Velká cesta Andami

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 21 dnů
  • od 82 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 14 osob
18.4. - 8.5.2021
1sal21
82 990 Kč uzavřeno
24.10. - 13.11.2021
2sal21
82 990 Kč uzavřeno
24.4. - 14.5.2022
1sal22
82 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Třídenní cesta terénními vozy bolívijským Altiplanem
  • Návštěva činného dolu u města Potosí
  • Plavba po jezeře Titicaca
  • Nejslavnější incké památky
Mapa trasy zájezdu Velká cesta Andami

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Santiaga de Chile 

2. den
Santiago de Chile (náměstí Plaza de Armas s katedrálou, prezidentský palác La Moneda, Národní muzeum, výhledy na město z vrcholku Santa Lucía)

3. den
přístav Valparaiso UNESCO ležící na úbočí skalnatých útesů při pobřeží Tichého oceánu (náměstí Sotomayor, výjezd starými dřevěnými dopravními výtahy „ascensory“ na proslulou vyhlídku Paseo 21 de Mayo)

4. den
přelet do Calamy a odjezd do městečka San Pedro de Atacama, výlet do pouštního údolí Valle de la Luna (bizarní skalní formace, písečné duny)

5. - 7. den
přejezd hranice do Bolívie, třídenní cesta terénními vozy bolívijským Altiplanem kolem sopky Llicancabur (5916 m) ke smaragdově zelené laguně Verde, koupání v termálech, pozorování gejzírů Sol de Mañana a plameňáků na rudě zbarvené laguně Colorada, poušť Siloli se slavným skalním útvarem Arbol de Piedra, vyhlídka na sopku Ollague (5868 m), nekonečné solné pláně Salar de Uyuní (povrchová těžba soli a její zpracování), ostrov plný kaktusů Isla del Pescado s panoramatickými výhledy na solnou pláň, hřbitov rezavějících vlaků, příjezd do městečka Uyuní

8. - 9. den
staré hornické a kdysi i nejbohatší město celé Jižní Ameriky Potosí UNESCO (4050 m, katedrála, kostely San Francisco a San Lorenzo, mincovna Casa de la Moneda, možnost návštěvy stříbrných dolů, tržnice), noční přesun do La Pazu

10. - 11. den
nejvýše položená metropole La Paz (3627 m, koloniální památky, muzeum koky, tržiště čarodějnic), Valle de la Luna (údolí s měsíční krajinou a pouštní vegetací) a fakultativně výstup na vyhlídkovou horu Chacaltaya (5395 m), nebo sjezd na kole po Silnici smrti do úrodné nížiny Yungas (převýšení přes 3000 m)

12. den
kultovní město předinckého období Tíwanacu UNESCO, odjezd do peruánského města Puno

13. - 14. den
plavba po jezeře Titicaca na plovoucí rákosové ostrovy Islas Uros, návštěva ostrovů Taquile a Amantaní, výstup na vrcholek Pachatata s inckou stvatyní, pozorování západu slunce nad jezerem a milionů hvězd na noční obloze, nocleh u indiánské rodiny

15. - 16. den
přesun přes náhorní plošinu Altiplano a průsmyk La Raya (4318 m) do Cuzca UNESCO (náměstí Plaza de Armas, katedrála, klášter Santo Domingo, muzea, tržnice), fakultativně výlety na archeologické lokality Tipón (soustava drenážních systémů a terasových polí) a Pikillaqta (zbytky osady kultury Huari)

17. den
posvátné údolí Urubamby, Sacsayhuamán (obrovská pevnost), incké město Písac, poslední útočiště Inky v Ollantaytambu, cesta vlakem do Aguas Calientes 

18. den
bájné incké město Machu Picchu UNESCO, možnost výstupu ke Sluneční bráně Inti Punku, regenerace v termálních pramenech

19. - 21. den
přírodní těžba soli v Salinas de Maras, kruhové terasy v Moray, vesnice "zrození duhy" Chinchero, návrat  do Cuzca, odlet do Limy (historické centrum známé jako Ciudad de los Reyes UNESCO, Plaza de San Martin, klášter San Francisco, Pizarrova hrobka, katedrála, prezidentský palác) a návrat do ČR                                                                              

Cena zahrnuje: letenku do Santiaga de Chile a zpět z Limy včetně všech poplatků, přelety Santiago de Chile - Calama a Cuzco-Lima, třídenní výlet ze San Pedra do Uyuni s plnou penzí, zpáteční vlak na Machu Picchu, plavbu po jezeře Titicaca, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 15x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x pouštní ubytovna, 1x domorodý dům, 1x noční autobus.
Doprava: autobus, pronajatý minibus, jeep, taxi, loď, vlak.
Stravování: 14x lehká snídaně, 3x plná penze, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 7500 Kč, vstup Machu Picchu 1300 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1365 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2352 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 90 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Letecká doprava
  • Lodní doprava
  • Vyhlídková jízda vlakem

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Richard B. (2018)

Hodnocení zájezdu:

Velmi hezký, ale náročný zájezd. Náročnost je dána vysokou nadmořskou výškou a s tím spojenými aklimatizačními a klimatickými problémy (každý snáší jinak) a současně nižší úrovní ubytování v těchto destinacích (zde by byl určitě prostor pro zlepšení). I tak krásné zážitky a s mírným odstupem času - kladné hodnocení...:-)

Hodnocení práce průvodce:

Průvodkně jela tento zájezd s námi poprvé a i vzhledem k tomu hodnotím velmi kladně. Podala úžasný výkon, i když to s námi neměla vždy jednoduché. Velmi vstřícná, komunikativní a vždy k dispozici...

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie Chile

Cestománie Chile - ČT1, 2003

Valparaiso

Článek o chilském Valparaisu, které má ve městě 16 lánovek, 2016

Atacama

Článek o jihoamerické poušti Atacama, 2007

Sol de Maňana

Základní informace o gejzírech Sol de Maňana

Laguna Colorada

Článek o bolivijském solném jezeře Laguna Colorada, 2016

Salar de Uyuni

Největší solná pláň na světě Salar de Uyuni

Cestománie Bolívie

Cestománie Bolívie - ČT1, 2001

La Paz

Článek o bolivijské metropoli La Paz,

Na cestě po jezeře Titicaca

Na cestě po jezeře Titicaca - ČT2, 2007

Bolívie

Článek o cestování po Bolívii, 2007

Cuzco

Článek o peruánském městě Cuzco, 2002

Na cestě po Peru

Na cestě po Peru - ČT2, 2006

Historie Machu Picchu

Historie Machu Picchu, novinky.cz, Jan Švetska a Tomáš Cikán, 2013

Ollantaytambo

Článek o nalezišti Ollantaytanbo s praktickými informaci, jak se tam dostat, 2015

encyklopedie

Lima

Lima (Peru, Dreamstime) Lima je hlavní město Peru a je to druhé největší město na amerických kontintentech. Toto jihoamerické město leží v údolí řek Lurín, Chillón a Rímac. Díky tomu, že město bylo založeno španělskými kolonizátory, tak je ve městě cítit vliv španělské architektury. Historické město je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO památek. Ve městě se nachází velká koncentrace muzeí a divadel. Turisticky velmi atraktivní jsou například katakomby v klášteře San Francisco a Pizzarova hrobka, nebo archeologické naleziště pyramid Panchacamac asi 40 kilometrů od města.

Cuzco

Cuzco (Peru, Tereza Sikorová) Na jihovýchodě Peru leží hojně turisticky navštěvované město Cuzco. Město se rozkládá v pohoří And a bývalo to hlavní město Incké říše. Ve městě a okolí se nachází velmi zajímavých míst. Například komplex zdí Saksaywaman z roku 1100, na náměstí Plaza de Armas katedrála Santo Domingo či incký chrám Qurikancha. V okolním pohoří se tyčí socha Krista

Machu Picchu

Machu Picchu (Peru, Shutterstock) Ve výšce 2430 metrů nad mořem se asi 80 kilometrů severozápadně od Cuzca rozléhá v Andách incká citadela, snad nejslavnější turistická atrakce Peru, Machu Picchu. Toto bájné předkolumbovské město se začalo budovat okolo roku 1430 v dobách Incké říše a jeho hlavními stavbami jsou Chrám větrů, Citadela a Místnost vládců. Kromě toho že Machu Picchu figuruje na seznamu UNESCO chráněných památek, je také na seznamu novodobých 7 divů světa. 

Titicaca

vesnice na jezeře Titicaca (Peru, Dreamstime) Třetí největší jihoamerické jezero zabírá území států Peru a Bolívie. Titicaca je zároven nejvýše položené jezero, protože se nachází na náhorní plošine Altiplano v nadmořské výšce okolo 3800 metrů. Jezero dosahuje maximální hloubky až 281 metrů a je dlouhé 190 kilometrů. I přes vysokou nadmořskou výšku povrch jezera nikdy nezamrzá. Uvnitř jezera se nachází malebné ostrůvky Taquile, Uros, Amantani a další, které přitahují velkou turistickou pozornost.

La Paz

La Paz (Bolívie, Shutterstock) Ačkoliv oficiální hlavní město Sucré, tak nejvyšším administrativním městem je La Paz. Sídlí zde vláda i prezident. Město se nachází ve výšce 3627 m.n.m. a bylo založeno španělskými kolonizátory v roce 1548. La Paz je známé svými koloniálními památkami. Za zmínku stojí například kostel sv. Františka, Metropolitní katedrála, vedle niž stojí Prezidentský palác či náměstí Murillo. Od roku 2014 se zde nachází lanovka, která spojuje města La Paz a El Alto.

Potosí

stříbrný důl, Potosí (Bolívie, Shutterstock) Město Potosí leží v jižní části Bolívie, v horách ve výšce 4050 metrů. Kdysi to bývalo opulentní a důležité město. Potosí bylo založeno v  roce 1546 Španěly a díky těžbě stříbra a drahých kovů to bylo jedno z nejbohatších měst. Nachází se zde koloniální památky, zbytky stříbrných dolů, mincovna, barokní kostely atd. Potosí je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Santiago de Chile

Santiago de Chile (Chile, Shutterstock) Hlavní město Chile se nazývá Santiago de Chile a leží ve střední části země, přesto jsou však blízko hranice s Argentinou. Město je postaveno v nadmořské výšce 520 m.n.m. a bylo založeno v roce 1541. Uvnitř města je asi 174 památek, z nichž asi 93 leží v historickém centru. Jedním z hlavních symbolů Santiaga je socha Panny Marie na vrcholu San Cristóbal. Ačkoliv se toto hlavní město nepyšní žádnou památkou UNESCO, tak jsou zde přesto velmi zajímavá místa jako palác La Moneda či náměstí Plaza de Armas, kde se nachází Metropolitní katedrála.

Valparaiso

Valparaiso (Chile, Shutterstock) Valparaíso je přístav a důležité město na západním pobřeží Chile. Toto město leží na úbočí skalnatých útesů a je omýváno Tichým oceánem. Valparaíso bylo založeno v roce 1536 a jeho historické centrum se stalo kulturním dědictvím UNESCO. Městu se říká "Klenot pacifiku" a žije v něm téměř 300 tisíc lidí. Součástí těchto UNESCO památek je například náměstí Sotomayor, náměstí Aníbala Pinta, budova soudu, kostel Iglesia de la Matriz, vrchol Bellavista, kde se nachází hřbitov a skanzen. 

Ollanaytambo

incké město Ollantaytambo (Peru, Shutterstock) Archeologické naleziště bývalého inckého města Ollantaytambo se nachází na jihovýchodě Peru, asi 60 kilometrů severozápadně od Cusca. Naleziště leží v nadmořské výšce 2792 m.n.m. bylo královské sídlo císaře Pachacutiho, který dobyl celou oblast a nechal toto město zbudovat. Dnes je to mímoto velmi oblíbeným turistickým místem. Kromě města, se zde nachází terasy, na nichž leží Sluneční chrám, Zeď šesti monolitů a Princezniny lázně.

Copacabana

Cerro Calvario, Copacabana (Bolívie, Dreamstime) Bolivijské město Copacabana se nazývá stejně jako nejslavnější pláž Brazílie. Město leží a západě Bolívie na hranicích s Peru v nadmořské výšce 3841 metrů u jezera Titicaca. Dominantou je svatyně bazilika madony Virgen de Copacabana, která je svatou patronkou Bolívie. Během války o nezávislost byla tto bazilika vyrabována a bylo ukradeno spoustů vzácných ornamentů a darů. 

Valle de la Luna

Valle de la Luna leží na severu Chille v poušti Atacama. Přibližně 13 kilometrů od údolí je město San Pedro de Atacama. Valle de la Luna byla vyhlášena v roce 1982 přírodní rezervací a je součástí Národní rezervace los Flamencos. V údolí se nachází překrásné kamenné a písečné formace, které byly vytvořeny vítrem a vodou. Kromě toho jsou v údolí i vyschlá jezera, kde sůl tvoří bílou pokrývku a představuje různé solné výchozy, které vypadají jako uměle vytvořené sochy. Důležitá je přítomnost jeskyní. Když západá slunce, tak vítr fouká mezi skalami a obloha přechází z růžového zabarvení do fiálového a nakonec zčerná. Z této měsíční krajiny proto byl odvozen název Měsíční údolí.

Licancabur

Na hranicích Chile a Bolívie se tyčí ve výšce 5916 m.n.m. vulkán Licancabur. Název znamená v překladu "Hora lidu". Větší část a vrchol sopky náleží Chile. Licancabur se nachází v oblasti největší solní pláně Salar de Atacama a na jejím vrcholu je kráterové jezero. Pod sopkou je nádherně zbarvené smaragdové jezero Laguna Verde.

Laguna Colorada

Rudě zbarvené slané jezero Laguna Colorada leží na jihozápadě Bolívie poblíž hranic s Chile. Jezero je mělké, jeho maximální hloubke je pouze 1 a půl metru a leží v nadmořské výšce 4278 metrů.  Uvnitř jezera jsou boraxové ostrůvky, které svou bílou barvou kontrastují s červenou barvou jezera, která je způsobena sedimenty a řasami. Jezero je baštou plameňáků, kam je jezdi turisté pozorovat spolu s gejzíry Sol de Maňana.

Arbol de Piedra

Na jihozápadě Bolívie se nachází v poušti Siloli slavný skalní útvar Árbol de Piedra. V překladu tento název znamená "kamenný strom". Jedná se o samostatnou skalní formaci, která má tvar 7 metrů vysokého zakrslého stromu, vytvořenou silnými větry, které způsobily erozi pískovce. Árbol de Piedra je součástí přírodní rezervace Eduarda Abaroy.

Salar de Uyuní

Salar de Uyuni (Bolívie, Mgr. Sylva Vltavská) Největší solná pláň na světě má název Salar de Uyuní a nachází se v Bolívii. Vznikla přeměněnou několika pravěkých jezer. Celá pláň je potažena solnou vstvou. Slaná voda je zde bohatá na lithium a v této oblasti se právě nachází 50-70% světových rezerv lithia. Na území pláně žijí plameňáci, bolivijské činčily, pes horský, andští kolibříci a andské husice a rostou zde obrovské kaktusy. 

Valle de la Luna

Valle de la Luna, San Pedro de Atacama (Bolívie, Shutterstock) Kromě pouštního údolí Valle de la Luna v Chille se ale stejnojmenné údolí nachází pár kilometrů od bolivijského hlavního města La Paz. Eroze zde omlela většinu hor a vytvořila vysoké jílové špičky. Díky tomu, že se různě mění minerálové složení hornin, tak se liší i zbarvení na jednotlivých stranách. Většina formací má běžovou až hnědou barvu, ale některé mají červený či tmavě fialový odstín. 

Tipón

Na východ od peruánského města Cuzca se nachází zbytky inckých ruin, které mohly být buď parkem pro vyšší třídu nebo také zemědělským centrem. I dnes teče řeka skrze kanály a široké terasy jsou perfektně zachovalé. Některé okolní ruiny byly vykopány a jiné jsou velmi dobře vidět ze země.   

Puca Pucara

V Posvátném údolí nedaleko Cuzca se nachází incké památky a jednou z nich je i ruiny opevnění Puca Pucara. Tato pevnost se skládá z velkých zdí, teras a schodiští a byla součástí incké obrany Cuzca před nepřáteli. Puca Pucara se nachází vysoko nad zemí a je odsud krásný výhled dolů na údolí a další památku Tambo Machay. 

Tambo Machay

Další památkou Posvátného údolí je Tambo Machay, což v překladu znamená "opít se" nebo "opilectví". Místu se ve španělštině říká také El Baňo del Inca, neboli také "lázně Inků". Tambo Machay je archeologické místo nedaleko města Cuzca v Peru. Tyto ruiny pochází z dob Inků a součástí je akvadukt, vodopády tekoucí skrze terasy a kanály. Není jednoznačné, k čemu místo sloužilo, ale předpokládá se, že buďto to bylo součástí obrany města Cuzca a nebo jako lázně pro incké politické hodnostáře a vážené osoby.

Sacsayhuamán

Citadela Sacsayhuamán leží u města Cuzca v Posvátném údolí v nadmořské výšce 3701 metrů a je zapsána spolu s Cuzcem na seznamu UNESCO památek. Části citadely byly postaveny už kolem roku 1100 za dob kultury Killke. Komplex byl v dobách Inků rozšířen, kdy byly postaveny velké kamenné zdi. 

Pisac

V Posvátném údolí se na řece Willkanuta poblíž Cuzca nachází incké město Pisac. Město je proslulé svými pravidelné konanými trhy. Celé okolí je především známé inckýmu ruinami, které jsou oddělené hřebeny na několik částí. Nejznámnější jsou Inti Watana, které zahrnují Sluneční chrám, oltáře, lázně, slavnostní obřadní místo. Dále je velmi oblíbená citadela Qalla Q'asa.  

Moray

terasy, Moray (Peru, Dreamstime) Archeologické naleziště Moray leží asi 50 kilometrů od města Cuzco. Celé místo zahrnuje neobvyklé incké ruiny, které se z drtivé části skládají z terasovitých kruhovitých propadlin až 30 metrů hlubokých. Díky své hloubce a klimatickým okolnostem je možné, že mezi vrcholem a úplným spodkem bude teplotní rozdíl až 15°C. 

Islas Uros

Islas Uros, Titicaca (Peru, Shutterstock) Soustroví Uros tvoří přibližně 44 uměle vytvořených ostrůvků. Tyto ostrovy leží na jezeře Titicaca, asi 7 kilometrů od peruánského města Puno. Původně měly především obranný význam. Unikátní jsou ostrovy především v tom, jak byly vytvořeny, a to na rákosí, které roste na mělčině jezera. Na většině ostrovů se nachází strážní věže vyrobené z rákosí. Toto rákosí používají Urové na stavení přístřešků a lodí. Urové žijí převážně na ostrůvcích na jezeře Titicaca.

Puno

Puno (Peru, Shutterstock) Puno je město, které leží na jihovýchodě Peru na břehu jezera Titicaca v nadmořské výšce 3830 m.n.m. Toto město bylo založeno roku 1668 a dnes je domovem pro přibližně 150 tisíc lidí.  Pro Puno je typickým folklórem hudba a tance, pořádají se tu různé karnevaly a oslavy. Ve městě můžete navštívi náměstí Plaza de Armas, kde se nachází barokní katedrála, nebo také se podívat na nejstarší městskou rezidenci Casa del Corregidor, která dnes funguje jako kavárna a tržnice s ručně řemeslnými výrobky.

Amantani

Ostrov Amantani (Peru, Tereza Sikorová) Na peruánské straně jezera Titicaca leží ostrov Amantani. Dominantou ostrova jsou dva vrcholy, Pachatata a Pachamama, na jejichž vrcholech se nachází bývalé incké ruiny. Úbočí hor jsou terasovité, ručně obdělaná, osázená pšenicí, bramborami, quinoou a nejrůznější zeleninou. Na ostrově roste hojně žlutobýl, což je národní rostlina Bolívie i Peru a podle něho dostalo Amantani přezdívku "ostrov žlutobýlů".

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative