Národní parky jihu Afriky komfortněji

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 30 dnů
  • od 134 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 15 osob
23.10. - 21.11.2017
1jar17
134 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Na vydlabaných kanoích deltou řeky Okavango
  • Viktoriiny vodopády s možností raftingu na řece Zambezi či letu vrtulníkem
  • Nejlepší jihoafrické národní parky v jednom zájezdu
  • Návštěva domorodých Himbů

program zájezdu

1. - 5. den
letecký přesun do Johannesburgu, krátká prohlídka, celodenní výlet do Pretorie (Voortrekker monument, Krugerovo muzeum, historické cenrum), oblast „Malých Dračích hor“ - vodopády v oblasti města Sapie, rezervace Blyde River Canyon a Panorama Route, zlatokopecká vesnička Pilgrims Rest

6. - 11. den
celodenní safari v nejznámějším a největším jihoafrickém NP Kruger (domov „velké pětky“ - buvoli, nosorožci, sloni, lvi a leopardi, mnoho druhů antilop, jiných býložracců a ptáků), odjezd do Botswany, možnost návštěvy záchranné stanice bílých a černých nosorožců Khama Rhino Sanctuary, oblast pouště Kalahari, možnost plavby na vydlabaných dřevěných kanoích mokoro bažinatou džunglí delty řeky Okavango UNESCO v oblasti rezervace Moremi (pozorování divoké zvěře a ptáků), fakultativně výlet do bílých písků ve slaniscích pánve Makgadikgadi

12. - 15. den
přejezd do NP Chobe (říční safari na řece Chobe při západu slunce a ranní safari vozy 4x4), přechod hranic do Zimbabwe, ranní safari v největším zimbabwském národním parku Hwange, návštěva světoznámých Viktoriiných vodopádů UNESCO, možnost letu nad vodopády helikoptérou, fakultativně plavba lodí po Zambezi při západu slunce, možnost překročit hranice do Zambie (Viktoriiny vodopády ze zambijské strany a městečko Livingstone s pomníkem Emila Holuba)

16. - 20. den
průjezd Capriviho pruhem do Namibie, peřeje na řece Okavango Popa Falls, největší meteorit na světě Hoba, dvě noci v unikátním NP Etosha ležícím ve vyschlé solné pánvi (pozorování přímorožců, gazel, kudu, zeber, lvů, leopardů, žiraf a slonů), přejezd do města Kamanjab - návštěva himbské vesnice s ukázkami života kmene

21. - 23. den
skalní malby původních Křováků, stotisícová kolonie lachtanů v Cape Cross, malebný Swakopmund (atmosféra a architektura sto let starého německého města), možnost koupání v Atlantickém oceánu, NP Namib-Naukluft UNESCO (pohádková krajina nejvyšších písečných dun světa), oblast Sossusvlei (červené duny až 400 m vysoké, fotogenické mrtvé stromy v solné pánvi), procházka v pitoreskním kaňonu Sesriem

24. - 26. den
druhý nejhlubší kaňon na světě v NP Fish River (hloubka až 900 m), přejezd do JAR přes řeku Orange, výlet do bizarního pískovcového masivu Cederberg se vzácnými druhy rostlin

27. - 30. den
návštěva Kapského Města - jednoho z nejkrásnějších měst světa (Stolová hora, největší africká botanická zahrada, muslimská čtvrť v pastelových barvách, nábřeží s pouličními umělci), možnost plavby lodí na Robben Island UNESCO (vězení exprezidenta N. Mandely), Kapský poloostrov UNESCO (jediná kolonie tučňáků na africkém kontinentu), mys Dobré naděje, návrat do ČR                    

Cena zahrnuje: letenku do Johannesburgu a zpět z Kapského Města včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně, vstupné do NP Kruger, Chobe, Hwange, Etosha, Namib-Naukluft a Fish River Canyon, safari v otevřených autech 4x4 v NP Kruger, Chobe, Hwange a Etosha, program v deltě Okavanga, říční safari v NP Chobe, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 27x turistický hotel, chata či safari stan (dvoulůžkové pokoje, většinou s příslušenstvím).
Doprava: pronajatý minibus s místním řidičem.
Stravování: 15x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Pojištění léčebných výloh 323 Kč, Pojištění STORNO 2423 Kč, Pojištění STORNO+ 2988 Kč.

Cena nezahrnuje: zimbabwské vízum 1/2 vstupy 30/45 USD, vstupné cca 200 USD, let helikoptérou nad Viktoriinými vodopády cca 150 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

hodnocení

Pavel S. (2012)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd byl pro mne překvapenim,splnil více než jsem očekaval. Nabidl více než bylo uvedeno v náplni v katalogu, hlavně ubytováním v lodžiich místo spaní ve stanech. Také jednání , vystupovani, zájem a obětavy přístup k účastnikum zájezdu ze strany pruvodce byl naprosto ojedinělým. Za takovýto zájezd veliké poděkování.

Hodnocení práce CK:

Některé záležitosti, jako například dopředu zajištění noclehu musil řešit misto C K průvodce. To mělo být zajištěno CK podle mého.

Hodnocení práce průvodce:

Naprosto vynikající.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie JAR

Cestománie JAR - ČT1, 2003

Na cestě po východním pobřeží JAR

Na cestě po východním pobřeží JAR - ČT2, 2007

Cesta do JAR

Článek o cestě do Jihoafrické republice, 2014

NP Krugerův park

Článek o Krugerově národním parku, 2014

Na cestě po jihoafrické Mpumalanze

Na cestě po jihoafrické Mpumalanze - ČT2, 2016

Na cestě po západním Kapsku

Na cestě po západním Kapsku - ČT2, 2016

Na cestě po západní Namíbii

Na cestě po západní Namíbii - ČT2, 2013

Na cestě po severozápadní Botswaně

Na cestě po severozápadní Botswaně - ČT2, 2006

encyklopedie

Johannesburg

Johannesburg bývá často mylně považován jako hlavní město Jihoafrické republiky, ale je to město největší a nejlidnatější. Žije zde více než 4 miliony obyvatel. Je to jedno ze světových center afriky, ale především je jihoafrickým průmyslovým a ekonomickým centrem. Stěžejní je obchod s diamanty a zlatem, což je důležité nerostné bohatství Jihoafrické republiky. Na druhé straně je Johannesburg považováno za jedno z měst s největší mírou kriminality.

Kalahari

Pouštní oblast Kalahari je jedna z největších přírodních rezervací na světě. Nachází se na jihu afrického kontinetu, leží na území JAR, Botswany a Namibie. Oblast je savana, kde panuje stepní podnebí. Nachází se zde červené polopouště, ale zasahují sem i horský masív Brandberg. V oblasti žije ohrožený africký divoký pes, lvi, jihoafrický gepard, hyeny, ptáci - především dravci, či surikati. V oblasti se těží diamanty.

Orange

Orange je nejvýznamnější a největší řeka v Jihoafrické republice. Řeka je zdrojem pitné vody a je na ní zavedeno zavlažování. Národní park Augrabies Falls je krajinově jedinečné místo, kde řeka Orange protéká pouští, vytváří hluboký kaňon a několik mohutných vodopádů.

Namibie

Namibijská republika leží v jižní Africe na západním pobřeží. Sousedí s Angolou, Jihoafrickou republikou, Zambií a Botswanou. Hlavní město je Windhoek. Do roku 1970 byla Namibie nejdříve německou kolonií a poté pod nadvládou Jihoafrického parlamentu. Země je převážně pouštní a důležitými (hlavními pouštěmi jsou Namib na pobřeží a Kalahari, která se rozkládá uvnitř země) a zbytek země tvoří savany a pastviny. Úředním jazykem je dnes angličtina a nejvíce obyvatel se hlásí ke křesťanství. Namibie má i slušné nerostné bohatství jako diamanty, uran, stříbro, zlato atd. a patří ekonomicky k nejvyspělejším africkým státům. 

Fish River

Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě po Grand Canyonu ve Spojených státech amerických. Kaňon je široky a hluboký shodně 550 m a je součástí NP Richtersveld. Tento kaňon je starý přibližně 500 milionů let a vznikl vodní erozi řeky Fish River a díky pohybům zemské kůry. Hledali byste ho v africkém státě Namibie. Na konci kaňonu je také možné spatřit termální prameny.

JAR

JAR, nebo-li Jihoafrická republika je obrovský stát na jihu Afriky. Pohlcuje vnitrozemský stát Lesotho, který celý leží na jihoafrickém území, což je jednou ze světových rarit. Hlavní město není Johannesburg, ale nachází se tu tři města s tímto statusem. Výkonná moc sídlí v Pretorii, která je často označována právě jako hlavní město, v Kapském městě je moc zákonodárná a nejvyšší soud se nachází v Bloenfonteinu. Jihoafrická republika je známá pro Apartheid, což byla segregace černošského a bělošského obyvatelstva od 50. let minulého století až do 90. let. Hlavním nerostným bohatstvím je zlato a diamanty.

Robben Island

Robben Island je největším z jihoafrických ostrovů. Je 3,5 km dlouhý a 2 km široký, zabírá plochu téměř 600 ha. Nejvyšším bodem na ostrově je historický maják. Klima je zde mnohem drsnější než na pevnině. Název pochází z holandštiny a znamená ostrov tuleňů. Tento ostrov je na Seznamu světového dědictví. 

NP Kruger

Krůgerův národní park se obrovská rezervace, která se rozléhá na území Jihoafrické republiky. Je to nejstarší park v celé Africe, vyhlášen v roce 1926. V parku žije asi před 500 druhů ptáků, z toho více než polovina jsou stálí rezidenti a neodlítají do jiných krajin. Kromě toho se zde nachází téměř 150 druhů savců, mezi než patří především sloni, zebry, bůvoly, bílí jednorožci, ale nejvíc co do počtu kusů zde žije impaly (antilopy).
 

Blyde River

Kaňon Blyde River je v současné době třetím největším kaňonem na světě, tvoří severní část Dračích hor na území Jihoafrické republiky. Blyde River Canyon je asi 25 km dlouhý a hluboky přibližně 750 metrů. Kaňon tvoří hlavně červený pískovec a je kombinací skalnatých útesů, ostrůvků, plošin a svahů, které se táhnou až k obzoru. Kaňon je tvořen řekou Blyde. Nejvyšším místem je vrchol Mariepskop (1 944 m.n.m.) a nejnižší bod je ve výšce 561 m.n.m. Oblast je unikátní také v tom, že je to jediné místo, kde žijí všichni jihoafričtí primáti – paviáni, kočkodani a turaci.

Zimbabwe

Zimbabwe je republika v jižní Africe. Metropole Harare má 2 000 000 obyvatel. Země byla oficálně uznána až v roce 1980 Spojeným královstvím. Třetina obyvatel Zimbabwe žije v dřevěných příbytcích. V zemi je mnoho chudinských čtvrtí. Celá země trpí nedostatkem elektrické energie a vody.

Hwange

Národní park Hwange se nachází na jihovýchodě Afriky a zabírá poměrně velkou část Zimbabwe. Je to také největší lovná rezerervace v zemi. Jako lovná rezervace byla oblast vyhlášená již v roce 1928 a i 33 let později se stala i oficiálním národním parkem. Hwange se nachází na okraji pouště Kalahari, ale převažují zde travnaté plochy. Velký problém je zde s pytláctvím, který eskaluje od roku 2011, kdy zde byli zabiti sloni, lvi a bůvoli. Kromě těchto zvířat zde žijí ale i hyeny, gepardi, leopardi a spoustu dalších živočišných zástupců.

Pretoria

Pretoria je jedním ze třech oficiálních hlavních měst JAR . Město je sídlem vlády a bylo pojmenováno po svém zakladateli Mathinusi Pretoriovi, který město nechal vybudovat v roce 1855. Pretoria leží v teplém, dobře krytém, úrodném údolí, obklopeno kopci z Magaliesbergého pásma, 1 370 m nad mořem. Ve městě žije téměř 750 tisíc obyvatel. Nachází se zde Justiční palác, kde byl souzen i Nelson Mandela, či budova Union, což je sídlo vlády JAR. Pretoria je domovem několika univerzit a vysokých škol.

Botswana

Vnitrozemský stát Botswana patří ke státům jižní Afriky. Je obklopen Jihoafrickou republikou, Namibií, Zambií, Zimbabwe. Především hranice posledních tří zmiňovaných států a hranice Botswany se setkávají v jedno bodě. Hospodářsky vyspělý stát vznikl v roce 1966, kdy získál nezávislost nad Velkou Británií, proto je zde angličtina jeden z úředních jazyků. Hlavní město se nazývá Gaborone.

Makgadikgadi

Národní park Makgadikgadi se nachází v africké Botswaně. Většina parku pokrývají traviny a savany. V této oblasti prší bohužel pouze zřídka a řeka Boteti nemá dostatečnou kapacitu vody pro všechnu zvěř, která v parku žije. Dříve zde bylo velejezero, které bohužel vyschlo a jsou zde pouze nepatrné stopy po něm. I v tomto parku žije několik set druhů ptáků, významným druhem jsou pak plameňáci. Makgadikgadi byl rozšířen v roce 1992 a vyhlášen národním parkem.

Maun

Botswanské páté největší město Maun leží na severu země na řece Thamalakane a je domovem asi 55 tisícům místních obyvatel. Přesto, že je stále spíše považované za vesničku, v poslední letech se stále více rozrůstá a industrializuje. Městečko bylo založeno v roce 1915 původně jako domov lidu Batawana. Dnes se zde soustřeďují nejrůznější finanční instituty.

Okavango

Okavango (Botswana, Shutterstock) Delta Okavango byla kdysi součástí jezera Makgadikgadi, dávného jezera, které vyschlo přibližně před 10 000 lety. Nachází se v severozápadní Botswaně. Delta Okawango má rozlohu 120x150 kilometrů. V dnešní době řeka Okawango neústí do žádného moře. Místo toho vytéká do písků pouště Kalahari a zavlažuje 15 000 km˛ pouště.

NP Chobe

Chobe je třetí největší botswanský národní park ležící na severu státu. Byl vyhlášen jako první v Botswaně v roce 1967. Rozloha parku je asi 11 700 km2. Park může být rozdělen na 4 oblasti podle ekosystému. Nejosobitějším obyvatelem parku je slon. Návštěvníci mohou potkat až 50 000 jedinců tohoto pozoruhodného živočicha.
 

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády (Zimbabwe, Shutterstock) K jedním z největších afrických skvostů patří neodmyslitelně Viktoriiny vodopády. Leží na hranicích dvou jihoafrických zemí, Zambie a Zimbabwe. Voda prudce padá z útesu do čedičové skalního kaňonu. Vodopády jsou vysoké 120 metrů a široké asi 1800 metrů. Název Viktoriny dostaly po britské královně Viktorii, když je v roce 1855 objevil cestovatel Livingstone. Do té doby byl známy pouze místními kmeny. 
 

Capriviho pruh

Capriviho pruh a Caprivi game reserve se rozkládá v severo-východním cípu Namibie. Nejzajímavější místa jsou zejména podél řeky Chobe. Je to ideální místo k pozorování divočiny. Umístění parku dovoluje snadný přístup do Okavango delty, Chobe národního parku, či k Viktoriiným vodopádům.

Hoba

Hoba je největší nalezený meteorit v jižní Africe vážící asi 60 tun. Je to tak nejtěžší nalezený meteorit na Zemi. Byl odhalen zcela náhodně v roce 1920 na jedné namibijské farmě a předpoklad dopadu je zhruba před 80 000 lety. Meteorit je tvořen z více než 3/4 železem a pak niklem. 

Etosha

Namibijský národní park Etosha má pověst jednoho z hlavních útočišť pro divokou zvěř. Návštěvníci se zde mohou setkat například s antilopami, zebrami, gazelami, žirafami, lvy. Možné je zahlednout ale i pakoně, hyenu, nosorožce, či kudu. Park byl na začátku 20.století největší světovou přírodní rezervací. Dnes již park z politických důvodů přišel o více než 2 třetiny své rozlohy, přesto se jeho zbytek skládá z lesnaté krajiny Mopani, stepních pastvin, solné pouště a akácií. Etosha v jazyce Sanů znamená „Velké bílé místo“.

Swakopmund

Na západním pobřeží afrického kontinentu leží na jihu namibijské město Swakopmund.
Toto město je známým přístavem a leží v poušti Namib. Je to především oblíbeným turistickým cílem zhlediska pláží a německé koloniální architektury. Z toho důvodu se zde mluví německy. 

Namib-Naukluft

Namib-Naukluft je národní pak v Namibii nacházející se v poušti Namib a pohoří Naukluft. Vzhledem k povrchu parku se se slony zrovna nepotkáte, ale nachází se zde hadi, gekoni, hmyz, hyeny nebo šakaly. Národní park byl vyhlášen v roce 1979. V parku se nachází tzv. 500 let mrtvé stromy, které díky suchu a žádnému zdoji vody vyschly. 

Sossusvlei

Pánev Sossusvlei se nachází v Namibii, v jižní části pouště Namib a je součást NP Namib-Naukluft. Je tvořená solí a hlínou, obklopená vysokými červenými písečnýmu dunami, které jsou pro oblast typické a mají různá jména (např. Velký taťka, Duna 45, atd.). 
 

Sesriem

Sesriem je kilometr dlouhý a třicet metrů hluboký kaňon. Slouží jako vstup do pánve Sossusvlei. Toto jméno v překladu znamená „šest řemenů“ podle šesti vozů spojených pruhy z hovězí kůže, které dovážely vodu z blízké rokle. Kaňon je vstupní branou do Národního parku Namib-Naukluft.

Mys Dobré naděje

Skalnatý výběžek na pobřeží Atlantského oceánu, který je mylně označován jako cíp afrického kontinentu se nazývá Mys Dobré naděje. Leží na kapském poloostrově v Jihoafrické republice. Mys rozděluje pomyslně Atlantský a Indický oceán. Poprvé byl Evropanem dobyt v roce 1488 portugalským mořeplavcem Bartolemeem Diasem, který výběžek nazval Mysem hromů. Na mys Dobré naděje byl přejmenován později králem Janem II. Portugalským díky naději na přístupnost Indického oceánu západu. Okolní oblast je přírodní rezervací, kde žijou pštrosi, afričtí tučňáci, zebry a další živočichové.

Kapské Město

Kapské město (Jihoafrická republika, Shutterstock) Kapské město je dalším ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky. Ve městě sídlí parlament a je bráno jako legislativní hlavní město. Toto pobřežní město se nachází na jižním cípu afrického kontinentu a nachází se zde nádherné pláže Atlantického oceánu. Nejkrásnější výhled na Kapské město je ze Stolové hory, která se tyčí nad městem. Město je domove asi 440 tisíc obyvatel. Ačkoliv Vasco de gama objevil v 15. století Mys Dobré naděje, Kapské město bylo založeno až o 2 století později Nizozemci. Kapské město není turisticky oblíbenou destinací jen kvůli svým plážím a možnostem vodních sportů a aktivit, ale nachází se zde další oblíbené atrakce jako Národní park ve Stolových horách či Národní botanické zahrady. 

 

delta řeky Okavango

Delta řeky Okavango je bezodtoká oblast zapsaná na seznam UNESCO. Delta se nachází na severozápadě Botswany a slouží jako oáza okolní pouště Kalahari. Ve vodách řeky žije více než 70 druhů ryb a signifikatním obyvatelem delty je druh antilopy voduška červená. Nejvíce v okolí uvidíte růst šáchor papírodárný (papyrus). 

NP Etosha

Národní park Etosha se nachází na severozápadě Namibie. Park byl vyhlášen přírodní rezervací již v roce 1907, status národního parku získal až v roce 1967. Pánev Etosha pokrývá asi čtvrtinu národního parku. Uvnitř žije stovky druhů savců, hadů, ptáků, zahrnující ohrožené druhy. Jedním takovým ohroženým zástupcem je jednorožec dvourohý. Součástí parku jsou i solné pánve.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative