Z Pekingu do Káthmándú

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 21 dnů
  • od 77 750 Kč
  • Individuální
  • skupina 7 – 16 osob
11.4. - 1.5.2020
1pen20
80 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Martina Šilarová
5.9. - 25.9.2020
2pen20
80 990 Kč uzavřeno
10.4. - 30.4.2021
1pen21
80 990 Kč 77 750 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Památky Pekingu a Terakotová armáda
  • Největší socha sedícího Buddhy v Leshanu
  • Tajemné pevnosti a kláštery Tibetu
  • Vysokohorskou Silnicí přátelství kolem Mt. Everestu ze Lhasy až do Káthmándú

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Pekingu a zahájení prohlídky (Chrám nebes UNESCO, náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město UNESCO, park Jingshan)

3. den
výlet k Velké čínské zdi UNESCO, fakultativně olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou nebo pekingská kachna

4. den
dokončení prohlídky Pekingu (Letní palác UNESCO s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a Pahorkem dlouhověkosti), odjezd rychlovlakem do Luoyangu

5. den
bývalé císařské sídlo Luoyang, jeskyně Longmen UNESCO s tisíci sochami Buddhů, kolébka čínského bojového umění klášter Shaolin, přejezd rychlovlakem pod horu Huashan

6. den
výstup (fakultativně lanovkou) na Huashan (2160 m n. m.), výhledy na nádhernou krajinu známou z děl dávných čínských malířů

7. den
přesun rychlovlakem do bývalé čínské metropole Xi’anu, vykopávky proslulé Terakotové armády UNESCO prvního čínského císaře, možnost projížďky na kole na městských hradbách v Xi'anu

8. den
dokončení prohlídky Xi’anu (Velká mešita, Bubnová a Zvonová věž, Velká pagoda divokých husí, muslimská čtvrť), možnost nákupů na vyhlášeném místním trhu

9. den
přejezd rychlovlakem do metropole provincie Sečuán, města Chengdu (buddhistický klášter Wenshu, moderní centrum)

10. den
institut pro chov pandy velké, výlet k 71 m vysoké soše Buddhy v Leshanu UNESCO, dokončení prohlídky Chengdu (svatyně Wuhou, ulička Jinli)

11. den
letecký přesun přes Tibetskou náhorní plošinu do tibetského hlavního města Lhasy (starý chrám Jokhang UNESCO, poutní okruh Barkhor)

12. den
dalajlámovo zimní sídlo Potala UNESCO a letní sídlo Norbulingka UNESCO, bývalý největší klášter na světě Drepung

13. den
poutní okruh kolem kláštera Gandän vysoko v horách, cvičení mnichů v klášteře Sera

14. den
přejezd průsmyků Kampa La (4794 m) a Karo La (5045 m) kolem jezera Yamdroktso do Gyantse (pevnost Dzong, klášter Palkhor Chöde s výjimečnou tibetskou stúpou Kumbum)

15. den
krátký přesun do Shigatse, prohlídka sídla pančenlámů - kláštera Tashilhumpo (poutní okruh kolem kláštera, staré tibetské město, nově rekonstruovaná pevnost)

16. den
cesta vysokohorskou silnicí Friendship Highway přes průsmyk Gyatso La (5220 m) do Tingri s výhledy na nejvyšší vrcholy světa Mt. Everest UNESCO (8848 m) a Cho Oju (8201 m) ke klášteru Rongbuk, návštěva základního tábora Mt. Everestu

17. den
pokračování v cestě k nepálské hranici kolem jezer Paiku a Langjang s výhledy na Shishapangmu (8027 m) a sjezd několika vegetačními pásy o 3000 metrů níže

18. den
celodenní přesun zelenými horami z hranice do Káthmándú

19. den
prohlídka metropole Káthmándú (královský palác, náměstí Durbar UNESCO, příbytek živé bohyně Kumárí, hinduistické stupňovité chrámy), buddhistická svatyně Svajambhúnáth UNESCO, spalovací gháty na řece Bagmátí v Pašupatináthu UNESCO

20. den
královská města Bhaktapur UNESCO (Královský palác, chrámy, Hrnčířské náměstí) a Pátan UNESCO (náměstí Durbar, Zlatý chrám)

21. den
návrat do ČR 

Cena zahrnuje: letenku do Pekingu a zpět z Káthmándú včetně všech poplatků, přelet Chengdu-Lhasa, místní dopravu, ubytování, vstupní poplatky do Tibetu, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 18x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím)
Doprava: vlak, minibus, autobus, taxi.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 18x jednolůžkový pokoj 7 800 Kč, rezervace a vstup Potala 2 100 Kč, čínské vízum 3 300 Kč, pojištění STORNO 1 232 Kč, STORNO+ 1 632 Kč.

Cena nezahrnuje: nepálské vízum 30 USD, vyhlídkový let k Mt. Everestu cca 220 USD, vstupné cca 300 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Letecká doprava

odkazy

Na cestě po Káthmándú

Dokument o nepálském městě Káhtmándú - ČT2, 2014

Na cestě po jižní Číně

Dokument o jižní Číně, jehož součástí je i část Tibetu - TV Nova, 2006

Peking aktuálně

Peking se každoročně propadá o 11 cm, 2016

Friendship Highway

Cesta ze Lhasy do Káthmándú po Friendship Highway, hedvabnastezka, 2012

Chengdu

Článek o sečuanském městě Chengdu (Čcheng-tu), 2006

Lhasa

10 okouzlujících míst ve Lhase, 2016

encyklopedie

Peking

Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.

Zakázané město

Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Tote sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cesta do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zdě několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...

Chrám nebes

V Pekingu se nachází další památku ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy. 

Letní palác

Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno. 

Badaling

Badaling je nejnavštěvovanější místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.

Luoyang

V Číně je Luoyang znám jako nejbohatší město země, ležící na jižním břehu Žluté řeky. R. 493 n.l. severní vládnoucí dynastie Wei se přemístila z Datongu do Luoyang a dala vystavět umělé jeskyně v Longmen. V jeskyních bylo nalezeno více než 30,000 Buddhistických soch z dob této dynastie.

Bubnová věž

Bubnová věž, nebo také Gulou se nachází na severním konci centra Pekingu. Původní věž byla postavena roku 1272, avšak byla přemístěna v 15. století na východ od svého působiště. Věž je 47 metrů vysoká dřevěná stavba, která dávala kdysi na vědomí, že se může jít z práce domů.

Leshan

Buddha, Leshan (Čína, Shutterstock) Město Leshan leží v Číně ve správní oblasti Sichuan a žije v něm 3 millióny obyvatel. Nachází se zde největší a zároveň už také nejstarší socha sedícího Buddhy na světě. Leshanský Buddha je vytesán v pískovcové skále, měří 71 metrů a jeho ucho je dlouhé 7 metrů. Tento unikátní skalní skvost je zapsán samozřejmě také na Seznamu světového dědictví.

Nepál

Nepál (Nepál, Shutterstock) Poloha Federativní demokratické republiky Nepál je v jižní Asii mezi Indií a Čínou (Tibetem). Do roku 2007 byl Nepál královstvím, ale státní zřízení změnil na parlamentární republiku vzhledem k dlouhotrvajícím skandálům a nestabilitě. Území Nepálu bylo původně osidlováno tibetskými kmeny, většina obyvatel jsou hinduisté. Nepál lemuje Himaláj a na hranici s Čínou leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8 850 m.n.m.). K oficiálním symbolům Nepálu patří rododendron, jaci a Gurkhové, což jsou bojovníci, které v součanosti slouží britské a indické armádě.

Káthmándú

Káthmándu (Nepál, Shutterstock) Káthmándú je hlavní a největší město Nepálu. Nachází se v údolí Káthmándú ve středu země. Město má bohatou historii, která sahá až 2 000 let zpět. Lidé jsou tu především hinduisté a buddhisté a důležitou roli v jejich životě hrají různorodé náboženské a kulturní svátky. V roce 2015 bylo město částečně zničeno silným zemětřesením. Ve měste se nachází několik zásadním chrámů a buddhistických stúp. Celé údolí je kulturním dědictvím UNESCO.

Svajambhúnáth

Svajambhúnáth je starověká náboženská stúpa nahoře na kopci v údolí Káthmándú. Říká se, že je to nejstarší stúpa v celém Nepálu. Kromě toho je známá také jako Opičí chrám z důvodu, že posvátné opice žili na severozápadní části stúpy, avšak dnes je to již rarita. Celý komplex zahrnuje kromě stúpy několik chrámů a svatyň. Na stúpě jsou namalovány Buddhovy a nad nimi i obočí.

Pátan

Patan (Nepál, Shutterstock) Jedním z největších nepálských měst je v údolí Káthmandú město Pátan. Pátan není skoupý na památky a nabízí návštěvníkům pestrý program festivalů a oslav. Nachází se zde bohaté kulturní dědictví. Jedním z UNESCO památek je například Palácové náměstí, kde se nachází Královský palác. Dalším je například Patánská dhóka, což je historický vstup do starého města, či několik hinduistických chrámů zasvěcených bohu Kršnovi

Bhaktapur

Bhaktapur se doslova překládá jako "místo oddaných". Je to starověké město na východě údolí Káthmándú. Historické jádro města tvoří tři náměstí. Návštěvníci mohou vidět například zdobenou branku s 55 okny, která tvorí vstup do Paláce na Palácovém náměstí. Dominantou města je pětipatrový chrám Nyatapola, který leží na dalším brahtapurském náměstí. Tento chrám je vysoký 33 metrů a je největší v celém údolí. Jednou z dalších atraktivit je tzv.Paví okno. Toto okno je zasazené ve zdi Muzea dřevořezby. Návštěvnici mohou obdivovat nádhernou řezbářskou práci, která je na okně vidět s nádherně vyyřezaným pávem uprostřed.

Mt. Everest

Vrchol Mount Everest asi netřeba sálodlouze představovat. Je to nejvyšší hora na Zemi. Tibetský název je Chomolungma. Mount Everes leží na hranici Nepálu a Tibetu a dosahuje do výšky 8 848 m.n.m. Poprvé byl nejvyšší bod planety zdolán v roce 1953 novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym. Co se týká porostu, tak mechy jsou možné k vidění do výšky asi 6,5 tisíc metrů, poté je už většina hory pokrytá sněhem. Kromě medvěda hnědého, ptáků a pand je dominantním obyvatelem jak a irbis. 

Pašupatináth

Na obou březích řeky Bagmátí se nachází jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Nepálu - Pašupatináth. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi. Každoročně je chrám láká stovky poutníků a vyznavačů hinduismu. Chrám má měděnou dvoupatrovou zlatou kopoli, jsou zde 4 vchody se stříbrnými listy. Nachází se zde také dřevěné sochy. Do chrámů mohou vstoupit pouze hinduisté.

Bodnáth

Tibetská stupa Bodnath se nachází na okraji Kathmandu. Postavena byla před 1500 lety na obchodní trase z Tibetu do Indie a zejména po obsazení Tibetu Čínou se stala významným poutním místem tibetských buddhistů.

Lhasa

Tibetské hlavní město Lhasa leží na řeke Kyi, v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem a obklopují jej hory vysoké 5 500 m.n.m. Tím se zařazuje mezi jedno z nejvýše položených měst na Zemi. Do konce 50. let bylo město sídlem dalaljámů a buddhismu, ale od roku 1959 žil dalaljáma v exilu v Indii. Lhasou vede Železniční trať Golmud, která spojuje Čínu s Tibetem.

Klášter Drepung

Klášter Drepung znamená v překladu Kupa rýže, kdysi s 10.000 mnichy jeden z největších a nejbohatších klášterů Tibetu, založený v r. 1416. Drepung patří mezi tři nejdůležitější kláštery "sekty žlutých čepic".

Norbulingka

Norbulingka je letní sídlo dalajlámy, něco jako presidentské Lány. Toto sídlo bylo postaveno pro Jeho Svatost v 1740 Číňany. Je zde k zhlédnutí drahokamy obložený a zlatem pokrytý trůn na kterém sedával Havlův kamarád, Jeho Svatost dalajláma XIV.

Friendship Highway

Friendship Highway je mezinárodní silnice spojující Čínu s Nepálem v Tibetu. „Cesta přátelství“ je dlouhá více než 800 km, přechází hlavním hřebenem Himálaje v oblasti osmitisícové hory Šiša Pangmy a vede z Káthmandú do Lhasy.

Karo La

Přes průsmyk Karo La vede slavná Friendship Highway (Karákóramská silnice). V údolí teče řeka Kalurong Qu. Tento průsmyk je známý jako střetnutí tibetských "bojovníků" s britskou armádou, která dopadla jednoznačným vítězstvím Britů. Karo La se nachází přibližně ve výšce 5 000 metrů.

Gyantse

Tibetské město Gyantse je známé díky největší Stúpě (Chorten) - zvané “Gyantse Kumbum” s 10 000 sochami. Celý klášterní komplex společně s “Gyantse Kumbum” je obehnán kamennou zdí. Tato pevnost, nazývaná Dzong je dominantou města. Klášter Palkhor byl postaven v roce 1427. Během čínské kulturní revoluce, tak už jako vše v Tibetu, bylo město dost zničeno.

Dzong

Nádherná pevnost Dzong stojí na vysoké skále v Tibetu. Pevnost byla postavena v roce 1390. Město Gyantse bylo obehnáno zdí dlouhou 3 kilometrů. V současnosti slouží jako letní sídlo pančhenlamy.

Kumbum

Několika patrová buddhistická kaple je součástí Kláštera Pacho ve městě Gyantse v Tibetu. Původní stúpa byla založena v roce 1427 gyantským princem. Má devět pater, které dohromady dělají stúpu 37 metrů vysokou a kolem se nachází dalších 73 kapliček. Nádherné fresky a okolní kaple byly částečně zničeny během Čínské kulturní revoluce. 

Tashilhumpo

Chrám Tashilhumpo je sídlo Pančenlámů. Je to obrovský komplex s červenými a bílými budovami postavený na strmém kopci v tibetské oblasti. Chrám byl založen roku 1447 prvním dalajlámou, dnes zde žije kolem 500-700 mnichů.

Chengdu

Panda velká, Chengdu (Čína, Shutterstock) Chengdu, nebo u nás se může setkat s českým ekvivalentem Čcheng-tu, je hlavní město provincie Sečuan a jedno z největších měst Číny. Žije zde přibližně 11 milionů obyvatel. Nachází se zde malé zapadlé uličky a různá zákoutí, ve kterých se zastavil čas. Ve městě jsou k vidění u lamaistické kláštery. Ačkoliv je možné zde narazit na buddhistického mnich, drtivá většina obyvatel jsou Číňané. Ve městě je také jedno z největších letišť v celé Číně. 

Potala

Potala (Čína, Shutterstock) V tibetském hlavním městě Lhasa nechal pátý dalaljáma postavit palác Potala. Ten se nachází v nadmořské výšce 3 700 m.n.m na vrcholu Červené hory. Potala byl sídlem dalaljámů, až do útěku 14. dalaljámy do exilu v Indii. S budováním paláce se začalo v roce 1645. Uvnitř paláce se nachází asi tisíc pokojů, tisíce svatyň a statisíce soch. Potala je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Gyatso La

Gyatso-La je průsmyk nacházející se ve výšce 5259 m. n. m. a začíná zde rezervace Qomolangma. Tento průsmyk je plný zemědělských údolí. Vede zde známá silnice Friendship HIghway, která spojuje Lhasu a Káthmándú.

Durbar

Durbar je náměstí v hlavním městě Nepálu Káthmándú, zaplněné palácovými stavbami, chrámy, sochami, modlitebními místy v halvní. Většina staveb pochází ze 17. století, ale jsou zde stavby zhotovené v období mezí 12. - 18. stol. a jsou pod ochranou UNESCO. Řadu znich poznamenala, nebo zcela zničila zemětřesení a znečištění města.

Jokhang

V tibetském hlavním městě Lhasa stojí nejstarší tibetský chrám ze 7. století, který se nazývá Jokhang. Název je v doslovném překladu "posvátné místo". Chrám byl postaven jako příbytek pro sochu Buddhy Sakyamuniho. Tuto sochu do Lhasy přivezla jako své věno čínská princezna Wencheng. Chrám je postaven ve smíšeném indickém, čínském a nepálském architektonickém stylu. Dnes zde žijí miší, kteří se každý den hromadně scházejí. 

náměstí Nebeského klidu

Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čénské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červénoho kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více. 

Shaolin

Buddhistický kláštěr Šaolin leží v provincii Che-nan v Číně. Kláštěr byl postaven na vrcholu hory Sung-šan v 5. století. Toto místo je známé především díky tradiční škole kung-fu a bojových umění.  V jedné rovině tu je 7 hlavních budov a okolo je 7 dalších rezidencí. S klášterem je spojen Les pagod, kde se nachází několik kamenných a dřevěných pagod z 8. století př.n.l. a spolu s klášterem je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Gandän

Gandan (Mongolsko, Shutterstock) Klášter Gandän není ten stejný jako Gandan (Mongolsko). Gandan s ä patří ke třem nejvýznamnějším tibetským klášterům a z těchto 3 klášterů byl vybudován nejdříve. Je situován v údolí řeky Kyi, 4 500 m.n.m. Nedaleko leží hlavní město Tibetu Lhasa. Tento kláštěr byl bohužel v dobách čínské kulturní revoluce vymazán z povrchu zemského, nicméně momentálně probíhá jeho restaurace a uvedení do provozu.

Xi’an

Si-an, také znám svým dřívějším názvem Čchang-an je město s bohatou historii více než 3000 let. Několik staletí byl Si-an též hlavním městem čínského císařství. Lze zde spatřit zbytek hradeb a bran, zachovaly se též čtyři strážní věže. V blízkosti města se nachází slavná hrobka Terakotová armáda. Zajímavá je také pagoda Velké husy z roku 652, která sloužila k uchování buddhistických svitků přinesených z Indie mnichem Xuan Zangem.

Yamdroktso

Yamdroktso je jezero nacházející se v Tibetu. Zvláštnosti je jeho nepravidelný tvar. Jezero leží ve výšce 4 500 m.n.m. Jedním z nejneúnosnějších a ekologicky nejkatastrofálnějších čínských "rozvojových projektů" byla výstavba vodní elektrárny na Yamdroktso. Díky tomuto projektu bude jezero, které je pro Tibeťany posvátné, vysušeno.

Tibet

Tibet (Čína, Dreamstime) Autonomní oblast Tibet se rozléhá ve střední Asii v Tibetské náhorní plošině (4 900 m.n.m.). Tato oblast má bohatou a komplikovanou historii. Oficiálně však dnes patří Číně, přesto, že zde žije převážná část Tibeťanů. Ti maji svůj jazyk i kulturu. Oblast má i duchovní význam. Žili zde dalaljámové až do čínské anexe v 50. letech. Od roku 1959 žije současný Dalaljáma v exilu v Indii. Avšak nepokoje zde panují dodnes, naposledy před Olympijskými hrami v Pekingu, kdy se hovoří o zinscenované demonstraci čínskou vládou.

Bagmátí

Bagmátí je řekou v Nepálu, která protéká údolím Káthmándú. Odděluje města Káthmándú a Patan. Je považovaná za posvátnou řeku jak hinduisty, tak buddhisty. Na březích řeky je několik hinduistických chrámů. Řeka je také spojená s kremacemi, které se zde provádějí, kdy podle tradice musí být mrtvé tělo před samotnou kremací ponořeno třikrát do řeky.

Čína

Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Shigatse

Xigaze je druhé největší město a známé kulturní město s historií starou přes 500 let, které leží v západní oblasti Tibetu a leží 3800 m.n.m. Ve městě se nachází obrovský klášter založený v roce 1447 prvním dalajlámou, je to také tradiční sídlo pančenlámů.

mauzoleum Mao Ce-tunga

Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost  a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktárovi.  

Terakotová armáda

Terakotová armáda je jedním ze stěžejních symbolů Číny. Nachází se severovýchodně od města Xi'an. Jedná se o mauzoleum několika tisíc soch čínských bojovníků. Dokonce se mluví až o 8 000 soch z pálené hlíny, které pochází z období vlády prvního císaře dynastie Čchin ze 3. století před Kristem. Tito válečníci byli pohřbeni s ním, aby ho ochraňovali v "dalším životě". Místní farmáři objevili toto mauzoleum až v roce 1974, když zde kopali studnu. Toto unikátní místo je zapsané na seznamu UNESCO památek.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative