Vlakem do Tibetu

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 17 dnů
  • od 64 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 16 osob
2.11. - 18.11.2018
1tib18
64 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Cesta nejvýše položenou železnicí na světě z Pekingu do Lhasy
  • Výlet k jezeru Namtso (4718 m)
  • Nejvýznamnější památky tibetského buddhismu
  • Prohlídka Pekingu a Velké čínské zdi

program zájezdu

1. - 4. den
letecký přesun do Pekingu (Zakázané město UNESCO, náměstí Nebeského klidu, mauzoleum Mao Ce-tunga, park Jingshan, Chrám nebes UNESCO, olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou), výlet k Velké čínské zdi UNESCO do Badalingu, Letní palác UNESCO s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a pahorkem Dlouhověkosti

5. - 6. den
48hodinová jízda lehátkovým vlakem po 4064 km dlouhé železniční trati z Pekingu přes Xi´an, Lanzhou, Xining a Golmud až do tibetské metropole Lhasy (v poslední čtvrtině cesty od města Golmud vede železnice oblastmi permafrostu v průměrné výšce přes 4000 m a její nejvyšší bod dosahuje 5072 m, čímž překonává dosavadní rekord andské železnice v Peru)

7. - 9. den
prohlídka Lhasy (starý chrám Jokhang UNESCO, poutní okruh Barkhor), dalajlámovo zimní sídlo Potala UNESCO a letní sídlo Norbulingka UNESCO, bývalý největší klášter na světě Drepung, poutní okruh kolem kláštera Gandän, cvičení mnichů v klášteře Sera

10. - 11. den
přesun po silnici Friendship Highway do Shigatse, prohlídka sídla pančenlámů - kláštera Tashilhumpo, poutní okruh kolem kláštera, staré tibetské město, nově rekonstruovaná pevnost

12. - 13. den
návštěva Gyantse (pevnost Dzong, klášter Palkhor Chöde s výjimečnou tibetskou stúpou Kumbum), návrat do Lhasy přes průsmyky Karo La (5045 m), Kampa La (4794 m) a kolem horského jezera Yamdroktso s nádhernými výhledy na horu Nantingaca (7191 m)

14. - 15. den
dvoudenní výlet k největšímu tibetskému jezeru Namtso (délka 70 km, šířka 30 km, nadmořská výška 4718 m) obehnanému hradbou sedmitisícových vrcholů (procházka podél břehu, pozorování východu slunce)

16. - 17. den
individuální dokončení prohlídky Lhasy, odlet do Pekingu, návrat do ČR                    

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Pekingu včetně všech poplatků, přelet Lhasa-Peking, místní dopravu, ubytování, snídaně, vstupní poplatky do Tibetu, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 12x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x chatka se společným příslušenstvím, 2x noční klimatizovaný lehátkový vlak.
Doprava: vlak, pronajatý minibus, taxi.
Stravování: 13x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce. Během cesty vlakem se lze bez problémů stravovat v jídelním voze.

Služby za příplatek: .

Cena nezahrnuje: vstupné cca 220 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Letecká doprava

odkazy

Peking aktuálně

Peking se každoročně propadá o 11 cm, 2016

Velká čínská zeď

Informace o výstavbě Velké čínské zdi, 2015

Lhasa

10 okouzlujících míst ve Lhase, 2016

Norbulingka

Článek o tibetském paláci a zahradách Norbulingka, 2015

Friendship Highway

Cesta ze Lhasy do Káthmándú po Friendship Highway, hedvabnastezka, 2012

Namtso

Informace o tibetském jezeru Namtso

encyklopedie

Peking

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.

Zakázané město

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Tote sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cesta do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zdě několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...

Chrám nebes

Chrám nebes, Peking (Čína, Bc. Patrik Balcar) V Pekingu se nachází další památku ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy. 

Letní palác

Letní palác, Peking (Čína, Shutterstock) Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno. 

Badaling

Badaling, čínská zeď (Čína, Bc. Patrik Balcar) Badaling je nejnavštěvovanější místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.

Lhasa

Tibetské hlavní město Lhasa leží na řeke Kyi, v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem a obklopují jej hory vysoké 5 500 m.n.m. Tím se zařazuje mezi jedno z nejvýše položených měst na Zemi. Do konce 50. let bylo město sídlem dalaljámů a buddhismu, ale od roku 1959 žil dalaljáma v exilu v Indii. Lhasou vede Železniční trať Golmud, která spojuje Čínu s Tibetem.

Klášter Drepung

Klášter Drepung znamená v překladu Kupa rýže, kdysi s 10.000 mnichy jeden z největších a nejbohatších klášterů Tibetu, založený v r. 1416. Drepung patří mezi tři nejdůležitější kláštery "sekty žlutých čepic".

Norbulingka

Norbulingka je letní sídlo dalajlámy, něco jako presidentské Lány. Toto sídlo bylo postaveno pro Jeho Svatost v 1740 Číňany. Je zde k zhlédnutí drahokamy obložený a zlatem pokrytý trůn na kterém sedával Havlův kamarád, Jeho Svatost dalajláma XIV.

Friendship Highway

Friendship Highway je mezinárodní silnice spojující Čínu s Nepálem v Tibetu. „Cesta přátelství“ je dlouhá více než 800 km, přechází hlavním hřebenem Himálaje v oblasti osmitisícové hory Šiša Pangmy a vede z Káthmandú do Lhasy.

Karo La

Přes průsmyk Karo La vede slavná Friendship Highway (Karákóramská silnice). V údolí teče řeka Kalurong Qu. Tento průsmyk je známý jako střetnutí tibetských "bojovníků" s britskou armádou, která dopadla jednoznačným vítězstvím Britů. Karo La se nachází přibližně ve výšce 5 000 metrů.

Gyantse

Tibetské město Gyantse je známé díky největší Stúpě (Chorten) - zvané “Gyantse Kumbum” s 10 000 sochami. Celý klášterní komplex společně s “Gyantse Kumbum” je obehnán kamennou zdí. Tato pevnost, nazývaná Dzong je dominantou města. Klášter Palkhor byl postaven v roce 1427. Během čínské kulturní revoluce, tak už jako vše v Tibetu, bylo město dost zničeno.

Dzong

Nádherná pevnost Dzong stojí na vysoké skále v Tibetu. Pevnost byla postavena v roce 1390. Město Gyantse bylo obehnáno zdí dlouhou 3 kilometrů. V současnosti slouží jako letní sídlo pančhenlamy.

Kumbum

Několika patrová buddhistická kaple je součástí Kláštera Pacho ve městě Gyantse v Tibetu. Původní stúpa byla založena v roce 1427 gyantským princem. Má devět pater, které dohromady dělají stúpu 37 metrů vysokou a kolem se nachází dalších 73 kapliček. Nádherné fresky a okolní kaple byly částečně zničeny během Čínské kulturní revoluce. 

Tashilhumpo

Chrám Tashilhumpo je sídlo Pančenlámů. Je to obrovský komplex s červenými a bílými budovami postavený na strmém kopci v tibetské oblasti. Chrám byl založen roku 1447 prvním dalajlámou, dnes zde žije kolem 500-700 mnichů.

Sera

Klášter Sera patří ke čtyřem největším exilovým tibetským klášterům a hostí mimo jiné obrovskou budhistickou univerzitu. Klášter Sera byl založený v r.1419. V době největšího rozmachu měl klášter Sera sedm kolejí. Nachází se zde debatní dvůr, kde probíhá odpolední vyučování. Nad klášterem lze spatřit dvě poustevny a horu nebeských pohřbů.

Potala

Potala (Čína, Shutterstock) V tibetském hlavním městě Lhasa nechal pátý dalaljáma postavit palác Potala. Ten se nachází v nadmořské výšce 3 700 m.n.m na vrcholu Červené hory. Potala byl sídlem dalaljámů, až do útěku 14. dalaljámy do exilu v Indii. S budováním paláce se začalo v roce 1645. Uvnitř paláce se nachází asi tisíc pokojů, tisíce svatyň a statisíce soch. Potala je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Lanzhou

Lanzhou (1) (Čína, Dreamstime) Město Lanzhou leží ve středu Číny na Žluté řece a je to průmyslové město. V minulosti bylo součástí Hedvábné stezky a spojovalo obchod mezi Čínou a střední Asii. Lanzhou je v nadmořské výšce 1572 m.n.m. a je obklopené zalesněným pohořím Čchi-lien-šan.

Golmud

Golmud je železniční trať, která spojuje tibetské hlavní město Lhasu a zbytek Číny. Tato trať měří 1 142 kilometrů. Golmud-Lhasa je poměrně mladá železniční trať, neboť s její výstavbou se začalo v roce 2001 a dokončit ji trvalo 5 let. Cesta po železnici se různorodá. Trať totiž prochází tunely, horskými průsmyky a cesta vede i přes několik mostů, mezi výchozími městy je 44 stanic. Díky této železnici se však stále stupňuje vliv Číny na Tibet.

Jokhang

V tibetském hlavním městě Lhasa stojí nejstarší tibetský chrám ze 7. století, který se nazývá Jokhang. Název je v doslovném překladu "posvátné místo". Chrám byl postaven jako příbytek pro sochu Buddhy Sakyamuniho. Tuto sochu do Lhasy přivezla jako své věno čínská princezna Wencheng. Chrám je postaven ve smíšeném indickém, čínském a nepálském architektonickém stylu. Dnes zde žijí miší, kteří se každý den hromadně scházejí. 

Namtso

Namtso je jedno z největších a nejvýše položených tibetských horských jezer. Nachází se asi 120 kilometrů od hlavního města Tibetu Lhasy a leží ve výšce 4718 metrů nad mořem. Na jihovýchodním rohu jezera se nachází klášter Tashi Dor.

náměstí Nebeského klidu

náměstí Nebeského klidu, Peking (Čína, Ing. Mgr. Petr Procházka) Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čénské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červénoho kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více. 

Gandän

Gandan (Mongolsko, Shutterstock) Klášter Gandän není ten stejný jako Gandan (Mongolsko). Gandan s ä patří ke třem nejvýznamnějším tibetským klášterům a z těchto 3 klášterů byl vybudován nejdříve. Je situován v údolí řeky Kyi, 4 500 m.n.m. Nedaleko leží hlavní město Tibetu Lhasa. Tento kláštěr byl bohužel v dobách čínské kulturní revoluce vymazán z povrchu zemského, nicméně momentálně probíhá jeho restaurace a uvedení do provozu.

Yamdroktso

Yamdroktso je jezero nacházející se v Tibetu. Zvláštnosti je jeho nepravidelný tvar. Jezero leží ve výšce 4 500 m.n.m. Jedním z nejneúnosnějších a ekologicky nejkatastrofálnějších čínských "rozvojových projektů" byla výstavba vodní elektrárny na Yamdroktso. Díky tomuto projektu bude jezero, které je pro Tibeťany posvátné, vysušeno.

Tibet

Tibet (Čína, Dreamstime) Autonomní oblast Tibet se rozléhá ve střední Asii v Tibetské náhorní plošině (4 900 m.n.m.). Tato oblast má bohatou a komplikovanou historii. Oficiálně však dnes patří Číně, přesto, že zde žije převážná část Tibeťanů. Ti maji svůj jazyk i kulturu. Oblast má i duchovní význam. Žili zde dalaljámové až do čínské anexe v 50. letech. Od roku 1959 žije současný Dalaljáma v exilu v Indii. Avšak nepokoje zde panují dodnes, naposledy před Olympijskými hrami v Pekingu, kdy se hovoří o zinscenované demonstraci čínskou vládou.

Čína

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Shigatse

Xigaze je druhé největší město a známé kulturní město s historií starou přes 500 let, které leží v západní oblasti Tibetu a leží 3800 m.n.m. Ve městě se nachází obrovský klášter založený v roce 1447 prvním dalajlámou, je to také tradiční sídlo pančenlámů.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative