Okruh Mexikem

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
 • 20 dnů
 • od 57 590 Kč
 • Individuální
 • skupina 8 – 16 osob
24.2. - 15.3.2019
1meo19
59 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Mgr. Sylva Vltavská
2.7. - 21.7.2019
2meo19
69 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Tereza Sikorova
20.10. - 8.11.2019
3meo19
59 990 Kč garantovaný odjezd Rezervovat
14.12. - 2.1.2020
4meo19
66 990 Kč 65 650 Kč se slevou First minute, garantovaný odjezd, průvodce: Mgr. Miroslav Přívětivý Rezervovat
23.2. - 13.3.2020
1meo20
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervovat

shrnutí

 • Nejznámější pyramidy mezoamerických kultur
 • Ochutnávka smažených kobylek v Oaxace
 • Koupání v Karibiku i Pacifiku
 • Pralesní archeologické lokality Bonampak a Yaxchilán
 • Výhled na sopky Popocatepetl a Iztaccihuatl

program zájezdu

Mapa trasy zájezdu Okruh Mexikem

1. - 3. den
letecký přesun do Mexico City UNESCO (náměstí Zócalo, Národní palác, katedrála, Templo Mayor, Basilika Guadalupe, Torre Latino, náměstí Tří kultur), park Chapultepec a Antropologické muzeum (obří Olmécké hlavy, „Aztécký kalendář"), „město bohů“ Teotihuacán UNESCO (Sluneční a Měsíční pyramida, Cesta mrtvých, Quetzalcóatlův chrám)

4. den
starobylá města Puebla UNESCO (katedrála, kostely, umělecká čtvrť) a Cholula (Velká pyramida) pod sopkami Popocatepetl (5426 m) a Iztaccihuatl (5230 m)

5. den
město Oaxaca UNESCO (centrum výroby čokolády, klášter a kostel Santo Domingo s Růžencovou kaplí, ochutnávka smažených kobylek a mezcalu), hlavní zapotécké město Monte Albán UNESCO (starověký komplex obřadních staveb) 

6. den
mixtécké pohřební město Mitla UNESCO, unikátní zkamenělý vodopád uprostřed vyprahlých hor plných kaktusů Hierve el Agua

7. - 8. den
přejezd přes pohoří Sierra Madre del Sur na pobřeží Tichého oceánukoupání a odpočinek v zátokách v okolí Puerto Angel a na pohodové pláži Zipolite, noční přesun do státu Chiapas

9. den
výlet člunem po řece Grijalva do 1200 m hlubokého kaňonu El Sumidero u městečka Chiapa de Corzo (jednoho z nejstarších měst Střední Ameriky), koloniální město San Cristóbal de las Casas (centrum mexických Mayů, barvité trhy)

10. den
indiánská vesnice San Juan Chamula (rituální obřady v kostele indiánů z kmene Chamula), dokončení prohlídky San Cristóbalu (etnografické muzem Casa Na Bolom věnované lakandonským indiánům, muzeum jantaru)

11. den
cesta chiapaským venkovem, kávovníkové plantáže, kaskády vodopádů v národním parku Aqua Azul, tajemné město Palenque UNESCO na úpatí hor obklopené bujnou vegetací deštného pralesa

12. den
plavba člunem po hraniční řece Usumacinta k archeologické lokalitě Yaxchilán, návštěva ruin Bonampak s největší mayskou malbou, ukrytých v hloubi Lakandonské džungle

13. den
bývalé centrum kmene Itzá ve městě Edzná (Chrám masek boha Slunce, Velká akropole), opevněné město Campeche UNESCO na břehu Mexického zálivu 

14. den
mistrovské dílo Puucké architektury Uxmal UNESCO, legendární mayské lokality KabáhLabná a největší jeskynní systém na Yucatánu Grutas de Loltún (prehistorické nástěnné malby, bohatá krápníková výzdoba)

15. den
biosférická rezervace Ría Celestún (plavba po laguně s pozorováním růžově zbarvených plameňáků, pelikánů a jiného ptactva), „Bílé město“ Mérida (katedrála San Ildefonso, Palacio de Gobierno, Casa de Montejo, typická lidová keramika a vázané hamaky)

16. den
centrum toltécko-mayské civilizace ve městě Chichén Itzá UNESCO (Kukulkánova pyramida, největší hřiště na pelotu z celé Mezoameriky, obřadní studna - Cenote sagrado, Observatoř), koupání v krápníkových jeskyních "cenotes" X'Kekén, zastávka v koloniálním městě Valladolid

17. - 18. den
okouzlující mayský přístav Tulum na útesu Karibského pobřeží (Chrám sestupujícího boha, „maják“ El Castillo, Chrám fresek, možnost koupání pod pyramidami), odpočinek na bělostných plážích Mayské riviéry u městečka Tulum, volitelně mnoho fakultativních výletů (potápění, šnorchlování, koupání ve vápencových jeskyních, návštěva ekoparku Xel-Ha, koupání s delfíny v eko–archeologickém parku Xcaret, plavba na ostrov Cozumel)

19. - 20. den
odjezd do Cancúnu, návrat do ČR                                            

Cena zahrnuje: letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 11x turistický hotel a 6x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x luxusní noční autobus.
Doprava: autobus, minibus, taxi, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 17x jednolůžkový pokoj 7 800 Kč, pojištění STORNO 616/1 232 Kč, STORNO+ 841/1 632 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Lodní doprava

hodnocení

Lenka K. (2019)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd byl vyvážený jak na pyramidách tak chvíle odpočinku. Sešla se dobrá parta,takže nemám žádné výhrady. Problém byl jenom v dlouhých přejezdech,ale zase jsme toho viděli více.

Hodnocení práce průvodce:

Průvodkyně Tereza byla velmi vstřícná a věnovala se nám 24 hodin po celý zájezd.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Objektiv Mexiko

Objektiv Mexiko

Na cestě po Mexiku

Na cestě po Mexiku - ČT2, 2012

Na cestě po Oaxace

Na cestě po Oaxace - ČT2, 2012

Uxmal

Článek o tom, co nalézt v mexickém Uxmalu, 2012

Palenque

Článek o mayském městě Palenque, 2013

Monté Albán

Článek o tajném pohřebišti Monte Albán, 2015

Chichén Itzá

Článek o nejznámější mayské památce Chichén Itzé, 2012

encyklopedie

Bonampak

Bonampak je starověké mayské archeologické naleziště v mexickém státě Chiapas na hranicích s Guatemalou. Je zde možnost spatřit velmi dochovalé nástěnné malby. Stavba konstrukcí budov se datuje do pozdního klasického období. Místo těsně přiléhající k přítoku řeky Usumacinta bylo objeveno v roce 1946. Nástěnné malby pokrývají jednu ze tří dochovalých místností a ukazují příběh jedné bitvy a jejího vítězného výsledku.

Campeche

Campeche, založené roku 1540, se nachází v jihovýchodním Mexiku. Hlavní město, taktéž nazvané Campeche bylo v roce 1997 připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době je díky objevištím ropy významným ekonomickým centrem. Důležitým místem je Edzna, která se nachází v blízkosti města. Bylo to jedno z nejvýznamějších obřadních center. Místu dominuje akropole obklopená různými chrámy, z nichž nejvýznamější je pyramida tvořená z pěti pater.

Cozumel

Cozumel je ostrov nacházející se na východním pobřeží Mexika. Ekonomika celého ostrovu je založena na turistice, nemalou část zisků pak tvoří hlavní atrakce tohoto ostrova - potápění. Díky poloze ostrova jsou korálové útesy ve velké většině chráněny, ovšem značné škody útesy utrpěly v roce 2005 kvůli hurikánu Wilma.

El Sumidero

El Sumidero je úzký a hluboký kaňon obklopený národním parkem Sumidero Canyon a nachází se severně od města Chiapa de Corzo v mexickém státě Chiapas. Jelikož se jedná o prasklinu v zemské kůře, kaňon má přes 1000 metrů svislé stěny, mezi kterými protéká řeka Grijalva. Kaňon je druhou nejvýznamnější turistickou lokalitou v Chiapas. Hlavním lákadlem jsou zejména projížďky na lodích po řece. Protože park hraničí s městem Tuxtla Gutiérrez je nyní hlavním problémem znečištění řeky se získáváním více jak 5000 tunami tuhého odpadu ročně.

Chichén Itzá

Chichén Itzá bylo velké mayské město postavené v předkolumbovském období. Mělo nejrozmanitější populaci Mayů na světě, což pravděpodobně vedlo k protínání nejrůznějších architektonických stylů. Do roku 2010 byla celá půda vlastněna soukromým majitelem, poté bylo místo odkoupeno státem Yucatán. Je to zároveň i jedno s nejnavštěvovanějších nalezišť v Mexiku. 

Cholula

V Cholule jsou hlavním lákadlem zejména starověké zbytky pyramid a kostel, kterému vévodí svatyně se soškou na vrcholu své věže, nazývanou "Nuestra Señora de los Remedios". Město je sjednoceno náboženskou povinností zvanou "Cargas", díky níž se zde uskutečňuje značné množství oslav svátků a festivalů, přičemž nejznámějším festivalem je "Virgin of the Remedies" věnovaný patronce města a jež se koná každoročně začátkem září.

Lakandonská džungle

Deštný prales, táhnoucí se od Chiapas až po jižní část poloostrova Yucatán má přibližně 2 miliony hektarů. I přes značné ničení a poškozování tohoto pralesa, kdy zmizí přes snahu zabránit tomu kolem 5% všech stromů je stále největším v Severní Americe. Obsahuje většinové množství všech mexických dřevin, ptáků a denních motýlů.

Mérida

Mérida je hlavní, a se svým bezmála milionem obyvatel největší město mexického státu Yucatán. Založena byla roku 1542. Ulice města lemují koloniální domy, některé z nich ve velmi havarijním stavu, avšak díky obyvatelům, kteří se začínají do těchto starých domů stěhovat a rekonstruovat, ožívají svoji bývalou slávu. Mimoto se ve městě nachází spousta dalších historických památek, muzeí a divadel.

Monte Albán

Monte Albán je velké předkolumbovské archeologické naleziště, rozprostírající se 9 km od hlavního města Oaxacy. První zmínky o tomto městě se datují kolem roku 500 př. n. l. Zhruba o tisíciletí později však ztratilo své politické postavení a nedlouho nato bylo již opuštěné. Trosky města byli objeveny v roce 1859, avšak k rozsáhlejším vědeckým výzkumům došlo až v roce 1931 pod vedením mexického archeologa Alfonsa Casa. Naleziště ohrožuje městský růst, jelikož hrozí, že začne zasahovat do území s archeologickou hodnotou. Další komplikací je správa rozdělená mezi čtyři území.

Oaxaca

Oaxaca je hlavní a největší město stejnojmenného mexického státu. Je velmi závislé na cestovním ruchu (77% obyvatel Oaxacy je zaměstnáno v oblasti cestovního ruchu). Centrum města bylo zařazeno do kulturního dědictví UNESCO jako uznání starosti o své historické budovy a památky. Vrcholy návštěvnosti se dělí do třech období - Svatého týdne, léta a Nového roku.

Palenque

Proslulé archeologické naleziště sem přitahuje tisíce návštěvníků. Nachází se v blízkosti řeky Usumacinta asi 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Hodně z historie města bylo odhaleno díky hieroglyfickým nápisům nalezeným na mnoha památkách. Odhaduje se, že není prozkoumáno ani 10% celkové rozlohy města. Zbylá část je tedy prozatím stále skrytá v džungli.

Popocatépetl

Aktivní sopka, která se rozprostírá na území států Puebla, Mexiko a Moleros. Se svými 5426 m.n.m je druhým nejvyšším bodem Mexika.  Avšak i přes činnost se na sopce nachází "Kláštery na svazích hory", což je soubor 14 klášterů nacházející na seznamu UNESCO.

Puebla

Toto město leží jihovýchodně od hlavního města Mexico City. V 16. století tu vedla důležitá obchodní cesta mezi Mexico City a přístavem Veracruz. Dnes je to jedno z nejvíce industrializovaných měst, avšak obyvatelé z venkovních oblastí jsou kvůli chudobě nuceni stěhovat se na jiná místa, jako jsou např. Spojené státy. Centrum města bylo připsáno v roce 1987 na seznam světového dědictví UNESCO s 2600 historickými budovami.

San Cristóbal de las Casas

San Cristóbal de las Casas je město nacházející se v provincii Chiapas v Mexiku. Až do roku 1892 bylo hlavním městem, avšak doteď je považováno za hlavní město kultury. Nejdůležitějším zbožím jsou například nefrit, jantar, keramika. Historické centrum města si svůj koloniální vzhled udržuje úzkými dlážděnými uličkami, střechami z červené hlíny a kovanými balkony s květinami. Městské nejvýznamnější stavby jsou katedrála a radnice. Katedrála je zároveň i symbolem města.

San Juan Chamula

Indiánská vesnice, zhruba 10 km vzdálená od města San Cristóbal de las Casas. Obyvatelstvo činí kolem 78 tisíc lidí, avšak podle sčítání z roku 2010 je jasné, že 99,5% obyvatel nad 3 roky jsou téměr všchni původní obyvatelé. V tamním kostelu San Juan můžeme spatřit oblečené dřevěné sošky světců, vystavených podél zdí, společně s barevnými svíčkami, které slouží k vypuzování zla.

Teotihuacán

Bylo starověké město, jehož základy se nacházejí 48 kilometrů severovýchodně od současného Mexico City. Dnes je toto místo známé především díky architektonicky propracovanými Mezoamerickými pyramidami postavenými v předkolumbovské Americe. V té době se o jednalo 6. největší město na světě.

Tulum

Tulum bylo mayské opevněné město, sloužící jako hlavní přístav. Tyto ruiny dnes můžeme nalézt na 12 metrových vysokých útesích s výhledem na východ směrem ke Karibskému moři. Poněvadž měl přístup jak z moře, tak i z pevniny, byl Tulum velmi frekventovanou obchodní cestou. Jako jedno z nejlépe zachovaných míst z období Mayů je dnes velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.

Uxmal

Uxmal je starobylé město, považované za jednu z archeologicky nejvýznamějších mayských lokalit v Mexiku. Bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby se vyznačují svoji velikostí a výzdobou. Starověké cesty zvané "sacbes" vzájemně propojovaly budovy a vedly i do přilehlých měst. Díky svému velmi zachovalému stavu si může návštěvník udělat velice dobrou představu o tom, jak město vypadalo v dávných dobách.

Xel-Ha

Xel-Ha je vodní zábavní ekopark založený v roce 1984. Laguny tvořené tokem řeky přes skály, společně smíchané se slanou vodou a spodními proudy jsou zároveň největším lákadlem tohoto parku. Taktéž můžeme říci, že se jedná o přírodní akvárium, obývané stovkami druhy ryb, kde je dovoleno se veřejnosti potápět i plavat, a při pohledu na podvodní vápencové jeskyně se z tohoto místa stává jedinečný zážitek.

Edzná

Edzná je mayské archeologické naleziště v severní části mexického státu Campeche. Nejpozoruhodnější budovou 40 metrů vysoký hlavní chrám, který poskytuje úžasný výhled na okolí. Edzná byla osídlená již okolo roku 400 př.n.l. a opuštěna někdy v 16. století. Samotné zbytky města byly objeveny v roce 1907.

Mitla

Mitla je druhé nejdůležitější archeologické naleziště v mexické Oaxace. Areál se nachází zhruba 44 km od města. Zmínky o osídlení města se datují mezi roky 100 - 650 n.l. Jedinečnost tohoto místa spočívá v komplikovaných a složitých geometrických vzorů skládaných z mozaiky. Ty pokrývají hroby, panely, a dokonce i celé stěny. Zajímavostí je, že všechny broušené a leštěné kousky byly dohromady sestaveny bez jakéhokoliv použití malty.

Ría Celestún

Ría Celestún je bisférická rezervace nedaleko města Celestún. Známá je především díky obrovským hejnům plameňáků, kterým poskytuje útočiště, stejně jako volavkám a dalším ptačím druhům. Je to zároveň i důležité místo pro kladení vajec mnoha druhů ohrožených mořských želv. Jedinečnost ekosystému je jedinečná díky spojení sladkovodního ústí řeky a slané vody z Mexického zálivu.

Aqua Azul

Aqua Azul, taktéž nazývány jako "Vodopády s modrou vodou" se skládá z mnoha kaskád, přičemž největší z nich dosahuje výšky 6 metrů. Zbarvení vody do modra je způsobené vysokým obsahem minerálních látek. Z pohledu na vodopády z větší vzdálenosti jsou vidět dva proudy s malými ostrůvky uprostřed.

Grutas de Loltún

Jeskyně v Yucatánu, které obsahují obrazy přisuzované mayské kultuře. Vyobrazeny jsou zde zvířata, geometrické obrazce, ale i líde s negativními výrazy ve tvářích. Jméno těchto jeskyní je odvozeno z mayského názvu pro "Květinový kámen" (Lol-Tun). Jeskyně má na délku 2 kilometry, a byly zde nalezeny ostatky bizonů či mamutů. Původně sloužila jeskyně Mayům jako úkryt.

Puerto Ángel

Tradiční rybářská vesnice na pacifickém pobřeží státu Oaxaca. V okolí se nachází několik malebných zátok vhodných ke koupání. Skalnaté pobřeží dotváří romantický obraz celé lokality. Kromě plavání jsou oblíbenou atrakcí lodní výlety za pozorováním želv a velryb. Toto místo nabízí atmosféru pravého Mexika bez pozlátek.

Mexico City

Mexico City je hlavním městem Mexika. Město založili Španělé v roce 1521 a považuje se za jedno z nejdůležitějších finančních center v Americe. Nedaleko za městem se nachází druhý nejvyšší bod Mexika, a také velice známá činná sopka Popocatépetl. Historické centrum města společně s plovoucími zahradami Xochimilco jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative