Cesta Mexikem

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 20 dnů
  • od 74 870 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 16 osob
15.12. - 3.1.2024
5meo23
78 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Martina Šmudlová
18.2. - 8.3.2024
1meo24
71 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Soňa Janovská
1.7. - 21.7.2024
2meo24
79 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Martina Šmudlová
14.10. - 2.11.2024
3meo24
77 990 Kč 76 430 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
14.11. - 3.12.2024
4meo24
77 990 Kč 76 430 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
14.12. - 2.1.2025
5meo24
87 990 Kč 86 230 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
17.2. - 8.3.2025
1meo25
77 990 Kč 74 870 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

Poznejte Mexiko jak se patří! Objevujte pestrobarevná koloniální města i jedinečné archeologické lokality, ochutnejte skvělou (a Unescem chráněnou!) mexickou kuchyni, zavítejte do rušných indiánských komunit. Zažijte tepající mnohamilionové hlavní město Ciudad de Mexico. Seznamte se s pradávnými kulturami a prozkoumejte pyramidy majestátného Teotihuacánu, zapotécký Monte Albán či mayská města Bonampak a Yaxchián, ukrytá hluboko v Peténském pralese. Kochejte se výhledem na sopky Popocatepetl, Iztaccihuatl a náhorní plošinu, překonejte pohoří Sierra Madre del Sur, skočte do obou oceánů. Cesta Mexikem vám odhalí mnoho jeho tváří a před návratem domů strávíte pár odpočinkových dní v kouzelném Karibiku. Většina cesty je soukromým mikrobusem, ale mysleli jsme i na dobrodružný zážitek v podobě cestování metrem v jednom z největších měst světa či přejezd nočním autobusem.

Mapa trasy zájezdu Cesta Mexikem

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do Mexico City UNESCO (náměstí Zócalo, Národní palác, katedrála, Templo Mayor, Basilika Guadalupe, Torre Latino, náměstí Tří kultur), park Chapultepec a Antropologické muzeum (obří Olmécké hlavy, „Aztécký kalendář"), „město bohů“ Teotihuacán UNESCO (Sluneční a Měsíční pyramida, Cesta mrtvých, Quetzalcóatlův chrám)

4. den
starobylá města Puebla UNESCO (katedrála, kostely, umělecká čtvrť) a Cholula (Velká pyramida) pod sopkami Popocatepetl (5426 m) a Iztaccihuatl (5230 m)

5. den
město Oaxaca UNESCO (centrum výroby čokolády, klášter a kostel Santo Domingo s Růžencovou kaplí, ochutnávka smažených kobylek a mezcalu), hlavní zapotécké město Monte Albán UNESCO (starověký komplex obřadních staveb) 

6. den
mixtécké pohřební město Mitla UNESCO, unikátní zkamenělý vodopád uprostřed vyprahlých hor plných kaktusů Hierve el Agua

7. - 8. den
přejezd přes pohoří Sierra Madre del Sur na pobřeží Tichého oceánukoupání a odpočinek v zátokách v okolí Puerto Angel a na pohodové pláži Zipolite, noční přesun do státu Chiapas

9. den
výlet člunem po řece Grijalva do 1200 m hlubokého kaňonu El Sumidero u městečka Chiapa de Corzo (jednoho z nejstarších měst Střední Ameriky), koloniální město San Cristóbal de las Casas (centrum mexických Mayů, barvité trhy)

10. den
indiánská vesnice San Juan Chamula (rituální obřady v kostele indiánů z kmene Chamula), dokončení prohlídky San Cristóbalu (etnografické muzem Casa Na Bolom věnované lakandonským indiánům, muzeum jantaru)

11. den
cesta chiapaským venkovem, kávovníkové plantáže, kaskády vodopádů v národním parku Aqua Azul, tajemné město Palenque UNESCO na úpatí hor obklopené bujnou vegetací deštného pralesa

12. den
plavba člunem po hraniční řece Usumacinta k archeologické lokalitě Yaxchilán, návštěva ruin Bonampak s největší mayskou malbou, ukrytých v hloubi Lakandonské džungle

13. den
bývalé centrum kmene Itzá ve městě Edzná (Chrám masek boha Slunce, Velká akropole), opevněné město Campeche UNESCO na břehu Mexického zálivu 

14. den
mistrovské dílo Puucké architektury Uxmal UNESCO, legendární mayské lokality Kabáh, koupání v prvním krápníkové jeskyni - cenote

15. den
biosférická rezervace Ría Celestún (plavba po laguně s pozorováním růžově zbarvených plameňáků, pelikánů a jiného ptactva), „Bílé město“ Mérida (katedrála San Ildefonso, Palacio de Gobierno, Casa de Montejo, typická lidová keramika a vázané hamaky)

16. den
centrum toltécko-mayské civilizace ve městě Chichén Itzá UNESCO (Kukulkánova pyramida, největší hřiště na pelotu z celé Mezoameriky, obřadní studna - Cenote sagrado, Observatoř), koupání v krápníkových jeskyních "cenotes", zastávka v koloniálním městě Valladolid

17. - 18. den
okouzlující mayský přístav Tulum na útesu Karibského pobřeží (Chrám sestupujícího boha, „maják“ El Castillo, Chrám fresek), odpočinek na bělostných plážích Mayské riviéry u městečka Tulum, volitelně mnoho fakultativních výletů (potápění, šnorchlování, koupání ve vápencových jeskyních, návštěva ekoparku Xel-Ha, koupání s delfíny v eko–archeologickém parku Xcaret, plavba na ostrov Cozumel)

19. - 20. den
odjezd do Cancúnu, návrat do ČR                                                                                                    

Cena zahrnuje: letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x hotel a 6x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x noční autobus.
Doprava: autobus, minibus, taxi, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 17x jednolůžkový pokoj 12000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1040 Kč nebo 1092 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1980 Kč nebo 2079 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 170 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Richard W. (2024)

Hodnocení zájezdu:

Cesta Mexikem se mi moc líbila, jen, protože nejsem až tak velkým příznivcem archeologie, bych ubral na času věnovaném ruinám a přidal jej na přírodních krásách.

Hodnocení práce průvodce:

Zájezd byl zcela bezproblémový, také díky naší průvodkyni, která vše řešila s nadhledem a díky svým rodinným vazbám na Mexiko nám poskytla i řadu informací ze "zákulisí" navštívené země.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Objektiv Mexiko

Objektiv Mexiko

Na cestě po Mexiku

Na cestě po Mexiku - ČT2, 2012

Na cestě po Oaxace

Na cestě po Oaxace - ČT2, 2012

Uxmal

Článek o tom, co nalézt v mexickém Uxmalu, 2012

Palenque

Článek o mayském městě Palenque, 2013

Monté Albán

Článek o tajném pohřebišti Monte Albán, 2015

Chichén Itzá

Článek o nejznámější mayské památce Chichén Itzé, 2012

encyklopedie

Mexico City

Bellas Artes, Mexico City (Mexiko, Shutterstock) Mexico City je hlavním městem Mexika. Město založili Španělé v roce 1521 a považuje se za jedno z nejdůležitějších finančních center v Americe. Nedaleko za městem se nachází druhý nejvyšší bod Mexika, a také velice známá činná sopka Popocatépetl. Historické centrum města společně s plovoucími zahradami Xochimilco jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO.

Teotihuacán

Teotihuacan (Mexiko, Dreamstime) Bylo starověké město, jehož základy se nacházejí 48 kilometrů severovýchodně od současného Mexico City. Dnes je toto místo známé především díky architektonicky propracovanými Mezoamerickými pyramidami postavenými v předkolumbovské Americe. V té době se o jednalo 6. největší město na světě.

Puebla

Puebla (Mexiko, Dreamstime) Toto město leží jihovýchodně od hlavního města Mexico City. V 16. století tu vedla důležitá obchodní cesta mezi Mexico City a přístavem Veracruz. Dnes je to jedno z nejvíce industrializovaných měst, avšak obyvatelé z venkovních oblastí jsou kvůli chudobě nuceni stěhovat se na jiná místa, jako jsou např. Spojené státy. Centrum města bylo připsáno v roce 1987 na seznam světového dědictví UNESCO s 2600 historickými budovami.

Cholula

Kostel Nuestra Senora de los Remedios v Cholule (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) V Cholule jsou hlavním lákadlem zejména starověké zbytky pyramid a kostel, kterému vévodí svatyně se soškou na vrcholu své věže, nazývanou "Nuestra Se?ora de los Remedios". Město je sjednoceno náboženskou povinností zvanou "Cargas", díky níž se zde uskutečňuje značné množství oslav svátků a festivalů, přičemž nejznámějším festivalem je "Virgin of the Remedies" věnovaný patronce města a jež se koná každoročně začátkem září.

Popocatépetl

Popocatepetl (Mexiko, Shutterstock) Aktivní sopka, která se rozprostírá na území států Puebla, Mexiko a Moleros. Se svými 5426 m.n.m je druhým nejvyšším bodem Mexika.  Avšak i přes činnost se na sopce nachází "Kláštery na svazích hory", což je soubor 14 klášterů nacházející na seznamu UNESCO.

Palenque

Palenque (Mexiko, Luděk Felcan) Proslulé archeologické naleziště sem přitahuje tisíce návštěvníků. Nachází se v blízkosti řeky Usumacinta asi 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Hodně z historie města bylo odhaleno díky hieroglyfickým nápisům nalezeným na mnoha památkách. Odhaduje se, že není prozkoumáno ani 10% celkové rozlohy města. Zbylá část je tedy prozatím stále skrytá v džungli.

Mérida

Katedrála svatého Ildefonsa, Merida (Mexiko, Dreamstime) Mérida je hlavní, a se svým bezmála milionem obyvatel největší město mexického státu Yucatán. Založena byla roku 1542. Ulice města lemují koloniální domy, některé z nich ve velmi havarijním stavu, avšak díky obyvatelům, kteří se začínají do těchto starých domů stěhovat a rekonstruovat, obnovují svou bývalou slávu. Mimo to se ve městě nachází spousta dalších historických památek, muzeí a divadel.

Chichén Itzá

Chichen Itzá (Mexiko, Shutterstock) Chichén Itzá bylo velké mayské město postavené v předkolumbovském období. Mělo nejrozmanitější populaci Mayů na světě, což pravděpodobně vedlo k protínání nejrůznějších architektonických stylů. Do roku 2010 byla celá půda vlastněna soukromým majitelem, poté bylo místo odkoupeno státem Yucatán. Je to zároveň i jedno s nejnavštěvovanějších nalezišť v Mexiku. 

Uxmal

Uxmal (Mexiko, Dreamstime) Uxmal je starobylé město, považované za jednu z archeologicky nejvýznamějších mayských lokalit v Mexiku. Bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby se vyznačují svoji velikostí a výzdobou. Starověké cesty zvané "sacbes" vzájemně propojovaly budovy a vedly i do přilehlých měst. Díky svému velmi zachovalému stavu si může návštěvník udělat velice dobrou představu o tom, jak město vypadalo v dávných dobách.

Campeche

Campeche (Mexiko, Shutterstock) Campeche, založené roku 1540, se nachází v jihovýchodním Mexiku. Hlavní město, taktéž nazvané Campeche bylo v roce 1997 připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době je díky objevištím ropy významným ekonomickým centrem. Důležitým místem je Edzna, která se nachází v blízkosti města. Bylo to jedno z nejvýznamějších obřadních center. Místu dominuje akropole obklopená různými chrámy, z nichž nejvýznamnější je pyramida tvořená z pěti pater.

Bonampak

Bonampak je starověké mayské archeologické naleziště v mexickém státě Chiapas na hranicích s Guatemalou. Je zde možnost spatřit velmi dochovalé nástěnné malby. Stavba konstrukcí budov se datuje do pozdního klasického období. Místo těsně přiléhající k přítoku řeky Usumacinta bylo objeveno v roce 1946. Nástěnné malby pokrývají jednu ze tří dochovalých místností a ukazují příběh jedné bitvy a jejího vítězného výsledku.

San Cristóbal de las Casas

katerdála, San Cristobal (Mexiko, Dreamstime) San Cristóbal de las Casas je město nacházející se v provincii Chiapas v Mexiku. Až do roku 1892 bylo hlavním městem, avšak doteď je považováno za hlavní město kultury. Nejdůležitějším zbožím jsou například nefrit, jantar, keramika. Historické centrum města si svůj koloniální vzhled udržuje úzkými dlážděnými uličkami, střechami z červené hlíny a kovanými balkony s květinami. Městské nejvýznamnější stavby jsou katedrála a radnice. Katedrála je zároveň i symbolem města.

El Sumidero

kaňon Sumidero (Mexiko, Dreamstime) El Sumidero je úzký a hluboký kaňon obklopený národním parkem Sumidero Canyon a nachází se severně od města Chiapa de Corzo v mexickém státě Chiapas. Jelikož se jedná o prasklinu v zemské kůře, kaňon má přes 1000 metrů svislé stěny, mezi kterými protéká řeka Grijalva. Kaňon je druhou nejvýznamnější turistickou lokalitou v Chiapas. Hlavním lákadlem jsou zejména projížďky na lodích po řece. Protože park hraničí s městem Tuxtla Gutiérrez je nyní hlavním problémem znečištění řeky se získáváním více jak 5000 tunami tuhého odpadu ročně.

Oaxaca

Kostel Santo Domingo de Guzman, Oaxaka (Mexiko, Dreamstime) Oaxaca je hlavní a největší město stejnojmenného mexického státu. Je velmi závislé na cestovním ruchu (77% obyvatel Oaxacy je zaměstnáno v oblasti cestovního ruchu). Centrum města bylo zařazeno do kulturního dědictví UNESCO jako uznání starosti o své historické budovy a památky. Vrcholy návštěvnosti se dělí do třech období - Svatého týdne, léta a Nového roku.

Monte Albán

Monte Alban (Mexiko, Dreamstime) Monte Albán je velké předkolumbovské archeologické naleziště, rozprostírající se 9 km od hlavního města Oaxacy. První zmínky o tomto městě se datují kolem roku 500 př. n. l. Zhruba o tisíciletí později však ztratilo své politické postavení a nedlouho nato bylo již opuštěné. Trosky města byli objeveny v roce 1859, avšak k rozsáhlejším vědeckým výzkumům došlo až v roce 1931 pod vedením mexického archeologa Alfonsa Casa. Naleziště ohrožuje městský růst, jelikož hrozí, že začne zasahovat do území s archeologickou hodnotou. Další komplikací je správa rozdělená mezi čtyři území.

Mitla

Mitla, San Pedro Villa (Mexiko, Dreamstime) Mitla je druhé nejdůležitější archeologické naleziště v mexické Oaxace. Areál se nachází zhruba 44 km od města. Zmínky o osídlení města se datují mezi roky 100 - 650 n.l. Jedinečnost tohoto místa spočívá v komplikovaných a složitých geometrických vzorů skládaných z mozaiky. Ty pokrývají hroby, panely, a dokonce i celé stěny. Zajímavostí je, že všechny broušené a leštěné kousky byly dohromady sestaveny bez jakéhokoliv použití malty.

San Juan Chamula

Trh, San Juan Chamula (Mexiko, Luděk Felcan) Indiánská vesnice, zhruba 10 km vzdálená od města San Cristóbal de las Casas. Obyvatelstvo činí kolem 78 tisíc lidí, avšak podle sčítání z roku 2010 je jasné, že 99,5% obyvatel nad 3 roky jsou téměr všchni původní obyvatelé. V tamním kostelu San Juan můžeme spatřit oblečené dřevěné sošky světců, vystavených podél zdí, společně s barevnými svíčkami, které slouží k vypuzování zla.

Aqua Azul

Vodopády Aqua Azul (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) Aqua Azul, taktéž nazývány jako "Vodopády s modrou vodou" se skládá z mnoha kaskád, přičemž největší z nich dosahuje výšky 6 metrů. Zbarvení vody do modra je způsobené vysokým obsahem minerálních látek. Z pohledu na vodopády z větší vzdálenosti jsou vidět dva proudy s malými ostrůvky uprostřed.

Lakandonská džungle

Deštný prales, táhnoucí se od Chiapas až po jižní část poloostrova Yucatán má přibližně 2 miliony hektarů. I přes značné ničení a poškozování tohoto pralesa, kdy zmizí přes snahu zabránit tomu kolem 5% všech stromů je stále největším v Severní Americe. Obsahuje většinové množství všech mexických dřevin, ptáků a denních motýlů.

Edzná

Edzná (Mexiko, Mgr. Sylva Vltavská) Edzná je mayské archeologické naleziště v severní části mexického státu Campeche. Nejpozoruhodnější budovou 40 metrů vysoký hlavní chrám, který poskytuje úžasný výhled na okolí. Edzná byla osídlená již okolo roku 400 př.n.l. a opuštěna někdy v 16. století. Samotné zbytky města byly objeveny v roce 1907.

Ría Celestún

Růžoví plameňáci v rezervaci Río Celestún (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) Ría Celestún je bisférická rezervace nedaleko města Celestún. Známá je především díky obrovským hejnům plameňáků, kterým poskytuje útočiště, stejně jako volavkám a dalším ptačím druhům. Je to zároveň i důležité místo pro kladení vajec mnoha druhů ohrožených mořských želv. Jedinečnost ekosystému je jedinečná díky spojení sladkovodního ústí řeky a slané vody z Mexického zálivu.

Tulum

Mayské ruiny, Tulum (Mexiko, Dreamstime) Tulum bylo mayské opevněné město, sloužící jako hlavní přístav. Tyto ruiny dnes můžeme nalézt na 12 metrových vysokých útesích s výhledem na východ směrem ke Karibskému moři. Poněvadž měl přístup jak z moře, tak i z pevniny, byl Tulum velmi frekventovanou obchodní cestou. Jako jedno z nejlépe zachovaných míst z období Mayů je dnes velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.

Xel-Ha

Xel-ha (Mexiko, Dreamstime) Xel-Ha je vodní zábavní ekopark založený v roce 1984. Laguny tvořené tokem řeky přes skály, společně smíchané se slanou vodou a spodními proudy jsou zároveň největším lákadlem tohoto parku. Taktéž můžeme říci, že se jedná o přírodní akvárium, obývané stovkami druhy ryb, kde je dovoleno se veřejnosti potápět i plavat, a při pohledu na podvodní vápencové jeskyně se z tohoto místa stává jedinečný zážitek.

Grutas de Loltún

Jeskyně Loltun (Mexiko, Dreamstime) Jeskyně v Yucatánu, které obsahují obrazy přisuzované mayské kultuře. Vyobrazeny jsou zde zvířata, geometrické obrazce, ale i líde s negativními výrazy ve tvářích. Jméno těchto jeskyní je odvozeno z mayského názvu pro "Květinový kámen" (Lol-Tun). Jeskyně má na délku 2 kilometry, a byly zde nalezeny ostatky bizonů či mamutů. Původně sloužila jeskyně Mayům jako úkryt.

Cozumel

Delfínárium, Cozumel (Mexiko, Dreamstime) Cozumel je ostrov nacházející se na východním pobřeží Mexika. Ekonomika celého ostrova je založena na turistice, nemalou část zisků pak tvoří hlavní atrakce tohoto ostrova - potápění. Díky poloze ostrova jsou korálové útesy ve velké většině chráněny, ovšem značné škody útesy utrpěly v roce 2005 kvůli hurikánu Wilma.

Puerto Ángel

Želva - Puerto Angel (Mexiko, Martin Koudela) Tradiční rybářská vesnice na pacifickém pobřeží státu Oaxaca. V okolí se nachází několik malebných zátok vhodných ke koupání. Skalnaté pobřeží dotváří romantický obraz celé lokality. Kromě plavání jsou oblíbenou atrakcí lodní výlety za pozorováním želv a velryb. Toto místo nabízí atmosféru pravého Mexika bez pozlátek.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative