Nový Zéland komfortněji

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 22 dnů
  • od 133 270 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 11 osob
17.2. - 9.3.2024
1zek24
135 990 Kč uzavřeno
14.10. - 5.11.2024
2zek24
135 990 Kč 133 270 Kč se slevou First minute, garantovaný odjezd Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Dramatické pobřeží a úchvatná příroda
  • Vulkanické oblasti, gejzíry, ledovce
  • Turistika v NP Abel Tasman, Waiopatu, Mt. Cook
  • Kulisy z Pána Prstenů, jeskyně se svítícími červy
Mapa trasy zájezdu Nový Zéland komfortněji

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do Aucklandu (rozloženého mezi 60 krátery, Queen Street, vyhlídková věž Sky Tower, akvárium se žraloky, rejnoky a tučňáky), výstup na sopku Mt. Eden (196 m)

4. den
přejezd do oblasti Bay of Islands (úchvatné pobřežní scenérie), místo podepsání legendární smlouvy Waitangi, možnost plavby za pozorováním delfínů

5. den
vycházka mezi největšími stromy jižní polokoule kauri (damaroň australská) ve Waipoua Kauri Forest („Bůh lesa“, 55 m), Matakohe - Kauri muzeum

6. den
zastávka ve vesnici Puhoi založené Čechy, návštěva lokálního minipivovaru, možnost návštěvy Hobbitonu (filmové kulisy legendárních fantasy filmů Pána Prstenů a Hobbita)

7. den
vulkanická oblast Rotorua, maorská osada Ohinemutu s kostelíkem na břehu jezera, termální rezervace Whakarewarewa (maorská vesnice se sněmovním domem, hřbitov), túra oblastí gejzírů a barevných horkých jezer Waiotapu, vodopády Huka, jízda kolem kráterového jezera Taupo

8. den
trek v oblasti sopek, jezer a pouští v národním parku Tongariro UNESCO, přechod Tongariro Crossing Track (Mangatepopo Hut - Mangatepopo Saddle - Red Crater - Emerald Lakes - Ketatahi Hut)

9. den
prohlídka hlavního města Wellington (Národní muzeum, parlamentní budovy, botanická zahrada, výlet lanovkou)

10. den
trajektem přes Cookovu úžinu na jižní ostrov, fjordy Marlborough Sounds, městečko Nelson (kostel, botanická zahrada)

11. den
celodenní turistika v národním parku Abel Tasman (úchvatné pobřežní scenérie, divoké pláže, obří žulové balvany, kapradiny, pabuky, stromy tee trea), možnost zapůjčení vodního kajaku, nebo přepravy water taxi

12. den
průjezd divokým kaňonem Buller, maják a tulení kolonie na Cape Foulwind, zastávka v Chareston (dramatické pobřežní útesy), národní park Paparoa (skalní stěny ve tvaru palačinek)

13. den
maorská řemeslná vesnice Hokitika, cesta podél pobřeží pod úpatím Jižních Alp, zastávka u jezera Wahapo, národní park Westland s ledovcem Franz Josef, fakultativně let vrtulníkem

14. den
turistika v okolí jezera Matheson, krátká túra k ledovci Fox, zastávka v Bruce Bay, průsmyk Haast (563 m), vyhlídková silnice mezi jezery Wanaka a Hawea, městečko Wanaka s nádherným výhledem přes jezero na Mt. Aspiring (3027 m)

15. den
jedno z nejkrásnějších měst NZ Queenstown, fakultativně vyjížďka historickým parníkem Earnslaw po jezeře Wakatipu, nebo procházka po okolí, Arthur’s Point - možnost vyjížďky jet-boatem (tryskový člun) po řece Shotover do kaňonu Skippers, zlatokopecké městečko ArrowtownKawarau Bridge - bungee jumping, prohlídka vinařství a ochutnávka vín, večerní možnost výletu lanovkou nebo pěšky na vyhlídku Bob’s Peak (446 m)

16. den
pokračování v cestě kolem jezera Wakatipu do Glenorchy (místo natáčení Pána prstenů), Te Anau - vycházka po břehu jezera, možnost plavby do Glowworm Caves (jeskyně se svítícími červy)

17. den
cesta po Milford Road ke fjordu Milford Sound (plavba lodí mezi skalami a vodopády), monumentální Mitre Peak (1692 m), tulení kolonie, podvodní observatoř, vodopád Bowen Falls, odpočinek u jezera Te Anau

18. den
přejezd z Te Anau do vesnice Mount Cook, cestou typické scenérie Nového Zélandu (jezera a ovce)

19. den
cesta kolem jezera Pukaki do národního parku Mt. Cook, túra k jezeru Hooker pod nejvyšší horu Mt. Cook (3764 m), Tasmánský ledovec a jezero Tekapo

20. den
přejezd do Christchurch (anglikánská architektura poškozená zemětřesením v roce 2011, Muzeum Antarktidy, kontejnerové městečko) 

21. - 22. den
návrat do ČR                                                  

Cena zahrnuje: letenku do Aucklandu a zpět z Christchurch včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 18x 3* hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím) nebo apartmány (můžou být se sdíleným příslušenstvím).
Doprava: minibus, trajekt mezi ostrovy.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Registrace eTA + turistický poplatek 1000 Kč, 18x jednolůžkový pokoj 24800 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1144 Kč nebo 1196 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2860 Kč nebo 2990 Kč.

Cena nezahrnuje: vyhlídkový let helikoptérou z Foxu pod Mt. Cook cca 360 NZD, vstupné cca 500 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Blog Nový Zéland

Článek na našem cestovatelského blogu od Markéty Doležalové, 2014

NP Tongariro

Článek o NP Tongariro na Novém Zélandu

Objektiv: Nový Zéland

Souhrn videí pořadu Objektiv o Novém Zélandu - ČT1,

Nový Zéland

Rady před tím než vyrazíte na trek na Novém Zélandu

TOP 10 na Novém Zélandu

10 nejhezčích míst, které stojí za to navštívit na Novém Zélandu, 2014

Na cestě po Wellingtonu

Na cestě po Wellingtonu - ČT2, 2013

Rotorua

Rotorua - město maorské kultury

Waipoua Kari Forest

Článek o pobřeží Kauri

Jedna z nejhezčích pobřežních túr světa. Novozélandský Abel Tasman

Článek Jedna z nejhezčích pobřežních túr světa. Novozélandský Abel Tasman, cestovani.idnes.cz, Jan Hocek, 2009

Trekování pod dohledem Mt. Cook, Nový Zéland

Článek o trekování pod horou Mount Cook, lonelyplanet.cz, 2017

encyklopedie

Auckland

Auckland (Nový Zéland, Shutterstock) Největším a nejlidnatějším městem Nového Zélandu je Auckland, ležící na Severním ostrově. V posledních letech si Auckland vede velmi dobře v anketách o životní úrovni měst, kde ve světových žebříčcích zaujímá vždy přední místa. Ve městě se každoročně pořádá několik festivalů, nachází se zde nespočet památek a atrakcí jako například budova divadla The Civic nebo Katedrála sv.Patrika. Symbolem města je most Auckland Harbour Bridge.  

Waipoua Kauri Forest

Strom Kauri (Nový Zéland, Dreamstime) Deštný les Waipoua zachovává posvátné stromy kauri a leží nahoře na Severním ostrově. Především se zde nachází dva nejstarší kauri stromy Tane Mahuta and Te Matua Ngahare. V roce 1952 byl les vyhlášen přírodní rezervací. Český název stromů je damaroň, ale využívá se spíš jeho originální pojmenování. Právě v tomto lese roste 3/4 stromů kauri celého Zélandu. Damaroň patří mezi borovicotvaré jehličnany, přestože na něm rostou zelené listy.

Tongariro

NP Tongariro (Nový Zéland, Shutterstock) Národní park Tongariro je nejstarší národní park na Novém Zélandu, vyhlášený roku 1887. Park je spojený s několika vulkány. Především se zde nachází jedny z nejčinějších sopek na světě Ngauruhoe a Ruapehu. Park je pojmenován podle stratovulkánu Tongariro a v roce 1993 byl zapsán na seznam UNESCO. V parku se mimo jiné nachází také několik posvátných maorských míst.

Wellington

Wellington (Nový Zéland, Dreamstime) Wellington je hlavní město Nového Zélandu. Město leží na jižním cípu Severního ostrova a žije v něm přibližn 400 tisíc lidí. Uprostřed města se tyčí 196 metrů vysoký vrchol Mount Victoria. Známé jsou například botanické zahrady, budova Ústavního soudu, budova Parlamentu, místní lanovka či wellingtonský přístav Port Nicholas.

Arthur's Point

Je to předměstí města Queenstown, které leží na Jižním ostrově Nového Zélandu. Předměstí je pojmenované po Thomasi Arthurovi, který objevil zlato na řece Shotover. Charakteristické jsou i motorové lodě, které projíždí pod mostem Edith Cavellové na této řece. Edith Cavellová byla britská zdravotní sestřička, která pomohla utéct několika vojákům v Němci okupované Belgii během 1. světové války.  

Mt. Cook

Pohled na Mt. Cook (Nový Zéland, Shutterstock) Mount Cook, nebo také maorsky Aoraki je nejvyšší horou Nového Zélandu. Vrchol dosahuje až 3724 m.n.m. Aoraki leží ve střední části Jižního ostrova a je součástí stejnojmenného národního parku. Vrchol je obklopen Hookerovým a Tasmánským ledovcem. Mount Cook je oblíbeným cílem horolezců.

Wakatipu

Jezero Wakatipu leží na Jižním ostrově Nového Zélandu. Je to nejdělší a třetí největší jezero na Zélandu. Wakatipu je 80 kilometrů dlouhý a 380 metrů hluboký. Je obklopen několika pohořími a leží u něho město Queenstown. V maorském nářečí se dá název Wakatipu přeložit jako rostoucí zátoka či posvátná zátoka, záleží na původu dialektu.

Franz Josef

Ledovec Franz Jozef (Nový Zéland, Shutterstock) Ledovec Franze Josefa leží na Jižním ostrově na Novém Zélandu. Nachází se v Národním parku Westland Tai Poutini a je 12 kilometrů dlouhý a je jednou z největších turistických atrakcí na západním pobřeží. Denně ho navštíví přibližně 250 tisíc lidí. Ledovec zaznamenal největší vzrůst v období Malé doby ledové. 

Rotorua

Rotorua (Nový Zéland, Shutterstock) Město Rotorua leží na břehu stejnojmenného jezera na severu Nového Zélandu a je zároveň významnou vulkanickou oblastí. Součástí této oblasti je 17 jezer, které jsou v léte oblíbenou zastávkou milovníků vodních sportů a rybářů. Oblast žije především z návštěv turistů, kteří se sem vydávají zejména za termály, bahenními sopkami a gejzíry. Město pak nabízí možnost návštěvy nádherného veřejného parku Paepaekumana (jinak také Government Gardens), uvnitř kterého se nachází muzeum umění a historie Rotorua, v budově bývalích lázní v tudorovském stylu. 

Taupo

jezero Taupo (Nový Zéland, Shutterstock) Uprostřed severního ostrova Nového Zélandu se rozkládá v kaldeře sopky Taupo stejnojmenné jezero. Jeho rozloha činí téměř 620 kilometrů čtverečních, což z něj činí největší jezero Nového Zélandu a druhé největší sladkovodní jezero Oceánie. Jezero je zdrojem největší novozélandské řeky Waikato. Nejhlubší místo jezera se nachází v hlubouce 186 metrů. V místních vodách žije například sladkovodní raci, pstruzi obecní i duhoví atd.

Mount Eden

Mount Eden je malá vyhlaslá sopka, která se tyčí nad městem Auckland. Vulkán je typu struskového kuželu a dosahuje výšky 196 m n.m. Z jeho vrcholu je nádherný výhled na celé město. V maorštině se sopka nazývá Maungawhau, v překladu "hora stromu whau", Mount Eden byla pojmenovaná po britském ministrovi námořnictva Georgi Edenovi, harběti z Aucklandu, stejně jako i celé město.

Bay of Islands

The Bay of Islands (Nový Zéland, Dreamstime) Záliv Bay of Islands se nachází na východním pobřeží severního ostrova Nového Zélandu. Je to jedna z nejpopulárnějších rybářských i turistických destinací. Součástí zálivu je 144 ostrůvků a několik poloostrovů. Maorové osídlili oblast zálivu asi před 700 lety během migrace z Polynésie. Prvním Evropanem, který navštívil záliv, byl v 18. století James Cook, díky němu se pak záliv stal první oblastí Nového Zélandu, která byl osídlena Evropany.

Whakarewarewa

Gejzír Whakarewarewa, park Te Puia (Nový Zéland, Dreamstime) Termální rezervace Whakarewarewa se rozléhá na severu Nového Zélandu. Nacházela se zde maorská pevnost ze 14. století a od té doby oblast maoři obývají. Celý komplex zahrnuje na 500 bazénků, termálních pramenů a asi 65 gejzírů, z nichž přibližně 7 je aktivních, dosahujících erupcí až 30 metrů. 

Huka Falls

Huka Falls (Nový Zéland, Bc. Markéta Doležalová) Vodopády Huka Falls se nachází na řece Waikato na severním ostrově Nového Zélandu, odtékající z jezera Taupo. Několik set metrů před vodopády se řeka zúží přibližně od 100 metrů do kaňonu pouhých 15 metrů. Kaňon je vytesán do sedimentů v jezírku, které byly položeny před výbuchem Taupo Oruanui před 26 500 lety. Vodopády jsou turisticky velmi oblíbeném, můžete po nich sjet i tryskovým člunem.

Nelson

Na severním cípu jižního ostrova Nového Zélandu leží jeho nejstarší město Nelson. Zároveň je to druhé nejstarší město celého Zélandu. Osídleno bylo v roce 1841 a statut města získalo v roce 1858. Uvnitř žije něco kolem 50 tisíc obyvatel. Nelson je známý díky místním umělcům a řemeslníkům. Také se zde každoročně koná festival Nelson Arts. Město je pojmenováno po britském admirálovi Horatiu Nelsonovi. Navštívit zde můžete například i kostel po něm pojmenovaný, nebo třeba botanické zahrady v Nelsonu. 

NP Abel Tasman

Národní park Abel Tasman se rozkládá na severozápadě jižního ostrova Nového Zélandu mezi zálivy Golden Bay a Tasman Bay. Nabízí pohled na úchvatné pobřežní scenérie, divoké pláže, obří žulové balvany, kapradiny, pabuky či stromy tee trea. Pojmenován je po nizozemském objeviteli Abelu Tasmanovi. Park byl otevřen v roce 1942, přesně 300 let po tom, co Tasman spočinul na Novém Zélandu. NP Abel Tasman je nejmenší z novozélandských parků, setkat se tu však můžete s tučňáky, racky, volavkami, jeleny či divokými prasaty.

NP Paparoa

Paparoa (Nový Zéland, Shutterstock) Národní park Paparoa se rozkládá na severozápadním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Park je chráněn, protože se nachází v krasové oblasti, nachází se zde několik jeskyní. Asi polovina parku je hornatá, zbytek je zalesněný s velmi rozmanitou vegetací. V parku žijí velké kolonie lachtanů Forsterových, dále zde můžete pozorovat kromě jiných druhů delfína plískavici novozélandskou nebo pár zástupců velryb. Paparoa byl vyhlášena v roce 1987.

jezero Matheson

Jezero Matheson (Nový Zéland, Dreamstime) Na západu jižního ostrova Nového Zélandu se nachází jezero Matheson. Leží v blízkosti ledovce Fox, čili není žádné překvapení, že jezero je ledovcového původu. Proslavilo se zejména díky krásnému výhledu na vrcholy Mount Cook a Mount Tasman. Turisté si okolí jezera vybírají k vyhlídkovým túrám, právě kvůli nádherné atmosféře a prostředí.

Glenorchy

Glenorchy, Queenstown (Nový Zéland, Dreamstime) Vesnička Glenorchy leží na severním cípu jezera Wakatipu na západě Nového Zélandu. Hned vedle se do sebe vlévají řeky Dart a Rees. Kromě toho, že je to oblíbené místo trampů a pro kempování, tak svůj největší význam vesnička získala díky tomu, že to bylo jedno z míst, kde se natáčel Pán prstenů a Letopisy Narnie. Kromě vodních radovek se návštěvníci mohou v okolí projet na horských kolech nebo trekovat na místních stezkách. 

Milford Sound

Milford Sound (Nový Zéland, Shutterstock) Novozélandský fjord Milford Sound leží na jihozápadě jižního ostrova. Říká se, že je to neproslulejší a nejnavštěvovanější turistická destinace na celém Zélandu. Fjord vede asi 15 kilometrů po pevnině z Tasmanova moře. Žijí zde tučňáci, tuleni, delfíni skákaví či různí druzi velryb. Nachází se zde nádherné útesy či vodopády. Turisté sem jezdí kempovat, trekovat, jezdit na kanoích či si jen vychutnat výhledy na nádhernou okolní krajinu. 

Christchurch

Christchurch (Nový Zéland, Shutterstock) Největší město na jižním ostrově Nového Zélandu se nazývá Christchurch. Leží na východním pobřeží ostrova. Po Wellingtonu a Aucklandu je to zároveň třetí nejlidnatější město na Zélandu. Žije zde přes 400 tisíc obyvatel. Oblast bylo poprvé osídlena asi v polovině 13. století. V 19. století sem hojně připlouvali britští poutníci, kteří také pojmenovali město. Ve městě můžete navštívit botanické zahrady, přírozdní rezervaci Willowbank, Muzeum Antarktidy, katedrálu a kostel na hlavním náměstí či zbytky anglikánské architektury, která byla poškozená zemětřesením z roku 2011.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative