Tajemným Íránem + Mašhad s výstupem na Damavand

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 24 dnů
  • od 60 970 Kč
  • Snídaně
20.5. - 12.6.2015
irr15
60 970 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Íránské krásky celé zahalené v černé
  • Hrobka 8. šítského Imáma Rezy v Mašhadu
  • Modré mešity a medresy
  • Slavná města Šíráz a Esfahán a Jazd
  • Výstup na nejvyšší horu Íránu

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Teheránu, přelet do Mašhadu, odpočinek po cestě, odpolední prohlídka centra města, bazar

3. - 4. den
nejposvátnější místo Íránu - hrobka 8. šítského Imáma Rezy (rozsáhlý komplex mešit, muzeí, původní karavanseráj a hamám - nemuslimům nemusí být vstup k hrobce vždy povolen, ale zkusíme, co bude možné), večer přejezd do vesničky Kang, jednoduché ubytování u místní rodiny, prohlídka klasické horské vesničky Kang z hliněných cihel, transfer na letiště u Mašhadu, přelet do Teheránu

5. - 7. den
hlavní město Teherán (Šáhův palác, monument Azadi), prohlídka zádušního komplexu ajatolláha Chomejního, posvátné město šíitů Qom (největší islámská univerzita světa, hrobka Fatimy, sestry osmého šíitského Imáma Rezy)jedno z nejkrásnějších perských měst Kášán (paláce Tabatabáí a Abbásí, mešita Agha Bozorg, přepychové domy obchodníků, perská zahrada Bagh-e Fin UNESCO s vodními kanály), návštěva pouštní horské vesnice Abyjane postavené z červeného jílu, městečko Natanz (hrobka Abd al Samada a mešita z r. 1304)

8. - 9. den
metropole šáha Abbáse Esfahán (Imámovo náměstí UNESCO s Imámovou a Lotfolláhovou mešitou a palácem Ali Čapu, palác Čehel Sotún UNESCO), procházka rozlehlým krytým bazarem, Páteční mešita UNESCO, stylové čajovny s vodními dýmkami, starobylé mosty na řece Zayande, arménská čtvrť Džolfá, město duchů Náín (opuštěné bazary, podzemní vodní systém)

10. - 11. den
starobylé hliněné pouštní město Jazd (zoroastriánský chrám věčného ohně Ateškáde, výstup k pohřebním „věžím mlčení“, komplex Amír Čakmak, větrací věže badgíry nad kupolovitými střechami starého města a podzemní vodovody qanaty), výlet k chrámu věčného ohně Čak Čak vysoko v horách

12. - 13. den
„město básníků, růží a slavíků“ Šíráz (citadela Karíma Chána, hrobky básníků Háfize a Sádího, zahrada Bagh-e Eram UNESCO, mešity a bazar s perskými koberci), první metropole perské říše Pasargady UNESCO s hrobkou Kýra Velikého, rozvaliny bývalého hlavního města Persepolis UNESCO (Velká terasa, Síň sta sloupů, Ápádána, Dáreiova pokladnice, monumentální schodiště), hrobky perských panovníků a skalní reliéfy v Nakš-e Rostam, Brána Koránu nad Šírázem, noční přejezd VIP busem do Ahvázu

14. - 15. den
nejzachovalejší pětistupňový zikkurat Čoká Zambíl UNESCO, 4000 let staré město Súsy UNESCO (palác Ápádána, mauzoleum proroka Daniela), vyhlídkový celodenní přejezd naftonosným pohořím Zágros do íránského Kurdistánu

16. - 17. den
sopka Zejdun-e Suleimán s krásným výhledem, prastarý ohňový chrám v kráteru s jezerem Tacht-e-Suleimán UNESCO (Šalamounův trůn), přejezd panoramatickou silnicí přes pohoří Zágros a Elborz do malebné horské vesničky Másúleh, zalesněné zelené pobřeží Kaspického moře, možnost koupání a odpočinek ve městě Noušáhr (rybí trhy, přístav, aleje pomerančovníků)

18. - 19. den
pohořím Elborz zpět do Teheránu, dokončení prohlídky (muzeum klenotů s největším nebroušeným diamantem světa Moře světla, nákupy na bazarech) nebo možnost výjezdu lanovkou na téměř 4 000 m vysoký vrchol Točal s úchvatnými výhledy na íránskou metropoli, odjezd z Teheránu do osady Polour, vyřízení permitů, výjezd nebo výstup do 1. tábora (3 040 m) s mešitou, aklimatizace,

20. - 21. den
výstup do 2. tábora (4 200 m), možnost výstupu k ledopádu, výletů do okolí s výhledy na jezero Lar nebo aklimatizační odpočineka 3. tábora, noc ve výšce 4 200m

22. - 24. den
časně ráno výstup na vrchol Damavandu (5 671 m), nejvyšší hory Eurásie od Portugalska po Afganistán, postupný sestup, odjezd do Teheránu, návrat do ČR    

Služby za příplatek: .

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Good Places.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

encyklopedie

Teherán

Teherán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Hlavní a největší město Íránu je Teherán. Ve měste žije přímo přes 8 milionů obyvatel a město je také největším městem v celé západní Asii. Teherán byl okupován rhágy do 13. století, kdy přijeli Mongolové a a město vyplenili a zničeli. Až v 18. století se Teherán stál opět hlavním městem. Ve měsě se nachází mešity, synagogy či zoroastrijské chrámy ohně.  

Šáhův palác

Šáhův palác neboli Bílý palác bychom hledali v hlavním městě Íránu Teheránu. Palác je samotné šáhovo sídlo, jehož 54 místností je plných luxusního nábytku a dalších předmětů íránského i evropského původu. Palác je postaven ve stylu klasicistní architektury. Poprvé byl obýván královskou rodinou v 19. století.

Hrobka Chomejního

Zádušní místo ajjatoláha Chomejního je v hlavním městě Íránu v Teheránu. V tomto mauzoleu jsou pochováni členové rodiny íránského vůdce Rúholláha Chomejního, který se angažoval především jako vůdce státu v době irácko-íránské války. Se stavbou pohřebiště se začalo v roce 1989 a malé práce na něm pokračují dodnes. Místo je především důležité pro poutníky a následovníky Chomejního.

Mašhad

Mašhad je důležitým centrem kobercového průmyslu a jedná se o svaté město se svatyní Imama Rezy, který je velice váženým mezi muslimy na celém světě. Je to druhé nejlidnatější město v Íránu a nachází se poblíž hranic s Turkmenistánem a Afghanistánem.

perské zahrady Bagh-e Fin

Perské královské zahrady Fin se nachází v provincii Esfahán v Íránu ve městě Kašán. Jsou to především perské zahrady, které byly postaveny na příkaz krále Abbáse I. a dokončeny v roce 1590, později v 17. století byly především využívány jeho vnukem šáhem Abbásem II. V zahradách byly zasazeny především cypříše, ale i ovocné stromy a nachází se tam fontánky a jezírka. 

Džolfá

Džolfá je arménska čtvrť íránského města Esfahán. Čtvrť byla založena v roce 1606 perským šáhem Abbásem Velikým a byla pojmenovaná po městě Džolfá, ležícím na území ázerbájdžánské enklávy Nachičevanu. Právě ze staré Džolfy se přestěhovalo přes 150 tisíc Arménců do této íránské čtvrti, aby unikli persekuci Osmanské říše. Ve čtvrti naleznete několik kostelů různého vyznání, například kostely arménské apoštolské církve, protestantské či římskokatolické kostely.

Jazd

badgíry, Jazd (Írán, Shutterstock) Jazd byl v dobách válek útočištěm mnoha umělců a učenců. Pouštní město Jazd, ležící ve středu Íránu, připomíná doby slávy Persie, především je ale centrem zoroastrismu, jedním z mála, které si tuto monoteistickou dualistickou náboženskou kulturu zachovalo i přes nápor islámu. Nachází se zde největší íránská továrna na výrobu optických vláken.

Věž mlčení

Věž mlčení, Jázd (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Věže mlčení jsou dnes již nefunkční. Zoroasteriáni jsou dnes pohřbíváni do pečlivě vybetonovaných hrobů, aby jejich těla neznečistila zemi. Dříve věže sloužily k pohřbívání(nečisté lidské tělo nesmělo znesvětit posvátný oheň nebo zemi). Těla zůstala napospas větru a dravcům.

Čak Čak

chrám Čak Čak (Írán, Shutterstock) Čak Čak je tajuplný chrám „uctívačů ohně“ vybudovaný vyznavači zoroasterismu v období Sassánovské dynastie přibližně v 7. století př.n.l. Chrám stojí na hoře vysoké 1680 metrů a patří mezi íránské stavby, které se dochovaly z předislámských dob. Kruhová rotunda na jeho vrcholu sloužila k držení věčného ohně. Chak chak láká tisíce poutníků na svůj každoroční festival, který se tu koná mezi 14. - 18. červnem. 

Šíráz

Pevnost Karíma Chána, Šíráz (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Šíráz je íránské město básníků a parků. Rozvíjela se zde kaligrafie, malířství, architektura a literatura. Svá poslední léta zde prožil již ve své době opěvovaný básník a místní rodák Saádí a 30 let po jeho smrti se zde narodil druhý velikán poezie - Háfez. Umělci šířili slávu Shirazu daleko za hranicemi Persie. Jejich mauzolea jsou jedny z nejnavštěvovanějších památek města a jsou téměř poutními místy. V Šírázu se nachází nejmodernější  mezinárodní letiště v zemi. 

Pasargády

Pasargády je název starověkého města na území bývalé Persie. Město bylo založeno kolem roku 546 př.n.l. Kýrem II. Velikým, zakladatelem perské říše. Ruiny tohoto města se nachází ve středním Íránu. Nejdůležitější součástí je hrobka již zmíněného Kýra II. V roce 2006 zde byla nalezena i hrobka Kýrova syna Kambýsésa II. Pasargády jsou také na seznamu UNESCO.

Chrám ohně

Chrám ohně v Jazdu v Íránu mohl být postaven asi v 5. století našeho letopočtu a byl asi původně postaven jako královský chrám. Chrám byl centrum zoroasterských spisů. Na zdech se nachází různé astronomické znamení. Před vchodem je miniaturní jezírko.

Persepolis

Persepolis (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Jedno z nejvýznamnějších starověkých měst se nachází na jihu dnešního Íránu. Založeno bylo perským panovníkem Dareiem I. kolem roku 515 př.n.l. Dnes zde zůstávají pouze zbytky tohoto úchvatného města. Nejdůležitějším pozůstatkem je palácový komplex. Ten zahrnoval palác Ápádánu, Dareiův palác a Xerxův palác. Ke komplexu vede velkolepé schodiště, všude jsou vidět krásné reliéfy a nachází se tu i kolosální zdobené brány a zničené a zlomené sloupy, které ale dokazují velkolepost města. 

Síň sta sloupů

Ve městě Perseopolis Síň sta sloupů sloužila jako trůnní síň, jednoho z největších paláců starověkého světa. Na vchodech se nacházejí velké reliéfy, kde jsou většinou zobrazeny zvířata ve vzájemném zápase, symboly dobra a zla. Síň sloužila také jako část královské pokladnice.

Xerxova ápádána

Xerxova ápádána se nachází v Perseopolisu v Íránu. Sloužila jako hodovní síň. Stavbu začal budovat v 5. století př.n.l. Dareios I., ale dokončil ji až Xerxes I. Na její stěnách vystupují reliéfy, většinou zdůrazňující hrdinské činy králů, zápasy se zvířaty nebo různými stvůrami, alegoriemi zla a nepřátelských sil.

Súsy

Súsy (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Starověké město Súsy leželo na západě Íránu, nedaleko hranic s Irákem. Toto město bylo významné v dobách Elamské civilizace a Perské říše. Archeologické pozůstatky tohota města byly odhaleny v roce 1836. Našlo se zde několik sarkofágů, předmětů, hrobek či hliněných předmětů. Dnes zde stojí hrad z 19. století postavených ve francouzském středověkém stylu. Město Súsy je zapsané na UNESCO seznamu. 

Palác Ápádána

Na jihu Íránu se nachází ve starověkém městě Súsy pozůstatky paláce Ápádána. Palác byl postaven na kamenné terase perským králem Xerxém I. a původně byl 25 metrů vysoký. K němu vedlo přilehlé schodiště. Právě zbytky tohoto schodiště se nejlépe dochovaly a kamenné reliéfy které lemující východní zeď jsou nejvíce ceněny. Dochovaly se i tři patra figur. Každé patro reprezentují ti nejurozenější Peršané, císařská stráž a nesmrtelní.  

Írán

Iran_010 (Írán, Petr Štětina) Íránská republika je stát ležící na asijském kontinentu. Hlavní město je Teherán. Země je ohraničena Kaspickým moře na severu a Perským zálivem na jihu. Nejvýraznějším sousedem je Irák, se kterým byl ve válce v 80. letech. Ve starověku a na začátku středověku se stát nazýval Persie. Írán je převážně hornatý a na východě se nahází pouště. Stát je významný především díky těžbě ropy v Perském zálivu, ze které plyne téměř celé íránské bohatství.  

Esfahán

Mešita, Esfahan (Írán, Dreamstime) Esfahán je považováno za nejkrásnější íránské město. Je to také třetí největší město v zemi a žije zde přes 1,5 milionů obyvatel. Isfahán leží ve středu země. Artefakty se zde našly již z doby mezeolitu a neolitu. Město měli pod palcem Peršané, než ho v roce 640 dobyli Arabové. Ve městě se skrývají parky, fontány, nádherné mešity mezi která patří i kralovská mešita z 16. století. V centru města je jedno z největších náměstí na světě, které se nazývá Imámovo náměstí. Náměstí je zapsáno na seznam UNESCO.

Ahváz

Íránský Ahváz je průmyslové městečko s ropným bohatstvím. Celý Ahváz byl zcela zdevastován za íránsko-írácké války a nyní probíhají stále nesčetné rekonstrukce. Zajímavostí je pouze moderní závěsný most, který je pěkný jen v noci. Bohužel město drží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) světový prim v znečištěném ovzduší.

Tacht-e-Suleimán

Takth-e-Soleiman (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Tacht-e-Suleimán je archeologické místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se v údolí v oblasti vulkanických hor a zahrnuje také svatyni zoroastrismu a chrám zasvěcený Anahitovi. Nachází se zde záhadně krásné jezero, které je naprosto čisté, ale díky své hloubce černé jako noc.

Elborz

Elborz je nejvyšší pohoří Íránu na jižním pobřeží Kaspického moře a je součástí Alpsko-himálajského systému. Nejvyšší hora je stratovulkán Demávend (5610 m.n.m.). Nacházejí se zde ložiska ropy, mědi a uhlí.

Másúleh

Vesnička Masúleh (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Na severu Íránu se nachází vesnička Másúleh, která je byla založena v 10. století. Nachází se v pohoří Alborzu nedaleko Kaspického moře. Vesnička se liší v nadmořské výšce, a to díky svě stupňovitosti. Celá vesnička je obklopena lesy. Všechny domy jsou postaveny ve velmi podobném stylu a většinou jsou dvoupatrové.

Qom

Svatyně Hazerate Masume, Qom (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Komm se považuje za svaté město šiítů a je častým cílem poutníků. Nachází se zde relikviář se zlatou kopulí, který je postaven kolem hrobky Fatimy, sestry Imáma Rezi. Celkem je zde pohřbeno 10 králů a více než 400 muslimských svatých. Ve městě je také největší teologická univerzita.

Kášán

Kášán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Íránské město Kášán se nachází v provinci Esfahán. Název města pochází podle původních obyvatel města Kášánů, kteří tu žili již před 9 tisíci lety. Město byl ve středověkuj důležitým střediskem výroby kvalitního nádobí, keramiky a dlaždic. Kášán dnes není přímo turistickým lákadlem . Je známý především výrobou kobreců, hedvábí a dalších textílií. 
 

Nakš-e Rostam

Nakš-e Rostam (Írán, Shutterstock) Nakš-e Rostam je archeologické místo umístěné asi 12 km severozápadně od města Persepolis. Ve skále jsou vytesány čtyři náhrobky patřící achaemenidským králům. Náhrobky jsou místně známy jako perské kříže podle tvarů ve skále. Vchod do každé hrobky je ve středu kříže a pokračuje do malé komůrky, kde leží sarkofág krále.

Točal

Vrchol Točal je nejvyšším bodem pohoří Elberz v Íránu a přiléhá k metropoli Teheránu. Hřeben je dlouhý asi 12 kilometrů. Točal je oblíbenou rekreační oblastí obyvatel Teheránu. Vede tu uzavřená sedačková lanovka a nachází se zde lyžářský resort. 

Čehel Sotún

Palác Čehel Sotún, Esfahán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Královský palác Čehel Sotún byl dříve využíván ke koronuvaci králů a přijímání zahraničních vyslanců. Palác leží uprostřed velké Zahrady čtyřiceti sloupů, která pochází z dob šáha Abbase I. Čehel Sotún představuje důležitý mezník ve vývoji perských paláců se sloupovou síní. Tento palác představuje íránské kulturní dědictví UNESCO.

Šuštar

Íránské město Šuštar leží na západě země, u hranic s Irákem. Ve městě žije okolo 200 tisíc lidí. Šuštar je starověké město, které bylo pevností a ostrovním městem. Ve 3. století zde Římané vybudovaly přehrady a mosty. Ve městě se můžete podívat například k UNESCO památce Ceasarově přehradě (Band-e Kaisar), což jsou zbytky starověkého mostu. 

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative