Za dědictvím Číny

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
 • 16 dnů
 • od 64 990 Kč
 • Snídaně
 • skupina 7 – 14 osob
20.3. - 4.4.2021
1zdc21
64 990 Kč uzavřeno
4.9. - 19.9.2021
2zdc21
64 990 Kč uzavřeno
19.3. - 3.4.2022
1zdc22
64 990 Kč uzavřeno

shrnutí

 • Velká čínská zeď a císařova Terakotová armáda
 • Supermoderní metropole Šanghaj a Hongkong
 • Velkolepé zahrady a tisícileté chrámy
 • Plavba čínskou krajinou vápencových homolí
Mapa trasy zájezdu Za dědictvím Číny

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Pekingu

2. den
prohlídka Chrámu nebes UNESCO, náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město UNESCO, park Jingshan

3. den
výlet k Velké čínské zdi UNESCO do Badalingu, v podvečer olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou, nebo večeře s tradiční pekingskou kachnou

4. den
dokončení prohlídky Pekingu (Letní palác UNESCO s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a pahorkem Dlouhověkosti), odjezd nočním vlakem do Xi'anu

5. den
vykopávky proslulé Terakotové armády UNESCO prvního čínského císaře, bývalá čínská metropole Xi'an (městské hradby s možností projížďky na kolech, muslimská čtvrť)

6. den
dokončení prohlídky Xi'anu (Velká mešita, Bubnová a Zvonová věž, Velká pagoda Divokých husí), večer odjezd pod horu Huashan

7. den
možnost výjezdu lanovkou nebo pěšího výstupu na posvátnou taoistickou horu Huashan (typická čínská krajina skalních útesů, pokřivených borovic a osamělých chrámů), večer odjezd nočním vlakem do Šanghaje

8. den
moderní metropole Šanghaj - čtvrť Pudong, mrakodrap Jin Mao (421 m), vyhlídka z budovy Shanghai World Financial Center (492 m), televizní vysílač Perla Orientu (468 m), historické centrum města - nábřeží Bund (evropské koloniální budovy, Šanghajský klub, socha prvního šanghajského starosty Chen Yia)

9. den
výlet do „Benátek Orientu“ Suzhou (rozlehlá Zahrada skromného úředníka UNESCO, muzeum hedvábí), plavba po vodním kanálu k parku Tygří vrch (48 m vysoká tisíciletá šikmá pagoda bývalého chrámu Yunyan)

10. den
dokončení prohlídky Šanghaje (chrám Yuyuan a bazar obklopený historickými mosty, umělými kopci a říčkami s barevnými rybami, chrám městského boha), přelet do Guilinu

11. den
celodenní výlet do oblasti Dračí hřbet plné terasových rýžových políček a vesnic etnických menšin

12. den
jeskyně Rákosové flétny, plavba po řece Li mezi vápencovými útvary a rybářskými vesničkami do městečka Yangshuo (možnost výletu na kolech k Měsíčnímu kopci a 1400 let starému banyánu)

13. den
starobylý přístav Kanton (největší čínský trh Qingping, buddhistický chrám Hualin, mešita Huaisheng, chrám Zářné synovské oddanosti nebo největší čajový trh v jižní Číně), v podvečer přesun rychlovlakem do Hongkongu

14. den
plavba rychlolodí přes ústí Perlové řeky do bývalé portugalské kolonie Macao UNESCO (průčelí bývalého kostela sv. Pavla, stará pevnost nad městem, chrám bohyně A Ma, ostrov Taipa s koloniální promenádou Avenida da Praia, vyhlášená kasina), návrat do Hongkongu

15. den
bývalá britská kolonie Hongkong (plavba koloniálním trajektem z Kowlonu na ostrov Hongkong, výjezd lanovkou na Victoria Peak s výhledem na záliv, rušné ulice moderního města, projížďka dvoupodlažní tramvají), odlet do Prahy

16. den
návrat do ČR          

Cena zahrnuje: letenku do Pekingu a zpět z Hongkongu včetně všech poplatků, přelet Šanghaj - Guilin, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x noční lehátkový vlak.
Doprava: vlak, pronajatý minibus, autobus, taxi, metro, loď.
Stravování: 11x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: čínské vízum 3300 Kč, 11x jednolůžkový pokoj 5500 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 832 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1584 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 200 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Letecká doprava
 • Lodní doprava

odkazy

Objektiv Peking

Objektiv Peking - ČT1, 2008

Velká čínská zeď

Článek o čínském symbolu Velké čínské zdi, jak a proč se stavěla, informace o délce a podobě zdi, 2015

Xi'an

Vše o městě Xi'an, Terakotové armádě a dalším památkách

Turistika po čínsku. Výstup na horu Chua-šan je plný krásy a adrenalinu

Článek o čínské posvátné hoře Chua-šan, idnes.cz, Jan Hocek, 2017

Na cestě po Šanghaji

Na cestě po Šanghaji - ČT1, 2007

Šanghaj: TOP 5 tipů, které rozhodně nevynechat!

Článek Šanghaj: TOP 5 tipů, které rozhodně nevynechat!, hedvabnastezka.cz, Tereza Kramplová, 2017

Čínský přírodní zázrak: Prozkoumejte Kamenný les i se zkamenělou dívkou

Článek o čínské atrakci Kamenném lese, novinky.cz, Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán, 2015

Hongkong

Článek o cestování ve městě Hongkong, hedvabnastezka, 2010

Objektiv Macao

Objektiv Macao - ČT1, 2016

encyklopedie

Peking

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.

Zakázané město

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Toto sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cestou do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zde několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...

Chrám nebes

Chrám nebes, Peking (Čína, Bc. Patrik Balcar) V Pekingu se nachází další památka ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy.

Letní palác

Letní palác, Peking (Čína, Shutterstock) Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno.

Badaling

Badaling, čínská zeď (Čína, Bc. Patrik Balcar) Badaling je nejnavštěvovanějším místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming ve 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa.

Guilin

Guilin (Čína, Shutterstock) Guilin je známý díky své fantastické krajině, sytě zeleným homolovitým kopcům vypínajícím se nad řekou Li. Ve městě a v okolí se nachází spousta zajímavých skalních útvarů, např. Skála sloního chobotu či Skála zřaseného brokátu. Za návštěvu stojí i Park sedmi hvězd, Jeskyně rákosové flétny či Jeskyně Zengpiyan. První známé osídlení se dokládá z roku 314 př.n.l.

Yangshuo

Yangshuo (Čína, Shutterstock) Yangshuo je oblast a zároveň turistická jednička Číny. Nachází se zde i stejnojmenné město. Typické vápencové homole a kopečky znají z pláten všichni znalci čínského umění. Vápencový kras a řeky tu vytvořily jedinečné přírodní útvary, které ze všeho nejvíce připomínají pohádkovou krajinu.

Kanton

Kanton se rozvinul na hlavní centrum čínského obchodu s evropskými zeměmi. Přes Kanton exportovali Číňané do evropských zemí hedvábí, porcelán, drogy (především opium) a čaj. Původně to byl nejvýznamnější přístav Číny, starý přes 2000 let, zajímavými místy k návštěvě jsou park s mnoha zahradami, dále pak Pagoda květů. Nejvýznamnější památkou je Chrám rodu Čchen, který dodnes připomíná zašlý lesk císařské éry.

Hongkong

Hongkong (Čína, Shutterstock) Čínská autonomní oblast Hong Kong tvoří členitý poloostrov Kowloon, ostrov Hong Kong a dalších 230 menších ostrůvků. Hong Kong vás naprosto pohltí svým moderním rozvíjejícím se životem, který se však mísí s tradicí. Nekonečné předměstí Hong Kongu je poseto ohromnými mrakodrapy a naplní sny všem, kteří touží po poznání či výborných nákupních možnostech.

Macao

chrám A-Ma, Macao (Čína, Shutterstock) Macao je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Číny. Již dnes je ale Macao největším centrem hazardních her na světě podle tržeb, v počtu kasin, hracích automatů a hracích stolů si ale na první pozici stále drží americké Las Vegas.

Huashan

Kamenná pagoda na vrcholu Huashan (Čína, Dreamstime) Huashan je posvátné skalnaté pohoří se 4 vrcholky vysokými cca 2 000 metrů. Ačkoliv se svou výškou zrovna nepatří mezi velehory, odjakživa sem putovali lidé z celé Číny a věřili, že přáníčko, které mají ve svém srdci a nahoře uzamknou s malým zámečkem na lano, se jim vyplní. Na červených šerpách které mají uvázané na krku je napsáno: „Vystoupit na Huashan znamená harmonii na celý život“.

náměstí Nebeského klidu

náměstí Nebeského klidu, Peking (Čína, Ing. Mgr. Petr Procházka) Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čínské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červeného kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více.

Xi’an

Městská hradba, Xian (Čína, Dreamstime) Si-an, také znám svým dřívějším názvem Čchang-an je město s bohatou historií více než 3000 let. Několik staletí byl Si-an též hlavním městem čínského císařství. Lze zde spatřit zbytek hradeb a bran, zachovaly se též čtyři strážní věže. V blízkosti města se nachází slavná hrobka Terakotová armáda. Zajímavá je také pagoda Velké husy z roku 652, která sloužila k uchování buddhistických svitků přinesených z Indie mnichem Xuan Zangem.

Čína

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

řeka Li

Yangshuo na řece Li (Čína, Dreamstime) Řeka Li je jedna ze čtyř největších přítoků řeky Yangtze a délku toku má 437 km. 83 km dlouhý úsek z Guilinu do Yangshuo vypadá přímo jako umělcovo mistrovské dílo. Krajina je zdobená vlnícími se kopci, strmými útesy, fantastickými jeskyněmi, volně plujícími loďkami a celá trasa je lemovaná bambusy. V jedné básni je řeka přirovnána k zelené hedvábné stuze. Scénérie řeky je vyobrazena dokonce na čínské bankovce (20 jüanů). Řeka je spojená s rybolovem za pomoci kormoránů.

mauzoleum Mao Ce-tunga

Maovo mausoleum, Peking (Čína, Dreamstime) Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktátorovi.

Victoria Peak

Victoria Peak, Hongkong (Čína, Dreamstime) Nad městem Hongkong se ve výšce 552 m.n.m. tyčí hora Victoria Peak. Samotný vrchol není přístupný turistům, protože jsou tu radiokomunikační vysílače. Z vyhlídkového vrchu je možné pozorovat celé město, a to jak pouhým okem, tak jsou zde i teleskopy na vházení mincí. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst ve městě, což vedlo k vybudování dvou nákupních center, která se nachází vedle sebe.

Šanghaj

Mukdenský palác, Shenyang (Čína, Dreamstime) Šanghaj je jedno z nejrozvinutějších měst na světě. Rozléhá se na východním pobřeží Asie, omývá ho Východočínské moře. Město leží v deltě řeky Jang-c’-ťiang. V Šanghaji žije asi 24 milionů lidí a je to nejlidnatější město v Číně a největší město světa bez aglomerace. Je to obchodní a finanční centrum. Historie Šanghaje sahá až do 7. - 8. století, avšak jednalo se o vesnici, město bylo poprvé povýšeno do stavu tržního města v 11. století. Největší rozmach zaznamenala Šanghaj až v polovině 19. století, kdy byl otevřen přístav pro obchodní účely. Ve městě můžete navštívit několik moderních budov, ale nachází se zde místa s atmosférou dávných dob jako například zahrada Yuyuan, chrám Nefritového Buddhy, Stará ulice, starověká městská část Fengjing apod.

Shanhgai World Financial Centre

Shanghai (Čína, Dreamstime) Dominantou celé Šanghaje je jednoznačně mrakodrap Světové finananční centrum. Nachází se v moderní části města Pudong a měří 492 metrů. Stavba mrakodrapu trvala 11 let. Budova má dohromady 101 pater, která zahrnují i tři v podzemí. Ve stém patře se nachází prosklená vyhlídka pro návštěvníky, odkud mohou pozorovat celé město. Kromě klasických finančních institucí se zde nachází i restaurace a kavárny a v přízemí je i obchodní centrum.

Perla Orientu

Dalším symbolem Šanghaje je televizní vysíláč Perla Orientu. Tato stavba se nachází v moderní části Pudong. Stavba byla dokončena v roce 1994. Perla Orientu měří 468 metrů včetně antény. V celé stavbě se nachází 5 vyhlídkových míst, kde poslední je ve výšce 350 metrů. Zde končí i stavba, ke které ale neodmyslitelně patří právě anténa dlouhá 118 metrů, odkud je přenášeno radiové a televizní vysílání. Součástí budovy je restaurace a hotel. 

Bund

Čtvrť Bund, Shanghai (Čína, Dreamstime) Na západním břehu řeky Chuang-pchu-ťiang v Šanghaji se nachází nábřeží nazvané Bund, což je odvozené z perského band, tedy nábřeží. Toto nábřeží měří 1.5 kilometrů. Podél můžete navštívit 52 budov různých stylů architektonických stylů od gotiky po neoklasicistké budovy. Kromě evropských koloniálních budov můžete obdivovat Šanghajský klub, bývalé sídlo North China Daily News nebo sochu prvního starosty města Chen Yia.

Suzhou

Suzhou (Čína, Dreamstime) Na východě Číny, asi 100 kilometrů západně od Šanghaje leží město Suzhou. Městem protéká řeka Jang-c’-ťiang a lemuje ho jezero Tai. Město bylo založeno již v 6. století př.mn.l. a stalo se kolébkou království Wu. Suzhou se také říká "Benátky Orientu". Najdete tu UNESCO památku, rozlehlou Zahradu skromného úředníka, muzeum hedvábí, dále několik chrámů, pagody a park Tygří vrch.

Zahrada skromného úředníka

Zahrada skromného úředníka, Suzhou (Čína, Dreamstime) Tato UNESCO památka se nachází ve východočínském městě Suzhou. Zahrada byla vybudována za dynastie Ming v 16. století a je to jedna ze čtyř nejznámějších čínských zahrad. Zahrada je rozdělena do tří sekcí, centrální, východní a západní. Nejhlavnějších z nich je centrální část. Třetina této sekce je pokryta vodou a všechny pavilony a terasy jsou postaveny okolo jezírka či přímo na něm. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí v oblasti.

Taipa

Taipa je ostrov v čínském Macau a od pevninského Macaa je vzdálený asi 2,5 kilometru. Na ostrově se nachází několik atrakcí, například svatyně Buddhy čtyř tváří. Většinu památek tvoří chrámy, ale můžete navštívit také muzea či koloniální promenádu Avenida da Praia.

Terakotová armáda

Terakotová armáda, Xian (Čína, Dreamstime) Terakotová armáda je jedním ze stěžejních symbolů Číny. Nachází se severovýchodně od města Xi'an. Jedná se o mauzoleum několika tisíc soch čínských bojovníků. Dokonce se mluví až o 8 000 soch z pálené hlíny, které pochází z období vlády prvního císaře dynastie Čchin ze 3. století před Kristem. Tito válečníci byli pohřbeni s ním, aby ho ochraňovali v "dalším životě". Místní farmáři objevili toto mauzoleum až v roce 1974, když zde kopali studnu. Toto unikátní místo je zapsané na seznamu UNESCO památek.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative