Po stopách starých Mayů#

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 15 dnů
  • od 57 590 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 12 osob
7.11. - 21.11.2021
5gua21
58 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Barbora Pačesová
21.11. - 5.12.2021
6gua21
59 990 Kč Rezervace Přihláška
13.3. - 27.3.2022
11gua22
59 990 Kč 58 790 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
24.7. - 7.8.2022
12gua22
66 990 Kč 64 310 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
6.11. - 20.11.2022
13gua22
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška
12.3. - 26.3.2023
11gua23
59 990 Kč 57 590 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

Unikátní program s důrazem na poznání života mayských indiánů od dob před příchodem Španělů až do současnosti. Trasa zájezdu vede přes nejznámější přírodní lokality a historické památky regionu. Poplujete po obřím kalderovém jezeře Atitlán obklopeném činnými sopkami, budete obdivovat hru tyrkysových odstínů řeky Cahabon na vápencovém mostu Semuc Champey, navštívíte indiánské komunity, kde život plyne jak před staletími, objevíte světoznámé mayské pyramidy Tikal, Cobán a Quirigua i méně známé Yaxhá a Topoxté... Cesty vás povedou přes hornatou jižní Guatemalu po nížinný prales oblasti Peténu, přes řeku Dulce doplujete až k břehům karibského moře do černošské komunity Garífuna v Livingston. Po celou dobu trasy je vám k dispozici mikrobus s místním řidičem.

Mapa trasy zájezdu Po stopách starých Mayů#

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Guatemala City, bývalá středoamerická metropole Antigua UNESCO zničená v 18. století zemětřesením (ruiny historických kostelů, klášterů a paláců), možnost výstupu na sopku Pacaya (2552 m)

3. den
cesta do vesnice Panajachel na břehu magického jezera Atitlán obklopeného činnými sopkami San PedroTolimán a Atitlán, vyhlídka Sololá s nádhernými pohledy na jezero

4. den
celodenní plavba po nejhlubším kalderovém jezeře Atitlán do indiánských komunit Santiago Atitlán (dům s mayským bohem Maximónem, koloniální kostel) a San Juan (ukázky místních rukodělných tradic)

5. den
poutní vesnice Chichicastenango (největší tradiční mayské trhy, kostel sv. Tomáše s rituálními obřady, indiánská svatyně Pascal Abaj), cesta do řídce osídlených horských oblastí střední Guatemaly - regionu Alta Verapaz (kávovníkové a kardamomové plantáže)

6. den
impozantní 300 m dlouhý přírodní vápencový most Semuc Champey na řece Cahabon (průzračná tyrkysová jezírka s možností koupání, dobrodružná prohlídka jeskyně)

7. den
přesun do malebného ostrovního městečka Flores na jezeře Petén Itzá, v přípradě dostatku času po cestě návštěva archeologické lokality El Ceibal

8. den
skrytý poklad národní park Yaxha-Nakum-Naranjo s obřími lagunami, domov ohroženého krokodýla Moreletiho, kančíka lesklého, želv dlouhohlávek mexických, chápanů středoamerických a pekari páskovaných, plavba člunem po laguně Yaxha na ostrůvek Topoxté, prohlídka mayských ruin za zvuků všudypřítomních vřešťanů, zachovalé město Yaxhé s obřadními stélami a dvojicí pyramid, výstup na vrchol s pozorováním západu slunce

9. den
slavné mayské město Tikal UNESCO ukryté v hloubi Peténského pralesa (70 m vysoké chrámy, Templo IV s vyhlídkou nad korunami husté vegetace, zbytky obřadních staveb z dob před Kristem)

10. den
přejezd do městečka Río Dulce, vyhlídková plavba k jezeru Izabal a pevnosti San Felipe, dále přes rozlehlé Golfete, soutěskou řeky Dulce k ústí karibského moře do černošského městečka Livingston (setkání s etnikem Garifuna, potomky otroků z ostrova San Vicente)

11. den
odpočinkový den, koupání na pláži Blanca, procházka pralesem ke kaskádám Siete Altares 

12. den
plavba přes zátoku Amatique do přístavu Puerto Barrios, obří mayské stély v Quiriguá UNESCO uprostřed banánovníkových plantáží, cesta do hor na guatemalsko-honduraské pomezí, přechod hranic do pitoreskní vesnice Copán Ruinas

13. den
prohlídka slavného mayského města Copán UNESCO (jaguáří schodiště, východní Akropolis, muzeum skulptur, chrám Rosalila), poslední nákupy, odjezd do Guatemala City 

14. - 15. den
odlet a návrat do ČR            

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Guatemala City včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 11x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x chatka (dvoulůžková s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus, člun.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x jednolůžkový pokoj 6600 Kč, Pojištění léčebných výloh 323 Kč, Pojištění STORNO 939 Kč nebo 1555 Kč, Pojištění STORNO+ 1154 Kč nebo 1945 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1095 Kč nebo 1260 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupní a výstupní poplatky do Guatemaly a Hondurasu (celkem cca 10 USD), vstupné cca 60 USD.

Poznámka: Podmínkou účasti na zájezdu je dokončené očkování proti COVID-19.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

Copán

Poblíž hranic s Guatemalou se nachází honduraské archeologické naleziště Copán. V době mezi 5. - 9. stoletím to bylo mayské hlavní město. Dnes zde u těchto ruin leží maličká vesnička s letištěm. Celé naleziště je UNESCO památkou od roku 1980. Součástí je jaguáří schodiště, chrám Rosalia, muzeum skulptur a uprostřed je hlavní Akropole. V Copánu je možné vidět nespočet typických mayských soch. 

Quiriguá

mayské písmo, Quirigua (Guatemala, Shutterstock) Na jihovýchodě Guatemaly u hranic s Hondurasem leží archeologické naleziště Quiriguá. Město původně leželo na křižovatce důležitých obchodních cest. Je pravděpodobné, že Quiriguá byla osídlena Mayema již v dobách před Kristem. Avšak oficiální záznamy pocházejí až z roku 426. Obřadní centrum se skládá ze tří náměstí. Na hlavním náměstí se nachází akropole a palác. Náchází se zde obří mayské stély z červeného pískovce. 

Livingston

Na východě Guatemaly v Honduraském zálivu u pobřeží Karibského moře černošské městečko Livingston. Dříve to byl nejvýznamnější guatemalský přístav v Karibském moři. Město se nachází v oblasti tropických deštných lesů, významné především pěstováním africké palmy olejné. Město je známé také tím, že zde žijí odlišné kultury a etnika. 

San Felipe

Pevnost Castillo de San Felipe de Lara (Guatemala, Dreamstime) Na severovýchodním pobřeží jezera Izabal se nachází španelská koloniální pevnost San Felipe. Pevnost byla postavena v roce 1644 strategicky na nejužším místě řeky Dulce. Dnes je tato pevnost zapsána na seznamu UNESCO památek. Pevnost má tři poschodí a skládá se z půlkruhové bašty uzavřené z obou sbíhajících vnějších stěn, které na konci přecházející v hranolovou věž. 

Tikal

ruiny, Tikal (Guatemala, Dreamstime) Ruiny starověkého mayského města Tikal se nachází na severu Guatemaly. Toto naleziště leží v deštném pralese. Jedná se o jedno z největších nalezišť předkolumbijské mayské civilizace v zemi. Ruiny jsou součástí Tikalského národního parku a figurují na seznamu UNESCO památek. Celé město bylo vybudováno z vápence a jeho součástí jsou ruiny 70 metrů vysokých věží, obrovského královského paláce, malých pyramid či administrativních budov atd. 

Flores

Jezero Petén Itzá, Flores (Guatemala, Shutterstock) Guatemalské město Flores leží na severu země na břehu jezera Peten Itzá. Historické centrum města však leží na ostrově na jezeře spojeném s pevninou krátkou hrází. Na pevnině se nachází předměstí Santa Elena. První dochované záznamy o městu se datují do druhé poloviny 13. století. V 16.-17. století se město snažili dobýt Španělé, což se jim roku 1697 povedlo a původní obyvatelé, kteří stihli utéct, tak několik let žili v okolní džungli. Ve měste dnes žije okolo 15 tisíců lidí a lze zde navštívit například episkopální katedrálu Panny Marie.

Izabal

Castillo de San Felipe de Lara u jezera Izabal (Guatemala, Dreamstime) Izabal je největší guatemalské jezero s maximální hloubkou 18 metrů a rozlohou bezmála 590 kilometrů čtverečních. Je velice dobře chráněno proti pirátským útokům, jelikož na dně leží spousta potopených lodí, a zároveň je to ideální místo k pozorování několika jedinečných druhů ptáků. Největší řekou, ústící do jezera je řeka Polochic, která byla kdysi velmi využívána pro přepravu kávy a dřeva.

Guatemala City

Největší a hlavní město Guatemaly se nazývá stejně Guatemala City. Ve španělských koloniálních dobách byla Guatemala malým městem, ale po zemětřesení, které zničilo bývalé hlavní město Antigu, se celé město přesunulo sem. Oficiálně tedy byla Guatemala City vyhlášena hlavním městem v roce 1776. Zajímavými místy, které lze navštívit jsou například Guatemalský centrální hřbitov, novodobý městský chrám, Reformátorova věž a další.

Atitlán

jezero Atitlan (Guatemala, Shutterstock) Jezero Atitlán se nachází v pohoří Sierra Madre na jihu Guatemaly. Jedná se o nejhlubší jezero ve Střední Americe, které dosahuje hloubky až 340 metrů. Atitlán je kráterové jezero, které je obklopené sopkami San Pedro, Toliman a Atitlán. Nachází se v nadmořské výšce 1562 m.n.m. Jezero je obklopeno spostou vesniček, kde jsou dodnes zachovány zbytky mayské kultury a místní lidé nosí tradiční oblečení. 

Chichicastenango

Květiny na trhu v Chichicastenengu (Guatemala) Poutní vesnice Chichicastenango leží na jihu Guatemaly a je známé zachovalou mayskou kutlurou. Vesnička leží v nadmořské výšce 1965 m.n.m. v pohoří Sierra Madre. Pořádají se zde nejětší tradiční mayské trhy, kde je možné koupit ruční výrobky a tradiční textil. Vedle trhu se nachází Kostel svatého Tomáše, který pochází asi z roku 1545. Do kostela vede 18 schodů, které reprezentují 18 měsíců mayského kalendáře.

Antigua

Antigua (Guatemala, Shutterstock) Do 18. století bylo město Antigua hlavním městem Guatemaly, avšak díky zemětřesením, které město výrazně zničilo, bylo hlavní město přemístěno do Guatemala City. Antigua leží v horách na jihu země. Nacházejí se zde stále zbytky španělské barokní architektury. Turisté mohou vidět ruiny kostelů, klášterů a paláců ze 16. století, které byly právě zničeny zemětřesením. Nejznamějším barokní památkou byl kostel El Carmen, dále klášter Santo Domingo či Kapitánský palác.

Pacaya

Vulkán Pacaya (Guatemala, Dreamstime) Stále činná sopka Pacaya leží na jihu Guatemaly. Vrchol sopky se tyčí ve výšce 2552 m.n.m. Poprvé se sopka probudila k životu před více než 23 tisíci lety. Poslední velký výbuch sopky se uskutečnil v roce 1965 a od té doby probíhající pravidelně erupce na Pacaye. Díky tomu, že vulkán leží poblíž dvou jediných historických gutemalských hlavních měst Antiguy a Guatemaly, se stala sopka turisticky oblíbená.

Sololá

Sololá je guatemalské městečko na jihu země, kde je nádherný výhled na přilehlé jezero Atitlán. Sololá bylo založeno v roce 1547 a leží v nadmořské výšce 2114 m.n.m. Město je proslulé také trhem a přilehlými indiánskými vesničkami. Uprostřed městečka se nachází Středoamerická věž s červenou fasádou.

Alta Verapaz

Oblast Alta Verapaz je proslulá především kávovými a kardamomovými plantážemi. Tento region se nachází ve střední Guatemale a hlavním městem regionu je Cobán. V historii to byla oblast součástí Mayské civilizace. V roce 2010 byla oblast okupována mexickým drogovým kartele Los Zetas, kdy byl v Guatemale vyhlášen mimořádný stav. Avšak guatemalské vládě se podařilo oblast opět získat zpět, kdy všichni podezřelí byli zatčeni. 

Semuc Champey

Semuc Champey (Guatemala, Shutterstock) Přírodní památka Semudc Champey leží v regionu Alta Verapaz uprostřed Guatemaly v nadmořské výšce 380 m.n.m. Jedná se vápencový most, který je dlouhý 300 metrů. Pod mostem teče řeka Cahabón. Na vrcholu mostu se nachází řada vyvýšených tyrkysových jezírek, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí. 

Yaxhá

Národní park Yaxhá. Svého času třetí nejvýznamější mayské osídlení východního Peténu, v archeologické lokalitě se nachází zachovalé hřiště na míčovou hru přes 30 stél a dvě obří pyramidy s úchvatným výhledem na okolní laguny a nížinný prales, který obývají vřešťani, chápani, vzácný krokodýl Moreletův, želvy, papoušci...

El Ceibal

Mayské piramidy

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative