Indickým Himálajem

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 20 dnů
  • od 52 990 Kč
  • Dle programu
  • skupina 7 – 12 osob
21.7. - 9.8.2018
1lak18
52 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Rozdílné světy Indického Himálaje
  • Hinduismus, buddhismus, islám a sikhismus
  • Nejvyšší silnice světa přes sedlo Khardung La (5600 m) do údolí Nubra
  • Nejvýznamější kláštery Malého Tibetu
  • Odpočinek na hausbótech v Kašmíru

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Dillí a následný přelet do hlavního města Ladakhu, tzv. Malého Tibetu, Lehu (3500 m, aklimatizační odpočinek, staré město, královský palác - předloha paláce Potála ve Lhase)

3. - 6. den
výlet do údolí řeky Indus k buddhistickému klášteru Spitok, bývalé hlavní město Šéj s letním palácem královské rodiny, nejfotografovanější klášter Ladakhu Tikse, klášter Hemiš, Tsemo Gompa s vyhlídkou na město, přesun po nejvyšší silnici světa přes sedlo Khardung La (5600 m) do údolí Nubra, úžasná krajina u řeky Shyok a Nubra se zasněženými vrcholky hor, písečnými dunami, velbloudy i zelenými oázami a kláštery Hundar, Diskit (restaurovaný českými dobrovolníky) a Sumur, termální koupele v Panamiku, návrat do Lehu (možnost návštěvy kostela Moravských bratří)

7. - 9. den
zbytky kláštera Basgo s unikátní historickou sochou Buddhy, fantastické fresky z 11. století v klášteře Alčí a 25 m vysoká socha sedícího Buddhy Majtréji v klášteře Likir, začátek lehkého třídenního treku přes horské vesničky (cca 4 hodiny chůze denně) z Likiru do Yangthang, přes malé sedlo s nádhernými výhledy do údolí Sham do Himis Shukpachen a dále přes sedlo Mebtak La (3720m) do vesničky Temisgam (zde trek končí), sjezd k jednomu z nejstarších a největších klášterů Lamayuru

10. - 12. den
celodenní přesun přes Kargil do úchvatného Kašmírského údolí, ubytování v bývalém mughalském letním sídle Šrínagar na hausbótu, projížďka lodí po jezeře Dál na tradičních šikárách, plovoucí zahrady, mešity, výroba koberců, geometrické Mughalské zahrady, návštěva plovoucích trhů s desítkami šikár naplněných různorodým zbožím, horská vesnička Aru obklopená hustými lesy a svěžími loukami

13. - 14. den
přejezd do nejposvátnějšího poutního města sikkhů Amritsar (Zlatý chrám ze 16. století, muzeum, pozorování posvátných obřadů), návštěva ceremonie uzavírání indicko-pákistánské hranice

15. - 17. den
cesta paňdžábskými pláněmi a horami, centrum tibetského buddhismu Dharamšala (rezidence současného dalajlamy klášter Dip Ce-Čok, muzeum tibetského exilu, minikora k tibetské knihovně a tibetskému exilovému parlamentu), procházka cedrovými háji k vodopádu Baksunáth v podhůří Himálaje, noční přejezd do Dillí

18. - 20. den
ubytování v centru města, odpočinek, prohlídka Dillí (staré město s rušným trhem v ulici Čandni Čauk, Červená pevnost UNESCO, Páteční mešita, Indická brána, třída Rajpath, areál Qutab Minar UNESCO s nerezavějícím sloupem, Lotosový chrám, Humajúnova hrobka UNESCO, Gándhího memoriál Radž Ghat), poslední nákupy, návrat do ČR                   

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Dillí včetně všech poplatků, přelet Dillí - Leh, místní dopravu, ubytování, jídlo na treku, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 13x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x hausbót, 2x jednoduché vícelůžkové ubytování na treku, 1x noční autobus.
Doprava: minibus, autobus, taxi, rikša, loď.
Stravování: jednoduchá plná penze na treku, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: .

Cena nezahrnuje: vstupné cca 60 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

hodnocení

(2014)

Hodnocení zájezdu:

Pestrý program

Hodnocení práce CK:

Hodnocení práce průvodce:

Nepodávala žádné informace o Indii, nechala se manilupovat místními průvodci a některými účastníky

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Na cestě po indickém Himaláji

Na cestě po indickém Himaláji - ČT2, 2015

Na cestě po Ladakhu

Na cestě po Ladakhu - ČT2, 2006

Indie - novinka 2016

Článek o indickém Dillí, které zakázalo ve městě automobily na naftu, 2016

Nejzajímavější památky Indie

Článek o nejzajímavějších památkách Indie, 2012

Amritsar

Povídání o městě Amritsar a jeho symbolu Zlatém chrámu, 2006

Indický Himaláj

Dokument o Indickém Himaláji - ČT2, 2003

encyklopedie

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Červená pevnost

Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.

Humajúnova hrobka

Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.

Lotosový chrám

Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.

Qutab Minar

Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zlatý chrám

Zlatý chrám (originální název Hari Mandir Sáhib) patří k nejposvátnějšímu místu siků a obklopuje obdélník posvátného jezera, ve kterém se sikhové omývají. Stavba tohoto indického chrámu byla dokončena v roce 1601, a o dvě století později byl chrám pozlacen. Ke chrámu vede jeden úzký chodníček, na kterém se neustále tvoří dlouhá, ale poklidná fronta čekajících poutníků.

Páteční mešita

Páteční mešita, oficiálně Jama Masjid je jedna z největších mešit v Indii. Je postavena z červeného pískovce a je inspirována mešitou v Mekce. Narozdíl od ní má však uprostřed dvora zelený strom a pouze dva 41 metrů vysoké minarety. Na nádvoří stojí nádherná hrobka Šeika Salima Čištiho z bílého mramoru s neuvěřitelně přesnými a detailními rytinami.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Amritsar

Amritsar (Indie, Shutterstock) Amritsar znamená "Nektarové jezírko" či "Jezero nektaru nesmrtelnosti", které obklopuje sikhský Zlatý chrám. Je hlavním městem indického Paňdžábu a zároveň hlavním městem Sikhů s největší svatyní Zlatým chrámem, objeveným v roce 1577.

Dharamšala

Dharamšala je centrum buddhismu a exilovým místem 14. tibetského dalajlámy od roku 1959. S Jeho Svátostí zde pobývá i početná komunita tibetských uprchlíků. Toto území leží na hranici Himálaje a v překladu znamená „útočistě“. Nachází se zde Muzeum umění Kangry, kde se nachází miniaturní obrazy ze školy Kangra, ukázky místních výšivek a tradiční kostýmy a fotky zdevastované Kangry zemětřesením z roku 1905.

Nové Dillí

Nové Dillí (Indie, Shutterstock) Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel. 

Indická brána

Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.

Rajpath

Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.

Himálaj

Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu. 

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative