Země bez turistů

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 31 dnů
  • od 83 590 Kč
  • Dle programu
  • skupina 6 – 15 osob
13.11. - 13.12.2020
1bai20
83 590 Kč uzavřeno, průvodce: Jan Košťál

shrnutí

  • Bengálští tygři v národním parku Sundarbans
  • Plavba kolesovým parníkem největší deltou světa
  • Safari na slonech v národním parku Kaziranga
  • Výprava za bývalými lovci lebek do Nágska
Mapa trasy zájezdu Země bez turistů

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Dháky - hlavní město všech rikšů světa (bazar Šankária se starobylými domy a dílničkami, mešita Sitara s nádhernými mozaikami, arménský kostel, moderní budova parlamentu, nejstarší hinduistický chrám Dhakeswari)

3. - 4. den
přejezd autobusem do přístavu Čitagong, výprava za menšinovými etniky Čakma, Mru, Mizo, Mohu a Kuki žijícími v horách kolem jezera Kaptai (plavba loďkou po vesničkách ležících podél břehu jezera, návštěva bambusových buddhistických svatyní)

5. - 6. den
největší a jediné přímořské letovisko Cox´s Bazar (několik desítek kilometrů dlouhá pláž, rybářský přístav, dřevěný barmský klášter), bývalé hlavní město Arakanského království Ramu Bazar na kmenovém území osídleném barmskými uprchlíky (barmské buddhistické kláštery a chrámy)

7. - 9. den
cesta podél pobřeží do Čitagongu (pohřebiště lodí, rybářský přístav, barevná tržnice), návrat do Dháky, jízda autobusem a trajekty přes nejširší ramena delty veletoků Gangy a Brahmaputry do města Mongla, výlet do městečka Bagerhat s mešitou Šait Gumbád UNESCO

10. - 12. den
třídenní lodní výlet do nitra delty největším mangrovovým pralesem světa až k pobřeží Bengálského zálivu do národního parku Sundarbans UNESCO (největší světová populace bengálských tygrů, krokodýli, říční delfíni, opice, axisové), výstup na pozorovací věž nad džunglí, stopování tygrů, návštěva vesnice prostitutek

13. - 14. den
celodenní plavba unikátním koloniálním kolesovým parníkem spletí úzkých kanálů řek Madhumati, Tetulia a Meghna přes města Barisal a Čándpur zpět do Dháky, dokončení prohlídky (říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček, mughalská pevnost Lalbagh)

15. - 19. den
přejezd na severovýchod do Šrímangalu (čajové plantáže a továrny v nejmalebnější části země), primitivní těžba kamene ve vesnici Džaflong, přechod hranice do indického státu Méghálaj a odjezd do Šilaungu (muzeum Don Bosco, tržnice Iew Duh), výlet na nejdeštivější místo světa Čérápundží, jeskyně Mawsmai a vodopád Noh Kalikai

20. - 22. den
přejezd do Ásámu, město Guváhatí (chrámy Kamakhya a Uma Nanda), plavba po Brahmaputře s možností pozorovat říční delfíny, safari na slonech v národním parku Kaziranga UNESCO (nejpočetnější populace nosorožce indického, tygři, panteři, sloni, jeleni sambarové a muntžakové)

23. - 27. den
cesta krajem orchidejí do Kohimy - metropole Nágska (oblast bývalých lovců lebek), zastávka u jezera Barapáni, účast na setkání příslušníků různých kmenů Nágska - jedinečném festivalu Hornbill (válečné tance lovců lebek, tradiční písně, hry, tetování i místní speciality k jídlu), místo posledních britsko-nágských bojů Khonoma, kulturní centrum kmene Konyak Mon, vesnice původních lovců lebek Longwa nebo Singha Chingnyu, tetované obličeje i těla

28. - 31. den
centrum pěstování ásámského čaje Dibrugarh obklopené čajovými plantážemi s nejdelším silničním a železničním mostem Indie přes Brahmaputru (4940 m), přelet do nejdrsnějšího indického města Kalkaty (Viktoriin memoriál, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, most Howrah), návrat do ČR                                  

Cena zahrnuje: letenku do Dháky a zpět z Kalkaty včetně všech poplatků, přelet Asám - Kalkata, místní dopravu, ubytování, třídenní výlet do delty s plnou penzí včetně permitu do NP Sunderbans, plavbu na parníku v kajutě 1. třídy, sloní safari v NP Kaziranga včetně vstupního permitu, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 22x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x vícelůžkové, 3x kajuta na lodi (dvoulůžková se společným příslušenstvím), 2x noční autobus.
Doprava: pronajatý minibus, autobus, vlak, loď, taxi, rikša.
Stravování: 25x snídaně, 2x plná penze při plavbě do NP Sundarbans, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 22x jednolůžkový pokoj 9300 Kč, Zpracování podkladů pro indické vízum 300 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1364 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2604 Kč.

Cena nezahrnuje: bangladéšské vízum 51 USD, poplatek ambasádě za indické vízum 2 350 Kč, vstupné cca 110 USD.

Poznámka: Zájezd je možné absolvovat ve zkrácených variantách - pouze Bangladéš na 15 dní, nebo Severovýchodní Indie na 19 dní. Více informací na www.alvarez.cz.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Nomád.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

hodnocení

Petr S. (2016)

Hodnocení zájezdu:

Bylo hodně cestování,ale,myslím,že to bylo nutné!Viděli jsme toho tolik!

Hodnocení práce průvodce:

Staral se o nás i o mě (69 let) výborně.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Neviditelní tygři Sundarbanu

První část cestovatelského blogu z NP Sundarbans od Jaromíra Červenky, 2015

Neviditelní tygři Sundarbanu 2

Druhá část cestovatelského blogu z NP Sundarbans od Jaromíra Červenky, 2015

Neviditelní tygři Sundarbanu 3

Třetí část cestovatelského blogu z NP Sundarbans od Jaromíra Červenky, 2015

Neviditelní tygři Sundarbanu 4

Čtvrtá část cestovatelského blogu z NP Sundarbans od Jaromíra Červenky, 2015

Neviditelní tygři Sundarbanu 5

Pátá část cestovatelského blogu z NP Sundarbans od Jaromíra Červenky, 2015

Země bez turistů

Představení Bangladéše, hedvabnastezka, 2005

Bagerhat

Článek o znovuobjeveném městě Bagerhat, 2014

NP Kaziranga

Článek o indickém národním parku Kaziranga, 2016

Kalkata

Článek o městě Kalkata a dojmech z cestování v něm, 2008

encyklopedie

Bagerhat

Bagerhat je jedno ze tří měst na Seznamu světového dědictví Unesco v Bangladéši. Toto historické město mešit bylo založeno tureckým generálem Khan Jahanem na počátku 15. století. Leží zde také jedno z hlavních bangladěšských přístavů Mongla, kde dochází k výměnému obchodu. Nachází se zde velké množství mešit, chrámů, ale i pár kostelů.

Sunderbans

Sunderbans je rozlehlý mangrovový prales velké živočišné diverzity a patří na seznam světového dědictví Unesco. Zasahuje na území hranic dvou států, a to Indie a Bangladéše. Indická část pralesa tvoří největší rezervaci co do počtu tygrů. Sunderbans je také největší prales tvořený ústím řek. Často jsou zde při březích vidět krokodýli.

Khulna

Bangladéšské město Khulna se nachází na jihu země. Žije zde více než 1.4 milionu obyvatel. Leží na řece Rupše, a proto to byl říční přístav. Je to důležité industriální město, kde sídlí několik národních společností. 15 kilometrů od města se nachází významná UNESCO památka Bagerhat - město mešit.

Chittagong

Chittagong je druhé největší město v Bangladéši a zároveň jeho hlavní přístav. Je to hlavní trať pro téměř všechen dovoz a vývoz v Bangladéši. Podobně jako Dháka, ulice jsou naplněny rikšami. Chittagong je se svými širokými písčitými plážemi a příjemným chladným klimatem ideálním místem pro dovolenou.

Dháka

Dháka je hlavním městem Bangladéše a leží na jednom z ramen veletoku Brahmaputra. V 17. století se stala sídlem mughálských guvernérů bengálské provincie. Mezi významné pamatáky Dháky patří pevnost Lalbagh s mauzoleem Bibi Pari, karavanseraj Bara Katra a Chhota Katra, palác Ahsan-Manzil a náboženský památník Husayni Dalal. Dalé můžete ve měste spatřit přes 700 mešit, mezi kterými je nejznámější z nich Bajt al-Mukarram.

Barisal

Barisal je starý přístav na severním břehu Bengálského zálivu v jižní Bangladéši. Leží v deltě řeky Ganga, asi 145 km od hlavního města Dháky. Město je spojovacím centrem pro vývoz rýže, kůží a luštěnin. Město je občas nazývané také jako "Benátky východu".

Čándpur

Čándpur býval významným centrem pro obchod s jutou a obilí. Nachází se zde rybářství, výroba sítí, lodí a ropy. Nyní však městu hrozí říční eroze.

Čakma

Čakma je etnická skupina lidí obývajících oblast Chittagongských hor, původem jsou však z Barmy, kde se jim říká Thékové. Většina těchto lidí vyznávají Theravádu a mají vlastní kulturu, literaturu a tradice. Královská rodina Čakma je jedna z hlavních královských budhistických rodin v jižní Asii.

Mru

Lidé Mru obývají oblast, kde se protíná hranice Indie, Bangladéše a Barmy. Tito lidé věří, že jejich bůh Torai obdařil všechny lidi písmem kromě nich. Proto jsou tito lidé tak izolovaní, jednak díky národní politice omezující návštěvníky v pohybu u hranic a také díky zákazu prodeje půdy. Mru jsou velice chudí a svojí chudobu omlouvají tím, že Torai chce, aby takto žili.

Mizo

Lidé Mizo obyvají oblast indo-barmské hranice ve státě Mizoram. Tito lidé mají vlastní kulturní a lingvistické dědictví. Téměř všichni Mizo jsou křesťané, Křesťanství přijali v 19. století od Britů. Dnes tito lidé nachází především v Barmě a Bangladéši.

Kuki

Kuki je označení pro několik klanů, které sdílí společnou minulost, kulturu, zvyky a tradice. Lidé těchto klanů mluví různými dialekty a mají mongoloidní rysy.

Kaptai

Umělě vytvořené jezero Kaptai bylo spolu s přehradou vybudováno na řece Karnaphuli jako součást projekt na postavení hydroelektrárny. Jezero se nachází na jihovýchodě Bangladéše, je průměrně hluboké 30 metrů. Stavba hydroelektrárny započala kolem roku 1956 a dokončena byla o 6 let později. Avšak tento projekt si vyžádal své oběti. Kolem sto tisíc lidí muselo být přemistěno a tím přišli o svůj domov a z povrchu zemského zmizel i palác krále lidu Čakma. 

Cox´s Bazar

Město Cox´s Bazar, nebo také Panowa je bangladéšským rybářským přístavem a velmi oblíbenou destinací turistů. Mimo to je také známé pro svoji píšečnou pláž, která má přízvisko nejdelší přírodní písečná pláž světa (125km). Město čelí nepokojům díky konfliktům mezi muslimy a buddhisty.

Sadarghat

Přístav Sadarghat se nachází v jižní části bangladéšského hlavní města Dháky. Je to jeden z největší přístavů na světě. Odplouvají zdejší nejrůznější typy lodí. Kromě velkých lodí se zde nachází i dřevěné loďky, které je možné si pronajmout. Z místní loděnice vyplouvají i lodě mířící na okružní plavby pro turisty. 

Dhakeswari

Hinduistický chrám Dhakeswari se nachází v bangladéšském městě Dháka. Chrám byl postaven již ve 12. století, avšak v průběhu let byl hodně rekonstruován a renovován, tudíž nemá zcela zachovanou autentickou fasádu. Přesto se jedná o významné kulturní dědictví. Význam názvu je "bohyně Dháky". Chrám byl během Bangladéšské války za nezávislost výrazně poničen pákistánskou armádou. V 90. letech byl potom Dhakeswari vyhlášen národním chrámem.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative