Yucatán a mayská riviéra

Náročnost 1 Cestovatelské zájezdy
  • 14 dnů
  • od 58 790 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 15 osob
6.2. - 19.2.2022
1yuc22
58 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Martina Čápová
6.11. - 19.11.2022
2yuc22
59 990 Kč Rezervace Přihláška
5.2. - 18.2.2023
1yuc23
59 990 Kč 58 790 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Slavná mayská města Chichen Itzá a Palenque
  • Odpočinek na bělostných plážích mayské riviéry
  • Koupání v průzračných vodách jeskyní cenote
  • Přírodní rezervace Ría Celestún a Calakmul

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Cancúnu, přejezd do státu Yucatán, světoznámé toltécko-mayské město Chichén Itzá UNESCO (Kukulkánova pyramida, největší hřiště na pelotu z celé Mezoameriky, obřadní studna - Cenote sagrado, Chrám válečníků, Observatoř), koupání v průzračné vodě cenotu Ik Kil, odjezd do Méridy

3. den
biosférická rezervace Ría Celestún (plavba po laguně s pozorováním růžově zbarvených plameňáků, pelikánů a jiného ptactva, koupání ve sladkovodním jezírku uprostřed mangrovů), odpočinek na pláži v klidných vodách Mexického zálivu, „Bílé město“ Mérida (katedrála San Ildefonso, Palacio de Gobierno, Casa de Montejo, bulvár Paseo de Montejo, typická lidová keramika a vázané hamaky)

4. den
největší jeskynní systém na Yucatanu Grutas de Loltún (prehistorické nástěnné malby, místo rituálních obřadů starých Mayů, bohatá krápníková výzdoba), mistrovské dílo Puucké architektury Uxmal UNESCO (jedinečná Kouzelníkova pyramida, záhadný Čtverhran jeptišek s nespočetnými maskami boha deště Chaaca, Palác vládce, panoramatické výhledy z Velké pyramidy), přesun do státu Campeche

5. den
pohádkový přístav Campeche UNESCO (pestrobarevně malované fasády koloniálního centra, zbytky hradeb a bastionů ze 17. stol., pevnost San Miguel s výhledem na město a Mexický záliv, pobřežní promenáda), odjezd do státu Chiapas  

6. den
tajemné město Palenque UNESCO na úpatí hor obklopené bujnou vegetací deštného pralesa (slavný Chrám nápisů s hrobkou vládce Pakala, centrální palác s observatoří a četnými freskami, zachovalé reliéfy s rituálními výjevy v chrámech Kříže, Listového kříže a Slunce, stezka džunglí kolem vodopádu, muzeum s dokonalou replikou Pakalovy hrobky)

7. den
impozantní město Calacmul UNESCO ztracené v bažinách Peténského pralesa (největší mayská pyramida Estructura II vysoká 55 m s výhledy do sousední Guatemaly, 120 mayských stél, zbytky rituálních a obchodních cest Sacbé), přejezd do státu Quintana Roo

8. den
koupání v modrozelených vodách Laguny Bacalar a v tyrkysově modrém, 90 m hlubokém Cenote Azul, možnost návštěvy pevnosti San Felipe z 18. stol., okouzlující mayský přístav Tulum na útesu Karibského pobřeží (Chrám sestupujícího boha, „maják“ El Castillo, Chrám fresek, možnost koupání pod pyramidami)

9. - 10. den
odpočinkové dny v Tulumu na pláži s nejjemnějším bílým pískem, fakultativně možnost výletů na pyramidy do Cobá, nebo do Biosférické rezervace Sian Ka’an UNESCO (výlet člunem mezi mangrovy, šnorchlování, pozorování ptáků, krokodýlů, delfínů a želv) a dále do ekoparku Xel-Ha, nebo eko–archeologického parku Xcaret (možnost koupání s delfíny)

11. den
Cenote Dos Ojos (koupání a šnorchlování v průzračné vodě jedinečného systému dvou jeskyní s krápníkovými převisy), šnorchlování s karetami obrovskými na pláži Akumal

12. den
vyhlášené letovisko Playa del Carmen (pohodová pláž a promenáda s bohatým výběrem kaváren, restaurací, barů a butiků), možnost plavby na ostrov Cozumel, šnorchlování nebo potápění se na největším korálovém útesu na západní polokouli – Mezoamerickém bariérovém útesu

13. - 14. den
dopoledne osobní volno, návrat do ČR                                                                                                    

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Cancúnu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 9x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 3x chatka (dvoulůžkové pokoje bez příslušenství).
Doprava: pronajatý minibus, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 12x jednolůžkový pokoj 7300 Kč, registrace ESTA 650 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 616 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1022 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 70 USD, fakultativně Xel-Ha 90 USD, Xcaret 120 USD, šnorchlování Cozumel 50 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Jan H. (2022)

Hodnocení zájezdu:

viděli jsme mnoho zajímavých míst věcí a díky původkyni poznali mexiko zblízka jen místní na rivieře už neví jak by turistu oškubali a mě okradli i policajti celkoví dojem je velmi pozitivní

Hodnocení práce průvodce:

milá ochotna operativní

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po Mexiku

Na cestě po Mexiku - ČT2, 2012

Chichén Itzá

Článek o nejznámější mayské památce Chichén Itzé, 2012

Uxmal

Článek o tom, co nalézt v mexickém Uxmalu, 2012

Campeche

Článek o mexickém městě Campeche, 2012

Palenque

Článek o mayském městě Palenque, 2013

Blog Yucatán

Co navštívíte na zájezdu , blog od průvodkyně Sylvy Vltavské, 2014

Yucatán a mayská riviéra

Článek Sylvy Vltavské na blogu CK Alvarez, blog.alvarez.cz, 2014

encyklopedie

Palenque

Palenque (Mexiko, Luděk Felcan) Proslulé archeologické naleziště sem přitahuje tisíce návštěvníků. Nachází se v blízkosti řeky Usumacinta asi 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Hodně z historie města bylo odhaleno díky hieroglyfickým nápisům nalezeným na mnoha památkách. Odhaduje se, že není prozkoumáno ani 10% celkové rozlohy města. Zbylá část je tedy prozatím stále skrytá v džungli.

Mérida

Katedrála svatého Ildefonsa, Merida (Mexiko, Dreamstime) Mérida je hlavní, a se svým bezmála milionem obyvatel největší město mexického státu Yucatán. Založena byla roku 1542. Ulice města lemují koloniální domy, některé z nich ve velmi havarijním stavu, avšak díky obyvatelům, kteří se začínají do těchto starých domů stěhovat a rekonstruovat, ožívají svoji bývalou slávu. Mimoto se ve městě nachází spousta dalších historických památek, muzeí a divadel.

Chichén Itzá

Chichen Itzá (Mexiko, Shutterstock) Chichén Itzá bylo velké mayské město postavené v předkolumbovském období. Mělo nejrozmanitější populaci Mayů na světě, což pravděpodobně vedlo k protínání nejrůznějších architektonických stylů. Do roku 2010 byla celá půda vlastněna soukromým majitelem, poté bylo místo odkoupeno státem Yucatán. Je to zároveň i jedno s nejnavštěvovanějších nalezišť v Mexiku. 

Uxmal

Uxmal (Mexiko, Dreamstime) Uxmal je starobylé město, považované za jednu z archeologicky nejvýznamějších mayských lokalit v Mexiku. Bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby se vyznačují svoji velikostí a výzdobou. Starověké cesty zvané "sacbes" vzájemně propojovaly budovy a vedly i do přilehlých měst. Díky svému velmi zachovalému stavu si může návštěvník udělat velice dobrou představu o tom, jak město vypadalo v dávných dobách.

Campeche

Campeche (Mexiko, Shutterstock) Campeche, založené roku 1540, se nachází v jihovýchodním Mexiku. Hlavní město, taktéž nazvané Campeche bylo v roce 1997 připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době je díky objevištím ropy významným ekonomickým centrem. Důležitým místem je Edzna, která se nachází v blízkosti města. Bylo to jedno z nejvýznamějších obřadních center. Místu dominuje akropole obklopená různými chrámy, z nichž nejvýznamější je pyramida tvořená z pěti pater.

Ría Celestún

Růžoví plameňáci v rezervaci Río Celestún (Mexiko, Ing. Martina Drašarová, Ph.D.) Ría Celestún je bisférická rezervace nedaleko města Celestún. Známá je především díky obrovským hejnům plameňáků, kterým poskytuje útočiště, stejně jako volavkám a dalším ptačím druhům. Je to zároveň i důležité místo pro kladení vajec mnoha druhů ohrožených mořských želv. Jedinečnost ekosystému je jedinečná díky spojení sladkovodního ústí řeky a slané vody z Mexického zálivu.

Tulum

Mayské ruiny, Tulum (Mexiko, Dreamstime) Tulum bylo mayské opevněné město, sloužící jako hlavní přístav. Tyto ruiny dnes můžeme nalézt na 12 metrových vysokých útesích s výhledem na východ směrem ke Karibskému moři. Poněvadž měl přístup jak z moře, tak i z pevniny, byl Tulum velmi frekventovanou obchodní cestou. Jako jedno z nejlépe zachovaných míst z období Mayů je dnes velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.

Xel-Ha

Xel-ha (Mexiko, Dreamstime) Xel-Ha je vodní zábavní ekopark založený v roce 1984. Laguny tvořené tokem řeky přes skály, společně smíchané se slanou vodou a spodními proudy jsou zároveň největším lákadlem tohoto parku. Taktéž můžeme říci, že se jedná o přírodní akvárium, obývané stovkami druhy ryb, kde je dovoleno se veřejnosti potápět i plavat, a při pohledu na podvodní vápencové jeskyně se z tohoto místa stává jedinečný zážitek.

Cancún

Cancún (Mexiko, Dreamstime) Cancún je důležitou turistickou destinací, nacházející se na severovýchodním pobřeží poloostrova Yucatán. Město se nachází na pobřeží Karibského moře. Erb města symbolizují tři barvy - modrá značí Karibské moře, žlutá barva písek a červená barva sluneční paprsky. Město se velmi rychle rozvíjí - oproti roku 2000 je zde nyní evidováno 2x více obyvatel. Ve městě je též spousta stop po předkolumobvské mayské civilizaci.

Grutas de Loltún

Jeskyně Loltun (Mexiko, Dreamstime) Jeskyně v Yucatánu, které obsahují obrazy přisuzované mayské kultuře. Vyobrazeny jsou zde zvířata, geometrické obrazce, ale i líde s negativními výrazy ve tvářích. Jméno těchto jeskyní je odvozeno z mayského názvu pro "Květinový kámen" (Lol-Tun). Jeskyně má na délku 2 kilometry, a byly zde nalezeny ostatky bizonů či mamutů. Původně sloužila jeskyně Mayům jako úkryt.

Calacmul

Calakmul (Mexiko, Dreamstime) Calacmul je mayské archeologické naleziště rozporstírající se 35 km od guatemalské hranice, ukrýté v hluboké džungli. Bylo to jedno z největších a nejmocnějších starověkých měst, které bylo objeveno z mayské doby. Dřív bylo nazíváno jako "Hadí království", proto se zde velice často setkáme se symbolem hadí hlavy. Existují záznamy o více jak 6000 starověkých staveb, z nichž největší je pyramida dosahující výšky 45 metrů, což z ní dělá jednu z největších mayských pyramid vůbec.

Sian Ka'an

Biosferická rezervace Sian Ka'an (Mexiko, Dreamstime) Sian Ka'an je biosférická rezervace, která byla založena v roce 1986 a o pouhý rok později se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Část se nachází na souši a část v Karibském moři, jejíž součástí je i korálový útes. V celé rezervaci můžeme též najít 23 archeologických nalezišť mayské civilizace.

Playa del Carmen

Playa del Carmen (Mexiko, Dreamstime) Playa del Carmen je velmi vyhledávanou turistickou oblastí. Právě díky vzrůstajícímu zájmu turistů tak zde v poslední době došlo k extrémně rychlému vývoji a vznikly tu nové budovy, restaurace a zábavní podniky. Vyhlášené jsou zde aktivity jak na souši, kupříkladu hraní golfu, tak i potápění v nádherně průzračných vodách Karibského moře.

pevnost San Miguel

Pevnost San Miguel, Campeche (Mexiko, Dreamstime) Zbytky hradeb z pevnosti San Miguel činí s její velikostí a historií jednu z nejreprezentativnějších budov města Campeche. Původně sloužily hradby jako obrana města proti možnému útoku pirátů. Stavba pevnosti byla zahájena v roce 1771 pod vedením inženýra Juana Joseho de Leona a její dokončení trvalo přesně 30 let.

Cenote Azul

Cenote Azul je jedna z dalších zajímavých atrakcí, vzdálená 20 minut jízdy od Playa del Carmen. Tento říční systém se rozkládá na stovkách mil, přičemž některé části toků jsou pod zemí, některé "zastřešené" a některé na povrchu stejně, jako jezera. Jedinečnost tomuto místu dodává i fakt, že je zde možnost plavání s pohledem na nádherné krápníkové útvary, a pro odvážnější i skoky do vody z útesů.

Cenote Dos Ojos

Cenote Dos Ojos na Yucatánu (Mexiko, Dreamstime) Název těchto dvou jeskyní s průzračnou vodou je odvozen ze španělštiny, kde "Dos Ojos" znamená v překladu "Dvě oči". Prozkoumávání těchto jeskynních systémů započal roku 1987 a pokračuje dodnes. Nalezneme zde i nehlubší jeskynní propojení na světě - v hloubce téměř 120 metrů. Čistota vody je zaručena filtrací dešťové vody skrze vápencové útvary.

Cozumel

Delfínárium, Cozumel (Mexiko, Dreamstime) Cozumel je ostrov nacházející se na východním pobřeží Mexika. Ekonomika celého ostrovu je založena na turistice, nemalou část zisků pak tvoří hlavní atrakce tohoto ostrova - potápění. Díky poloze ostrova jsou korálové útesy ve velké většině chráněny, ovšem značné škody útesy utrpěly v roce 2005 kvůli hurikánu Wilma.

Estructura II

Jedná se o největší mayskou pyramidu vysokou úctyhodných 55 metrů, i když její původní výška byla s největší pravděpodobností ještě vyšší. Z jejího vrcholu se naskýtá krásný pohled až do sousední Guatemaly. Mezi nejvýznamnější historické nálezy se řadí zejména dvě velké masky vyrobené ze štuku dochovalé i se zbytky původních barev.

Laguna Bacalar

Laguna Bacalar (Mexiko, Shutterstock) Na jihovýchodě Mexika, na Yucatanském poloostrově, poblíž guatemalských hranic se nachází laguna Bacalar. Toto dlouhé a úzké jezero je známé především díky nádherně modré barvě a čistotě vody. Stejně jako ostatní jezera v oblasti jsou zdrojem vody podzemní řeky. Na břehu jezera se také nachází stejnojmenná vesnička. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative