Mongolsko - země pastevců

Náročnost 2 Zážitkové zájezdy
  • 16 dnů
  • od 85 250 Kč
  • Polopenze
  • skupina 8 – 16 osob
8.6. - 23.6.2024
1mon24
86 990 Kč Rezervace Přihláška
10.8. - 25.8.2024
2mon24
86 990 Kč 85 250 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Obrovské písečné duny pouště Gobi
  • Buddhistické kláštery v zelené krajině
  • Projížďky na koních a velbloudech, chytání ryb, nocování v jurtách
  • Panenská vulkanická krajina v NP Chorgo
Mapa trasy zájezdu Mongolsko - země pastevců

program zájezdu

1. den
letecký přesun do mongolské metropole Ulánbátaru

2. den
Ulánbátar (Suchbátarovo náměstí s nově vystavěným Churálem, Národní muzeum historie, Muzeum mongolských dinosaurů, chrám Čojdžina lámy s výstavou masek pro rituální tanec cam, podle možností Zanabazarovo muzeum umění a jelení kameny), nejposvátnější mongolský klášter Gandan s 26 metrů vysokou sochou Buddhy, večerní prohlídka města

3. den
odjezd terénními auty do oblasti Střední Gobi – poustevnické obydlí Bagagadzryn čulú

4. den
nenáročný výstup na legendární horu Bagagadzryn úl (1768 m), pod níž pásl podle legendy své koně samotný Čingischán, pouštní chrámové ruiny Ongín chíd ze 17. století na obou březích občasné řeky Ongín gol

5. den
návštěva světoznámého pohřebiště dinosaurů Bayanzag v červeně zbarvené poušti Gobi (množství zkamenělin, dinosauří vejce)

6. den
několikakilometrová ledová rokle Jolyn Am (pozorování orlů, supů, svišťů a v případě velkého štěstí sněžných levhartů)

7. den
národní park Gurvansajchan, možnost vyjížďky na velbloudech pod 300 m vysokými písečnými přesypy Chongoryn Els, pozorování západu slunce z vrcholu

8. den
někdejší vzorné město mongolského socialismu Arvajchér (klášter Gandanmuncaglan se sbírkou tibetských thangk)

9. den
cesta horskou silnicí s velkým množstvím dravců do údolí řeky Orchon

10. den
vulkanické údolí Orchonu UNESCO se stejnojmenným největším mongolským vodopádem na přítoku nejdelší mongolské řeky (možnost projížďky na koních)

11. den
průjezd centrálním pohořím Changaj, relaxace v horkých minerálních pramenech Cencher 

12. den
záhadný skalní masiv Tajchar čulú s prastarými tibetskými a ujgurskými nápisy

13. den
romantická krajina kolem vulkanických jezer Terchincagán a Ögii v národním parku Chorgo (výstup na stejnojmenný vyhaslý kráter, pěší turistika po okolních vrcholcích, koupání, možnost rybaření)

14. den
zaniklá sláva bývalého hlavního města Čingischánovy říše Karakorumu UNESCO, návštěva kláštera Erdenedzú UNESCO (Drahokamový Buddha, 108 buddhistických stúp, želvy ohraničující bývalé vnější zdi velkoměsta, falický kámen chránící mnichy před pokušením)

15. den
písečné „duny všech Mongolů“, návštěva národního parku Hustai (koně Převalského, svišti), návrat do Ulánbátaru, dokončení prohlídky města (Zimní chrám Bogdchána, vyhlídka z budovatelského památníku Zajsan, možnost nákupu suvenýrů, tradiční mongolské trhy Narantúl)

16. den
odlet a návrat do ČR                                   

Cena zahrnuje: letenku do Ulánbátaru a zpět včetně všech poplatků, místní dopravu, projížďku na koních a velbloudech, ubytování, 12x polopenzi a služby průvodce.
Ubytování: 11x jurta (vícelůžková), 3x hotel (dvoulůžkové pokoje, obvykle s příslušenstvím).
Doprava: pronajaté terénní mikrobusy UAZ, velbloud, kůň, taxi.
Stravování: 12x polopenze v průběhu cesty, obědy a stravování v Ulánbátaru individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Mongolské vízum 2000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 832 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1584 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Poznámka: Je třeba vzít v úvahu fakt, že v Mongolsku téměř neexistují zpevněné komunikace. Jízda je proto fyzicky náročnější, ovšem dopravní prostředky jsou plně uzpůsobené místním podmínkám. Mongolsko je jednou z nejřidčeji osídlených zemí světa a tomu odpovídá i hustota dostupných služeb. Hygienické možnosti jsou omezené, stravování základní.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Stanislav K. (2019)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd nám připravil spoustu nezapomenutelných zážitků ze země s překrásnou přírodou. S občasným nepohodlím jsme počítali, ale to bohatě vyváží návštěva úžasných míst, pro našince opravdu exotických.

Hodnocení práce průvodce:

Patrika jsme už poznali na zájezdu do Laosu a Kambodže a byli jsme s ním víc než spokojeni. To on nás ostatně stimuloval k cestě do Mongolska.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Dokument Mongolsko 1

První díl opravdu již historického dokumentu o Mongolsku, 1998

Dokument Mongolsko 2

Druhý díl opravdu již historického dokumentu o Mongolsku, 1998

Dokument Mongolsko 3

Třetí díl opravdu již historického dokumentu o Mongolsku, 1998

Dokument Mongolsko 4

Poslední díl opravdu již historického dokumentu o Mongolsku, 1998

Na cestě po severozápadě Mongolska

Na cestě po severozápadě Mongolska - ČT2, 2013

Na cestě po Mongolském Altaji

Na cestě po Mongolském Altaji - ČT2, 2013

Cesta po Mongolsku

Blog z cestování po Mongolsku, 2013

Cestopis pouští Gobi

Cestopis z mongolské krajiny v poušti Gobi, 2010

Na koních mongolskou stepí

Cestopis na koních mongolskou stepí na hedvabnestezce, 2011

Mongolská kuchyně

Mongolská kuchyně, článek Petra Procházky na blog.alvarez.cz, 2013

encyklopedie

Ulánbátar

Ulánbátar (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Ulánbátar je hlavní město Mongolska a nachází se na Mongolské náhorní plošině. Bylo založeno v polovině 17. stol. jako rezidence hlavy lamaistické církve pod názvem Šar bosin chot (Město žlutých látek). Brzy se stalo důležitou základnou pro karavany putující přes poušť Gobi. Srdcem hlavního města je Suchbatarovo náměstí, kde vyhlásil v roce 1921 mongolský národní hrdina obnovení mongolské nezávislosti na Číně. Navzdory tomu ale učinil zemi závislou na Rusku.

Bagagadzryn čulú

Oblast Bagagadzryn čulú (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) V tomto žulovém skalním útvaru Mongolska, v centru prašných stepí, žili v 19. století dva mniši, kteří v okolí zanechali skalní malby. Skály jsou místními uctívány a občas k nim konají poutě. Přirozeně existuje i legenda, že v těchto místech pásl své koně Čingischán. Nejvyšší vrchol Bagagazryn úl (1768 m) je vzdálen 5 km, ale stoupání trvá 5 hodin.

Bagagadzryn úl

Bagagadzryn úl je legendární hora v Mongolsku vysoká 1768 m, pod níž údajně pásl své koně samotný Čingischán. Nachází se v severní části pouště Gobi v Mongolsku. Hned vedle se nachází žulový skalní útvar Bagagadzryn čulú.

Čingischán

Čingischán byl sjednotitelem mongolských kmenů, prvním Velkým chánem Mongolů a jedním z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě. Jeho narození se datuje pravděpodobně okolo roku 1162 a jeho vláda mezi léty 1206 - 1227. Čingischánovy nájezdy po celé Euroasii jsou pověstné. Ke konci jeho života Mongolská říše významně zasahovala do Střední Asie a Číny.

Ongín chíd

Malé hornaté území v Mongolsku na řece Ongín gol nabízí příjemný odpočinek při přerušení cesty mezi jižní Gobi a Ulánbátarem nebo Arvajchérem. V zákrutu řeky jsou zbytky dvou klášterů: Barlim na severním břehu a Chutagt na jižním břehu. Osádka třinácti mnichů provozuje uprostřed ruin obchod a od roku 2004 opět slouží také jako chrám.

Ongín gol

Ongín gol je vyschlá řeka ve středním Mongolsku nedaleko města Arvajchér. V zákrutu řeky jsou zbytky dvou klášterů: Barlim na severním břehu a Chutagt na jižním břehu. 

Bayanzag

Jméno Bayanzag znamená „bohaté saxaulem“, ale známější je toto mongolské místo jako „Planoucí útesy“, jež zabral paleontolog Roy Chapman Andrews. Naleziště bylo poprvé zkoumáno v roce 1922 a je proslavené po celém světě kostmi a hnízdy dinosaurů.

Gobi

Gobi (Mongolsko, Shutterstock) Gobi je poušť, která zasahuje do severní Číny a rozprostírá se v jižním Mongolsku. Tato poušť má mnohá nej. Je nejchladnější, nejstarší a největší pouští na naší planetě. Teploty se tu mohou pohybovat od -40°C do 40 stupňů nad nulou, záleží na ročním období. I ke Gobi se pojí dávné legendy. Jedna z nejznámějších je legenda o tajemném zvířeti, nechvalně známé pod názvem místního nářečí Olgoj Chorchoj, což prý má představovat dlouhý a slepý červ, žijící v písečných oblastech. Dokonce se traduje, že by snad měl mít na svědomí několik lidských životů. Vědci ale dodnes zůstaváji u toho, že si místní toto zvíře pouze vybájili.

Jolyn - Am

Jolyn-Am (Orlosupí rokle) byl původně založen za účelem ochrany ptačí populace v mongolské oblasti, ale nyní je navštěvován spíše pro svou jedinečnou scenérii. Je to údolí uprostřed polopouště Gobi, které je po většinu roku pokryté několik metrů silnou vrstvou ledu. Malé muzeum přírody u brány na hlavní cestě do Jolyn-Amu vystavuje sbírku dinosauřích kostí a vajec, vycpaných ptáků a sněžného levharta. Je součástí Národního parku Gurvansajchan

Gurvansajchan

Mongolský NP Gurvansajchan se rozkládá na ploše 2,7 mil. ha. Představuje nejzajímavější atrakci ajmaku a je hlavním důvodem, proč sem turisté jezdí. Gurvansajchan znamená „Tři krásky“ a jméno pochází od tří skalních hřebenů (ve skutečnosti jsou čtyři). Zahrnuje hory, písečné přesypy, skalní města, údolí a dinosauří fosilie. V údolích vydrží led téměř přes celé léto.

Chudžirt

Toto malé mongolské městečko je známé svými termálními prameny a lázněmi. U silnice do Charchorinu, pár kilometrů za městem, stojí za vidění několik zajímavých hrobů. Chudžirt vábí Mongoly příslibem návratu zdraví v lázních v ruském stylu. Lázeňský dům nabízí horké a studené minerální koupele a bahenní procedury.

Orchon

Vodopád Orchon (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Tento vodopád je situován v historicky významném mongolském údolí Orchonu, v němž teče řeka, která se po 1 120 km vlévá do mohutné řeky Selenge. Tento vodopád byl zformován unikátní kombinací vulkanických erupcí a zemětřesením před 20 000 lety. Vodopád je nejpůsobivější po silném dešti.

Erdenedzú

Erdenedzú (Mongolsko, Shutterstock) Klášter Erdenedzú leží asi 2 km od mongolského městečka Karákoram. Klášter Erdenedzú byl založen chalchaským vévodou Abchajchánem, který žil v letech 1554 - 1588. Jedná se o vůbec první lamaistický klášter v Mongolsku, který byl postaven na ruinách kláštera ze 7. stol.n.l.

Terchincagán

Kousek od vesničky Tariat se nachází vstupní bod do NP Chorgo-Terchincagán, který zahrnuje také zásadní přírodní památku jezero Terchincagán. Kromě rozlehlého pohoří a stejnojmenné sopky se v parku nachází stovky druhů ptactva. Kromě prohlídky parku, se dá u jezera i kempovat, plavat nebo také jezdit na koních.

Ögii

Jezero Ögii Nuur je sladkovodní jezero ve východním Arkhangai v centrálním Mongolsku. Jezero je známé rybami a ptactvem. Průměrná hloubka je 6,60 metrů a jezero se nachází v nadmořské výšce 1337 m.n.m.

Gandan

Gandan (Mongolsko, Shutterstock) Klášter Gandan je postaven v tibetském buddhistickém stylu, nicméně neleží v Tibetu, ale Mongolsku, přesně v hlavním městě Ulanbátaru. Byl postaven na příkaz pátého Džebstundamby (duchovní hlava tibetského buddhismu v Mongolsku) v roce 1809. Z toho původního chrámu se dochoval pouze jediný dřevěný pilíř. Poslední chrám byl dostaven roku 1925. Po nástupu komunismu v Mongolsku byl klášter zavřen a znovu otevřen, aby fungoval jako jediný buddhistický klášter. Po pádu komunismu proběhla v 90. letech rekonstrukce chrámu. Tibetský název v překladu znamená "význačné místo celkového blaha".

Chorgo

Velké bílé jezero, NP Chorgo (Mongolsko, Ing. Mgr. Petr Procházka) Národní park Chorgo se rozkládá ve středu Mongolska. Dva hlavní jevy parku jsou jezero Terkhiin Tsagaan Nuur a vyhaslá sopky Chorgo. Jezero je jedno z nejhezčích v zemi a nachází se v nadmořské výšce 2060 metrů a je dlouhé asi 16 kilometrů. I návštěvníci zde mají možnost rybaření. Vrchol kráteru Chorgo dosahuje 2240 m.n.m. a sopka je nečinná již několik tisíc let. V oblasti je možná i projížďka na koních.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative