Severní Hedvábnou stezkou

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 16 dnů
  • od 68 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 7 – 14 osob
2.7. - 17.7.2022
1shs22
68 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Kazašské Almaty obklopené zasněženými horami
  • Centrum Ujgurska Urumči
  • Obchodní města Hedvábné stezky Turfan a Gaochang
  • Obrovské písečné duny v Dunhuangu
  • Ikonický tibetský klášter Labrang
  • Bohatě zdobené buddhistické Mogaiské jeskyně
Mapa trasy zájezdu Severní Hedvábnou stezkou

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do bývalého hlavního města Kazachstánu Almaty (barevná dřevěná pravoslavná Zenkova katedrála, park 28 Panfilovců, centrální mešita, hlavní bazar, Muzeum hudebních nástrojů)

3. - 4. den
výlety v okolí Almaty, nenáročná pěší turistika v NP Ile Alatau okolo Velkého Almatinského jezera (2510 m) pod čtyřtisícovými štíty Ťan-šanu na hranici s Kyrgyzstánem a pouštní národní park Čarynský kaňon (přezdívaný asijský Grand Canyon, barevné skalní věže a útesy)

5. - 6. den
přesun Džungarskou branou do Číny, centrum Ujgurska Urumči (Regionálmí muzeum Sin-ťiangu s pozoruhodně zachovalými tarimskými mumiemi starými více než 3 000 let, Jižní mešita, Velký trh, nejlepší výhledy na město od pagody na Červené hoře)

7. den
starobylé město Turfan (Eminův minaret, jeskynní chrámy Bezeklik s tisíci Buddhy, pozůstatky zavlažovacích systémů, muzeum), neobvyklý přírodní úkaz Plamenné hory, návštěva tradiční ujgurské vesnice Tuyoq

8. den
ruiny pouštního města Jiaohe, přejezd do Dunhuangu

9. den
důležitá křižovatka cest do střední Asie město Dunhuang (pagoda Bílého koně, jezero Měsíčního srpu mezi dunami, "zpívající" písečné duny až 250 m vysoké, možnost jízdy na velbloudech), světoznámé Mogaiské jeskyně UNESCO ze 4. století s mnoha kresbami a sochami Buddhy

10. den
nejzápadnější hláska Velké čínské zdi u Jiayuguanu UNESCO, nově zrekonstruovaná velká pevnost, zdobené hrobky z období dynastií Wei a Jin označované za největší podzemní galerii na světě

11. den
přejezd do města Zhangye, výlet ke chrámovému komplexu Mati sestávajícímu z dvou desítek buddhistických svatyní vytesaných do skály, návrat do Zhangye, klášter Velkého Buddhy s 34,5 m dlouhou dřevěnou sochou ležícího Buddhy, největší svého druhu v Číně

12. den
procházky s výhledy v Duhových horách (geologicky unikátní oblast hor a kopců tvořených různobarevnými vrstvami pískovce), návštěva Ledového údolí (krajina posetá přírodou vytvořenými sloupy, pískovcovými stěnami, útesy a kamennými stélami), večer přejezd do Lanzhou, hlavního města provincie Gansu

13. den
cesta do městečka Xiahe se starou tibetskou čtvrtí a klášter Labrang (jedno z šesti nejvýznamnějších center tibetského buddhismu)

14. den
návrat do Lanzhou, odpolední prohlídka velkoměsta na Žluté řece (park Baita Shan s výhledem na město a řeku, taoistický chrám Baiyun Guan)

15. - 16. den
dle časových možností dokončení prohlídky města, odlet a návrat do ČR                          

Cena zahrnuje: letenku do Almaty a zpět z Lanzhou včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce.
Ubytování: 12x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x noční autobus.
Doprava: vlaky, autobusy, pronajatými vany či minibusy, taxi a vyhlídkovými autobusy.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 12x jednolůžkový pokoj 6000 Kč, Čínské vízum 3300 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 832 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1584 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 170 USD.

Poznámka: zájezd je možno spojit se zájezdem Do země Mandžuů v termínu 4. 7. - 1. 8. za celkovou cenu 98 990 Kč pod názvem Velká cesta severní Čínou. Více informací na www.alvarez.cz.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

odkazy

Almaty - město jablek a nádherných výhledů

Článek o kazašském Almaty, Život na cestách, Šárka Rezková, 2015

About the Silk Roads

Článek o Hedvábné stezce, UNESCO, 2020

Dunhuang - písečné duny a buddhistické jeskyně

Blog z cest, Zennie.cz, 2015

Labrang Monastery

Článek Lonely Planet, 2020

encyklopedie

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming v 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa. 

Lanzhou

Lanzhou (1) (Čína, Dreamstime) Město Lanzhou leží ve středu Číny na Žluté řece a je to průmyslové město. V minulosti bylo součástí Hedvábné stezky a spojovalo obchod mezi Čínou a střední Asii. Lanzhou je v nadmořské výšce 1572 m.n.m. a je obklopené zalesněným pohořím Čchi-lien-šan.

Čína

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Turfanská oáza

Turfan je úrodnou oázou uprostřed pouště podél Hedvábné stezky. V oblasti leží 154 metrů pod hladinou moře proláklina Turpan Pendi, což je nejnižší bod Číny. Panuje zde kontinentální klima a nachází se zde slaná jezera, která jsou určená především k zavlažování polí. V této oblasti se těží ropa. 

Dunhuang

Mogaiské jeskyně, Dunhuang (Čína, Shutterstock) Dunhuang je proslulé turistické město v Číně a je slavné pro své mogaiské jeskyně. Ve starověku bylo středem východních hedvábných stezek a centrum obchodu. Přes odlehlost města je příjem Dunhuangu na obyvatele jeden z nejvyšších v Číně, díky nedávnemu postrčení do výroby větrné a solární energie. Město je momentálně moderní, ale přesto si udržuje svou tvář.  

Žlutá řeka

Žlutá řeka, v originále Huang He je se svými 5464 km šestá nejdelší řeka na světě a nejdelší v Číně. Žlutá se jí říká kvůli barvě nánosu, který řeka odnáší po svém proudu. Na březích Huang He vznikla první civilizace v Číně. Řeka je zdrojem častých záplav, a proto se jí také říká řeka lítosti.

Almaty

Prezidentský park, Almaty (Kazachstán, Dreamstime) Město Almaty, dříve známo jako Alma-Ata a Verny, je nejlidnatějším městem Kazachstánu. Město bylo donedávna i hlavním městem Kazachstánu (dnes je jím Astata, ale i nadále se Almatě přezdívá "hlavní město jihu"). Nicméně Almaty je i nadále obchodním a kulturním centrem země. Nachází se však v tektonicky aktivní oblasti, hrozí zde tedy jistá možnost zemětřesení. Významnými atraktivitami města a okolí jsou například vzdušná tramvajová dráha Kök Töbe, fontány (město jich má více než 125), či zimní lyžařské středisko Shymbulak.

Velké Almatinské jezero

Panorama of Big Almaty Lake, Kazachstán (Kazachstán, Dreamstime) K Velkému Almatinskému jezeru se dostanete soutěskou Alma Arasan. Jezero leží ve výšce 2.500 m.n.m., takže jeho voda je poměrně chladná i v letních měsících. I když jeho průzračně modrá voda láká turisty ke koupání, to je zde již zakázané, jelikož voda zde je pitná. Kromě toho slouží i jako zdroj energie pro níže ležící elektrárnu. 

Urumči

Urumči je hlavním a zárověn největším městem provincie Sin-ťiang. Už léta si drží prvenství nejvzdálenějšího města od moře na zemi. Nachází se zde známé muzeum zachovalých tarimských mumií starých více než 3000 let, které byly nalezeny v poušti Taklamakan a oblastech Tarimské pánve.

Čarynský kaňon

Čarynský kaňon (Kazachstán, Dreamstime) Čarynský kaňon (přezdívaný jako asijský Grand Canyon), leží v jihovýchodní části Kazachstánu zhruba 200 km od Almaty. Kaňon se táhne celých 154 kilometrů a některé jeho skalní stěny dosahují až 300 metrů. Pro svoji výjimečnost byl roku 2004 vyhlášen za národní park.

Jiayuguan

Velká čínská zeď, Jiayuguan (Čína, Dreamstime) Město Jiayuguan leží v severozápadní části provincie Kan-su. Lidé sem míří za západním koncem Velké čínské zdi dynastie Ming. Město je známé také galerií Wei-Jin Art s více než 1400 hrobkami postavenými mezi 3. a 5. stoletím během dynastií Wei a Jin. Jedná se o největší podzemní uměleckou galerii na světě.

Duhové hory

Duhové hory Zhangye (Čína, Dreamstime) Na severu Číny v provincii Kan-su leží geologický park Zhangye Danxia Landform, jehož součástí jsou unikátní pískovcové Duhové hory. Fascinující pohoří bylo pro svoji výjimečnost zapsáno roku 2010 na Seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci často pochybují, že pruhy barev na horách jsou vážně přírodním dílem, nicméně je to tak. Duhové hory se formují po miliony let a tvoří jednu z nejscéničtějších přehlídek barev na světě.

Ledové údolí

Naprosté umělecké dílo tvoří skalní útvary v geoparku Binggou Danxia v severní ČÍně - přezdívané jako Ledové údolí. Skalní věže spolu s Duhovými horami tvoří velice atraktivní přírodní scenérie. Výraz Danxia je široký pojem používaný k popisu geologické formace složené z vápence, který byl formován řadou specifických geologických procesů. Tyto struktury jsou pro Čínu jedinečné a vyznačují se sytě červenými odstíny, strmými útesy a výraznými tvary.

Labrang

klášter Labrang (Čína, Dreamstime) Jedná se o jeden z největších klášterů tibetského buddhismu z přelomu 17.-18. století. Původně zde pobývalo 4 000 mnichů, v dnešní době jich tu žije okolo 1 800 životem zasvěceným víře. Klášter se stal oblíbeným cílem věřících i nevěřících turistů, kteří se sem vydávají za pozorováním jedinečné buddhistické kultury.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative