštívit. Především se zde nachází nejdůležitější archeologická míle Skotska Wesness Walk, po které když se projdete, narazíte cestou na brochy, norská osídlení, vikingské a piktské hroby atd.

Midhowe

Nejzachovalejší broch na Orknejích je Midhowe. Tato kamenná stavba pochází z doby železné a nachází se na severozápadě ostrova Rousay. Midhowe Broch se nachází na úzkém ostrohu mezi dvěmi strými zátokami. Je obklopený ruinami dalších budov. Věž brochu má průměr 9 metrů a stojí ve výšce 4 metry.Vnitřek je plný kamenných přepážek a v podlaze je zásobník na vodu a krbová lůžka s držáky na rožeň.

Mine Howe

Mystérium Mine Howe je pravěká uměle vytvořená komora vykopaná 20 metrů hluboko uvnitř velké kupy. Nachází se asi 5 kilometrů jihovýchodně pd města Kirkwall, Není znám přesný původ této stavby, experti se shodují, že by to mohlo být asi 2000 let před Kristem v době železné. Stěny komory jsou obloženy kameny, které tvoří oblouk přes prohlubeninu a k podlaze ve 29 schodů.

Churchill Barriers

Churchill Barriers je série čtyř zvýšených silnic na soustrosově Orkneje meřících necelých 2,5 kilometrů. Spojují hlavní ostrov s ostrůvkem South Ronalday a dalšímí dvěma malými ostrůvky. Tyto silnice byly vybudovány ve 40. letech 20. století Britským královským námořnictvem, aby ochránily místní kotvište před Němci během 2 světové války. Výstavbu nařídil právě premiér Winston Churchill po několik námořních porážkách, ale k samotnému dokončení došlo až v roce 1944. Tyto bariéry byly však oficiálně otevřeny až 12. května 1945, 4 dny po ukončení války. Po cestě můžete navštívit například katolickou kapli Italien Chapel, která je také pozůstatkem války a nebo se projít po útesu Hoxa Head, kde jsou zase pobřežní baterie ze 2. světové války.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative