Tropy a moře Panamské šíje 2022

Náročnost 3 Zážitkové zájezdy
 • 20 dnů
 • od 77 990 Kč
 • Dle programu
 • skupina 8 – 12 osob
26.1. - 14.2.2022
2kpc22
77 990 Kč uzavřeno, průvodkyně: Ing. Olga Kozelková
14.3. - 2.4.2022
3kpc22
77 990 Kč uzavřeno, průvodce: PhDr. Marek Halbich, Ph.D.

shrnutí

 • Turismem nedotčené národní parky a rezervace
 • Perfektní podmínky k pozorování bohaté fauny
 • Kolibříci, papoušci, tukani, lenochodi, tapíři, kajmani, hadi
 • Říční safari v mokřadech národního parku Caño Negro
 • Nenáročná turistika v horských i nížinných pralesích
 • Koupání na opuštěných plážích poloostrova Osa
 • Šnorchlování na korálových útesech karibského pobřeží
 • Obří plavební komory zdymadel Miraflores Panamského průplavu
Mapa trasy zájezdu Tropy a moře Panamské šíje 2022

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Kostariky

2. den
první kontakt s divokou krajinou centrálních údolí, ranní výjezd na činnou sopku Poás (2708 m), návštěva nejlepší soukromé rezervace v Kostarice - La Paz Waterfall Gardens (sbírka nejohroženějších druhů kostarické fauny a flóry, kočkovité šelmy, motýli, kolibříci, opice, hadi , žáby, obří ptačí voliéra, stezka kolem pěti vodopádů zasazená v horském úbočí deštného pralesa), přesun pod majestátní sopku Arenal (1670 m), večerní zasloužený odpočinek v termálních lázních pod širým nebem

3. den
celodenní výlet do prvotřídní, turismem nezasažené přírodní rezervace Caño Negro (rozlehlé mokřady na hranicích s Nikaraguou, lodní safari po řece Frío, malpy kapucínské, vřešťani, kajmani brýloví, bazilišci hřebenatí, leguáni, želvy, desítky druhů ptáků)

4. den
dopolední návštěva národního parku Volcán Tenorio s unikátní podívanou na sytě tyrkysově zbarvenou řekou Río Celeste, výšlap až k soutoku dvou řek, kde dochází k jedinečnému "nebeskému" zbarvení, třicetimetrový vodopád, syrné výpary aktivní sopečné aktivity), cesta kolem jezera Arenal (530 m) ke svahům horského pásma Cordillera de Tilarán do osady Santa Elena (cca 1500 m) ukryté v čarokrásné přírodě vzácných horských mlžných lesů

5. den
lehký treking s místním průvodcem okouzlujícím mlžným pralesem v oblasti Santa Elena (kolibříci, tarantule, endemické druhy fauny, gigantické stromy s epifyty, mechy a liánami, orchideje), možnost procházky po lávkách zavěšených v korunách stromů a vidět svět opravdu z ptačí perspektivy a možná i vzácného ptáka kvesala, nebo adrenalinové jízdě na lanech v oblacích - kanopy tour

6. den
sjezd z hor a přesun podél pacifického pobřeží se zastávkou u "krokodýlího mostu" v národním parku Carara (přechodový suchý tropický les a deštný les) a dále do národního parku Marino Ballena (nekonečné pláže pobřeží ve tvaru mořské ploutve, možnost šnorchlování)

7. den
odjezd do jižní Kostariky do vesnice Sierpe, zastávka v Palmar u záhadných kamenných koulí UNESCO z předkolumbovské éry, plavba člunem přes mokřad Térraba-Sierpe systémem říčních ramen s hustým porostem mangrovů na otevřené moře a podél pobřeží a zátoky Drake (objevené mořeplavcem Franciscem Drakem v 16. stol.) na poloostrov Osa

8. - 10. den
odpočinek na opuštěných plážích Tichého oceánu lemovaných palmami, pěší vycházky do panenské džungle, možnosti mnoha fakultativních výletů a aktivit: zapůjčení mořského kajaku, výletu do NP Corcovado ke stanici rangerů Sirena nebo San Pedrillo (pěší výlet primárním deštným pralesem, pozorování tapírů, mravenečníků, lenochodů, opic, papoušků a tukanů), nebo plavby do biologické rezervace ostrova Caño (údajně nejlepší šnorchlování v Kostarice)

11. den
dopolední volný program, plavba zpět do Sierpe a návrat do centrálních údolí přes horské hřbety Cordillera de Talamanca se zastávkou v městě Cartago (bazilika Panny Marie Andělské, nejposvátnější katolické místo v Kostarice) a koloniálním městečku Orosí (nejstarší aktivně využívaný kostel v Kostarice Svatého Josefa ze 18. stol.)

12. den
nejvýznamnější archeologická lokalita v zemi Guayabo (antropomorfní petroglyfické obrazce, zbytky sítě akvuaduktů), nebo fakultativní rafting kaňonem řeky Pacuare (přes 25 km dlouhá plavba, obtížnost II-IV, 3 hodiny) odjezd na Karibské pobřeží do městečka Puerto Viejo de Talamanca

13. - 14. den
návštěva národního parku Cahuita (pobřežní tropický les, pěší výlet, koupání a šnorchlování, pozorování lenochodů, hadů, opic, motýlů, nosálů, aguti, tukanů, papoušků ara), možnost zapůjčení bicyklu a průzkum okolních pláží - CoclesChiquitaPunta Uva a rezervace Gandoca Manzanillo, nebo návštěvy lokální pražírny kávy a výrobny čokolády, případně komunity původních obyvatel Bri Bri (setkání se šamanem, výklad kosmovize, výroba čokoládového nápoje)

15. - 16. den
odjezd do Panamy, pohodová atmosféra na ostrově Bastimentos obývaném etnikem Černých Karibů, celodenní lodní výlet v korálovém souostroví Bocas del Toro (koupání, šnorchlování, pozorování delfínů, vzácné červené žabičky na pláži Red Frog Beach

17. den
možnost pěšího přechodu ostrova na divokou pláž Wizzard, plavba na ostrov Colón a přohlídka největšího města celého souostroví Bocas del Toro, letecký přesun do hlavního města Panama City

18. den
návštěva Panamského průplavu a zdymadel Miraflores (pozorování lodí plujících kanálem, Muzeum průplavu), historická čtvrť Casco Viejo UNESCO (katedrála, prezidentský palác)

19. - 20. den
dokončení prohlídky Panama City, ruiny původního osídlení Panama Viejo​ UNESCO, návrat do ČR.                                                                                    

Cena zahrnuje: letenku do San José a zpět z Panama City včetně všech poplatků, přelet Bocas del Toro - Panama City, vstup do NP Poás, safari v NP Caño Negro, lodní výlet na Bocas del Toro, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce.
Ubytování: 14x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 4x vícelůžková noclehárna (společné příslušenství).
Doprava: pronajatý minibus, člun.
Stravování: 18x snídaně, 4x večeře, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 8300 Kč, šnorchlovací výlet na ostrov Caño v NP Corcovado s obědem 2650 Kč, výlet na rangerskou stanici do NP Corcovado s místním průvodcem 2650 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 880 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1680 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 190 USD, rafting na řece Pacuaré cca 100 USD, výstupní poplatek Kostarika 8 USD.

Poznámka: Pro vstup do Panamy nutné očkování proti COVID-19 (2 dávky), nebo antigenní / PCR test 72h před vstupem a vyplněný zdravotní formulář.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

 • Pozemní doprava
 • Lodní doprava
 • Letecká doprava

hodnocení

Vladimír M. (2022)

Hodnocení zájezdu:

Dle mého názoru dobře sestavený program, zajímá mě více příroda než památky...
Jediný menší problém byl nedostatek vody na ostrově Bocas, pokud chce hotel vydělávat na hostech musí zabezpečit vodu (alespoň instalovat vice nádrží na dešťovou vodu)

Hodnocení práce průvodce:

Olga je fajn ženská a profík ,je vidět že jí tahle práce baví, tak byla super nálada při dodržení programu.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

encyklopedie

San José

Národní divadlo v San Jose (Kostarika, Dreamstime) Hlavní město Kostariky se nazývá San José. Většina populace se nachází v centrální části státu, kde leží i San José. Ve městě žije přibližně 350 tisíc obyvatel. Město bylo založeno v roce 1738 a je centrem kulturního vyžití. San José je jedno z nejbezpečnějších měst Latinské Ameriky a leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Ve měste jsou rozmanité parky, zajímavá muzea a divadla a dokonce ZOO Simona Bolívara.

Arenal

Arenal (Kostarika, Shutterstock) Arenal je aktivní stratovulkán nacházející se v Kostarice tyčící se na jihovýchodním břehu jezera Arenal asi 90 kilometrů severozápadně od hlavního města San José. Vulkán dosahuje až 1633 m.n.m. Do roku 2010 to byla jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, ale od tohoto roku se její aktivita výrazně snižuje a výbuchy sopky jsou velmi vzácné. 

Amistad

La Amistad (Kostarika, Shutterstock) La Amistad je největší národní park v Kostarice a byl připsán na Seznam UNESCO v roce 1993. Svou rozlohou zasahuje do Pananamy, a proto se mu říká mezinárodní park. Rozkládá se v pohoří Cordillera de Talamanca a park pokrývá zejména tropický deštný les. Nejvyšší bod park dosahuje až tří tisíc metrů nad mořem. 

Cordillera de Talamanca

Pohoří Cordillera de Talamanca leží na hranici Kostariky a Panamy a jako jedno z mála v Centrální Americe není vulkanického, ale ledovcového původu. Nachází se zde nejvyšší hory obou zemí, do kterých pohoří zasahuje. Nachází se zde nížinné, horské i mlžné deštné lesy a několik kostarických i panamských národních parků.

Panama City

Hlavní a největší město Panamy se jmenuje totožně a leží uprostřed země. Panama City se nachází u panamského vstupu do Panamského průplavu a je obklopeno tropickým deštným lesem. Město bylo založeno Španěly v roce 1519. Ve měste se nachází několik atrakcí, které turisté mohou navštívit, jako například pobřežní promenádu u Tichého oceánu, katedrála na náměstí, prezidentský dům  v koloniální čtvrti Casco Viejo, nebo ruiny historického města Panama Viejo, které je zapsané na seznamu UNESCO.   

Miraflores

Zdymadlo Miraflores je součástí Panamského průplavu. Plavidla jsou ve dvou fázích snížena, aby se přepravila z nebo do panamského přístavu Balboa v Tichém oceánu. Lodě proplouvají pod "Mostem  Amerik", který spojuje Severní a Jižní Ameriku. Celý proces pohybu zdymadel v Panamském průplavu mohou pozorovat sami turisté. 

Monteverde

Mlžný prales v NP Santa Elena (Kostarika, Mgr. Hana Dušáková) Biosférická rezervace Monteverde leží v oblasti Puntaneras na severu Kostariky. Jedná se o oblast mlžných lesů, kde se můžete projít po korunách stromů na zavěšných lávkách. Rezervace byla vyhlášena v roce 1973 a uvnitř lze pozorovat především kolbříky a motýly, ale i kvesaly chocholaté, veverky, králíky, primáty apod. V rezervaci můžete zažít i adrenalinovou jízdu na lanech. 

Orosí

Kostarické město Orosí leží uprostřed země, asi 35 kilometrů jihovýhodně od hlavního města San José. Město se nachází uprostřed hlubokého údolí řeky Revantazón, která městem protéká. Orosí leží v oblasti, kde se především pěstuje káva. Dominantou tohoto kolonilního městečka je kostel San José.

Cartago

Bazilika Cartágo (Kostarika, Luděk Felcan) Na úpatí vulkánu Irazú se v nadmořské výšce 1435 m.n.n. rozkládá koloniální městečko Cartago. Město leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od kostarického hlavního města San José. Město bylo založeno Španěly v roce 1563 a plnilo funkci hlavního města Kostariky od roku 1574 dlouhých 250 let až do roku 1824. Ve městě můžete navštívit například Baziliku Los Angeles, ruiny Kostela svatého Jakuba apoštola nebo místní trh.

Bocas del Toro

Soustroví Bocas del Toro náleží Panamě a leží v Karibském moři. Na ostrov je možné se dosta buď soukromými loděmi nebo vodním taxi. Na jednom z ostrovů (Colón) leží stejnojmenné město a většina obyvatel jsou zde černí karibové. Turisté sem jezdí především díky skvělým příležitostem ke šnorchlování, koupání a pozorování delfínů. 

Bastimentos

Jedním z ostrovů Bocas del Toro má název Bastimentos. Je to zároveň jeden z největších ostrovů Panamy. Ostrov není příliš obydlený, žije zde okolo 2 tisíc lidí. Přitom první obyvatelem, který na ostrově přistál se svou lidí byl v roce 1502 Kryštof Kolumbus. Na ostrově jsou především zásadní atrakcí vzácné žabičky Red Frog. Je po nich pojmenovaná i nejslavnější pláž ostrova, odkud je nádherný výhled na delfíny plující v moři. 

NP Marino Ballena

NP Marino Ballena (Kostarika, Luděk Felcan) Jeden z nejmladších národních parků Kostariky je součástí většího celku ochrany přírody jižní kostariky a poloostrova Osa. Každoročně od prosince zde v teplých vodách keporkaci přivádí svá mláďata nasvět a v čarvenci odlouvají zpět do chladných vod západního pobřeží USA.

NP Corcovado

Tapír v národním parku Corcovado (Kostarika, Dreamstime) NP Corcovado se rozkládá na více než třetině území poloostrova Osa v jihozápadní Kostarice a svou rozlohou 424 km2 je největším národním parque Kostariky. Chrání jedinečný ekosystém primárního nížinného deštného pralesa. Je domovem mnoha vzácných savců, kterří pro život potřebuhí rozlehlá území. Biodiverzita tohoto malého území je ohromující a nemá na světě téměř obdoby.

Přírodní rezervace Cano Negro

Mokřady rezervace Cano Negro jsou útočištěm přes 400 druhů ptáků. Ideální návštěvou je plavba po řece Frío na otevřené loďce s pozorováním života podél břehů.

Řeka Pacuare

Rafting Río Pacuare (Kostarika, Luděk Felcan) Rafting na řece Pacuare se řadí mezi nejdny z nejvyhledávanějších na světě. Působivé prostředí divokého tropického lesa, strmé stěny kaňonu, vodopády, desítky peřejí a obtížnost III-IV jsou zárukou jedinečného zážitku. Trasa je dlouhá přes 25 km a plavba trvá přibližně 4 hodiny.

NP Poás

Pohled do kráteru sopky Poás (Kostarika, Mgr. Hana Dušáková) Tento stratovulkán leží pouhých 45 km severozápadně od hlavního města San José a jeho výška dosahuje až 2708 m.n.m. Sopka je stále aktivná s kládá se ze tří hlavních kráterů. Ten hlavní a největší dosahuje hloubky přes 300m a průměru přes 1,3 km. Uvnitř sse nachází kráterové jezero zbarvené do trkysova. Ze sopky neustále unikají sirné výpary a po poslední erupci v roce 2017 byla celá oblast na více než rok uzavřená.

NP Cahuita

Rozlohou nevelký avšak naprosto kouzelný park Cahuita zabírá jeden malý poloostrov a sposty korálů pod vodou. Panneským plážím dávají stín nekonečné řady palem kokosových a v korunách stromů ospočívají usměvaví lenochodi (a množství hadů).

Puerto Viejo de Talamanca

Teplé vody Karibiku omývají černý písečný písek místních pláží. Moře je divoké, dramatické, ideální k surfování. Místní karibsaká komunita je směsicí potomků otroků z afriky a původních indiánských kmenů.

Rio Celeste

Río Celeste vodopád (Kostarika, Luděk Felcan) Nebesky zbarvená řeka Celeste pramenící na zvazí aktivní sopky Tenorio.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative