Tento web využívá soubory cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.
1. den letecký přesun do Pekingu
2. den prohlídka Chrámu nebes , náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město , park Jingshan
3. den výlet k Velké čínské zdi do Badalingu, v podvečer olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou, nebo večeře s tradiční pekingskou kachnou
4. den dokončení prohlídky Pekingu (Letní palác s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a pahorkem Dlouhověkosti), odjezd nočním vlakem do Xi'anu
5. den vykopávky proslulé Terakotové armády prvního čínského císaře, bývalá čínská metropole Xi'an (městské hradby s možností projížďky na kolech, muslimská čtvrť)
6. den dokončení prohlídky Xi'anu (Velká mešita, Bubnová a Zvonová věž, Velká pagoda Divokých husí), večer odjezd pod horu Huashan
7. den možnost výjezdu lanovkou nebo pěšího výstupu na posvátnou taoistickou horu Huashan (typická čínská krajina skalních útesů, pokřivených borovic a osamělých chrámů), večer odjezd nočním vlakem do Šanghaje
8. den moderní metropole Šanghaj - čtvrť Pudong, mrakodrap Jin Mao (421 m), vyhlídka z budovy Shanghai World Financial Center (492 m), televizní vysílač Perla Orientu (468 m), historické centrum města - nábřeží Bund (evropské koloniální budovy, Šanghajský klub, socha prvního šanghajského starosty Chen Yia)
9. den výlet do „Benátek Orientu“ Suzhou (rozlehlá Zahrada skromného úředníka , muzeum hedvábí), plavba po vodním kanálu k parku Tygří vrch (48 m vysoká tisíciletá šikmá pagoda bývalého chrámu Yunyan)
10. den dokončení prohlídky Šanghaje (chrám Yuyuan a bazar obklopený historickými mosty, umělými kopci a říčkami s barevnými rybami, chrám městského boha), přelet do Guilinu
11. den celodenní výlet do oblasti Dračí hřbet plné terasových rýžových políček a vesnic etnických menšin
12. den jeskyně Rákosové flétny, plavba po řece Li mezi vápencovými útvary a rybářskými vesničkami do městečka Yangshuo (možnost výletu na kolech k Měsíčnímu kopci a 1400 let starému banyánu)
13. den starobylý přístav Kanton (největší čínský trh Qingping, buddhistický chrám Hualin, mešita Huaisheng, chrám Zářné synovské oddanosti nebo největší čajový trh v jižní Číně), v podvečer přesun rychlovlakem do Hongkongu
14. den plavba rychlolodí přes ústí Perlové řeky do bývalé portugalské kolonie Macao (průčelí bývalého kostela sv. Pavla, stará pevnost nad městem, chrám bohyně A Ma, ostrov Taipa s koloniální promenádou Avenida da Praia, vyhlášená kasina), návrat do Hongkongu
15. den bývalá britská kolonie Hongkong (plavba koloniálním trajektem z Kowlonu na ostrov Hongkong, výjezd lanovkou na Victoria Peak s výhledem na záliv, rušné ulice moderního města, projížďka dvoupodlažní tramvají), odlet do Prahy
16. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Pekingu a zpět z Hongkongu včetně všech poplatků, přelet Šanghaj - Guilin, místní dopravu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x noční lehátkový vlak. Doprava: vlak, pronajatý minibus, autobus, taxi, metro, loď. Stravování: 11x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 200 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Objektiv Peking - ČT1, 2008
Článek o čínském symbolu Velké čínské zdi, jak a proč se stavěla, informace o délce a podobě zdi, 2015
Vše o městě Xi'an, Terakotové armádě a dalším památkách
Článek o čínské posvátné hoře Chua-šan, idnes.cz, Jan Hocek, 2017
Na cestě po Šanghaji - ČT1, 2007
Článek Šanghaj: TOP 5 tipů, které rozhodně nevynechat!, hedvabnastezka.cz, Tereza Kramplová, 2017
Článek o čínské atrakci Kamenném lese, novinky.cz, Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán, 2015
Článek o cestování ve městě Hongkong, hedvabnastezka, 2010
Objektiv Macao - ČT1, 2016
Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.
Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Tote sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cesta do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zdě několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...
V Pekingu se nachází další památku ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy.
Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno.
Badaling je nejnavštěvovanější místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.
Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming v 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa.
Guilin je známý díky své fantastické krajině, sytě zeleným homolovitým kopcům vypínajícím se nad řekou Li. Ve městě a v okolí se nachází spousta zajímavých skalních útvarů, např. Skála sloního chobotu či Skála zřaseného brokátu. Za návštěvu stojí i Park sedmi hvězd, Jeskyně rákosové flétny či Jeskyně Zengpiyan. První známé osídlení se dokládá z roku 314 př.n.l.
Yangshuo je oblast a turistická jednička Číny. Nachází se zde i stejnojmenné město. Typické vápencové homole a kopečky znají z pláten všichni znalci čínského umění. Vápencový kras a řeky tu vytvořily jedinečné přírodní útvary, které ze všeho nejvíce připomínají pohádkovou krajinu.
Kanton se rozvinul na hlavní centrum čínského obchodu s evropskými zeměmi. Přes Kanton exportovali Číňané do evropských zemí hedvábí, porcelán, drogy (především opium) a čaj. Původně to byl nejvýznamnější přístav Číny, starý přes 2000 let, zajímavými místy k návštěvě jsou park s mnoha zahradami, dále pak Pagoda květů. Nejvýznamnější památkou je Chrám rodu Čchen, který dodnes připomíná zašlý lesk císařské éry.
Čínská autonomní oblast Hong Kong tvoří členitý poloostrov Kowloon, ostrov Hong Kong a dalších 230 menších ostrůvků. Hong Kong vás naprosto pohltí svým moderním rozvíjejícím se životem, který se však mísí s tradicí. Nekonečné předměstí Hong Kongu je poseto ohromnými mrakodrapy a naplní sny všem, kteří touží po poznání či výborných nákupních možnostech.
Macao je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Číny. Již dnes je ale Macao největším centrem hazardních her na světě podle tržeb, v počtu kasin, hracích automatů a hracích stolů si ale na první pozici stále drží americké Las Vegas.
Huashan je posvátné skalnaté pohoří se 4 vrcholky vysokými cca 2 000 metrů. Ačkoliv se svou výškou zrovna nepatří mezi velehory, odjakživa sem putovali lidé z celé Číny a věřili, že přáníčko, které mají ve svém srdci a nahoře uzamknou s malým zámečkem na lano, se jim vyplní. Na červených šerpách které mají uvázané na krku je napsáno: „Vystoupit na Huashan znamená harmonii na celý život“.
Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čénské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červénoho kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více.
Si-an, také znám svým dřívějším názvem Čchang-an je město s bohatou historii více než 3000 let. Několik staletí byl Si-an též hlavním městem čínského císařství. Lze zde spatřit zbytek hradeb a bran, zachovaly se též čtyři strážní věže. V blízkosti města se nachází slavná hrobka Terakotová armáda. Zajímavá je také pagoda Velké husy z roku 652, která sloužila k uchování buddhistických svitků přinesených z Indie mnichem Xuan Zangem.
Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.
Řeka Li je jedna ze čtyř největších přítoků řeky Yangtze a délku toku má 437 km. 83 km dlouhý úsek z Guilinu do Yangshuo vypadá přímo jako umělcovo mistrovské dílo. Krajina je zdobená vlnícími se kopci, strmými útesy, fantastickými jeskyněmi, volně plujícími lodkami a celá trasa je lemovaná bambusy. V jedné básni je řeka přirovnaná k zelené hedvábné stuze. Scénerie řeky je vyobrazena dokonce na čínské bankovce (20 jüanů). Řeka je spojená s rybolovem za pomoci kormoránů.
Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktárovi.
Nad městem Hongkong se ve výšce 552 m.n.m. tyčí hora Victoria Peak. Samotný vrchol není přístupný turistům, protože se zde nachází radiokomunikační vysílače. Z vyhlídkové vrchu je možné pozorovat celé město, a to jak pouhým okem, tak jsou zde i teleskopy na vházení mincí. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst ve městě, což vedlo k vybudování dvou nákupních center, která se nachází vedle sebe.
Šanghaj je jedno z nejrozvinutějších měst na světě. Rozléhá se na východním pobřeží Asie, omývá ho Východočínské moře. Město leží v deltě řeky Jang-c’-ťiang. V Šanghaji žije asi 24 milionů lidí a je to nejlidnatější město v Číně a největší město světa bez aglomerace. Je to obchodní a finanční centrum. Historie Šanghaje sahá až do 7 - 8. století, avšak jednalo se o vesnici, město bylo poprvé povyšeno do stavu tržního města v 11. století. Největší rozmach zaznamenala Šanghaj až v polovině 19. století, kdy byl otevřen přístav pro obchodní účely. Ve městě můžete navštívit několik moderních budov, ale nachází se zde místa s atmosférou dávných dob jako například zahrada Yuyuan, chrám Nefritového Buddhy, Stará ulice, starověká městská část Fengjing apod.
Dominantou celé Šanghaje je jednoznačně mrakodrap Světové finananční centrum. Nachází se v moderní části města Pudong a měří 492 metrů. Stavba mrakodrapu trvala 11 let. Budova má dohromady 101 pater, která zahrnují i tři v podzemí. Ve stém patře se nachází prosklená vyhlídka pro návštěvníky, odkud mohou pozorovat celé město. Kromě klasických kalendáří finančních institucí se zde nachází i restaurace a kavárny a v přízemí je obchodní centrum.
Dalším symbolem Šanghaje je televizní vysíláč Perla Orientu. Tato stavba se nachází v moderní části Pudong. Stavba byla dokončena v roce 1994. Perla Orientu měří 468 metrů včetně antény. V celé stavbě se nachází 5 vyhlídkových míst, kde poslední je ve výšce 350 metrů. Zde končí i stavba, ke které ale neodmyslitelně patří právě anténa dlouhá 118 metrů, odkud je přenášeno radiové a televizní vysílání. Součástí budovy je restaurace a hotel.
Na západním břehu řeky Chuang-pchu-ťiang v Šanghaji se nachází nábřeží nazvané Bund, což je odvozené z perského band, tedy nábřeží. Toto nábřeží měří 1.5 kilometrů. Podél můžete navštívit 52 budov různých stylů architektonických stylů od gotiky po neoklasicistké budovy. Kromě everopských koloniálních budov můžete vidět Šanghajský klub, bývalé sídlo North China Daily News nebo sochu prvního starosty města Chen Yia.
Na východě Číny, asi 100 kilometrů západně od Šanghaje leží město Suzhou. Městem protéká řeka Jang-c’-ťiang a lemuje ho jezero Tai. Město bylo založeno již v 6. století př.mn.l. a stalo se kolébkou království Wu. Suzhou se také říká "Benátky Orientu". Nachází se zde UNESCO památka, rozlehlá Zahrada skromného úředníka, muzeum hedvábí, dále několik chrámů, pagody a park Tygří vrch.
Tato UNESCO památka se nachází ve východočínském městě Suzhou. Zahrada byla vybudována za dynastie Ming v 16. století a je to jedna ze čtyř nejznamějších čínských zahrad. Zahrada je rozdělena do tří sekcí, centrální, východní a záopadní. Nejhlavnějších z nich je centrální část. Třetina této sekce je pokryta vodou a všechny pavilony a terasy jsou postaveny okolo jezírka či přímo na něm. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí v oblasti.
Taipa je ostrov v čínském Macau a od pevninského Macaa je vzdálený asi 2.5 kilometru. Na ostrově se nachází několik atrakcí, například svatyně Buddhy čtyř tváří. Většinu památek tvoří chrámy, ale můžete navštívit také muzea či koloniální promenádu Avenida da Praia.
Terakotová armáda je jedním ze stěžejních symbolů Číny. Nachází se severovýchodně od města Xi'an. Jedná se o mauzoleum několika tisíc soch čínských bojovníků. Dokonce se mluví až o 8 000 soch z pálené hlíny, které pochází z období vlády prvního císaře dynastie Čchin ze 3. století před Kristem. Tito válečníci byli pohřbeni s ním, aby ho ochraňovali v "dalším životě". Místní farmáři objevili toto mauzoleum až v roce 1974, když zde kopali studnu. Toto unikátní místo je zapsané na seznamu UNESCO památek.